Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

Yeni Üye

Mesajları
    34
    Konuları
    13
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    2
    Kalan
    253

tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

Farzedelim ki bu dönem sonunda üniversiteyi bitirip gıda mühendisi olacaksınız. İlk yapacağınız ne olurdu ?, hangi gıda alanına yönelirdiniz? ve ne için ? yada hayatta yaptığınız büyük pişmanlıklar nelerdir? yada keşke şunu yapsaydım dediğiniz bir şeyler var mı ? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...[/size]

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081

Standart Cvp: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

Bu dönem, fuar-teknik gezi vs. her fırsatta iş ayarlamaya çalışırdım her gittiğim yere yanımda cv götürür firma sahipleriyle 5 dk da olsa özel olarak görüşmenin yollarını arardım.

Hangi sektöre yönelirdim konusu biraz farklı ben sütçüydüm, süt derslerini çok severdim, mezun olunca hedefim süt sektöründe uzmanlaşmaktı ancak 2,5 ay dayanabildim süt sektörüne. Kırmızı etle aram berbat ama 2 yıldır et sektöründeyim.

Mezun olur olmaz yüksek lisansa başlamadığım ara verdiğim için pişmanım ama zararın neresinden dönersek kardır, o da olur inş.

Allah yardımcınız olsun...

Lisans Üye

Mesajları
    398
    Konuları
    97
    Eklentileri
    29
    Kredisi
    1472
    Harcanan
    14
    Kalan
    1458

hangi sektöre yöneleceğin bulacağın işe, orada kalmak ise; senin kişisel kararına ve yönetimin senden memnun olmasına bağlı

mezun olmak sektöre hazır olmak anlamına gelmiyor bu nedenle kendini geliştirmek zorundasın.

yüksek lisans güzel fikir maalesef bende gitmedim güzelde puan aldım eğer ki yüksek lisans düşünürsen tavsiyem izmir yüksek teknoloji enstitüsü branşlaşma konusunda kendilerini aşmışlar bölümler harika eğitim ingilizce eğer ki eksiğin varsa dil konusunda kendini çok iyi geliştirebilirsin ben kazandım gitmedim ama neden sormayın gitsin
    foodeng.cns bunu beğendi.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    175
    Konuları
    62
    Eklentileri
    16
    Kredisi
    818
    Harcanan
    7
    Kalan
    811

Ben biraz farklı açıdan yaklaşacağım olaya: ilk olarak eğitim sisteminin yetersiz ve yönlendirici olmamasından dolayı üniversite okuyan bir çok kişi mesleğini severek yaptığına inanmıyorum ve bundan dolayı keşke dediklerinde de eminim. Mühendislik dalı dediğimizde alında bir çok meslek disiplininde olduğu gibi burda da kendinizi ne kadar iyi hazırlar geliştirip ve en önemli sevrek yaparsanız başarıyı yakalarsınız.
    Malesef ülkemizde üniversite-sektör işbirliği olmadığı için ne üniversite de verilen eğitimler sektörün ihtiyaçlarını karşlıyor nede sektör mühendisten istediği verimi alabiliyor.
    Türkiyede her geçen gün yeni üniversite buda yeni gıda mühendisliği açılıyor.( 1 Doç. Dr. ile bölüm açılıyor) laboratuvarsız, ekipmansız hocasız üniversite sadece adı var..
    İşte kalifiye etkin atılgan ve en önemlisi donanımlı mühendislere ulaşmak zorlaşıyor. Varolanı geliştirmek etkin hale gertirmek varken gelinen nokta içler acısı.
    Sektör gerçekten suan kırılma noktasında gelinen sürec kritik, ama mesleğini severek isteyerek yapan mühendisler gördüğüm hep önde hep başı dik ve hep kazandıklarını görüyorum.

Mezun olduktan sonra idealist olduk hepimiz ama kısa bir süre sonra hepimiz var geçtik nedenmi? sektör üniversite de anlatılanlar gibi değil,özel sektörde çalışacaksan özellikle ortaya çıkan sorulara pratik çözüm sunan, personelle üst yönetim dengesini kurmasını bilmek gerekiyor..

Yüksek lisans konusunda ise bence uzmanlaşacağın alanını sektörde biraz tecrübe kazandıktan sonra karar vermek en doğrusu. Çünkü mezun olur olmaz bir alan üzerine uzmanlaşsın ama süreçte uzmanlık alanında çalışmazsan anlamı kalmaz.
    Mezun olduktan sonra mutlaka bir yerden başlayacaksın..
    Mesleğin hırsın, hırsın ise emeğin olsun

Yüksek Lisans Üye tubadaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    989
    Konuları
    119
    Eklentileri
    31
    Kredisi
    1561
    Harcanan
    0
    Kalan
    1561

benim de hiissettiğim büyük pişmanlıklar ve keşke şunu da yapsaydım dediğim çok şey var, zaten şuanki aklımla üniversite okuyor olsaydım herhalde içinde bulunduğum durum çok çok daha farklı olurdu, mesela 1. sınıftan itibaren yaz tatilimi asla boşa geçirmezdim, gıda firmalarını aşındırır staj imkanı oluşturmak için elimden geleni yapardım, bu sayede çok farklı sektörlerle çok önceden tanışmış olurdum ve iş hayatıma sevdiğim ve bana uygun olduğunu düşündüğüm bir alanda başlayarak başarıya giden ilk adımı atmış olurdum... İngilizceyi hallettmiştim okuldayken, kurslarla desteklemiştim, ama keşke ikinci bir dil kursuna da katılma imkanı bulsaydım, work and travel imkanını zorlayabileseydim...bu mesaj burada bitmez...yani keşkeler bitmez,,,

Lisans Üye kerem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    261
    Konuları
    50
    Eklentileri
    18
    Kredisi
    956
    Harcanan
    5
    Kalan
    951

Sizlere katılmamak elde değil arkadaşlar, bugünkü düşüncelerim önceleri oluşmuş olsaydı eminim ki daha başka yerlerde ve şartlarda olurdum. En önemlisi bölüm tercihi ve sonrasında ise yapacağın meslek alanında daha 1. sınıftan itibaren tek saatini dahi boşa harcamamak... Staj, bitirme ödevi ve okuldaki diğer çalışmalar olarak süt üzerinde yoğunlaşmışken 3 yıldır et sektöründeyim ben de. Şu an yaptığım iş anlamında büyük pişmanlıklarım yok, ancak belirttiğim gibi geriye dönmek mümkün olsaydı tercihlerimi yaparken bir kere daha değil, defalarca daha çok düşünürdüm...
    Selamlar...

Yüksek Lisans Üye milkybon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    724
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

sektörün en büyük sorunu üniversite -sektör işbirliği eksikliği bunu iyi yapan üniversitelerde iş sorunu yok
    (mesala ODTÜ) ingilizce sorunlaraı da yok
    eğer başa dönebilsem ingilizcemi tamamlar,ve erkenden master imkanımı zorlardım.
    Daha okurken iş hayatına girmeye çalışırdım vs. vs.
    bu böyle devam eder gider bitmez

Lisans Üye Abdulkadir Durmuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    480
    Konuları
    111
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    785
    Harcanan
    5
    Kalan
    780

Mesleğim konusunda hiç pişman değilim. 1996 yılında üniversiteyi kazandım o zamanlarda gıda mühendisliği pek duyulmamıştı. ama adı geçiyordu. mesleği araştırdığımda geşleceğin mesleği olarak belirtiliyordu. aslında bana kalırsa öyle olması lazım ama ne yazıkki mesleğimiz yeteri kadar kollanmıyor. yaptırım gücümüz de yok.
    herneyse ben ünivesiteyi okurken yazları firmalara gidip ücretsiz çalışmayı talep ediyordum. tabiki ücretsiz olarak çalıştırmayı istemeyip czi de olsa bir miktar alıyordum. benim talebim ücret değil bilgi idi. memnuniyetle karşılayıp iş veriyorlardı.
    diyeceğim şu arkadaşlar yeni mezun olacak ve henüz okuyan arkadaşlar, öncelikli hedefiniz bilgi olsun maddiyat daha sonra gelir zaten. hiçbir meslekte sıkıntı çekilmeden iyi bir knuma gelinmiyor. ekmek aslanın ağzında. artık işverenler okumuş olmamıza değil de bilgi birikimimize bakıyor.
    netekim 5 yıl özel sektörde asgari ücretle çalıştım. çok zor ve yoğun tempolu günler geçirdim. sabretmemin nedeni, çalıştığım firmanın bir nevi okul olması idi. işleri iyi ve ithalat ihracat yapan bir firma idi. fazla uzatmayayım başınızı ağrıtmak istemiyorum.
    son söz olarak her zaman bilgi birikimi yapmaya kendinizi göstermeye çalışın. yaptığınız işe önem gösterin. yapacağınız iş için zaman harcayın. gerekli zamanlarda fedakarlık yapın. son olarak da eğer bilginize güveniyorsanız kendinizi ezdirmeyin.

Ön Lisans Üye

Mesajları
    100
    Konuları
    14
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

Arkadaşım ben 3. sınıf yaz ayında 3.5 ay bir et fabrikasında işçi olarak çalıştım gıda öğrencisi olduğum için gıda mühendisi kısa zamanda bana görev verdi bende elimden geldiği kadar işimi yaptım maaş önemli değildi hem iş tecrübem olsun hem iş hayatına bir işçi gibi bakabilmeyi istedim bence baya da güzel oldu bakış açım değişti stajyer tanıdıklarım oldu şimdi en yakın arkadaşlarım bazen bir araya geliyoruz iş konusunda yardımlaşıyoruz en önemlisi iş yeri sahibiyle çoğu mühendisin kuramıyacağı bir diyaloğum oldu mezun olmuş olsaydım bu şekilde çalışmaz bu ikili diyaloğa giremezdimn ama öğrenciyken girilebiliyor..
    yaz sonunda seni okul bitince bekliyorum gibi bir söz aldım 2 sene bitti askerliğimi yaptım iş yerine gittiğimde bu zamana kadar nerdeydin şeklinde karşılandım..
    şu an orda çalışmıyorum 7 ay çalıştım ama hiç işsiz durmadım bence maaş ilk başlarda önemli değil ama işsiz kalmak çok ağır bir yük...
    benim sana ve okul hayatı devam eden arkadaşlara tavsiyem bizzat işçi üniforması giyip şu sanayi deneyimini bir tatmaları çok farklı bir dünya...
    ben okuldayken hocalarımdan birisine hangi sektürü seçeyim neyi tavsiye edersiniz dedim en çok maaş vereni diye bir cevap aldım.bende 7 aylık bir tecrüben sonra buna katılıyor maaş=mühendise verilen değer diyorum...

Lisans Üye

Mesajları
    277
    Konuları
    14
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

önce askere git uğur ... askerlik bi aradan çıksın .. ilk yapacağın iş o olsun .. zaman kaybetme derim :)

Sayfa 1/2 12 SonSon