Sayfa 2/2 İlkİlk 12
16 sonuçtan 11 ile 16 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

Lisans Üye Abdulkadir Durmuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    480
    Konuları
    111
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    785
    Harcanan
    2
    Kalan
    783

Standart Cvp: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

recep kardeşim her zaman ilk tecrübe zor olur. istediğini maddiyat olarak alamazsın. sonrakiler önemli. ben ilk çalıştığım yerde hem çok çalıştım hem de asgari ücretle çalıştım. zamanla maaş miktarı artıyor tabi. ancak işi bir nebze orada öğrendiğin için (pratik kısım olarak) seni tam mühendis görmüyorlar. işin aslı bu. oradan ayrıldıktan sonra başka bir yere tecrübeli olarak gittiğin için pazarlık imkanın var.
    ben ilk işimden ayrıldıktan sonra gelen talepler oldu. benim istediğim şartlara uymayan yerlere şartlar uymuyor dedim işsiz kaldım belli bir süre ancak en azından dediğimden taviz vermedim. sonrası geliyor işte. teklifler teklifler. bu sefer sen ne istersen ona gelmeye çalışıyorlar. şu da var. bugün şu olsun bir iki ay sonra şöyle yaparız sözlerine kanmayın. ne teklif ettiyseniz onu kabul edin.
    ben kendi yaşadıklarımdan kazandığım tecrübeye binaen söylüyorum. siz de kendi tecrübelerinizle doğru olanı yaparsınız zaten.

Yeni Üye

Mesajları
    35
    Konuları
    9
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    305
    Harcanan
    0
    Kalan
    305

Gıda Mühendisliği çok severek okuduğum, üniversite yıllarımda bir daha üniversiteyi kazansam yine bu bölümü seçerim dediğim bölümdü. Ama okul yıllarımdaki o şevkim kırıldı doğrusu işe başlayınca. Tecrübesiz olduğun için açıkçası çok fazla umursanmıyorsun ben işe gireli 7 ay oldu daha yeni yeni bişeyler için söz sahibi olabiliyorum o da nasıl biliyor musun? geceni gündüzümü katıp çalışarak mesai saatimin bitmesine rağmen geç saatlere kadar firmada kaldığım günler çok olmuştur. firmada beni diğer arkadaşlardan bir adım öne geçiren tek şey ise ingilizcem oldu.Üniversitedeyken iyi desteklemiş ingilizce olayını halletmiştim. açıkçası şimdiki aklım olsa ben de diğer arkadaşlar gibi hersene staj yapmaya çalışırdım. 1 ay deyip geçme insana çok sey katıyor, bakış açın değişiyor doğrusu.
    Bir de yeni mezun olan arkadaşlara şu tavsiyem var kendinize güvenin ve yılmayın, ilk girdiğiniz anda zorluklar çekebilirsiniz ama siz bu eğitimi almış kişilersiniz üstesinden gelecek alt yapınız var bunu unutmayın.
    selamlar..

Ön Lisans Üye

Mesajları
    100
    Konuları
    14
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155

Tabi en başta askerliği aradan çıkarmak lazım kesintisiz bir kariyer için...
    askerlik için okuldan mezun olur olmaz askerlik şubesine dilekçe vererek kasımı beklemeden temmuz-ağustos civarında askere gidebilirsin...

Yeni Üye sutchu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    54
    Konuları
    30
    Eklentileri
    17
    Kredisi
    883
    Harcanan
    0
    Kalan
    883

Thumbs up Cevap: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

yorum yapan bütün arkadaşlara katılıyorum farkındalık çok önemli keşke zamanında farkında olabilsek bunun için ilk önce özel sektör ile üniversite işbirliklerinin artmış olması gerekiyor şu anda mümkün olmadığı için bu birlikteliği bizim kurmamız gerekiyor yani daha 2. sınıfa geçme aşamasında iken yaz tatillerini boş geçirmemek lazım ..
    gönül başka türlü olmasını istiyor ama mezun olduğumuzda sektöre epey bir yabancı kalıyoruz bu açığı kapatmak için erken başlamak lazım çalışmaya...
    maalesef en başta diplomamız bizim kendimizi ispatlamamız için yeterli gelmiyor mezun olup da işletmeye gittiğimizde karşımızda bir çok kişi duruyor inatla en başta çok çalışmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor özellikle küçük işletmelerde ...
    ama üretimin bir parçası olmak dünyanın en güzel duygusu...
    Erkek arkadaşların bence en önce askerlik borcunu ödemesi en doğrusu olacaktır...
    Yeni mezun arkadaşlara başarılar ve kolaylıklar diliyorum...
    Mesleğimi seviyorum ... ve herkesin de sevdiği mesleği yapmasını diliyorum...

ozi
    ozi çevrimdışı
    Yüksek Lisans Üye ozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    510
    Konuları
    76
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    705
    Harcanan
    0
    Kalan
    705

Standart Cevap: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

Burası Türkiye olduğu için bir çok etmen var senin önüne engel olarak çıkacak.askerlik,yabancı dil,iyi bir üniversite...bir de tabiki insanoğlunun yapısında olan doyumsuzluk
    okulu bitirip askere gitmek en mantıklısı erkek adaylar için (ben öyle yapmıştım)yabancı dilde eksiklik varsa en kısa yoldan da gidermek gerek onu da.sonra da kendini ispatlama geliyor.karşındaki kişiye kendini pazarlama.
    okuldan sonra bi sektör belirlemek çok zor bence.çünkü okuldayken hayal ettiğin sektör reelde tutmuyor ya da bulamıyorsunuz.iş ararken sadece et sektörünün ilanına bakıyorum diyen var mı yada sadece süt
    sonra bir şekilde işe giriyorsunuz.Aldığınız parayı görünce de yada önerilen paraları duyunca keyfiniz iyiden iyiye kaçıyor.Lakin sonuçta sen iyi bir mühendissen piyasanı da sen belirlersin.umutsuzluğa düşmemek gerek.sonuçta sen iyisen sana iş var.
    herkese kolay gelsin başarılar...

Yeni Üye klemenjero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    52
    Konuları
    10
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    0
    Kalan
    262

Standart Cevap: tecrübeli mühendislere güzel birkaç soru?

benim tavsiyem ilk olarak askerliği tamamlaman olur
    ardından imkanın varsa yurtdışında bir staj programına ya da yüksek lisansa kaydolablirsin. (benim imkanım vardı ama yapmadım çok pişmanım)

Sayfa 2/2 İlkİlk 12