Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: üçkağıtçı bi danışman bulup kuru üzüm işine girmek istiyorum

Lisans Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgilere Ulaşabilmek İçin Üstteki Düğmeleri Kullanın
    Ad Soyad
    doğaberk kömür
    Üniversite
    Seciniz
    Meslek
    yönetici
    Sektör
    et
    Konular
    32
    Eklentileriniz
    5
    Kazanılan Kredi
    255
    Kullanılan Kredi
    8
    Kalan Kredi
    247

Standart üçkağıtçı bi danışman bulup kuru üzüm işine girmek istiyorum

hiçbir şeye doğru düzgün vakit ayıramadığım için alışverişe de vakit ayıramıyorum.Allah'tan ayıramıyorum çünkü ne zaman alışveriş yapsam kazık yiyorum.kazık yiyince de sinir oluyorum.
    en son yediğim kazık, ulusal ölçekte bir marketten yediğim kuru üzüm kazığı.
    tanınmış olduğunu düşündüğüm(ya da göz aşinalığından bana öyle geliyor) bir markanın 2x500 gram kuru üzümünü aldım.
    aslında kuru üzüm, alışverişte en çok zorlandığım ve tadına çok düşkün olduğum bir gıda.istediğim yapıyı ve lezzeti bulmak için kaç defa kuru yemişçi değiştirdim. kaç defa kuru yemişçiye laf soktum.o da olmadı kuruyemişçileri bırakıp paketlere geçtim.sonra paketten taneleri incelemeyi öğrendim.bir paragraf kuru üzümden bahsedip konuya bile girememiş birinin kuru üzüme ne kadar düşkün olduğunu hesap edin artık;Pp
    nerde kalmıştık...
    2 paket markalı kuru üzümü alıp eve gittim.paketleri hemen açtım.birini 1 kg'lik dedikleri cam kavanoza doldurdum.kavanoz, nasıl oluyorsa yarım kg üzüm ile doldu;P ambalaj malzememiz bile yalan ulan)
    üzüm paketini açınca böyle naylon kokusu gibi bir koku aldım, koku tanelere de sinmiş.ne bu migrasyon kardeşim böyle diye düşündüm(belki de kimyasal ilaç kokusu filandır migrasyon değildir de.bilemiyciim)
    taneler ise o kadar yumuşaktı ki böyle sümük gibiydi benzetmek gibi olmasın. şunu biraz kurutayım kurutmayı unutmuşlar herhalde deyip ellerimi yıkadıktan sonraaağ bir aliminyün folyo açtım ve 2 paket üzümü de folyoya döktüm.
    2-3 saat sonra elle sertlik kontrolü yaptım anormal yumuşaklık gitmişti.kavanozlara doldurdum üzümleri.enee bir de ne göreyim üzümün %30'u gitmiş.
    demek ki kurutmadan torbalara doldurunca iyi para bırakıyormuş kerata. evet işi hemen öğrenmiştim.şimdi üçkağıtçı bir danışmanla işin içine girmeye karar verdim.üzüm tanelerine şırangayla tek tek su basacam. makinesi varsa alacam var mı?
    market anılarım bitmez.bi kere de kurukahveci alex efendi diye taklit bi kuru kahve almıştım da 100 gram yazan kahve hassas tartıda 91 gram gelmişti.bak buna çok gülmüştük ama.hiç gocunmadım valla bu kazığa.kazık yerken eğleniyorsam gider aynısından bi daha alırım.kahve 5 lira, kahve ile eğlenmenin bedeli paha biçilemess...

Yeni Üye
    Ad Soyad
    gamze uysal
    Üniversite
    Ege Universitesi
    Meslek
    gıda muhendisi
    Sektör
    gıda
    Konular
    1
    Eklentileriniz
    1
    Kazanılan Kredi
    55
    Kullanılan Kredi
    11
    Kalan Kredi
    44

Standart Cevap: üçkağıtçı bi danışman bulup kuru üzüm işine girmek istiyorum

auahuahuhahauha vala okurken çok güldüm.. artık öyle duruma geldik ki üç kağıtcılıkta 1. sırada gıda sektörü var bence) herşey pahalı insanların cebinden haksız paralar cıkıyor ama karşılığında ne istedikleri gibi ne de adam akıllı beslenebiliyorlar.Peki neden? sırf bizim üç kağıtcılı hileciliğimizden dolayı yazıklar olsun..

Ad Soyad
    doğaberk kömür
    Üniversite
    Seciniz
    Meslek
    yönetici
    Sektör
    et
    Konular
    32
    Eklentileriniz
    5
    Kazanılan Kredi
    255
    Kullanılan Kredi
    8
    Kalan Kredi
    247

maalesef öyle. kanserler bu yüzden artıyor.ne yediğimiz belli değil cunku.aldığın bir şey kısa sürede şekil değiştiriyor.sen hırpalamasan da kendi kendine eziliyor, çürüyor.
    yalnız ben kuru üzüm sorununu çözdüm;P yerel bir firma ile.üzümler pahalı ama kendi kendine ezilip şekilden şekile girmiyorlar.baştan adam gibi kurutulmuş ve üzerinde kimyasal koku yok.

GidaGundemi.com Yazarı Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad Soyad
    Oğuz Pelikli
    Üniversite
    Ege Universitesi
    Meslek
    Gıda Mühendisi
    Sektör
    Danışmanlık
    Konular
    384
    Eklentileriniz
    70
    Kazanılan Kredi
    3505
    Kullanılan Kredi
    4
    Kalan Kredi
    3501

Tam benim önereceğim çözümü bulmuşsunuz biraz pahalı olsun ama en azından ne yediğinizi bilin.
    Ben kuru gıda sektöründe yıllarca çalışmış birisi olarak hiçbir marketten hiçbir marka kuru gıdayı almam kimseye de tavsiye etmem...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Ad Soyad
    doğaberk kömür
    Üniversite
    Seciniz
    Meslek
    yönetici
    Sektör
    et
    Konular
    32
    Eklentileriniz
    5
    Kazanılan Kredi
    255
    Kullanılan Kredi
    8
    Kalan Kredi
    247

sağolun oğuz bey.taze meyve neredeyse hiç yemeyen ama kuru meyveye düşkün biri olarak bu önleme ek, bazı meyveleri kendim kurutmaya karar verdim. cunku aldığım kuru erikte de sorbat var.istemıyom ben sorbatlı,kükürtlü bilmem neli kuru meyve. tül perdede ya da bir tür mikronu abartı kucuk olmayadabilir filtre kağıt ile balkonda kurutup, fırında pastörize edicem.varsa bir öneriniz uygulayayım

GidaGundemi.com Yazarı Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad Soyad
    Oğuz Pelikli
    Üniversite
    Ege Universitesi
    Meslek
    Gıda Mühendisi
    Sektör
    Danışmanlık
    Konular
    384
    Eklentileriniz
    70
    Kazanılan Kredi
    3505
    Kullanılan Kredi
    4
    Kalan Kredi
    3501

Limon suyu ile (%2.5 oranında limon suyu olsun yeter) bir yıkama suyu hazırlayın. Kurutacağınız meyveyi sebzeyi o suda yıkayın böylece hem pH düşmüş olacak hem de rengi korumaya yardımcı olacaktır. Çok ekşi gelirse limon suyu oranını düşürebilirsiniz. domatesi sadece tuz ile kurutmanız yeterlidir, kalın tuz (sofra tuzu değil)
    Kolay gelsin...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Yönetici Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad Soyad
    Ümit Öztek
    Üniversite
    Gaziosmanpasa Universitesi
    Meslek
    Gıda Mühendisi
    Sektör
    Kuru Meyve
    Konular
    114
    Eklentileriniz
    23
    Kazanılan Kredi
    Yönetici
    Kullanılan Kredi
    Yönetici
    Kalan Kredi
    Yönetici

tamam belki haklısınız istemiyorsunuz sorbatsız ürün falan ama koruyucu olmadan da o nem değerlerinde kuru meyveye ne kadar ömür biçersiniz acaba ? sizce ticaret yapan bir kuruluş bunu göz önüne almaz mı . ki bence yasal sınırlar içerisinde gerekiyorsa kimyasal kullanılmalıdır. bilmem oğuz abi bu görüşüme nasıl bakar : )

Ad Soyad
    doğaberk kömür
    Üniversite
    Seciniz
    Meslek
    yönetici
    Sektör
    et
    Konular
    32
    Eklentileriniz
    5
    Kazanılan Kredi
    255
    Kullanılan Kredi
    8
    Kalan Kredi
    247

kurutmanın mantıgı nem değerinden kurtulmak değil mi zaten.kurutulan şey bu yuzden uzun ömürlü olmuyor mu.
    ama adam para kazanıcam diye kurutmayıp yaş şeylere ilacı basıp paketliyorsa, 2 saat oda sıcaklığına aldığın kuru üzüm, ağırlığının %30 unu kaybediyorsa, o firmanın yaptığı üretime ve ticarete ve kazanca ben en kibar karşılığı ile haram diyebilirim.

mutlu_571 bunu beğendi.

Yönetici Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ad Soyad
    Ümit Öztek
    Üniversite
    Gaziosmanpasa Universitesi
    Meslek
    Gıda Mühendisi
    Sektör
    Kuru Meyve
    Konular
    114
    Eklentileriniz
    23
    Kazanılan Kredi
    Yönetici
    Kullanılan Kredi
    Yönetici
    Kalan Kredi
    Yönetici

iyide kurutmayla kuru meyvedeki nem değerini %0 lara yaklaştırdığın zaman insanlar bunu nasıl yiyecek acaba ? eğer raftan alıp direk yemek istiyorlarsa öyle bir kurutma yapamayız. ancak diğer türlü kurutulmuş alıp evde kendimiz hoşaf türü şeyler yapacaksak veya kendimiz nemlendirip bekleteceksek o zaman eyvallah. yoksa bende illa katkı maddesi olsun taraftarı değilim. tabiki herşeyin katkısız olanı güzeldir. ancak kuru meyve bozulmaya o kadar müsait bir ürün ki .heleki soft kuru meyve. oğuz abi bilir : )

Ad Soyad
    doğaberk kömür
    Üniversite
    Seciniz
    Meslek
    yönetici
    Sektör
    et
    Konular
    32
    Eklentileriniz
    5
    Kazanılan Kredi
    255
    Kullanılan Kredi
    8
    Kalan Kredi
    247

yani sıfıra yaklaştırma değil tabi de. ben bunları yazmıştım aslında ama sitede bir sorun vardı editi kabul ettiremedim bi türlü.bir cümle ile kabul ettiremediğim editi özetlemek gerekirse: "demiyorum ki kuru fasulye gibi takır takır kurutulsun ama bu işin de bir hakkıyla yapımı vardır." ben ondan bahsediyorum.kuru üzüm yerken elim yapışkan olmamalı.şekli şemali kendi kendine kaymamalı kavanozda vs vs... neyse ben kendim kurutayım da bir gerçekten dayanmıyosa dayanmıyomuş diye belirtirim burdan diğer hususları konunun uzmanı arkadaşlara bırakmak üzere susuyorum