Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası
    Yeni Üye sodaka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    74
    Konuları
    24
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    432
    Harcanan
    0
    Kalan
    432

Standart Cevap: var-yok testi için cihaz veya kit?

Anladım,teşekkürler. Peki aşağı yukarı fiyatı kaç civarlarındadır?

Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Alıntı sodaka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladım,teşekkürler. Peki aşağı yukarı fiyatı kaç civarlarındadır?
    vallahi cihaz ben işe başlamadan evvel alınmış, en iyi fiyat bilgisi abp.com'dan edinilebilir. ilk arayan yazarsa iyi olur =)
    biraz pahalı gibi, ama veriminden memnunum...

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

var yok testleri pratik ama bence elyaf besiyerlerini yuzey petrisi olarak kullanmak, zor yuzeylerde de swap'la ornek alip hijyen kontrolleri yapmak ve alinan sonuclara gore temizlik metodlarını gelistirmek, gerekirse en bastan kurmak daha doğru.sonucta toplu yemekler veriyorsunuz...
    ekipman ustundeki e coli'yi gormek, iscilere gostermek ve bunun ne oldugunu onlara anlatmak(boktur seklinde) daha kesin ve kararli sekilde yol almanizi saglar.
    minicik inkubatorler var yer isgal etmeyen.ben ikinci inkubator olarak bir tane almistim.ayakkabı kutusundan bile kucuk.hatta sarjlilari da var.istedigin yere goturebilirsin.prize bagimli degilsin.
    fiyatlari 800-900 ytl civarindaydi en son.bir kere yapilicak bir masraf bu ama deger bence.
    %0 9'luk nacl serumu hassas tartin varsa elle hazirlayabilirsin.yoksa eczaneden alabilirsin.(100 mlt=2ytl=100 ekim) ve bunu enjektorle cekersin.
    petriler desen 2 ytl filan.
    swap'i elle de hazirlayabilirsin.temizlik sistemini kurduktan sonra haftada 2-3 petri kullansan mutfakcilar hizaya girer.
    ben olsam servise sunulan yiyecek icecekten de ornekler alir ve bunun reklamini yapardim,yeni ve sadik musteriler kazanmak icin.hijyen manyagi titiz musteri cok ozeldir.cunku surekli reklaminizi yapar,yeni musteriler bulur.banane bu patronun sorunu diyosan saygiyla karsiliyorum bu dusunceyi

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Aşağıdaki yazı hijyen kontrol sistemi ile ilgili sorduğum soruya Solway’in verdiği cevaptır. Çok ayrıntılı ve çok faydalı olduğundan kendisinin de izni ile paylaşmak istedim…

“Fabrikada 1,5 yıl önce çalıştığım süt ürünleri fabrikasında bir hijyen kontrol sistemi kurdum. İlk olarak petri filmlerle dezenfektanları test ettim. Başarısız dezenfektanları eledim. Her dezenfektanın güçlü ve zayıf olduğu yanlar var. Onları doğru yerde ve ölçekte kullanmak gerekiyor.
    Daha sonra işçinin kişisel temizliğini hedef aldım çünkü sütten sonra ortalığı asıl kirletenler onlar ve tüm bunları bir hijyen kontrol formu hazırlayarak günlük denetimim altına aldım.
    Bu arada işçiye sürekli eğitim verdim hala da veriyorum.

İşe çalıştığın yeri gözlemleyerek başla. Her kusuru, hijyen hatasını not et. İşletme körlügü denen bir sey vardır. Eğer içeri sokabiliyorsan bir iki arkadasın da gördükleri hataları söylesinler sana ve onları da not et. Onları içeri sokmak da bir hijyen hatasıdır bu arada

Sistemini kurduktan sonra bunları kontrol eden günlük bir form hazırlamayı ihmal etme. Bu formu, sürekli geliştir.

Ben 2. İnkubator olarak merck'in mini inkübatörunu almıştım. Yalnız o kadar küçüktü ki kutusunu açınca döküntü bir şey aldım galiba diye üzüldüm ama iyi çalıştığını görünce içim rahat etti.

Eğer yer sorununuz varsa ya da büyük bir inkübatör orada çirkin duracaksa merck'in mini inkübatörünü alabilirsin. Fiyati büyük inkübatörlerden çok az ucuz. Yani pahalı bir cihaz aslında. İçine 10-15 petri ancak alır. Sarjli değil. 1, 5 lt iç hacmi var.

Ekim icin ilk olarak klasik yontemler var ama bunlarda agar'ı senin hazırlaman gerekiyor. Ayrıca otoklava ve extra bir ortam hijyenine ihtiyacin var. Hiç pratik degil.
    İkinci yöntem petri kabına dökülmüş agarlar var. Yani hazırlama zahmetinden kurtuluyorsun ama bunların da saklama süresi kısıtlı ve soguk zincirden çıkmamaları gerek. Bunu hazırlayan Türk firmalarina ne derece güvenilir o da ayri bir konu.
    Üçüncü secenek olarak petri film'ler var. Bunları yüzey petrisi olarak da kullanabiliyorsun. Yani işçinin elinden, tezgahtan ve cok dar olmayan diğer yüzeylerden temasla doğrudan ekim yapabiliyorsun. Dar alanlarda yine swap yapman lazım. Petri filmlerin son kullanma tarihi 1 yıl filan.
    Dördüncü bir secenek olarak compact dry var. Bu da petri film gibi hazır besiyeri, ondan daha yeni bir teknoloji; ancak ona yüzeyden ancak swap'la ekim yapabilirsin. Son kullanma tarihi 1 yıldan fazla. Özellikle gıda numunesi icin petriden daha güvenilir.

İlk asama icin yani yüzey ve işçi hijyen kontrolü icin petri film işini görür aslında. Bildiğim 2 marka var. 3m ve rida. Kutuda 100 adet var. 10x10 yaprak seklinde. Ömrü 1 yıl olsa da kapalı olan bir 10'lu paketi açtıktan sonra 1 ayda tüketmen gerekiyor.
    Fiyatları asagi yukarı aynı olsa da compact dry'in bir paketinde 4 tane besiyeri var ve paket paket satın alabiliyorsun.

Yüzey ekimi icin ayrıca; el dezenfektanı ve swap çubuklarına ihtiyaç var.
    Swap çubuğu: piyasada kaliteli olanları da var dandikleri de. Kalitelileri cok pahalı. Bunu elde kendin de hazırlayabilirsin. Kulak çubuğu gibi bir şey zaten. Çöp şiş tahtasi al. Ucuna pamuk dola. Aliminyum folyoya sar ve fırınlarınızdan birinde, temiz bir tepsi üstünde sterilize et. 150–180 derece 1 saat yeterli.

Swap'la çalışırken ise 2 metod var. . .

İlk olarak örnek almak istediğin yüzeye swap'ın pamuklu kısmını sürerek iyice değersin. Daha sonra da bu çubuğu 10 mL serumla iyice karıştırır ve bundan pipetle 1 mL çekip besiyerine ekim yaparsin. (çıkan sonucu 10 ile çarpman gerekir bu durumda)
    Bu metoda alternatif olarak swap çubuğunu besiyerinin her tarafına sürer ve besiyerine 1 mL serum damlatırsın.
    %0 9 serum fizyolojik:binde 9 nacl. Gıda numunesi çalışırken hassas tartı ile kendin hazırlasan iyi olur. Çünkü bir seferde 225 mL gidiyor. Gerçi biz avrupa birliği'nin kabul ettiği sistemde 25 gr numuneyle çalışıyoruz. 10 gr numuneyle de çalışılabilir ve bu durumda 90 mL serumun gider
    Yüzey örneklemesi icin serum hazırlamayla uğraşmana gerek yok. Onu eczaneden alabilirsin. (100 mL=2ytl) enjektorle çekersin. Besiyerine 1mL damlatılıyor bu solüsyon. Steril şekilde çek ki kontamine olmasın. 1mL'lik özel serum tüpler de var aslında. Eczane çözümünü bulmadan önce onlarla kazıklıyorlardı beni. 1mL tuzlu suya 1 ytl ödüyordum. İthaldi bir de…

Besiyeri çeşidine gelince. Sizde stafilokoklar bence önemli çünkü gıda zehirlenmelerinde cok etkililer. E coli-coliform ve toplam bakteri ise hijyen kontrolünde kullanılabilir.”

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

ayrıca; benim kullandığım accupoint ile aynı mantık ile işleyen bir cihaz daha buldum o da şurada bir bakılabilir...

Yeni Üye LostBLue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    35
    Konuları
    12
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    0
    Kalan
    355

Cihaz 1700 dolar + Kdv

sarf malzemeleri swap (25'Li) 100 dolar + kdv

Onursal Üye gülşah_8484 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    200
    Konuları
    35
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    273
    Harcanan
    0
    Kalan
    273

benm kullandığım swap kiti biotrace marka idi, şu an adı 3M Clean-Trace oldu. bu test kitleri de yüzeye sürüldükten yaklaşık 10 dk. sonra renk değiştirerek yüzeyin kirli veya temiz olduğunu gösteriyor. çok pratik, tavsiye ederim. Ürünü Matay Analizitik ve Mikrobiyolojik test Sistemlerinden (izmir) aldım.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12