Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    7
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Standart Yardımcı olabilirmisiniz!

Siteye yeni üye oldum öss ye bu sene girdim ve gıda mühendisliği tercihinde bulunmak istiyorum ama tek sorun bana gelen okulların çokta populer olmaması (MKÜ,Sütçü İmam,Gaziosmanpaşa) sizce bu okullardan birinde okumak benim için ne kadar dezavantaj ,biliyorum insanın kendini geliştirmesi önemli ama bu okullarda okurken kendimi ne kadar geliştirebilirim özellikle bu okullarda okuyan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.Tercih dönemi öss ye hazırlanmaktan daha zor mezun olmuş yada öğrenci arkadaşlar bana ışık tutabilirse bu bölümün geleceği nasıl yada iş imkanları diğer mühendisliklere göre nasıl bunları merak ediyorum ve en önemlisi bu bölümü seçipte pişman olan varmı ??? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ar. Gör. tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1194
    Konuları
    308
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    0
    Kalan
    1177

Standart Cevap: Yardımcı olabilirmisiniz!

Bence gıda mühendisliği yerine kimyanın herhangi bir bölümünü seç yada veterinerlik yada ziraat, bizden daha kıymetliler valla nereye gitseniz önünüze çıkıyorlar bize pek bi iş olanağı kalmıyor. Moral bozmak gibi olsun istemem ama bugün haberleri izlerken halimize acıdım valla makine müh. kimya müh. biyolog vs vs.... Hepsinden mezun olan itfaiyecilik sınavına giriyodu biz Türkiyede yaşadıkça sanırım geleceğimiz pekte parlak değil......

Cezalı

Mesajları
    17
    Konuları
    9
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    0
    Kalan
    355

arkadaşım sağlık sektörüne yönel, rontgenci, fizyoterapist felan ol, paraya euro dersin banada dua edersin. mühendis olunacak son ülke türkiye, kaldıki gısa mühendisi olacam diyosun, sürünürsün arkadaşım. tabi bu benim kişisel görüşüm, karar senini

Onursal Üye mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

kardeş öncelikle hayırlı ve de geçmiş olsun. bir öss dönemini kazasız belasız atlatmışsın. kişisel tercihlerin nedir ilgi alanların, yatkın olduğun meslek grupları vs.. bunlarla ilgili bilgi verirsen sana daha iyi yardımcı olabiliriz. kolay bir mesele değil bundan sonraki hayatın şuan yapacağın seçimle şekillenecek. bu seçimden geri dönebilen çok az şanslı insan tanıyorum. amacım seni korkutmak değil sadece sakin bir şekilde değerlendirme yapman, ne olmak istediğine -kişisel özelliklerine göre- karar verebilmen gerekiyor...
    eğer biraz kendinden bahsedersen bu konuda yardımcı olmaya çalışırım.
    inşallah hakkında hayırlısı olur...
    saygılar...
    HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
    Kurşunların sevdası,
    Zulümlerden bıktım usandım
    Yüreğim kanıyor anne,
    Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
    Dünya zulüm, zulüm kokar anne
    ...

Yeni Üye

Mesajları
    7
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Kendim hakkında söyleyebileceğim biyoloji ve kimya yı seviyorum fizikle çok aram yok ama yine de temelim var.Bilimsel gelişmeleri takip etmek hoşuma gidiyor küçükken bilim teknik dergisini okuyordum liseye geçince bıraktım ama bilime karşı hala ilgim var.Türkiye şartlarında iyi iş bulabilmenin en iyi yolu torpil ama bende o yok abim İtü tekstil mezunu ama işinden çok memnun değil birçok akrabamda mühendis genel olarak memnuniyetsizlik hakim şuanda araştırdığım mühendislik kimya ....
    Seçme şansınız olsa mühendisliğimi seçerdiniz öğretmenliğimi?

Yeni Üye

Mesajları
    26
    Konuları
    17
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

arkadaşm bence git rahat rahat bitirirsn sonra okulda kalır akademisyen olursun

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

mühendislik düzenli ve çok çalışma isteyen bir iş. eğer kamuda çalışmayı düşünüyorsan öğretmenlik oldukça iyidir. (babam öğretmendir) yani imkanlar açısından, mesela yarım gün eğitim var günün diğer yarısı boşsun kendine zaman ayırabilirsin, haftasonu tatil ve yaz ayları enaz iki ay tatil...
    ancak hemen belirteyim belli bir standartta yaşarsın....
    özel sektörde çalışmayı düşünüyorsan ve mühendis olacaksan yabancı dil ve çok çalışma ile çok iyi imkanlar elde edebilirsin, iş dolayısı ile yurtdışı seyahatleri ve hayal edemeyeceğin kadar geniş bir sosyal çevre... bazen evin yolunu unutman gerekebilir eğer başarılı olmak istiyorsan tabii...
    yoksa arkadaşım özel sektörde memur olursun ve inan emeklerin boşa gider...
    bir diğer seçenek ise kendi işni kurman. böyle bir şansın/imkanın varsa da açıköğretim işletme okursun ve işine bakarsın...

burada önemli olan arkadaşım senin ne olmak istediğindir. maddi kaygılarla-istemeyerek- seçilen bir meslek seni mutlu etmeyecektir. ancak isteyerek/severek yaptığın iş sana başarıyı da getirir mutluluk ve maddiyatı da...

ben makina mühendisliği okumak istiyordum ancak çevremin telkinleri ile hiç makina mühendisliği tercihim olmadı. gıda mühendislğini seviyorum ancak hayallerimin peşinden gitmediğim için pişmanım...
    gıda mühendisliği tercih edeceksen ileride iyi bir yönetici/işletme müdürü... olmayı düşünmelisin..

mersin gıda mühendisleri odası'nda yönetimde bir abimiz var (servet özkaya) istersen bi görüş faydası olur...

nacizane yardımcı olmaya çalışıyorum varsa yanlışımız düzeltile/offoluna..

saygılar...

Kurşunların sevdası,
    Yüreğim kanıyor anne,
    ...

Yeni Üye

Mesajları
    7
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Kusura bakmayın yine sorum var kimya mühendisininde gıda müh işini yaptığını duydum bu ne kadar doğru?Arz talep bakımından gıda müh,kimya müh puan olarak birçok yerde üstün bu durum da gıda müh kimya dan daha iyi mi diye sorsam ssaçma bi soru olurmu ?

Yeni Üye

Mesajları
    26
    Konuları
    17
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    455
    Harcanan
    0
    Kalan
    455

kesinlikle katılıyorum sonuçta çalışma alanlarına bakarsan gıdacıların kimyacılardan daha geniş istihdam alanına sahip

Mesajları
    740
    Konuları
    77
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    0
    Kalan
    2100

e haliyle saçma oldu.. ama cevaplayayım ikisi ayrı şeyler bunu hatırlatmama gerek yok dimi?... aslında çalışma alanları da birbirinden farklı ancak bizim saçma yöneticiler işin içinden çıkamayınca ziraat mezunlarını öğretmen yaparlar. yani kendi düzenledikleri mevzuat gereği gıda işletmelerine sorumlu yönetici (gıda mühendisi/teknikeri) atanması gerekir ancak yeterli miktarda gıda müh/tekn. bulunmadığından çözüm bulunur!... artık ustalara, kimya(ger) müh., veterinerlere, ev ekonomisi bitirenlere... sorumlu yöneticilik hakkı verilir...
    işletmelerin bunları tercih nedeni ise profesyonellikten uzak sadece maddi nedenlerdir. o arkadaşlar başka yerlerde çalışırken diploma yada belgelerini 5 kuruşa pazara çıkarıyorlar... yani emeklerini...

bu tarz yaklaşımlar kişiyi profesyonellikten uzaklaştırır. görüyorum ki aklın karışık...
    bir mesleğe sahip olup birçok işi yapmak düşüncesini bir kenara bırak hedefe odaklan... yoksa önce mühendis olup sonra polis/itfaiye eri vs.. olursun. zaten ondan sonra ne iş yaptığının pek önemi yoktur. okuduğun seneleri de tatil yaptım der geçersin...

hedef:
    ne olmak istiyorum sorusuna cevap verip yoluna devam etmek

saygılar....

Kurşunların sevdası,
    Yüreğim kanıyor anne,
    ...

Sayfa 1/2 12 SonSon