4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

Konu: Yeni hastalığımız sertifika koleksiyonu yapmak (!)

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Question Yeni hastalığımız sertifika koleksiyonu yapmak (!)

Son zamanlarda giderek artan bir eğilim olarak yeni mezun ve öğrenci arkadaşlarımızda sertifika toplama hobisi başlamış durumda. Hobi diyorum çünkü alınan bu yetersiz süre içinde alınan bilgiler neticesinde yapılan şey eğitim almak değil…

Arkadaşlarımız iş bulmak ve diğer kişilerden bir adım öne geçebilmek için haklı bir çaba içindeler. Bu haklı neden çerçevesinde ise sertifika toplama işi son derece anlamsız ve yetersiz kalıyor.

Katılımcı sayısının 20’nin üstünde olduğu hatta birçok yerde 100’leri bulan sayılarda katılımcıyla birlikte alınan eğitimlerden bir şeyler öğrenebilmenin, eğitimcinin katılımcılarla ne kadar zaman ayırarak ilgilenebilmesi mümkün olabilir? Bu verimsiz ortamdan alabileceğiniz bilgiyi inanın internetten araştırarak veya sektörde tecrübeli kişilere sorarak ta öğrenebilirsiniz. Bu tarz eğitimlerde bir de, üç günde beş, beş günde sekiz sertifika veriliyor. Genelde öğrenciliğin veya yeni mezun olmanın en zayıf noktalarından biri olan maddi sıkıntıdan faydalanan bu hobi(!) eğitimleri, az paraya, az zamanda çok sertifika vererek, koleksiyonunuza birçok sertifika katma imkânını veriyor.

Biriktirilen bu sertifikalarla birbirlerinin önüne geçme hayalleri yapan kişiler, bilgili bir kişiyle mülakata gittiklerinde hüsranla geri dönmektedirler. İş görüşmenizde karşınızdaki kişi bilgili ise, size eğitim konularınız hakkında birkaç kilit soru sorduğunda gerçek bir eğitim almadığınız için cevap veremeyince yaptığınız o koleksiyonun hepsi müspette kâğıt statüsüne geçmektedir. Koleksiyonunuzu gerçek değerine göre oldukça düşük fiyatta gerçekleştirdiğinize sevinirken, aslında harcadığınız o az paranın boşa harcanmış bir para olduğunu öğrenmek de oldukça üzücü olmaktadır.

Bu tarz durumlarla ve iş görüşmesine gittiğinizde daha üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için lütfen sertifika koleksiyonu yapmak için eğitime gitmeyin. Gittiğiniz eğitimin hem paranıza hem de zamanınıza değmesi lazım. Bu konuda seçici olmaya özen gösterin.
    jassejasse bunu beğendi.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Standart Cevap: Yeni hastalığımız sertifika koleksiyonu yapmak (!)

Merhaba...ben bu konuya daha farklı açıdan yanaşmak istiyorum...size katılmakla birlikte şunu ekliyecem.tek suçlu genç mühendis adayı arkadaşlar mı ? bence değil ! çünkü daha çok suçlu olarak ben danışmanlık şirketlerini görüyorum...(iyi niyetlileri tenzih ediyorum)... adamlar işi tamamen paraya maddiyata dökmüş durumdalar...bizleri müşteri olarak görüyorlar...onlar için 1 kişi demek 50-100 lira demek oluyor...böyle düşünen zihniyet bizlere ne derece eğitim verebilir...bu açıdan biraz bakalım derim ben...tekrar belirtmekte fayda görüyorum işini iyi niyetle yapanları tenzih ediyorum.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2730
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Kesinlikle katılıyorum bu konudaki en büyük suçlu gözünü para hırsı büyümüş büyük ihtimallede bilgi düzeyi yetersiz olan danışman veya eğitmenler. Genç Mühendis arkadaşlarımız gelecek kaygısı içinde haklı olarak farklılaşmaya çalışıyorlar. Onlara yol gösterende az olduğu için bu tür hatalara düşmesi gayet normal.

Benim bu yazıyı yazmamdaki amaçta bu tuzaklara düşmelerini engellemek konusunda onlara elimden geldiğince yarıdmcı olabilmek.

Bende özel sektörde yöneticilik yaptım. Gerek çalıştığım işletmeye gerekse başka şirketlere birçok arkadışımızın girmesi için elimden gelen desteği yapmaya çalıştım. Bana gelen özgeçmişlerde inanın toplama sertifika ile dolu olanların sertifika bölümlerini dikkate bile almadım. Tecrübeli hiçbir yönetici bunu dikkate almıyor ne yazık ki...
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Onursal Üye Ümit ÖZTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    569
    Konuları
    116
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1193
    Harcanan
    0
    Kalan
    1193

Merhaba Oğuz Bey,

peki bu danışmanlık şirketlerinin uydurma olduğunu Genç Mühendis arkadaşlar nasıl anlayabilirler.genelde danışmanlık şirketlerinin referansları falan oluyor.onlar ne derece ölçüdür.zaten bu tür eğitimleri yapanlar için çalışan öğrenci arkadaşlarda oluyor üniversitelerde...dev boy afişler falan,standlarda abartı tanıtımlar, sonra ilgi çekici bir tanıtımla beraber topluyorlar müşterileri ??? sizce bunu arkadaşlar nasıl anlarlar...bu konuyu geniş ele alırsanız memnuniyet duyarım.(öğrenci arkadaşlarımız için).

teşekkürler.

Ümit ÖZTEK
    Food Engineer
    Gıda Mühendisi