Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yeni mezun oldum fikirlerinizi merak ediyorum

Yeni Üye pilot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    16
    Konuları
    10
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    11
    Kalan
    251

Standart Yeni mezun oldum fikirlerinizi merak ediyorum

gıda mühendisliğinden bu yıl yeni mezun oldum. Ve sektörde neler yapabileceğimi merak ediyorum , bi fabrikada makineler arasında olmak istemiyorum ama çokta seçeneğimiz yokmuş gibi geliyor fakat kendimi geliştirebileceğim farklı bi alan varmı suan en basındayım çünkü bunu merak ediyorum ,bildiğim kadarıyla burda sektörden arkadaşlarda var belki onların duyduğu bildiği şeyler vardır yönlendirebilecekleri .. artık çok bunaldım çalışma kosulları cok fena vermeyi düşündükleri para ondan daha fena mezun olduğuma hala sevinebilmiş değilim

Yeni Üye

Mesajları
    12
    Konuları
    7
    Eklentileri
    7
    Kredisi
    355
    Harcanan
    0
    Kalan
    355

Standart Cevap: yeni mezun fikirlerinizi merak ediyorum

inasan kendisiyle aynı durumda olan kişileri gördüğünde "yaşasın yanlız değilim" diyor hernekadar söz konusu durum canı sıkıcı olsa da...

ben de pilot arkadaşın belirttiği gibi mesleğimizde deneyimli (deneyimsiz de olur) kişilerin firikirlerine çok ihtiyaç duyuyorum. Mesela "yeni mezun olsaydım kesinlikle şu pozisyonu seçerdim veya keşke şu pozisyonda başlasaydım" gibi söyleyebileceğiniz fikirlere çok ihtiyacımız var.
    Gerçi istediğimiz sektörde çalışmak gibi bir lüksümüz de yok ama yeni mezun yine de merak ediyor...

Saygılar

Ön Lisans Üye aspergillus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    128
    Konuları
    32
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    255
    Harcanan
    0
    Kalan
    255

Merhabalar,
    2006 da mezun oldum ve o tarihten beri çalışıyorum(yani çok tecrübeli sayılmam) Evet piyasa pek iyi durumda değil o konuda size rahatlatamayacağım Mesela ilk işimde haftanın 7 günü bile çalıştığım oluyordu,değişen vardiyalarda. Şu andaki işimde bir kolej yemekhanesinde proje müdülüğü. Bu işte insanı beyin olarak çok yoran bir iş. Üretimde çalışmak genel olarak yorucu evet,ama biz okurkende oldukça yoruluyorduk.Boşa zorlamamışlar o kadar Bunun yanında mesleğimizin bazı avantajları var. Çalışabilceğimiz alanlar oldukça geniş. Ben şu an danışmanlık ve denetleme şirketlerinde iş arıyorum. Bir arkadaşım ise ingilizce ve arapça bildiği için bir bisküvi firmasının dış ticaret bölümünde çalışıyor. Bunun yanında perakende gibi sektörlerde satınalma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer satış yapabilceğinizi düşünüyorsanız çok daha kolay iş bulabilirsiniz. Özet olarak gıda sektöründe üretim,satınalma,satış,danışmanlık,dış ticaret gibi konularda iş bulabilirsiniz. Önemli olan kendi özelliklerimze uyan bir alan seçmek ve birazda sabırlı olmak Kolay gelsin...

Yeni Üye pilot - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    16
    Konuları
    10
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    262
    Harcanan
    11
    Kalan
    251

pkei mesela sürekli deneyim istiyorlar ama her sektör her bölüm ayrı ayrı sonuçta , o yüzden nasıl bir başlangıç yaparsak bizim için avantajlı bir deneyim olur . ya da bende danışmanlık şirketleri istiyorum geçenlerde bir telefon aldım sahip olduğum belge üzerine bana sorduğu ilk şey denetim yaptın mı deneyimin varmı .. olmadığı içinde devamı gelmiyor konuşmanın zaten .. mesela bu alanda nasıl bir yol çizmemi önerirsiniz? şuan ıso 9001:2008 kalite yönetim sistemi baş denetçilik eğitimim var

Lisans Üye pttszey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    346
    Konuları
    91
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1101
    Harcanan
    0
    Kalan
    1101

Belki de herkesin karşı çıkacağı bir şey sunuyorum yeni mezunlara: CATERING!!!
    Tek geçerim.... Kesinlikle her Gıda Mühendisinin geçmesi gereken bir aşama olduğunu düşünüyorum. Ama öğrenmek için bilinçli olmalısınız.

Catering içinde her şeyi barındırır. Hammadden salça olur; brix bakarsın. Yağ analizi yaparsın. Su sertliği ölçer, deterjan kalıntısı bakarsın.

Mal kabulü yaparken hem taze eti öğrenirsin, hem sebze-meyveyi. Son ürünün hep farklıdır. Tabii kontrol edeceğin kriterler de değişiklik gösterir.

Depolama da farklıdır. Eti ayrı depolarsın, kuru gıdayı ayrı. Sıcaklıkları, nemi öğrenirsin.

Eğer meraklı olursan mesleki anlamda kendini kolayca geliştirebilirsin. Ama "Ben koca Gıda Mühendisiyim depo mu düzelteceğim?!" dersen o iş baştan yaş şimdiden söyleyeyim.

Karşındaki adamlar alaylı. Görerek, yaşayarak öğrenmişler. Senin onlara yetişmen için onların senelere yayıp yaptığı işleri sen bir kaç aya sığdırmalısın. Depo düzeni yapmayan adam depolama prosedürü yazamaz, depo denetleyemez.

Önce amele olacaksın. Dikkat etmen gereken tek şey senin bu işleri yapıyor olmana rağmen "koca bir mühendis" olduğunu unutmaman, unutturmaman.

Diğer taraftan cateringde insan tanıyacaksın. İletişim kurmayı öğreneceksin. Burdakiler okulda aynı kültür seviyesine sahip olduğun arkadaşların gibi olmayacak. Senin "leb" dediğini kimi "leblebi" anlayacak kimi "ebeni..."

Lacileri çekip şık şıkıdım olamayacaksın. Üstün başın yağ olacak, salça olacak... Balık kokacaksın.

Üretimi, ar-ge'yi ve kaliteyi harmanlayacaksın. Tek adam olacaksın belki.

Ben Cateringde yaşanan bu ilk tecrübenin, diğer sektörlere geçince çok işe yarayacağını düşünüyorum. Ama altını çiziyorum. Bilinçli olarak işe girmen gerekiyor. Ha bir de para kesinlikle ikinci planda olmalı. En az 2 sene kendini stajyer kabul etmelisin bence.

"Tecrübeli Gıda Mühendisi" arayanlara bu 2 senenin sonunda nasıl bir tecrübe istiyorlarsa sunabilecek hale geleceksin bence. Süt mü? Konserve mi? Et mi? Hammadde kabulünü öğreneceksin. Mikroflorasını öğreneceksin, depolama koşullarını bileceksin, risklerini bertaraf etmeyi bileceksin.

Her şeyden önce kendini ifade etmeyi öğreneceksin (;
    TheMfroy bunu beğendi.

Onursal Üye Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2729
    Konuları
    384
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    0
    Kalan
    3608

Merhaba,
    Yeni mezun arkadaşlara bende şu danışmanlık ve denetçilik konusunda bir kaç ekleme yapmak istiyorum arkadaşlar zaten sektör tecrübeniz olmadan denetçi olamazsınız. Evraklarda oynama yaptılar oldunuz diyelim hangi sektör hakkında yeterli bilgiye sahipsiniz ki nasıl denetliyeceksiniz? Ben standardı çok iyi biliyorum o yeter deiye bilirsiniz ama inanın yetmiyor. Bu konuda tecrübe olmazsa olmaz.

Danışmanlık ise başlı başına tecrübe demek adından da anlaşılacağı gibi adam size sistem kurmak için danışacak.

Hem danışmanlık hem denetçilik için yeterince tecrübeniz olmadan yapmaya kalkarsanız hep hak ettiğiniz parayı alamazsınız hem de gittiğiniz yerlerde gülünç duruma düşersiniz.

Konumuza dönersek, her ne kadar seçme şansınz olmasada yapmak istediğiniz işi iyi analiz edin ve o yönde çalışmalarınıza yön verin. Ben okulun 3. sınıfında meyve-sebze ve kalite sistemleri ile ilgileneceğime karar vermiştim. O zamandan sonra staj, çevre edinme, kendini geliştirme konusunda hep bu yönde enerjimi harcadım. Sonuçtada yıllardır bu yönde çalışıyorum.
    Sizde
    üretimde mi?
    kalitede mi?
    satınalmada mı?
    satış&pazarlamada mı?
    ihracatta mı?
    çalışacağınıza karar vermelisiniz.
    Bir gıda mühendisi gda firmasında yukarıda saydığım herşeyi yapabilir. Hepsi de birbirinden oldukça farklıdır.
    Ama erkekler için ilk ve en önemli önerim vakit kaybetmeden askerliği aradan çıkarın hem de hiç vakit kaybetmeden.

Bir önerim de; işe ilk girdiğinizde hemen ben yıllarca boşuna mı dirsek çürüttüm diye hayıflanmayın. Bilgileriniz teorik olarak çok iyi olabilir ama inanın pratikle örtüştüremezseniz bir köşede konuşan ve sözü dinlenmeyen bir mühendisten daha öteye gidemezsiniz. Hangi işi yaparsanız yapın mutlaka işin içine bir fiil girin öyle sabah geleyim akşama kadar masamda oturayım akşam da evime vakitlice gideyim derseniz bu iş olmaz. Çünkü hepinizinde bildiği gibi okulda verilen eğitimler oldukça yetersiz. kolları sıvayıp işin içine dalacaksınız. ama bunu size patron söylediği veya yapmak zorunda olduğunuz için değil öğrenmek için yaptığınızı unutmadan. Bu aradaki dengeyi iyi korumak, çalışana ve yöeticinize de bunu hissetirmeniz gerekir. Yoksa sizi ezmeye veya sözünüzü dinlememeye başlarlar. Mutlaka gerken yerde yumruğunuzu ortaya koyun.

Bir başka önerimde işe başladığınızda hemen yöneticinizin önüne eksikleri yığmayın. Şunu unutmayın onlar muhtemelen zaten onun farkındalar ama ya imkandan ya da umursamazlıktan onun üstüne gitmiyorlardır. siz durumu iyice analiz edin, inceleyin sonuçlarını çıkarıp artı ve eksilerini ortaya koyup tam bir fizibilte ile karşısına çıkın. bunu yaparkende dğişmesi veya yapılması gerkenleri aciliyetine ve firmanın imknalarınıda göz önünde bulundururak kısa, orta ve uzun vadeli olarak sınıflandırın.
    Bu konuda yazacak çok şey var ama yeterince uzun yazdım zaten. ama birşeyi söyleden geçemeyeceğim. Sektörde 1-2 sene tecrübe edinin ve herhenagi bir sektörde açık görür veya yapabileceğinze inanırsanız MUTLAKA kendi işiniz yapın. O kadar cahil adama yapıyorsa siz daha iyisini yaparsınız. Yaş ilerledikçe omzunuza binen sorumluluklar artıyor ve risk alabilmek daha zor oluyor.

Bir şeye ihtiyacınız olursa bizler hep burdayız,

Burası birlikten doğan gücün en güzel örneklerinden birizi olan forumfood.net

Biz kocaman bir aileyiz...
    TheMfroy ve cgr_ser bunu beğendiler.
    “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Yeni Üye beyazzambak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    55
    Konuları
    26
    Eklentileri
    6
    Kredisi
    314
    Harcanan
    7
    Kalan
    307

Standart Cevap: Yeni mezun oldum fikirlerinizi merak ediyorum

Merhaba,

Yeni mezun arkadaşlara benim de bir önerim var,

5 yıldır Tarım Bakanlığında çalışıyorum. Bize üretim izni için başvuruda bulunana firmaların gıda mühendisleriyle oldukça sık muhatap oluyorum. gördüğüm şu ki mevzuatı daha doğru düzgün bilmiyoruz.

Kesinlikle ve kesinlikle mezun olan arkadaşların meslek alanlarıyla ilgili kanunun yistihdam yönetmeliklerini, ürün bazında tebliğleri çok iyi bilmeleri lazım.. bir kere 5179un Gıdaların üretimi, tüketimi....ne ilişkin kanun olduğunu bilmeyen gıdacı olmamalı, çalıştığın ürün alanın neyse ona ilişkin varse tebliğleri çok iyi bilmen lazım...Yatay tebliğ olarak behsedilen tebliğleri kesinlikle bilmen lazım..yalayıp yutmak zorunda değilsin ama en azından neyi nerde arayacağını bilmen lazım. (Mikrobiyolojik kriterler tebliği,katkı maddeleri tebliği, bulaşanlar tebliği, ambalaj tebliği, etiketleme tebliği) bunlar yataylar..
    Zaten gıda dış ticareti üzerine çalışıyorsanız AB nin direktiflerine nasıl bakacağınızı da bilmelisiniz..

Bakanlığın yayımladığı bütün tebliğlere http://www.kkgm.gov.tr/mev/kodeks.html sitesinden

Avrupa birliğinin resmi gazetesinin olduğu siteye http://eur-lex.europa.eu/ adresinden ulaşılabilir..

Önce mevzuat....ille mevzuat.....

Yeni Üye

Mesajları
    9
    Konuları
    5
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    270
    Harcanan
    0
    Kalan
    270

Merhaba bende yeni mezun bu yıl ve bir hafta kadar bir yemek şirketine gidip geldikten sonra bana uygun olmadığına karar verdim cunku bence bir gıda muhendisinin görevi olan bircok şeyi; çalışanların oryantasyonu,maliyet hesabı,müşteri temsilciği vs. aile şirketi adı altında başkaları yapıyordu ve yukarda okuduğum yemek şirketinde edineceğimiz tecrübelerle ilgili yorumlardan birinin aksine analiz yapabileceğim bir ortam yoktu..Sadece yemeklerin numulerini alıp depoya kaldırdıktan sonra tat ve koku uygunluğuna bakıyordum ve tabi genel temizlik depoların düzenliği ve temizliği,depo sıcaklıkları,mal alımı,kullanılan malzeme ve makinelerin; patates soyma makinesi..vs.kullanım oncesi ve sonrası temizliği,sebze ve meyvelerin yıkama suyu ayarlanması,personelin kıyafeti ve hijyeni vs gibi şeylerden sorumluydum ustelik şirketin haccp ve iso belgeleride yoktu ben giden muhendisten kalan formları doldurmaya çalısarak orda neler yapmam gerektiğine karar vermeye çalısıyordum ve benim hic tatmin edici olmadı bu deneyim..oysaki tamda bahsedildiği gbi tecrübe arayan firmalarda çalısabilmek için tecrübe kazanmak adına başlamıstım oraya ve parada hic onemli değildi benm için fakat sonra hic sevmeyerek ve surekli içimden benim yerim burasımı ne yani bunun için mi okudum diye içimden tekrar ederek ayrıldım ordan..şimdide yuksek lisansa başlamayı dusunuyorum ve bi daha nasıl ve nerde hangi sektörde iş bulmalıyıma dair hic bir fikrim yok... Ayrıca gıda muhendisliğinin getirdiği sorumluluklarda yeni başalayan biri olarak beni biraz korkutmuyor değil, örneğin bir yemek şirketinde çalısırken sadece depoları,mal alımını geçtim orda çalısanların guvenliğinden tutunda o yemeği yıyenlerin sağlıklarına kadar biz sorumlu oluyoruz...butun bunlarda beni biraz duşunduruyor doğal olarak...Bir daha yemek şirketinde çalısmak istemıyorum tabi bir gıda muhendisi daha varsa olabilir tecrubelerini paylaşmak adına buna önem veriyorum..Bunlarda yeni mezun olarak benm başlangıç dusuncelerim...tecrübelerinizden herzaman yararlanmak isterim

Yeni Üye

Mesajları
    5
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Merhaba arkadaşlar, bende yeni mezunum ve ilk işime başladım. Benimde bütün kader arkadaşlarım gibi kafam çok karışıktı iş ortamı kötüydü, en kötüsüde deneyimsizdik. Çalıştığım firmada şube denetçisi olarak göreve başladım. Denetçilk bence bizim meslekte yapılabilecek en kolay ve en zevkli bölüm. Ama deneyimli arkadaşlarımızın söylediği gibi catering ayrıca bana göre oteller bu konuda yardımcı oluyorlar bize. Benim avantajım uzun dönem otel stajım olmuştu bu sayede bu işi aldığımı düşünüyorum. Bütün arkadaşlara bol şans diliyorum.

Yeni Üye gidaci12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    9
    Konuları
    8
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55

bende yeni mezun oldum.İş başvurusu yapıyorum fakat hiçbirinden cevap alamıyorum.Fabrikalara dahi gittim.İçeri almadılar.Netten insan kaynaklar bölümünden cv gönderiyorum.Dönüş dahi olmuyor.Ne yapacağmı şaşırdım doğrusu.Catering firmalarında çalışmak istemiyorum ama mecbur kalıcam en sonunda.Fabrkalarda özellikle et üzerine çalışmak, kendimi geliştirmek istiyorum fakat yetkili biriyle yuzyuze görüşme fırsatı bulamadım .Maaş dahi söz konusu değil .Amacm öğrenmek.Fakat olmuyor.Beklemek en zorlu süreç.Nereye kadar bekleyeceğim?Ne yapmam gerekli bilmiyorum?

Sayfa 1/2 12 SonSon