Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü, Ulusal Tarım Araştırmaları Enstitüsü ve Sorbonne Üniversitesi?ne bağlı bir merkezin araştırması saygın ?British Medical Journal? da yayımlandı.

Tüketicilerde alarm zilleri çaldı; gıda sanayiinde ise tepki ve kontratak seferberliği başladı.

Araştırmada gıda maddeleri 4 grupta toplanıyor:

1. Hiç dönüştürülmemiş veya çok az dönüştürülmüş gıdalar.

2. Yemeklerde kullanılan çeşitli maddeler.

3. Dönüştürülmüş gıdalar: Sadece şeker katılmış komposto, sadece tuzlanmış kırmızı veya beyaz etler, sadece tuzla korunmuş konserveler gibi.

4. Aşırı dönüştürülmüş gıdalar (AUT): Çikolata-gofret barları, bazı bisküvi çeşitleri, krakerler, cipsler, gazlı içecekler, şekerli içecekler, ?nuggets? gibi tavuk çeşitleri, hazır çorbalar, dondurulmuş hazır yemekler, tamamen şekerli ve yoğun yağla hazırlananlar, füme etler, nitritlenmiş gıdalar, koruyucu maddeliler, jambon, sosis vb.

Araştırma nihayetinde bir genelleme olduğu için, birebir kanıtlanmış sebep-sonuç ilişkisi bulunmadığını da belirtiyor ve zayıf noktası da bu kabul ediliyor.

Beslenme değeri düşük, lifler açısından zayıf; lipid, yani yağ ve aşırı şeker, aşırı tuz, katkı maddesi dolu; ambalaj ve temas ettiği folyo benzeri diğer her maddeden parlak olmayan şeyler kapan, pişirilme biçimleri meçhul gıda maddeleri açısından çok şüphe yok ama ?bilim? de ?piyasa? karşısında temkinli. Hükümetlerin, gıda maddeleri üzerine belirgin ?tehlike işaretleri? koyma fikirlerinin piyasada engellenmesi gibi!

Bu tür gıda maddelerinin her türlü markasından ziyade, kötü kalitede olanların etkili olabileceği söyleniyor. Ayrıca şu da var: ?Bunları çok tüketenler, aynı zamanda daha çok sigara içen ve daha az hareket edenler!?

Tabii yine uzun bir süre, yıllar...

Ve o süre zarfında, özellikle dar gelirlilerin, çalışanların, ucuz ve hızlı beslenmek, kısacası sadece doymak zorunda olanların dünyasında, piyasanın milyonlarca kimyasalı cirit atmayı sürdürecek.

?Sebep-sonuç? ilişkilerinden emin olmadan, gereken kimi tedbir alınmadan, sonuçlarla yüz yüze gelerek!

Sonra hafta başı geliyor, tam bunlar unutulacak, bu kez bir başka alarm: ?Bugün hava aşırı kirli ve çeşitli maddeciklerle dolu. Otomobilinizi yavaş sürün, daha çok zehirlemeyin!?

Mümkünse daha az yiyin, daha az nefes alın, daha az düşünün!