Science dergisi, bilimde 2011'in en önemli 10 olayını belirledi. Derginin her yıl geleneksel olarak yaptığı seçmede tıp, astronomi, nano teknoloji ve biyoloji alanından yenilikler, keşifler ve icatlar yer alıyor.

2011'in en önemli 10 bilimsel olayı listesinin başında HI virüsüne karşı tedavi amaçlı bir araştırma yer alıyor. 9 ülkeden toplam bin 763 çift üzerinde yapılan araştırma, belli ilaçların alınmasının, AIDS'e neden olan virüsün bulaşmasını yüzde 96 oranında önlediğini saptamıştı.Uzay aracı Hayabusa

İtokava adı verilen göktaşından aldığı numunelerle dünyaya dönmeyi başaran uzay aracı Hayabusa da 2011 yılının en önemli bilimsel olayları arasında yer aldı. Japon bilim adamlarının Hayabusa'nın getirdiği numuneler üzerinde yaptıkları inceleme, astronomi alanında bundan sonra yapılacak çalışmalar açısından önem taşıyor.

Australopethicus sediba

2011'de kökenimize ilişkin yeni ipuçlarına ulaşmak üzere milyonlarca yıllık insan fosilleri üzerinde yapılan bazı DNA araştırmaları da sonuçlandı. Bu kapsamda yapılan ve maymun ile insan arasındaki evrim zincirinin kayıp halkalarından biri olarak görülen australopethicus sediba'nın DNA incelemesi de tamamlandı. Science dergisi, bu araştırmaların ortaya koydukları sonuçları da 2011'deki en önemli bilimsel olay listesinin üçüncü sırasında yer verdi.

fotosistem 2

2011, Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Orman Yılı ilan edilmişti. Science dergisi de Orman Yılı'nda, ormanlar açısından hayati önem taşıyan bir araştırmanın sonucunu yılın bilimsel olayı olarak değerlendirdi. Araştırmayı yapan Japon uzmanlar, bitkilerin güneş enerjisinden yararlanarak suyu nasıl ayrıştırdığına dair karanlıktaki en son noktayı da aydınlatmayı başardı. Fotosentez'in bu en önemli aşamasına "Fotosistem 2" adı veriliyor. Bu araştırma sonuçlarının ışığında suyu oksijen ve hidrojen olarak ayrıştıran yeni enerji projelerine başlanması bekleniyor.

Büyük patlama dair yeni bulgular

Evrenin oluşumuna ilişkin bu yıl sonuçları yayınlanan yeni bir araştırmaya da Science dergisince hazırlanan yılın en önemli 10 bilimsel olayı listesinde yer verildi. Araştırma, evrenin oluşumunu hazırlayan büyük patlama ve patlamayı izleyen aşamaya ilişkin yeni bulgular ortaya koymuştu.

Sizin bağırsak floranız hangi tip?

İnsanların bağırsak florasına göre 3'e ayrıldığını saptayan araştırma da "ilk 10" arasında yer aldı. Bağırsak floramızda "bacteroides", "prevotella" ve "ruminococcus" bakterilerinden hangisinin aktif olduğu, beslenme alışkanlıklarımıza bağlı… Araştırmayı yılın bilimsel olayı olarak değerlendiren Science dergisi yetkililerine göre sonuçlar beslenme, bakteriler ve hastalıklar üçgenindeki birçok soru işaretinin açıklığa kavuşturulmasını sağlayacak.

Sıtma aşısı

7 Afrika ülkesinde 15 binden fazla kişi üzerinde denenen sıtma aşısı, Science'ın yılın bilimsel olayı olarak değerlendirdiği bir başka araştırma oldu.

Kepler 22 b

2011, dünyaya benzer gezegenlerin keşfedildiği bir yıl oldu. Kepler uzay teleskobu, Samanyolu Galaksisi'nde iki güneşli bir gezegen saptadı. Dünyaya benzer koşullara sahip, 600 ışık yılı uzaklıktaki gezegene ise Kepler 22 b adı verildi.

Düşük maliyetli "moleküler elekler"

Science, nanoteknoloji alanında kaydedilen bir başka gelişmeyi de yılın bilimsel olayı olarak değerlendirdi. Gelişme, petrolün ayrıştırılması, su ve havanın kirli unsurlardan arındırılması çalışmalarında kullanılan ve "moleküler elek" adı verilen zeolitlerin bundan böyle daha düşük maliyetlerle hazırlanabilmesini sağlayacak.

Yaşlanmaya dair araştırma

Science dergisinin "Yılın en önemli 10 bilimsel olayı" listesinin son sırasında ise yaşlanmanın sonuçlarıyla ilgili bir araştırma yer alıyor. Amerikalı, Hollandalı ve Kanadalı uzmanlarca yapılan araştırmalar, belli hücreleri alınan farelerin kas zayıflığı ve katarakt hastalığına daha geç yakalandıklarını ortaya koydu. Araştırmanın, uzun yaşama olmasa da daha dertsiz-tasasız bir yaşama katkı sunması bekleniyor.