Yurdu etkisi altına alan yağışlar Gediz Nehri?nin taşmasına neden oldu. Nehrin taşmasıyla binlerce?

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Gediz Nehri'nin taşması sonucu Turgutlu Ovası Geren, Arpalık, Sarıbey, Urganlı, Hamzabeyli'de ekili alanlarda zarar meydana geldi. Nehir  yatağına yakın bölümlerde bulunan 14 adet küçük ve büyükbaş hayvan çiftliği, sahipleri tarafından tahliye edilirken, 50?ye yakın hayvan besi çiftliğindeki hayvanlar ise mahsur kaldı.

Tavuk çiftliği gece yükselen taşkın sularının ortasında kalarak çiftlikte bulunan 22 bin tavuğun kümeslerinde boğularak telef oldu.

Turgutlu Ovasında çok sayıda tarım arazisinin sular altında kaldığını, özellikle üzüm bağlarında maddi hasarın büyük olduğunu söyleyen Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, taşkın nedeniyle ova köylerine ulaşımı sağlayan 5 köprüden 3'nün sular altında kaldığını ve ulaşımda güçlüklerin yaşandığını ifade etti. Şenol, 70?e yakın hayvan besi çiftliğinin sular altında olduğunu, yüzlerce hayvan mahsur kaldığını da açıklmasına ekledi.

Taşkının yaşandığı bölgede inceleme yapan Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanı Mahmut Çetin ise, yağmurlar ve eriyen kar sularının çiftçinin korkulu rüyası haline geldiğini belirterek yetkililerin bu soruna bir an önce çözüm bulması gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan Turgutlu İtfaiye Müdürlüğü ile Turgutlu Belediyesi Fen İşleri ekipleri bölgeye giderek mahsur kalan çiftliklerdeki hayvanları beslemek için iş makineleriyle çiftliklere yem ve saman taşıdı.