Kiraz sapı sadece zayıflamak için kullanılmıyor. Aynı zamanda kiraz sapı sindirim ve boşaltım sistemine de oldukça fayda sağlıyor. Kiraz sapını Hem sağlığınız hem de zayıflamak için kullanabilirsiniz. Kiraz sapını diyet yaparken ve sağlık açısından nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Kiraz sapının sağlığınız açısından çok yönlü faydaları bulunuyor ancak kiraz sapını yaş olarak değil muhakkak kuru olarak kullanmanız gerekiyor. Kiraz sapını nasıl kurutmak gerektiğini bilmiyorsanız işte öneriler.

Kiraz sapı nasıl kurutulur?

İstediğiniz miktarda kiraz sapını ayıklayın. Daha sonra geniş bir bez üzerine kirazın saplarını dağıtın. Kiraz saplarını 2 veya 3 gün boyunca direk güneş almayan bir yerde kurutun. Kurumuş kiraz saplarını muhakkak cam kavanoz içerisinde saklayın.

İnsanlar kiraz sapının genellikle zayıflama amaçlı kullanıyorlar. Ancak kiraz sapıyla sadece zayıflamak değil sağlık içinde kullanabilirsiniz. çünkü kiraz sapı sağlığımıza olan faydalarının yanında belli başlı hastalıklara da şifa oluyor. İşte kiraz sapının iyi geldiği hastalıklar.

Kiraz sapı hangi hastalıklara iyi geliyor?

Prostat büyümesine, bayanların regl dönemlerinde ödem artışına karşı, dolaşım bozukluğuna karşı, mesanede meydana gelen idrar yapma zorluğuna karşı kiraz sapı bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Kiraz sapı güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir bu nedenle dolaşım sistemi ve sinidirim sistemine oldukça fayda sağlar.

Kiraz sapı zayıflamak isteyenlere şiddetle önerilir. Çünkü vücutta su birikimine kesinlikle sebebiyet vermez. Suyun vücuttan toksinlerle beraber hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.

Kiraz içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırır. Bu nedenle kiraz sapında da bol miktarda vitamin ve mineral vardır. Kirazın sapında A,E,C,K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır.

Kiraz sapının kaynatılarak içilen çayı, hem ödem atıcı olarak hem de zayıflamak amacıyla kullanılır.

Kiraz sapı böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kanı temizlemeye yardımcı olur.

Karaciğerleri gençleştirmeye yardımcıdır.

Aynı zamanda kiraz sapı idrar yolu enfeksiyonlarına oldukça iyi gelir.

Kurutulmuş kiraz sapı erkeklerde 40 lı yaşlardan sonra kullanılmalıdır. Kadınlarda ise regl dönemlerinin başlamasıyla yani 15 yaşından sonra kullanılmaya başlanabilir. Kadınlarda kiraz sapı eğer regl dönemlerinde ortaya çıkan problemler için tüketilecekse farklı bir tarzda kullanılmalıdır.

Kadınlar regl döneminde kiraz sapını nasıl kullanmalı?

Regl dönemlerinde kadınlar genellikle vücutlarında oluşan şişlikten şikâyetçidirler. Kiraz sapını kullanmak bu şişliklerin büyük ölçüde azalmasına yol açacaktır. Adet döneminizden birkaç gün önce kiraz sapını kaynatıp suyunu için. Adet döneminize kadar olan sürede kiraz sapı suyunu içerseniz vücudunuzda şişlikler belirli bir zaman sonra yok olacaktır.