280 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen tarım ve hayvancılık sektörünü bir araya getiren, gelişmelerin ve yeniliklerin tanıtıldığı 'BURTARIM 2014' ve 'Bursa 7'nci Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı' Bursa'da başladı. Fuara girişin ücretsiz olduğu belirtilerek 14-18 Ekim tarihleri arasında fuarın ziyaretçilerine açık olduğu açıklandı. 12'nci BURTARIM 2014 ve Bursa 7'nci Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.

280 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen tarım ve hayvancılık sektörünü bir araya getiren, gelişmelerin ve yeniliklerin tanıtıldığı 'BURTARIM 2014' ve 'Bursa 7'nci Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı' Bursa'da başladı. Fuara girişin ücretsiz olduğu belirtilerek 14-18 Ekim tarihleri arasında fuarın ziyaretçilerine açık olduğu açıklandı.

12'nci BURTARIM 2014 ve Bursa 7'nci Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı. Ayrıca, Bursa Valisi Münir Karaloğlu eşliğinde birçok katılımcının fuara katıldığı belirtildi. Bursa'nın tarım ve hayvancılık alanında önemli konumda olduğu fuarda söylendi. Fransa, Almanya gibi ülkelerdeki önemli fuarlar gibi, bu fuarın da dünyada takip edildiğini belirten Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, geçen yıl Bursa'daki tarım fuarını 250 bin kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl 280 bin kişinin fuarları gezmesini beklediklerini kaydetti. 30 bin metrekaresi açık olmak üzere toplam 70 bin metrekare alanda fuarın hizmet vereceğini belirten Ersözlü, 39 ülke ve 77 ilden katılımcı beklediklerini açıkladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, yeterli ve kaliteli gıdaya ulaşımın zorlaştığını belirterek, bu yıl 'Kuraklık Bölgesinde Tarımsal Üretim ve Kıtlık' temalı konferanslar gerçekleştireceklerini kaydetti. Aksoy, tarım alanlarının azaldığı bu dönemde Bursa Ovası'nın ortasına yapılacak olan kömürle çalışan termik santrale izin verilmemesi için yetkililerden destek istedi.Ayrıca fuarda, Türkiye'nin gayri safi tarım hasılası seviyesinin Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sırada yer aldığının altı çizildi.