Herhangi ısı vermeden, suyunu vakum altında radyo dalgalarıyla alarak tadında, kokusunda, renginde ve şeklinde herhangi bir bozulma olmadan kurutma işlemini yapan yeni teknoloji üretildi.

Kuru gıda alanında Türkiye'ye getirdikleri yüksek teknolojiyle peynir ve zeytin de dahil olmak üzere pek çok yiyeceği kuruttuklarını belirten, emeklilik günlerini geçirmeyi düşündüğü bir zamanda yaratıcı bir girişimcilik örneği sergileyerek kuru gıda alanında Türkiye'ye yüksek teknoloji transferi yapan 72 yaşındaki kimya yüksek mühendisi Ereğli Agrosan Genel Müdürü Ömer Kaymakçalan, Kanadalı bir şirket tarafından geliştirilen ve dünyada sayılı firma tarafından kullanılan REV teknolojisini anlattı.

Kaymakçalan, Türkiye?nin tarımsal potansiyelinin çok yüksek olmasına karşılık yüksek katma değerli işlenmiş ürünlerin yeterince üretilmediğine dikkati çekerek, ?Bu işe başlarken tarıma dayalı olmasını, ileri teknoloji içermesini ve yüksek katma değerli ürün ortaya çıkarmasını istedik.? ifadelerini kullandı.

Beşte biri Ar-Ge faaliyetlerini yürüten mühendislerden oluşan toplam 50 çalışanları olduğunu, yüzde 100 yerli sermayeyle 13 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydeden Kaymakçalan, şöyle konuştu:

?Gıda sektöründe yüksek kaliteyi standart halde sunabilmek için 'sadece suyunu uçurduk, geriye kalan her şeyi koruduk' sloganıyla yola çıktık. Yıllık 800 ton üretim kapasiteli tesis kurduk. O kadar kuru gıdayı üretmek için aşağı yukarı on katı kadar, yani 8 bin ton yaş ürünü işliyoruz. İşleme sonrasında ürünün tadında, kokusunda, renginde ve şeklinde herhangi bir bozulma olmadan kurutma işlemini yapmanızı sağlıyor."

Kanadalı bir şirket tarafından geliştirilen REV teknolojisi dünyada tek.