1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  leventaslan çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.03.2012 Son online zamanı: 15.04.2012

  Mesajları
  1
  Konuları
  1
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  0
  Kalan
  55

  Standart AB’ye Uyum Sürecinde Hayvancılık Sektörünün Dönüşüm İhtiyacı

  : AB’ye Uyum Sürecinde Hayvancılık Sektörünün Dönüşüm İhtiyacı
  : Pdf
  : Dr. Yurdakul SAÇLI

  Bu çalışmada, öncelikle AB ve Türkiye’nin hayvancılık sektörü ile ilgili işletme yapıları, hayvansal üretimleri, dış ticaretleri, üretici örgütlenmeleri ve destekleme politikaları gibi konular karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ardından, OTP’de yaşanan reform süreçleri ve 2003 OTP Reformuna değinilmiş, AB ile müzakere süreçleri ile AB’ne sonradan üye olan 10 ülkenin müzakere pozisyonları, geçiş süreçleri ve sağladıkları istisnalar irdelenmiştir. Sonraki aşamada SWOT Analizi yöntemi ile mevcut durum analizi yapılarak, hayvan yetiştiriciliği, hayvan sağlığı, üretici örgütlenmesi ve desteklemeler gibi konularda politika önerileri yapılmıştır. Söz konusu politika önerileri bir eylem planı halinde düzenlenmiş ve Türkiye’nin müzakereler öncesi alması gereken pozisyon ve gerekli önlemler açıklanmıştır. Buna göre AB, kurmuş olduğu OTP ve OPD’ler çerçevesinde en korumacı ve destekleme düzeyi en yüksek tarım politikaları izlemiş ve tarım ve hayvancılık sektörlerini belirli bir sistem içerisinde önemli düzeyde geliştirmiştir. Buna karşın Türkiye, sistemden uzak, daha çok günün ihtiyaçlarına göre politikalar yürütmüş ve sektördeki sorunlar süregelmiştir.

  Bunun yanı sıra, son dönemlerde DTÖ ve diğer gelişmiş ülkelerin baskısı ile AB, izlediği bu politikaları biraz daha gevşetmiş ve rekabete açacağı sinyallerini vermiştir. Ancak, destekleme araçlarının şekil değiştirerek sürdürülmesi (örneğin Tek Çiftlik Ödeme Sistemi), AB’nin destekleme politikalarından kolaylıkla vazgeçmeyeceği, tarım ve özellikle hayvancılık konusunda dünyadaki etkinliğini sürdüreceğini göstermektedir. Bu çerçevede OTP, önümüzdeki süreçte de dinamik bir yapıda ve özellikle destekleme politikaları bakımından sürekli değişim gösterebilecektir.

  Bütün bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin, AB ile var olan önemli yapısal ve mevzuat farklılıklarını giderecek ve finansmanının garanti edildiği bir Eylem Planını uygulaması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye, bazı hayvansal ürünlerin uyumu ve hayvan hastalıklarının eradikasyonu gibi konularda geçiş sürelerine ihtiyaç duyabilecek, arıcılık, ipekböcekçiliği ve tiftik gibi konularda da istisna taleplerinde bulunması gerekecektir.

  Anahtar Kelimeler: Hayvancılık Sektörü, AB’ne Üyelik Müzakereleri, Türkiye’nin Hayvancılık Sektöründe AB ile Uyumu İçin Eylem Planı, OTP ve OPD’ler.

       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 1.18 MB (Megabyte)
   İndirme Sayısı : 5 Kez

  Konu Sinan COSKUN tarafından (23.03.2012 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Gıda Sanayiinde Mühendis İhtiyacı
  Gıda Sektöründe Kişisel Gelişim forum içinde, yazan misssürmene
  Yorum: 4
  Son Mesaj: 16.04.2017, 12:07
 2. Biyolojik Oksijen İhtiyacı
  Kimyasal Analizler forum içinde, yazan yassmin
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.04.2009, 00:13
 3. Gıda Sanayiinde Mühendis İhtiyacı ?
  Genel forum içinde, yazan ilkertunca
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 24.03.2008, 10:39
 4. AB'ye Uyum Sürecinde Gıda Sektörü
  Genel forum içinde, yazan engineer
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 06.02.2008, 16:05
 5. AB Uyum Sürecinde Türkiye’nin Gıda Güvenliğindeki Sorunları
  Sektörel Pratik Bilgiler forum içinde, yazan t_dikmen
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 08.09.2007, 15:46

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed