5 sonuçtan 1 ile 5 arası
 1. #1
  fooden çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.02.2007 Son online zamanı: 13.09.2007

  Mesajları
  781
  Konuları
  125
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  263
  Harcanan
  0
  Kalan
  263

  Standart ABD Trans Yağa Yasak Getirdi, Gıda Sanayicisi Çalışma Başlatıyor

  Gıda ürünlerinin daha uzun süre taze kalmasını sağlayan trans yağ kullanımının, yarattığı sağlık sorunları nedeniyle Danimarka ve ABD'de yasaklanması Türkiye'de ortalığı karıştırdı. Danimarka ve ABD'deki yasağın ardından birçok ülkenin gündemine taşınan trans yağ kullanımı Türkiye'de de sanayicilerle gıda mühendisleri arasında tartışma yarattı.  Margarin gibi bitkisel yağların üreticileriyle kızartmada trans yağ kullanan fast food firmaları kalp düşmanı olarak gösterilmelerine tepki gösterirken “Yaygara yapacak bir durum yok" diyen sanayiciler ise Türkiye'deki ürünlerde trans yağ oranının AB margarin standartlarını aşmadığını savunuyor. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman ise "Her margarin trans yağ değildir. Ancak ürünlerinde trans yağ olmadığını savunan sanayicilerin bunu kanıtlaması gerekiyor" açıklamasını yapıyor.

  Öte yandan Mutfak Sanayicileri Derneği de yağlardaki trans asidi ölçümleriyle ilgili Türkiye çapında çalışma başlatmak için harekete geçti.  Trans yağ asidi, doymamış bitkisel yağın doyurulması işlemi sırasında ortaya çıkıyor. Bir diğer ifadeyle bitkisel yağların hidrojen yapısının değiştirilmesiyle elde ediliyor. Ürünün dayanıklılığını artıran ve yağın akmasını önleyen bir özelliği var. Karıştırıldıkları ketçap, bisküvi çikolata, pasta gibi ürünlerin raf ömrünü uzatıyor ve lezzetini koruyor. Kızartma yağın defalarca kullanılabilmesini sağladığı için fast food’lara da maliyet avantajı getiriyor. Tereyağ gibi süt ürünlerinde de doğası gereği az miktarda var. Ancak zararları asıl tartışılan, hidrojenize edilmiş bitkisel yağlarda yüksek orandaki trans yağlar.

  Hidrojenizasyon işlemi sırasında oluşan trans yağ asitlerinin kötü kolestrol oluşumunu hızlandıran bir etkisi var. Bu nedenle sağlık sorunlarına yol açıyor ve dolayısıyla sağlığa yönelik harcamaları artırıyor. İlk kez Danimarka'da 4 yıl önce uygulamaya konan yasak, geçen günlerde ABD'de de kabul edildi. Yasak ABD'de de temmuz ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Ambalajlı gıda ürünlerinin etiketlerinde ise trans yağ içerdiği bilgisi yer alacak.  Etiketlere 'trans yağ yok' ibaresi  Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) trans yağ tartışmalarına bir ışık tutabilmek için Türkiye genelinde çalışma başlatacaklarını söylüyor. Gıdasa, Ülker, Unilever gibi büyük şirketlerin üye olduğu dernek yapacağı çalışmada ürünlerde kullanılan trans yağ oranlarını ortaya koyacak. MÜMSAD Başkanı ve Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taşkın Tuğlular, margarinlerin trans yağ içermediğini savunarak "Türkiye'nin önde gelen margarin üreticileri trans miktarını minimize eden teknolojileri uzun zamandır kullanıyor. Sıfır değil ama yüzde 0.5 gibi sıfıra çok yakın bir oran söz konusu. Bunun için yaygara yapmanın anlamı yok" diyor. Tuğlular, ürün etiketlerine "trans yağ içermez" ibaresi koymayı planladıklarını belirtiyor.  Tekirdağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Doçent Doktor Orhan Dağlıoğlu'na göre ise margarin ve fırın ürünlerinin trans yağ içeriği oldukça yüksek. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman ise her margarinin trans yağ içermediği görüşünde. Bunun kullanılan teknolojiyle ilgili bir sorun olduğunu belirten Ataman, “Çünkü trans yağ asidi oluşumunu önleyen ya da çok düşük miktarda kalmasını sağlayan kimi teknolojiler olduğu söyleniyor” diye konuşuyor. Buna karşın ürün ambalajlarında “Trans yağ içermez” ibaresi kullanılabilmesi için denetlenme yapılması gerektiğini söylüyor.  'Markalı ürün kullanın' uyarısı  Dernek üyesi şirketlerden Ülker'in CEO'su Metin Yurdagül de markalı ve MÜMSAD üyesi şirketlerin ürünlerini tercih eden tüketicilerin endişe etmesini gerektirecek bir durum olmadığını belirterek "Trans yağ oranım sıfır diyebilen ülke zaten yoktur. Türkiye için de bu durum geçerli" diye konuşuyor. Derneğin araştırmasını kısa sürede tamamlayacağını ve kamuoyuna daha ayrıntılı açıklama yapabileceklerini belirtiyor.  Gıda sanayicileri kadar fast food sektörü de trans yağ tartışmasından rahatsızlığını dile getiriyor. Burger King Türkiye Temsilcisi Caner Dikici, üst ve alt limit gibi standartlar olmadığını ancak restoranlarında "trans sıfır" yağ asidi kullanımı için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söylüyor. Kızartmalarda kullanılan bütün yağların bozulma gösterdiğini de belirten Dikici, "Önemli olan yağın kalitesinin kontrolüdür. Yağın dibinde kalıntı oluşmuşsa, artık ömrünü tamamlamış demektir. Biz de zaten buna dikkat ediyoruz" diyor

  20/02/2007
  Referans

  http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=59607&ForArsiv=1


 2. #2
  suren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  suren çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 18.08.2015

  Mesajları
  805
  Konuları
  133
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  255
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  ABD bu yasağı bir an önce uygulamaya başlar da
  bana kalırsa Türkiye'de bu kontrol mekanizmanın işleyişi ile biz daha çok trans yağın zararlarını çekmeye devam ederiz


 3. #3
  sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

  Mesajları
  2611
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763
  türkiye de şu anda bunu her alanda denetlemeleri imkansız temel denetlemeler bile üzgün yapılmıo


 4. #4
  Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Sinan COSKUN çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.02.2007 Son online zamanı: Dün

  Mesajları
  1655
  Konuları
  4126
  Eklentileri
  51
  Kredisi
  2737
  Harcanan
  Yönetici
  Kalan
  Yönetici
  Türkiye de bunun için çalışmalar var ama maliyet yüzünden büyük işletmelerde olmasada küçük işletmelerde kullanımı sürer diye düşünüyorum. Eh bugün bakıyoruz merdiven altı tabir edilen işletmelerde yasal olmayan maddelerden yok yok. Eh bunun olmasıda gayet normal. Üreticinin maliyet yüzünden bunu kullanması bi tarafa tüketicininde fiyat konusunda ucuza kaçması diğer bi sıkıntı. Paylaşım için saol


 5. #5
  assolist26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  assolist26 çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.01.2008 Son online zamanı: 13.02.2013

  Mesajları
  159
  Konuları
  31
  Eklentileri
  12
  Kredisi
  612
  Harcanan
  0
  Kalan
  612
  ya ne denetimi Türkiye de denetim mi var ki doğru dürüst de margarindeki trans yağ denetlenecek hiç zannetmiyorum açıkçası yine de hayırlısı olsun ne diyim..olan margarin sektörüne oldu..


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Tuza, şekere ve yağa sınırlama geliyor
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 30.05.2017, 09:11
 2. Rusya'dan Türkiye'ye yasak üstüne yasak!
  Dünya forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.02.2016, 13:02
 3. Yem Sanayicisi İthalata Karşı
  Hayvancılık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 30.04.2015, 05:00
 4. Gıda Boyalarına Yasak Geliyor
  Genel forum içinde, yazan eyup
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 11.04.2008, 15:21
 5. Gıda devleri kalbi tekleten 'trans yağ'dan vazgeçiyor
  Yemeklik Yağ Teknolojisi forum içinde, yazan utkan
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 14.04.2007, 21:39

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed