Besinlerle bulaşan ve daha çok mide ve bağırsak sistem şikayetleri ile seyreden ani gelişen tablolar gıda zehirlenmeleri olarak adlandırılır. Gıda zehirlenmesi genellikle hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen, oldukça sık karşılaşılan önemli bir hastalıktır. Kişi bakteriler veya toksinlerle bulaşmış yiyecek veya içecekleri tükettiğinde meydana gelir. Bir yiyecek veya içeceğin bakteriler veya toksinlerle bulaşmış olduğunu söylemek zordur çünkü görüntüsü, kokusu ve tadında herhangi bir d

Besinlerle bulaşan ve daha çok mide ve bağırsak sistem şikayetleri ile seyreden ani gelişen tablolar gıda zehirlenmeleri olarak adlandırılır. Gıda zehirlenmesi genellikle hafif geçirilmekle birlikte ölümcül de olabilen, oldukça sık karşılaşılan önemli bir hastalıktır. Kişi bakteriler veya toksinlerle bulaşmış yiyecek veya içecekleri tükettiğinde meydana gelir. Bir yiyecek veya içeceğin bakteriler veya toksinlerle bulaşmış olduğunu söylemek zordur çünkü görüntüsü, kokusu ve tadında herhangi bir değişiklik meydana gelmemiş olabilir.

Gıda zehirlenmeleri bayadır sessizliğini koruyordu. Kütahya'nın Emet ilçesinde, 22 öğrencinin kantinden alışverişleri sonucu başlayan şikayetleriyle sessizlik bozuldu. Bu sefer ki adres, okul kantini. Olay, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda yaşandı. Kantinde satılan meyve tozlarını yiyen öğrencilerin bir süre sonra rahatsızlandığı öne sürüldü.

Karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri görülen çocuklar, okul idarecilerinin haber verdiği 112 Acil Servis ekiplerince Emet Devlet Hastanesi''ne kaldırıldı. Müdahalenin ardından doktorlar, çocukların rahatsızlığının, eritildiğinde meyve suyu olan tozlardan yemesinden kaynaklandığını söyledi. Çocuklara serum verdiklerini ve kan değerleri ölçtüklerini belirten doktorlar, 22 öğrencinin hayati tehlikesi olmadığını belirttiler. Ancak çocukların yediği ürünün kullanım tarihinde bir sorun olmadığı belirtilerek İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından ürünlerin incelenmeye alındığı belirtildi.

İlçe, Milli Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılacağı açıklandı.