Almanya'da at eti krizine rağmen dondurulmuş gıdada büyük bir artış gözleniyor, her Alman yılda ortalama 40 kg dondurulmuş yiyecek tüketiyor.

Almanya'da son dört ayda genel gıda satışları arasında en fazla artış dondurulmuş gıda mamüllerinde görüldü. Nisan ayı sonu itibariyle dondurulmuş gıdadan elde edilen ciroda yüzde 3,5 oranında bir artış görüldü. Almanya Derin Dondurma Enstitüsü tarafından verilen bilgiye göre insanların yemek yapmak için yeterince zaman bulamaması ve yalnız yaşayanların sayısının artması derin dondurulmuş gıda mamüllerinin tüketimini de artırıyor.

Bir süre önce medyada geniş olarak yeralan at eti skandalı, tüketicilern hazır yemek alımlarını olumsuz etkilemişti. Ancak Alman Derin Dondurma Kurumuna göre bu etki şimdilerde ortadan kalktı ve insanlar yine hazır yemek almaya başladılar. Kurumun verdiği bilgiye göre Almanya'da her kişi yılda toplam 40 kg derin dondurulmuş hazır yemek tüketiyor. Bunlar arasında yalnızca piza bulunmuyor. Patates, et ve dondurulmuş meyveler de tüketilen gıdalar arasında yeralıyor.

Almanya'da dondurulmuş hazır yemek tüketimi 1990 yılından bugüne kadar toplam yüzde 80 oranında bir artış gösterdi. Eskiden olduğu gibi büyük bir artış artık görülmüyor. Geçen yıl bu sektördeki toplam ciro artışı yüzde 0,2 olarak belirlenmişti. Yeni neslin de derin dondurulmuş hazır yemeğe pek rağbet etmediği görülüyor.