Kısa adı TÜRES olan Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, büyük bir pazara sahip olan ?yemek çekleri? sektöründe ciddi krizler yaşandığını belirterek düzenlemenin şart olduğunu söyledi.

Ramazan Bingöl, yemek çeklerinde en büyük sorunun yemek çeki veren ana firmaların % 9-10?ları bulan oranda lokantalardan yüksek komisyon alması olduğunu açıkladı. ?Yemek çeklerindeki yüksek komisyon, restoran ve lokantaların yanı sıra çeki kullanan dar gelirli çalışanları da olumsuz etkiliyor? şeklinde konuşan TÜRES Başkanı Bingöl, sektöre seslenerek ?Komisyonu diğer ülkelerde olduğu gibi yüzde 2-3?lere kadar çekmelisiniz? dedi.

Sorunun sadece yüksek komisyonla sınırlı olmadığının altını çizen Bingöl, kartların zaman zaman amacı dışında kullanıldığını, ödemelerin geç yapıldığını, POS cihazlarına uygulanan sigorta bedelleri ve bakımı için istenen ücretin de yüksek olduğunu söyledi.

Komisyonu Yüzde 2-3?lere Kadar Çekmelisiniz

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl?ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

?İşverene ve çalışana kolaylıklar sağlayan yemek çekleri kullanımı, restoran ve lokantalardan alınan yüksek komisyonlardan dolayı ciddi sorunlar oluşturmaya başladı. Bu konuda TÜRES olarak daha önce bazı girişimlerde bulunduk. İTO gibi bazı kuruluşlar ve sektör temsilcileri açıklamalar ve toplantılar yaptılar. Bakanlık nezdinde temaslarımız oldu. Ancak sorun devam ediyor. TÜRES olarak yemek çeklerindeki yüksek komisyon sorununu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Yemek çeki üreticileri, uyguladıkları yüksek komisyondan dolayı kendi sonlarını hazırladıklarını ve yemek sektöründeki firma ve lokantaları zor duruma soktuklarını anlamalılar. Bir lokanta müşterisinden aldığı 20 liralık yemek çekinin 2-3 lirasını komisyon olarak verirse nasıl kazanacak? Yüzde 9-10?luk komisyon çok yüksek. Sektördeki firmaların tamamına sesleniyorum: Komisyonu diğer ülkelerde olduğu gibi yüzde 2-3?lere kadar çekmelisiniz.?

Türkiye çapında boykot dâhil tüm seçenekler üzerinde çalıştıklarını da ifade eden Ramazan Bingöl, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi?den konuya el atmasını istedi.

Alternatif Yemek Kartları İçin Çalışıyoruz

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl açıklamasının devamında, küresel firmaların uyguladıkları yüksek komisyonlardan sektörü korumak için alternatif yemek kartları üzerinde çalışmaların da sürdüğünü açıkladı. ?Yüksek komisyonlardan dolayı sadece İstanbul?da 15-20 bin İTO üyesi esnaf olumsuz etkilendi. Tüm ülkeyi düşündüğümü zaman zararın ne derece büyük olduğunu tahmin etmek zor değil? diyen TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl konuyla ilgili gelişmeleri sonraki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

Türkiye?deki Yemek Çekleri

Ülkemizde yoğun kullanılan yemek çekleri şunlar: Sodexo, YCard, Multinet, Ticket Restaurant, Setcard, WinWin.