İstanbul Aydın Üniversitesi gıda ambalajlarındaki tehlikeye karşı kolları sıvadı. Artık ambalajlar kimyasal madde içermeyecek.

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, gıda ambalajlarında devrim niteliğinde yenilik için çalışma başlattı. Üniversite, kimyasal madde içermeyen, sağlıklı ve düşük maliyetli ambalajlar geliştirmek için harekete geçti.

Gıda teknolojisi geliştikçe ambalaj sanayii de önem kazanıyor ancak ambalajların sağlık açısından tehdit oluşturmaması da son derece önemli. Gıdaların korunmasını ve tüketicilere ulaşmasını sağlayan ambalajlar, zararlı maddelerden üretildiği takdirde insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlar ise gıda ambalajlarında kullanılan kimyasalların kansere yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Ambalajlar gıda ile temas ettiğinde reaksiyona geçmemeli

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülay Baysal, ambalajların gıda ile temas ettiğinde reaksiyona geçerek yapısındaki insan sağlığına zararlı maddeleri gıdaya geçirmemesi, gıdanın tadını, görüntüsünü ve kokusunu etkilememesi gerektiğini vurguladı.

Kanser, beyin tümörü ve diyabete yol açıyor

Kullanılacak ambalajların yüzeyinin kir tutmayan ve mikroorganizma üremesine karşı savaşabilme özelliğine sahip bir yapıda olması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Baysal, "Gıda ambalajlarında kullanılan kimyasallar, ambalajların yıkamaya veya sıcaklığa maruz kaldıklarında beyin tümörü, kanser ve diyabet gibi çeşitli hastalıklara yol açıyor. Bu kimyasalların başında ise başlıca plastik ambalajlarda kullanılan 'bisfenol' gelmektedir. Bu sebeple gıda ile temas eden madde ve malzemeler kesinlikle sağlığa zararlı olabilecek hammadde ve yardımcı maddelerden üretilmemeli. Sıcaklık değiştikçe, zamanla gıdaya geçmemelidir" dedi.

Hem kimyasaldan uzak hem düşük maliyetli

İAÜ'de düşük maliyetli gıda ambalajı üretimleri için çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünün altını çizen Yrd. Doç. Dr. Gülay Baysal şunları söyledi:

"İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde yapmış olduğumuz çalışmalarla sentetik polimerlerden ve kanserojen kimyasallardan uzak, tamamen biyouyumlu ve biyobozunur malzemeler kullanarak tüketiminde sağlık riski taşımayan düşük maliyetli, anti-bakteriyel gıda ambalajları üretme çalışmalarını sürdürmekteyiz. Bu konuda patent başvurularına en kısa zamanda başvurmayı hedefliyoruz."

[ucluhaber]