2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Onursal Üye Şengül PARLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    1344
    Konuları
    138
    Eklentileri
    42
    Kredisi
    2225
    Harcanan
    0
    Kalan
    2225

Standart Ambalaj atıkları konusunda sıkı takip

Çevre ve Orman Bakanlığı , ambalaj atıklarının korunması ve atıkların geri dönüşüm ile yeniden kazandırılması konusunda yeni önlemler aldı. Alınan önlemler doğrultusunda ambalaj üreticileri, çevreye en az zarar verecek şekilde ambalaj üretecek. Ürün piyasaya sürenler, ürünlerde geri dönüşümü en kolay ve en ekonomik olacak ambalajları kullanacak. Satış noktaları ise ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlayacak. Alınan önlemler doğrultusunda davranmayan yetkili kuruluşların lisansları iptal edilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete `de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, Bakanlık merkez teşkilatı ambalaj atıklarının toplanması, tekrar kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafına ilişkin program ve politikaları saptayacak. Bakanlık ayrıca gerekli görüldüğünde Ambalaj Komisyonu `nu da toplayabilecek. Söz konusu Yönetmelik kapsamındaki işletmelerin Bakanlığa sunacak ve yurttaşları geri kazanılmış ürünlerin kullanımını özendirecek.

AMBALAJ ÜRETİCİLERİ, GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE ÜRETECEK
    Ambalaj üreticileri, tasarım aşamasından başlayarak, üretim ve kullanım sonrasında en az atık üretecek ve çevreye en az zarar verecek şekilde ambalaj üretecek. Üretici malzemeyi tekrar kullanıma, geri dönüşüme uygun olacak şekilde tasarlayacak ve piyasaya sunacak. Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında tüketicileri bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapmakla yükümlü olacak.

Ürün piyasaya sürenler, ürünlerde geri dönüşümü en kolay ve en ekonomik olacak ambalajları kullanacak. Tekrar kullanıma uygun ambalajları tercih edilecek. Piyasaya Süren Müracaat Formu`nu internet aracılığıyla doldurabilmek için Bakanlığa müracaat edecek. Böylece internet erişim şifresi ile kod numarası alacak. Bir önceki yıl piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalajları için Piyasaya Süren Müracaat Formu`nu internet aracılığıyla dolduracak. Formun bir sureti ile birlikte her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderecek. Ürünlerin ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için belediyeler ve lisans almış olan işletmeler ile birlikte sözleşmeler yapacak. Sözleşmeler doğrultusunda toplanan ve geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarına ait belgeleri, her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderecek.

SATIŞ NOKTALARI, AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA NOKTALARI OLUŞTURACAK
    Satış noktaları, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlayacak. Bunu sağlamak amacı ile satış noktalarının girişinde ambalaj atığı toplama noktaları oluşturacak. Atıkları, lisanslı toplama ayırma tesisine, belediyenin Bakanlığa sunduğu ambalaj atıkları yönetim planı doğrultusunda bedelsiz olarak verecek. Bakanlıktan kod numarası almamış olan piyasaya süren işletmeleri tespit ederek, Bakanlığa bildirecek. Kod numarası almamış işletmelerin ürünlerini satmayacak ve bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlar ile işbirliği yapmayacak.

Yetki verilecek kuruluşlarda, temsiliyet payının en az yüzde yirmi beş olması zorunlu koşul olacak. Bakanlıktan tek ambalaj türü için yetki almak isteyen kuruluşlar, temsiliyet payının o malzeme türünün en az yüzde yirmi beşini sağlaması zorunlu kılınacak.

YÖNETİM PLANI DIŞINDA DAVRANILIRSA LİSANS İPTAL EDİLECEK
    Bakanlık merkez teşkilatı veya ilgili il çevre ve orman müdürlüğünce, Bakanlığa sunulan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda, ayrı toplama çalışmalarının yürütülmediği, Gelişme Raporları`nın Bakanlığa gönderilmediği durumlarda lisans iptal edilecek. Ayrıca, aylık bildirimlerin gönderilmediği, piyasaya sürenlere, yetkilendirilmiş kuruluşlara verilen belgelerin doğru olmadığı, lisansın başka amaçlar için kullanıldığının tespit edildiği durumlarda da lisans iptal edilecek.İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜKLERİ CEZAİ İŞLEM UYGULAYABİLECEK

İl çevre ve orman müdürlükleri , ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için belediyeler, piyasaya sürenler ve yetkilendirilmiş kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak. Gerçekleştirilen çalışmaların ambalaj atığı yönetim planına uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetleyecek. Ambalaj atıklarını ayrı olarak biriktirmeyen tüketicilere, kullanıcılara, ambalaj atığı üreticilerine cezai müeyyide veya idari yaptırım uygulayabilecek. İl sınırları içinde faaliyette bulunan ambalaj üreticilerini ve piyasaya sürenleri tespit ederek, Piyasaya Süren Müracaat Formu`nun her yıl Bakanlığa gönderilmesini sağlayacak. Göndermeyenler hakkında 2872 sayılı Kanun hükümlerine göre cezai müeyyide veya idari yaptırım uygulayabilecek. Lisans ve geçici çalışma izni almış tesislerin faaliyetlerini denetleyecek. Satış noktalarının bu Yönetmelikle verilen sorumluluklarını yerine getirip getirmedikleri konusundaki faaliyetlerini izleyecek. Ekonomik işletmelerle veya yetkilendirilmiş kuruluşlarla geri kazanılmış ürünlerin kullanımına özendirici faaliyetlerde bulunacak.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ , İLÇE BELEDİYELERİ KOORDİNE EDECEK
    Büyükşehir Belediyeleri , ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri alacak. İlçe ve ilk kademe belediyeleri tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlayacak. Belediyeler tarafından hazırlanan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda yürütülen çalışmaları destekleyecek. Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapacak.

İl , ilçe ve ilk kademe belediyeleri ise, ambalaj atıklarını kaynağından ayrı toplayacak veya toplattıracak. Atıkların kaynağında ayrı toplanması Ambalaj Atıkları Yönetim Planı`nı hazırlayarak Bakanlığa sunacak. Çalışmaların plana uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetleyecek ve biriktirmeyen ambalaj atığı üreticilerine idari yaptırım uygulayacak. Ambalaj atıklarının evsel atık toplama araçlarına alınmaması ve düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli tedbirleri alacak.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Onursal Üye Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    2125
    Konuları
    317
    Eklentileri
    58
    Kredisi
    3081
    Harcanan
    0
    Kalan
    3081