2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Şengül PARLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Şengül PARLAK çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 29.05.2019

  Mesajları
  1234
  Konuları
  134
  Eklentileri
  42
  Kredisi
  2225
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye

  Standart Ambalaj atıkları konusunda sıkı takip

  Çevre ve Orman Bakanlığı , ambalaj atıklarının korunması ve atıkların geri dönüşüm ile yeniden kazandırılması konusunda yeni önlemler aldı. Alınan önlemler doğrultusunda ambalaj üreticileri, çevreye en az zarar verecek şekilde ambalaj üretecek. Ürün piyasaya sürenler, ürünlerde geri dönüşümü en kolay ve en ekonomik olacak ambalajları kullanacak. Satış noktaları ise ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlayacak. Alınan önlemler doğrultusunda davranmayan yetkili kuruluşların lisansları iptal edilecek.

  Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete `de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, Bakanlık merkez teşkilatı ambalaj atıklarının toplanması, tekrar kullanımı, geri dönüşümü, geri kazanımı ve bertarafına ilişkin program ve politikaları saptayacak. Bakanlık ayrıca gerekli görüldüğünde Ambalaj Komisyonu `nu da toplayabilecek. Söz konusu Yönetmelik kapsamındaki işletmelerin Bakanlığa sunacak ve yurttaşları geri kazanılmış ürünlerin kullanımını özendirecek.

  AMBALAJ ÜRETİCİLERİ, GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAK ŞEKİLDE ÜRETECEK
  Ambalaj üreticileri, tasarım aşamasından başlayarak, üretim ve kullanım sonrasında en az atık üretecek ve çevreye en az zarar verecek şekilde ambalaj üretecek. Üretici malzemeyi tekrar kullanıma, geri dönüşüme uygun olacak şekilde tasarlayacak ve piyasaya sunacak. Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında tüketicileri bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapmakla yükümlü olacak.

  Ürün piyasaya sürenler, ürünlerde geri dönüşümü en kolay ve en ekonomik olacak ambalajları kullanacak. Tekrar kullanıma uygun ambalajları tercih edilecek. Piyasaya Süren Müracaat Formu`nu internet aracılığıyla doldurabilmek için Bakanlığa müracaat edecek. Böylece internet erişim şifresi ile kod numarası alacak. Bir önceki yıl piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalajları için Piyasaya Süren Müracaat Formu`nu internet aracılığıyla dolduracak. Formun bir sureti ile birlikte her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderecek. Ürünlerin ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için belediyeler ve lisans almış olan işletmeler ile birlikte sözleşmeler yapacak. Sözleşmeler doğrultusunda toplanan ve geri kazanımı sağlanan ambalaj atıklarına ait belgeleri, her yıl Şubat ayı sonuna kadar Bakanlığa gönderecek.

  SATIŞ NOKTALARI, AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA NOKTALARI OLUŞTURACAK
  Satış noktaları, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlayacak. Bunu sağlamak amacı ile satış noktalarının girişinde ambalaj atığı toplama noktaları oluşturacak. Atıkları, lisanslı toplama ayırma tesisine, belediyenin Bakanlığa sunduğu ambalaj atıkları yönetim planı doğrultusunda bedelsiz olarak verecek. Bakanlıktan kod numarası almamış olan piyasaya süren işletmeleri tespit ederek, Bakanlığa bildirecek. Kod numarası almamış işletmelerin ürünlerini satmayacak ve bu konuda yetkilendirilmiş kuruluşlar ile işbirliği yapmayacak.


  Yetki verilecek kuruluşlarda, temsiliyet payının en az yüzde yirmi beş olması zorunlu koşul olacak. Bakanlıktan tek ambalaj türü için yetki almak isteyen kuruluşlar, temsiliyet payının o malzeme türünün en az yüzde yirmi beşini sağlaması zorunlu kılınacak.

  YÖNETİM PLANI DIŞINDA DAVRANILIRSA LİSANS İPTAL EDİLECEK
  Bakanlık merkez teşkilatı veya ilgili il çevre ve orman müdürlüğünce, Bakanlığa sunulan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda, ayrı toplama çalışmalarının yürütülmediği, Gelişme Raporları`nın Bakanlığa gönderilmediği durumlarda lisans iptal edilecek. Ayrıca, aylık bildirimlerin gönderilmediği, piyasaya sürenlere, yetkilendirilmiş kuruluşlara verilen belgelerin doğru olmadığı, lisansın başka amaçlar için kullanıldığının tespit edildiği durumlarda da lisans iptal edilecek.İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜKLERİ CEZAİ İŞLEM UYGULAYABİLECEK

  İl çevre ve orman müdürlükleri , ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için belediyeler, piyasaya sürenler ve yetkilendirilmiş kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak. Gerçekleştirilen çalışmaların ambalaj atığı yönetim planına uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetleyecek. Ambalaj atıklarını ayrı olarak biriktirmeyen tüketicilere, kullanıcılara, ambalaj atığı üreticilerine cezai müeyyide veya idari yaptırım uygulayabilecek. İl sınırları içinde faaliyette bulunan ambalaj üreticilerini ve piyasaya sürenleri tespit ederek, Piyasaya Süren Müracaat Formu`nun her yıl Bakanlığa gönderilmesini sağlayacak. Göndermeyenler hakkında 2872 sayılı Kanun hükümlerine göre cezai müeyyide veya idari yaptırım uygulayabilecek. Lisans ve geçici çalışma izni almış tesislerin faaliyetlerini denetleyecek. Satış noktalarının bu Yönetmelikle verilen sorumluluklarını yerine getirip getirmedikleri konusundaki faaliyetlerini izleyecek. Ekonomik işletmelerle veya yetkilendirilmiş kuruluşlarla geri kazanılmış ürünlerin kullanımına özendirici faaliyetlerde bulunacak.

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ , İLÇE BELEDİYELERİ KOORDİNE EDECEK
  Büyükşehir Belediyeleri , ambalaj atıklarının düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli önlemleri alacak. İlçe ve ilk kademe belediyeleri tarafından yürütülen çalışmalarda koordinasyonu sağlayacak. Belediyeler tarafından hazırlanan ambalaj atığı yönetim planı doğrultusunda yürütülen çalışmaları destekleyecek. Ambalaj atıkları yönetimi kapsamında, bilgilendirici eğitim faaliyetleri yapacak.

  İl , ilçe ve ilk kademe belediyeleri ise, ambalaj atıklarını kaynağından ayrı toplayacak veya toplattıracak. Atıkların kaynağında ayrı toplanması Ambalaj Atıkları Yönetim Planı`nı hazırlayarak Bakanlığa sunacak. Çalışmaların plana uygun olarak yapılıp yapılmadığını denetleyecek ve biriktirmeyen ambalaj atığı üreticilerine idari yaptırım uygulayacak. Ambalaj atıklarının evsel atık toplama araçlarına alınmaması ve düzenli depolama sahalarına kabul edilmemesi için gerekli tedbirleri alacak.


 2. #2
  Figen YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Figen YÜCE çevrimdışı Üyelik tarihi: 24.05.2007 Son online zamanı: 22.11.2020

  Mesajları
  1837
  Konuları
  292
  Eklentileri
  58
  Kredisi
  3076
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Bu süper bi haber


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Ambalaj ve Ambalaj Materyalleri İçin Küresel Standart
  Altı Sigma, BRC, 5S ve Diğerleri forum içinde, yazan dnzksr
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 30.11.2017, 07:43
 2. Gıda Takviyesinde Sıkı Takip
  Türkiye forum içinde, yazan Çiğdem Coşkun
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.05.2013, 11:45
 3. çevre yönetim sistemi-ambalaj atıkları
  ISO 14001 forum içinde, yazan N_KONUKCU
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 15.12.2008, 20:36
 4. Ambalaj Atıkları Yönetimi
  ISO 14001 forum içinde, yazan Şengül PARLAK
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.07.2008, 11:47
 5. Ambalaj Atıkları
  Gıda Ambalaj ve Paketleme forum içinde, yazan haticetuncer
  Yorum: 8
  Son Mesaj: 24.06.2007, 20:01

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed