1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  ikoo çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.09.2012 Son online zamanı: 01.08.2013

  Mesajları
  4
  Konuları
  2
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  0
  Kalan
  55

  Standart Analitik Kimya Özet Slaytlar

  : Analitik Kimya Özet Slaytlar
  : Ppt
  : .......

  Atomik Absorpsiyon Spektroskopi

  Çalışma İlkesi: Atomik absorpsiyon spektroskopisinde metallerin çoğu ile az sayıda ametal analiz edilir. Atomik absorpsiyon spektroskopisinde element elementel hale dönüştürüldükten sonra buharlaştırılır ve kaynaktan gelen ışın demetine maruz bırakılır Aynı elementin ışın kaynağından gelen ışınları absorplar. Sulu Numune Bir alev içine yükseltgen gaz karışımı ile püskürtülür. Bu şekilde 70 kadar element(metal/yarı metal) analiz edilir. Ametallerin absorpsiyon hattı vakum UV bölgeye düştüğünden bu elementler bu metotla analiz edilemez. Metodun hassasiyeti yüksektir. Eser miktarda madde analizi yapılabilir.

  Atomik Emisyon Spektroskopisi

  Çalışma İlkesi: Uyarılmış enerji düzeyine çıkarılan atomların ve tek atomlu iyonların daha düşük enerjili düzeylere geçişlerinde yaydıkları ultraviyole ve görünür bölge" ışımasının ölçülmesi, yaygın olarak kullanılan bir atomik spektroskopi yönteminin temelini oluşturur. Eğer atom veya iyonların uyarılmış enerji düzeylerine çıkmaları bunların ultraviyole veya görünür bölge ışımasını absorplamaları dışında bir süreçle gerçekleşmişse yayılan ışımanın ölçülmesi yöntemine atomik emisyon spektroskopisi (AES) adı verilir. Atomik emisyon spektroskopisi uyarmayı sağlayan enerji kaynağının türüne göre sınıflandırılır. Analiz örneğini atomlaştırmak ve uyarmak için alevin kullanıldığı yöntem Alev emisyon spektroskopisi adını alır. Atomlaşmanın ve uyarmanın elektriksel boşalım veya plazma gibi bir enerji kaynağı ile gerçekleştirildiği yöntem ise sadece atomik emisyon spektroskopisi veya optik emisyon spektroskopisi olarak adlandırılır.

  Alev emisyon spektroskopisi yönteminde alevin görevi yukarıda da değinildiği gibi analizi yapılacak örnekteki elementi veya elementleri atomlaştırmak ve oluşan atomları uyarıImış enerji düzeylerine çıkarmaktır. Yöntemde analiz için seçilen dalgaboyu genellikle analiz edilecek elementin en şiddetli emisyon hattıdır. Bir emisyon hattının şiddeti I, belirli bir uyarılmış enerji düzeyinde herhangi bir anda bulunan atom sayısı N* atomun temel düzeye dönerken yaydığı ışımanın enerjisi hv söz konusu geçişin gerçekleşebilmesinin bir ölçüsü olan Einstein geçiş olasılığı A ile orantılıdır: I=A N* hv

  Atomik Floresans Spektroskopisi

  Çalışma İlkesi: Atomların uyarılması kesikli veya sürekli bir ışık kaynağından yayılan ışımanın absorplanması ile gerçekleşiyorsa uyarılmış enerji düzeyine çıkan atomların temel enerji düzeyine dönerken yaydıkları ışımanın ölçülmesi ilkesine dayanan yönteme atomik floresans spektroskopisi (AFS) adı verilir. Atomik floresansın dört önemli türü Şekilde görülmektedir.

  Yayılan ışımanın absorplanan ışıma ile aynı dalgaboyunda olduğu floresans türüne rezonans floresans denir ve atomik floresans spektroskopisi yönteminde nicel analız için genellikle bu floresans türü kullanılır.

  Direkt hat floresansı; uyarılmış enerji düzeyindeki atomun ışıma yaparak ilk uyarıldığı enerji düzeyinden daha yüksek enerjili bir düzeye dönmesi sonucunda oluşur. Bu durumda yayılan floresans ışımasının dalgaboyu absorplanan ışımanın dalgaboyundan daha büyüktür. Floresansın bu türüne Stokes floresansı adı verilir. Atomun temel düzeye dönüşü. başka bir fotonun yayılması veya ışımasız bir prosesle gerçekleşir.

  Atomik Kütle Spektroskopisi

  Çalışma ilkesi: Bir atomik kütle spektrometrik analiz aşağıdaki basamakları kapsar: (1) atomlaşma, (2) Basamak 1 'de oluşan atomların büyük bir kısmının, iyon akımlarına dönüşümü (genellikle tek yüklü pozitif iyonlar) ve (3) Basamak 2'de oluşan iyonların kütle/yük oranlarına (m/z) göre ayrılması (burada m, atomik kütle birimi olarak iyonun kütlesi, z ise yüküdür) ve (4) her tip iyonun sayılarının sayılması veya uygun bir dedektörle numunenin çarpışmasından oluşan iyonların ürettiği iyon akımının ölçülmesi.

  Basamak 2'de oluşan iyonların çoğu tek yüklü olduğu için, genellikle m/z, iyonun kütlesine eşittir. Basamak 1 ve 2, atomik optik spektroskopiyle aynı teknikleri kapsar. Basamak 3 ve 4 kütle spektrometri ile gerçekleştirilir

  Atomik kütle spektrometri, madde içindeki elementlerin ne olduklarını saptamakta ve derişimlerini tayin etmekte yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Periyodik çizelgede yer alan elementlerin hemen hemen tümü kütle spektrometri ile tayin edilebilir.

  Atomik kütle spektrometri, atomik optik spektrometrik yöntemlere göre daha fazla sayıda üstünlük sunar:

  Ultraviyole (morötesi) / Görünür Bölge Moleküler Absorpsiyon spektroskopisi

  Çalışma ilkesi: Moleküler absorpsiyon spektroskopisi 160-780 nm dalga boyları arasındaki ışığın b ışın yoluna sahip bir hücredeki çözeltinin geçirgenliğinin (T) veya absorbansının (A) ölçümüne dayanır. Bu absorpsiyon daha çok moleküllerdeki bağ elektronlarının uyarılmasından kaynaklanır, bunun sonucu olarak moleküler absorpsiyon spektroskopisi bir moleküldeki fonksiyonel grupların tanımlanmasında ve aynı zamanda fonksiyonel grupları taşıyan bileşiklerin nicel tayininde kullanılır. UV/GB spektroskopisi çok sayıda organik ve inorganik bileşiğin analizinde kullanılmaktadır.

  UV/GB bölgesindeki geçişler:
  ,  ve n orbitalleri arasındaki geçişler (organik moleküllerde)
  d ve f orbitalleri arasındaki geçişler (koordinasyon komplekslerinde)
  Yük aktarım geçişleri (hem organik moleküller ve hem de komplekslerde)

       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 5.13 MB (Megabyte)
   İndirme Sayısı : 10 Kez

  Konu Sinan COSKUN tarafından (11.09.2012 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. analitik kimya lab deneyleri ve raporları
  Kimyasal Analizler forum içinde, yazan ademircan.91
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 29.11.2011, 08:57
 2. Analitik Kimya Uygulaması
  Analitik Kimya forum içinde, yazan esra54
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.11.2010, 08:28
 3. analitik kimya sunumları
  Yabancı Siteler forum içinde, yazan omerhattab
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 08.06.2009, 13:15
 4. analitik kimya
  Analitik Kimya forum içinde, yazan Burçin Musluoğlu
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.01.2009, 18:32
 5. Analitik kimya tez ödevi(Yardım)
  Ürün ve Üretim Konusunda Destek forum içinde, yazan gokceelif
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 05.12.2008, 21:33

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed