PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GıDa KoNtRoLöRLeri

ismailakbas
08-04-2007, 20:05
Ülkemizde gıda maddesi üreten, satan ve toplu tüketime arz eden işyerleri ile bu işyerlerinde üretilen ve satışa arz edilen gıda maddelerini, gıda ile ilgili mevzuat hükümlerine uygunluk açısından denetleyen gıda kontrolörlerinin işi gerçekten çok zor…

Ülkemiz genelinde sayıları 50 bin civarında olan gıda maddesi üreten işyeri ile 400 bin civarındaki gıda maddesi satış ve toplu tüketim yerini denetleyen gıda kontrolörlerinin sayısı ise 6 bin civarında.
Gerek işyeri sayısının fazlalığı gerekse gıda kontrolörlerinin yaptığı işler göz önüne alındığında, 6 bin sayısının ne kadar az olduğu anlaşılmakta. Zira gıda kontrolörleri, sadece gıda üreten ve satan işyerlerini denetleyen kişiler değil… Bu kişiler; tüm bu işlerin yanı sıra, her türlü gıda maddesinin, gıda ile temas eden ambalaj malzemelerinin ithalat ve ihracat kontrollerini de yapmakta. Ayrıca bu kişiler; gıda maddeleri ve gıda ile temas eden ambalaj malzemelerini üreten işyerlerinin üretim izni dosyalarını incelemek ve bu işyerlerini üretime uygunluk açısından denetlemek gibi oldukça önemli görevleri de yapmaktadırlar.

Yaptıkları bu iş karşılığında devletten aldıkları maaş ise ne yazık ki çok az…Böylesi yoğun iş yükü altında olan bu kişiler, görevleri sırasında bazen hiçte uygun olmayan ve hak etmedikleri bir takım tavır ve davranışlarla da karşı karşıya kalabilmekte. Hâlbuki bu kişiler, yasa gereği denetimin yapılacağı her yere girip bilgi istemeye hak sahibi olan lisans seviyesinde eğitim almış kişiler. Bu kişiler ya mühendis ya da veteriner hekim… Ya da gıda kontrolör yardımcısı olarak görev yapan yüksek okul mezunu tekniker…

Gıda kontrolörü; bunca zorluğa rağmen, görevini yaparken olgun davranan, otoritesini muhafaza eden, nazik olan ve karşısındakine güven veren ve hepsinden de önemlisi yasal yetkisinden önce bilgisini kullanan bir kişi olarak görevini yapmaya çalışmakta. Gıda kontrolörü bu zor görevi yaparken; karşısındakini aynı zamanda ikna etmeye çalışan, yasalara aykırı bir durum tespit ettiğinde dürüst ve namuslu olan, münakaşalardan çekinen ve bunun için son derece dikkatli davranan bir kişi. Fakat tüm bunlara rağmen, yine de bazen hiç istenmeyen bir takım olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilmekte...

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Ankara’da yapılan bir denetimde gıda kontrolörlerine yapılan fiili saldırı medyada yer almıştı. Maalesef bu gibi çirkin olaylar, özellikle sözlü saldırı ve tehditler, birçok ilde zaman zaman yaşanmakta…

Aslında tüm bu olumsuz davranışların temelinde, bu işyeri sahiplerinin içinde bulunduğu ağır ekonomik şartlar ve bunun yarattığı sıkıntılar ve psikolojik bozukluklar yatmaktadır.

Bunun yanı sıra; bu hareketi yapanların kültür kodlarının, içinde bulundukları bu sıkıntıları kontrol altına alamayacak kadar düşük olması da bunun bir diğer önemli nedenidir.

Elbette bu olumsuz davranışları tasvip etmek mümkün değil… Zira hiçbir sebep, bu davranışları haklı kılmaz.

Gıda kontrolörleri gerçekten bu davranışları hiç ama hiç hak etmiyor… Onlar sadece devletin kendilerine verdiği görevi, imkanları ölçüsünde yapmaya çalışıyor. Bu nedenle işyeri sahiplerinin, denetimler sırasında gıda kontrolörlerine karşı tavır ve davranışlarında, daha dikkatli olmaları gerekmekte.

Zira bu her şeyden önce bir vatandaşlık görevi.
Öyle değil mi !...
Yusuf VANGÖL
Ziraat Yüksek Mühendisi
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği
Gıda Birimi Müdürü

Ne Olacak Bu Gıda Kontrolörlerin Hali !

kontrol
22-04-2007, 14:44
İyi olacağı yok kardeş.

ismailakbas
25-04-2007, 12:17
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yeniden yapılanma süreci içinde. Adını " Gıda ve Tarım Bakanlığı" olarak değiştirecekmiş. Kanun Taslak aşamasında.İsim değişikliği dahi (içine gıda kelimesinin girmesi ) güzel olur. Bu yeni yapılanmada bakalım gıda kontrolörlerinin durumu ne olacak.

Oğuz Pelikli
25-04-2007, 17:52
Gıda kontrolerlerinin çoğunluğu gıda mühendisi olmadığı sürece adına eklenmesi çok birşey ifade etmez. Tabiki güzel bir çalışma ama gıda konusunda eğitim almamış insnalarla bu iş bir yere kadar gider...

food32
29-05-2007, 15:37
tarım bakanlığında gıda kontrolörü olarak ev ekonomisti,kimyacı,ziraatçı görev aldığı sürece bakanlığın adına gıda eklenmiş eklenmemiş ne fark eder.bunun yürümesi için gıda eğitimi almış meslektaşlarımızın görev alması gerekir.AB sürecinde bile ilk önemli konulardan biri gıda iken bakanlık hala gıdacı almadığı gibi KONTROLÖR KURSU açıp veteriner,ziraatçi,ev ekonomisti gibi meslek gruplarının 1-2 haftalık kursla bu göreve gelmesini sağlıyor.gıda kontrolörlerinin iç açıcı bir geleceği olmadığı kesin.tabii denetlenen yerlerinde(gıda mühendisi çalıştırmayan)....

pınar_0204
04-06-2007, 09:55
size çok küçük bir örnek bu gıda kontrolleri ile ilgili.benim çalıştığım bir market ama bu market türkiyenin en büyük marketlerinden biri ve ben bu marketin pastahane ve unlu mamüller bölümüne sorumlu yöneticilik yapıyorum..isim vermek istemiyorum ama ankaranın en büyük ve yetkin gıda denetçileri diyelim özel olarak birini görevlendiriyor ve markete teftişe geliyor.benim müdürüm yani bu bölümün sorumlusu (cahil tabi).benim işeme karışıyor ve teftiş için gelen insan bir sütlaç ve bir kuru pasta numunesi alacam dedi.biizm müdür hemen elleri kolları sıvadı ve sütlacı,pastayı baştan özel olarak yaptırdı yapılaacak malzemeleride bizzat kendi sterilize ettti.ben sadece izledim ve güldümm.çünküü bu tür cahil insanlar zaten eğer başında mühendis yada tekniker varsa hergün o sterilizyonun yapıldığını bilmiyor.ayrıca denetçi numuneleri kendi seçti götürdü müdürün yaptıklarını kabul etmedi.ve ben o denetlemeden tam not aldım.böyle sahtekar müdürler olduğu sürece okulda okusan boş geliyor insana çünkü cahile laf anlatmak çok zor maaleseffffffffffffff
ve ben o müüdür yüzündenn işten ayrıldımm mükemmel bir fırsattı benim için o markettttt

abdullah_ogul
29-06-2007, 14:21
Kontrol yapmaya çalışıyolar nasılmı?kısa bi örnek:geçtiğimiz aylarda iki kişi işlettiğim kafeye geldi ve portör muayenesi sordu bende prd ne için dedim oda çay ocağın var arkada ve kola satıyosun onlar için dedi ünvanını sordum ziraat müh.imiş,bende kendisine gıda müh. olduğumu söledim ve bulunduğumuz bölgede sahte bal üreticileri ve tahin üreticilerinin olduğunu söledim niçin onlara bakmıyosunuz deyince bakacaz inşllh yeni başladık gıda müh. arkadaşımız yeni geldi dedi ama sevgili meslektaşımdan hiç ses çıkamadı,benden istediği onu zor durumda bırakmamam anlayışlı olmamdı,bende tabi dedim en kısa sürede yaptırırız dedim..
Anlatmak istediğim kontrol yapılsada bilinçsizce yapıldığı,sadece yapmış olmak için yapıldığı.....

exxxee
01-07-2007, 13:32
Tarım Bakanlığı 40 tanesi İstanbul'a olmak üzere 53 tane gıda mühendisi istihdam edecek. Son başvuru tarihi 4 temmuz 2007 ayrıntılı bilgi www.osym.gov.tr
İlgilenenlere duyurulur.

fatih07
04-07-2007, 02:10
Arkadaşlar, madem ki bu kadar tartışıldı ben de birkaç şeyden bahsedeyim; Sorumlu yöneticilik yaptığım dönemde bir firmada kuruluştan itibaren bulunduğum için birçok olaya şahit oldum. Örneğin; kapasite raporu alımı için ticaret odasına başvurduk ve işletme raporda normal kapasitesinin yaklaşık %20 si kadar gösterildi. 50 işçi çalışırken raporda 15 işçi gösterildi. Bildiğiniz gibi sorumlu yönetici istihdamında meslek grupları kapasite raporuna göre çalışabiliyor. Yani yüksek kapasiteli işletmelerde bu usulsüzlüklerden dolayı ziraat mühendisleri ve diğer meslek grupları istihdam edilebiliyor. Bazı işletmeler test yaptırmaksızın portör muayene raporu bile alabiliyordu. Umarım şimdilerde düzelmiştir. Bakanlıktan gelen kontrolörler arasında tarla bitkileri, bahçe bitkileri gibi bölüm mezunu arkadaşlar var, böyle bir denetim mekanizmasından nasıl bir başarı bekleyelim ki. Gözümüzü açıp herşeyin farkında olmamız gerek, ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler köklü meslek grupları ve siyaseten çok ilerlemiş mensupları var. Açıkçası bakanlık hakkımızı gözetmiyor, kesinlikle hangi bölüm mezunu olduğumuzun çok önemi yok, ziraat mühendisi ya da veteriner hekimlik okusaydık bu alanda aynı koşullarla karşılaşacaktık demek ki, belki de öylesi daha iyi olurdu, sorumlu yöneticilik yetkisine ilaveten tedavi yapardık ya da seracılıkla uğraşırdık. Aldığımız puanlar boş yani.. Odamız da sağolsun her fırsatta bu meslek gruplarının odalarıyla birlikte hareket etmeyi adet haline getirdi. Lütfen fırsatınız varsa diğer meslek odalarını araştırın. Veteriner Hekimler Odası, mensuplarının maaş bordrosunu bile kontrol ediyor. Bizde de bazı arkadaşlar sözleşme yapıyor belirlenen alt limitle, sonra işveren ne verirse razı, birçoğunun ssk primi asgari ücretten yatıyor. Çok umutlu değilim ben bu sistemin düzeleceğine, ne zaman ki bizim meslek de asırlık olur, Ankarada kök salar meslektaşlarımız, o zaman düzelir, onu da biz göremeyiz :)

mensur
20-08-2007, 09:56
benim anlamadığım gıda kontrolerini gıdadan anlamayan adamlar yapıyorsa biz neden okuyoruz yok vala ben bu ülkeyi terkediyorum

SENBENBIZ
20-08-2007, 12:05
ya arkadaşlar bu soruna bir çözüm getirilemez mi ? hep beraber imza kampanyaları başlatsak bizim işimizi başkaları yapıyor ve biz işsiz üniversite mezunları olarak biz kalıyoruz ortada . nereye gitsem heryerde ziraatçinin diplomasını kullanmış oluyorlar.ben gıda teknikeriyım . bizim bir odamız bile yok ama en azından gıda mühendisleri odası bu konuyla ilgili bir çalışma yapabilir diye düşünüyorum tabıkı bizlerde tekniker olarak destek veririz sonuçta hepimiz gıdacıyız.

bir tarla bitkileri mezunun işini nasıl bir gıdacı yapamazsa bir gıdacıunın işinide bir başka koldakı arkadaşın yapmaması gerekiyor. ama gıda müh. odalası bırakın itiraz etmeyı kimya müh. ve ziraat müh. odaları ile ortaklaşa karar alıyorlar. www.zmo.org.tr adresindeki anasayfadan gıda ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. ayrıca ziraat müh. odası sürekli eğitim veriyor ben daha denk gelemedim gıda müh. odasının eğitimine ... içimizde gıda müh. odasına bağlı çalışan yonetici arkadaşlar varsa bu konuyla ilgili birşeyler yaparlarsa çok sevinirim .:D

fengineer
31-08-2007, 13:55
Kontrol yapmaya çalışıyolar nasılmı?kısa bi örnek:geçtiğimiz aylarda iki kişi işlettiğim kafeye geldi ve**portör muayenesi sordu bende prd ne için dedim oda çay ocağın var arkada ve kola satıyosun onlar için dedi ünvanını sordum ziraat müh.imiş,bende kendisine gıda müh. olduğumu söledim ve bulunduğumuz bölgede**sahte bal üreticileri ve tahin üreticilerinin olduğunu söledim niçin onlara bakmıyosunuz deyince bakacaz inşllh yeni başladık gıda müh. arkadaşımız yeni geldi dedi ama sevgili meslektaşımdan hiç ses çıkamadı,benden istediği onu zor durumda bırakmamam anlayışlı olmamdı,bende tabi dedim en kısa sürede yaptırırız dedim..
**Anlatmak istediğim kontrol yapılsada bilinçsizce yapıldığı,sadece yapmış olmak için yapıldığı.....

Bir savunma mekanizması oluşturmak için söylemiyorum ama gıda ile ilgili üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde çalışan kişilerin yönetmeliklere göre portör muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir. Yani demek istediğim ambalajlı bir ürün dahi satan bir kişi gıda mühendisi değil doktor da olsa bunları düzenli olarak yaptırmalıdır. Sahte bal ve tahin üreticileri konusuna gelince orada haklısınız. Söylemeniz iyi olmuş.

fengineer
31-08-2007, 13:57
ya arkadaşlar bu soruna bir çözüm getirilemez mi ? hep beraber imza kampanyaları başlatsak bizim işimizi başkaları yapıyor ve biz işsiz üniversite mezunları olarak biz kalıyoruz ortada . nereye gitsem heryerde ziraatçinin diplomasını kullanmış oluyorlar.ben gıda teknikeriyım . bizim bir odamız bile yok ama en azından gıda mühendisleri odası bu konuyla ilgili bir çalışma yapabilir diye düşünüyorum tabıkı bizlerde tekniker olarak destek veririz sonuçta hepimiz gıdacıyız.

bir tarla bitkileri mezunun işini nasıl bir gıdacı yapamazsa bir gıdacıunın işinide bir başka koldakı arkadaşın yapmaması gerekiyor. ama gıda müh. odalası bırakın itiraz etmeyı kimya müh. ve ziraat müh. odaları ile ortaklaşa karar alıyorlar. www.zmo.org.tr adresindeki anasayfadan gıda ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. ayrıca ziraat müh. odası sürekli eğitim veriyor ben daha denk gelemedim gıda müh. odasının eğitimine ... içimizde gıda müh. odasına bağlı çalışan yonetici arkadaşlar varsa bu konuyla ilgili birşeyler yaparlarsa çok sevinirim .:D

yerden göğe kadar haklısınız. ben de gıda mühendisleri odasının diğer bütün meslek odalarına göre oldukça pasif olduğunu düşünmekteyim.özellikle özel sektörde çalışan arkadaşların hakları ile mevzuat ve yönetmeliklerin hazırlanması hususunda...

abdullah_ogul
09-09-2007, 13:16
sayın fengineer msjımı yanlış anlamıssınız heralde,bende gıda mühendisiyim niçin geldiniz demedim benim anlatmak istediğim önce çevremizde bulunan kaçak ve sahte üretim yapan yerlerin olduğunu ve bu yerleri onlarında bildiğini söledim ve niçin önceliği oralara vermediklerini sordum...yani benden portör muayenesi istedikleri için sitem etmedim yanlış anlaşılmak istemem.ama şunuda sölemeliyim koruma kontroldeki meslektaşlarımızın oradaki ziraat müh. arkalarında durup onların dediklerini tastik edip hiç bişey demeden durmaları beni üzüyor..

SENBENBIZ
09-09-2007, 17:49
bu koruma kontrol ekibinde çalışanlardan herkes bölumundeki yeri denetlese daha çok yer denetlemiş ve herkes kendi, işini kontrol etmiş olur . niye toplu halde geziyorlar acaba . bu arada içimizde koruma kontrolde çalışan yada devlet memuru olarak çalışan varsa haber versin ihbarları direk onlara yapalım :D

fengineer
10-09-2007, 09:55
sayın fengineer msjımı yanlış anlamıssınız heralde,bende gıda mühendisiyim niçin geldiniz demedim benim anlatmak istediğim önce çevremizde bulunan kaçak ve sahte üretim yapan yerlerin olduğunu ve bu yerleri onlarında bildiğini söledim ve niçin önceliği oralara vermediklerini sordum...yani benden portör muayenesi istedikleri için sitem etmedim yanlış anlaşılmak istemem.ama şunuda sölemeliyim koruma kontroldeki meslektaşlarımızın oradaki ziraat müh. arkalarında durup onların dediklerini tastik edip hiç bişey demeden durmaları beni üzüyor..

tamam güzel söylüyorsunuz da denetimler bir kaç şekilde yapılıyor. rutin, şikayet vs. şeklinde. Size gelmeleri gerekiyorsa gelmişlerdir rutin olarak. Bu çok sık başımıza geldiği için söylüyorum. Genelde işletmesinin denetlenmesinden rahatsız olanlar işletmesine güvenmeyen kişiler oluyor. mesela gidiyoruz adamın fırını, lokantası pis. Buna rağmen adam diyor ki "siz gidin önce izin almamış yerleri denetleyin" diyor. Oralar tabiiki denetleniyor. Ruhsatsız çalışan işyerleri konusunda belediye görevlidir. Kaçak çalışıp çalışmadığını onlar denetler ve ruhsat verir. Biz tespit edersek te belediye ye haber veririrz sadece. Gerisi onlara kalıyor. Demek istediğim: siz işletmenize güveniyorsanız ki gıda mühendisisiniz güveniyorsunuzdur işletmenizin denetlenmesinden rahatsız olmayın hatta memnun olun ki diğer bilinçsiz gıda işletmelerinden farkınız olsun. Dediğim gibi diğer yerleri söyleme konusunda haklısınız. Ama "siz gidin oraları denetleyin" cümlesi artık çok rahatsız etmeye başladığı için açıklamak gereği duydum.
Duyarlılığınız için teşekkürler...

fengineer
10-09-2007, 10:06
bu koruma kontrol ekibinde çalışanlardan**herkes bölumundeki yeri denetlese daha çok yer denetlemiş ve herkes kendi, işini kontrol etmiş olur . niye toplu halde geziyorlar acaba . bu arada içimizde koruma kontrolde çalışan yada devlet memuru olarak çalışan varsa haber versin ihbarları direk onlara yapalım :D

Dediğiniz malesef olmuyor.Çünkü: toplu tüketim ve satış yerlerinin denetlenmesi için en az 2 gıda kontrolörü; üretim yerlerinin denetlenmesi için de en az 3 gıda kontrolörünün olması gerekiyor (önceden ikiydi bu). Gıda mühendislerinin istihdam edilmesi açısından iyi de bir durumdur bu.

SENBENBIZ
10-09-2007, 13:22
evt o konuda çok haklısın ama adamlar gıdamüh. yerine sürekli ziraatçi ve veteriner alıyor çok sinir bir durum . birde hiç gıda teknikeri almıyor ne işe yarıyoruz çözemedim :(

fengineer
10-09-2007, 13:36
gıda teknikeri konusu evet dediğiniz gibi. aslında bütün teknikerler için geçerli bir durum bu. adamlar onlarca ziraat teknisyeni alıyor ama ziraat teknikeri almıyor mesela. düşünün askerlikte bile öyle.lise mezunu ile aynı sürede askerlik yaptırıyorlar iki yıllık mezunlarını. sanırım kökten çözülmesi gereken bir yara bu.

SENBENBIZ
12-09-2007, 20:40
ziraaat teknikeri ile teknisyenı arasındaki fark nedir peki neden almıyorlar. yoksa tekniker ve teknisyen arasındaki fark bir yök hatasımı :D:D:D hani nüfus müdrlükleirnde isim yanlış yazarlar ya onun gibi bir şey mi :D:D:D(şaka tabi ki )

fengineer
12-09-2007, 21:34
valla nedenini bende bilmiyorum. sonuçta biri lise biri üniversite mezunu ama nedense lise mezunu olan tercih ediliyor :)

avci_52
24-10-2007, 20:14
arkadaslar madem işsizlikten yakınıyorsunuz o zaman kımse sorumlu yonetıcılık yapmasın herkes ya muhendıs yada teknısyen bulundursun ıssızlık kalmaz aslını sorarsanız bu kımsenın ısıne gelmez bana sorarsanız benımde gelmez ama ıssızlık cok onemlı olan fırsat yaratabılmek sız kendınızı ıspatlayın gerısı gelır. Ben okurken okuldan cagrıldım ve okulum bıttı cıkısı almadan ıse basladım. su anda da calısıyorum. ama tabıkıde yolumuza tas koymak ısteyenlerde var fırın ve unlu mamul ureten yerlerde ustalık belgesı olanlara 3 gunluk kursun ardından sorumlu yonetıcı unvanı verıldı dusunun o zaman ben neden okuyoruz sımdı ıse kaldırıldı. gec olsada gerceklerı bırazda olsa gorduler benım de sızden ıstegım gelın hep berabar olalım derdımızı sıkayet ve onerılerımız bırlıkte ıletelım ama bu boyle formlarla msj la olcak ıs degıl bakıyorum herkes dernek hevesında cok guzel bıseyde kımseden boyle bır calısma gormedım bu uzuyor benı sımdı ıse ordu da boyle bır dernek acılıyoruz ıstıyoruz kı dıger ıllerde de temsılcılıklerımız olsun bırlık olalım ıns boyle olur ordu gıda tekneikeri kurucusu olarak hepınıze iş hayatınızda basarılar dılerım

avci_52
24-10-2007, 20:15
arkadaslar dernek calısmaları ıcınde yer almak ısteyen ve bulundukları ıllerde kendılerını ve haklarını temsıl etmek ısteyen arkadaslara ıhtıyacımız var bunu asla unutmayın

avci_52
24-10-2007, 20:20
neden bızde dıger odalar gıbı el ele bırlıkte olmayalım nasıl gıda muhendısı kımya muhendısı ne bıleyım zıraat muhendısı arayan işletmeler nasıl odalara basvurup bır muhendıs alıyorsa aynı seyı bızde yaparak belkı o arkadaslarımıza ıs ımkanı saglaya bılırız dıplomasını vermesı yerıne kendı calısabılır bız bunun meyvelerını orduda almaya basladık her ne kadar tam anlamıyla kurulmasada Ordu Gıda Teknıkerleri Dernek Başkanı olarak arkadaslarımıza ıs ımkanları saglamaya basladık sızlerıde aramızda gormekten mutluluk duyarız Saygılarımla...