PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeminli Gıda Müşavirliği

MiniMoSha
13-05-2008, 07:39
Kaçımız geleceğimiz ile alakalı yapılan hesaplardan haberdar.
Size ilerde çok büyük ihtimalle sorumlu yöneticilik kavramının kalkacağını ve onun bir üst modeli diye tabir edebileceğimiz yeminli gıda müşavirliği hadisesini uygulamaya sokma düşüncesi olduğunu söylesem bu konu ilginizi çeker mi?
Peki öyleyse bu değişikliğin sadece isimlerde değil aynı zamanda yetkilerde de farklı olacağını söylesem.
Gene mi ilginizi çekmedi.
Ozaman bu müşavirlik projesi kapsamında aynı zamanda denetleme faaliyetinin özelleştrilmesinin düşünüldüğünü biliyormuydunuz?
Hepimiz mesleğimiz ile alakalı bir takım sıkıntılardan serzenişlerde bulunuyoruz.
Maaşlardı, özel sektördü,merdiven altı imalathaneydi, denetimlerin yetersizliği idi, belgelendirme kuruluşlarıydı vs vs.
Şimdi bu sektörde önemli bir yaptırım gücü olan ve devletin elinde vede kontrolünde olan denetim sürecinin özelleştirilmesi planlanmaktadır.
Nereye gidiyoruzun hesabını yapıyormuyuz?
Öncelikle bu gidişhatı bir tehlike olarak algılıyormuyuz?
Şayet tehlike ise, bu bizi ne kadar endişelendiriyor?
Şayet endişe duyuyorsak bu süreci engelleme yada yönlendirme adına ne yapıyoruz?
Herkes şöyle bir kendini hesaba çekmeli.
Gelecekte oluşabilecek sıkıntıların hesabını önce kendisine vermeli.
Ondan sonra rahat ve huzurlu bir şekilde başını yastığa koymalı.
Bir zaman gelecek bir arkadaş bize bunların olacağını uyarmıştı diyeceksiniz.
O vakit kendinize sorun. Peki biz ne yaptık?
Sevgilerimle

Oğuz Pelikli
13-05-2008, 15:46
Caner'cim ne yazık ki büyük bir çoğunluğun umrunda değil. Taki işin ucu onlara dokunana kadar birşeyle ilgilenmiyorlar. işin ucu onlara değdikten sonra herkes başlıyor yaygaraya, vay efendim oda nerede, oda yöneticileri uyuyor mu? Ama o arakdaşlar şunun anlamıyor veya anlamak istemiyor. O odayı oda yapan da yönetende bizlerden başkası değil. Ya hep birlikte var olacağız ya da hep birlikte mesleğimiz elimizden alınacak bizde seyredeceğiz.
İnan bu yazdıklarımız bile birçok insan için birşey ifade etmiyor. İnsanlar aman boşver bunlarla mı uğraşacağım gel bak burada çok güzel geyik yapıyorlar diyorlar... :(

bedbed
13-05-2008, 21:14
caner bey çok haklısınız gerçi bu yeminli gıda müşavirliği benim takip ettiğim kadarıyla 1 senedir taslak halinde bekleyen yasalardan ama ne yazıkki son zamanlarda bu konu hakkında pek bir gelişme olmadı aslında çok güzel bir noktada mesleğin itibarı açısından çok ii bir gelişme olacak ama ne zaman yürürlüğe girer kapsamı nasıl olur yetki sınırlaması nasıl olur bilmiyorum bu noktada devreye bizler girmeliyiz yada bizi temsil edebilecek kurumlar girmeli bu konuda önerisi olan varsa paylaşmasını isterim aksi taktirde bu konuda herkesin serzenişinin olduğu ama somut hiç biç bir adımın atılmadığı konular gibi rafa kalkacak...

MiniMoSha
14-05-2008, 10:12
Evet Mustafacığım söylediklerin doğru. Hatta mevcut taslak bile yok yani en azından kamuoyuyla paylaşılmış bir taslak. Konuyla alakalı tek olan şey düşünceler.
Lakin yeni yeni kanunlar çıkıyor ve bu kanun değişikliklerinde sorumlu yöneticilik sıfatını pek dile getirmiyorlar.Somut olan tek adım bu.
Bunun dışında böyle bir uygulamaya geçilmek istenmesi ve düşünülmesi bir sır değil.
Bu uygulamayla alakalı olarak en büyük tehdit ve tehlike denetim olayının özelleştrilmesi hadisesi.
Konuyla alakalı odamızın ilgili komisyonlarında arkadaşlar çalışmalar başlattılar.
Hatta bir kaç şubemizin uygulamayla alakalı bir kaç taslağı elimizde.
Ama takdir edersinizki bu çalışmaları yürüten insanlarda senin benim gibi işi gücü olan ve hiçbir menfaati olmaksızın özel hayatlarından fedakarlık yaparak mesleğimiz adına bişeyler yapmak isteğen kişiler.
Bu bağlamda biz ne yapmalıyız yada ne yapabiliriz sorusunun cevabı şu olabilir.
Öncelikle bağlı bulunduğumuz meslek örgütüyle organik olarak irtibata geçmeliyiz.
Bu konuyla alakalı çalışma yapan komisyondaki arkadaşlara bir şekilde ulaşmalı bilgi almalı, görüş alışverişinde bulunmalı ve hatta gerekirse ve yapabiliyorsak küçücükte olsa bir görev alıp faaliyetlere katkıda bulunmalıyız.
Sonrada öğrendiğimiz bilgiler ışığında mesleğimizde örgütlenmek adına bulunduğumuz her platformda dile getirmeli ve fikir alışverişinde bulunmalıyız.
Mesela burasıda bir platform bana göre.
Hatta çok güzel bir platform. Çünkü üyelerinin büyük bir çoğunluğunu bu konuyla alakalı bireylerin oluşturduğu bir forum sitesi.
Arzu ederseniz elimdeki dökümanları burada paylaşır ve sizlerle bu ve buna benzer mesleğizle alakalı konuları eğrisi ile doğrusuyla burada tartışır görüş alışverişinde bulunur ve ortaya çıkan düşünce ve görüşlerimizi meslek örgütümüzün ilgili kişilerine aktarırız.
Bu şekilde elimizde önceden hazıorlanmış bir taslak olur ve bu değişim sürecinde yetkililere yol gösterebilecek, klavuzluk edebilecek bir harita ortaya koymuş oluruz.
Odamızda tüm önerileri bir taslakta birleştrip ilgili bakanlığımızın yetkililerine iletir ve hatta gerekirse bakanımızla bizzat görüşürler.
Şayet bu şekilde davranmazsak burada binlerce meslektaşın birarada bulunmasının ne anlamı var.
Ben elimdeki verileri bir toparlıyayım sonra sizin görüşünüze sunarım.
Konuyla alakalı olarak kim ne biliyorsa yada ne düşünüyorsa mantıklı mantıksız mutlaka paylaşsın.
En ufak ayrıntı bile bir çok yeni güzel fikirlerin çıkmasına ışık tutabilir.
Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.
Sevgilerimle

Oğuz Pelikli
14-05-2008, 13:15
güzel bir beyin fırtınası ile kaydadeğer şeyler çıkacağına eminim...

Gülsel ŞEN
14-05-2008, 13:42
kesinlikle bence de bu sefer kesin bir dille el atalım olaya canercim ne yapılacaksa yapalım fazlasıyla yapalım

bedbed
14-05-2008, 14:26
benim bildiğim sağdan soldan okuyup duyduğum kadarıyla bu olay büro şeklinde müşavirlik formatında olacak sanırım ziraat gıda müh veteriner şeklinde sorumlululardan oluşacak peki bu yetkiye sahip olmak için sınav falan mı yapılacak yada mesleki süre mi göz önünde tutulacak gerçi ortada sanırım pek birşey yok ama kim başkanlık edecek ne bileyim bide şöyle bir durum var sanırım daha doğrusu benim anladığım kadarıyla sadece gmo odasının çalışması yetmeyecek aynı zamanda zmo ve veteriner odasının aynı şekilde çalışması gerekecek..nasıl bir kombine çalışma sağlanacak pek kestiremiyorum ama en azından burada bir fikir alışverişi olması güzel olur.

MiniMoSha
14-05-2008, 14:26
O zaman işe ilk önce Genel Müdürümüzden bir yardım ricasıyla başlayalım.
İlk desteği o yapsın. Sayın Müdürüm Sinan. Şuanda açılan bu başlığı sabitlemenin ve en üste güncel tutmanın imkanı varmı.
Olurda yeni giren ve böyle bir konudan haberi olmayan arkadaşlarında konuyu okuyup katılımını sağlamak amacıyla.
Biliyorum sinancım kurallara ve onlara uyma noktasında çok titizsin.
Mesleğimiz adına böyle bir destek ricasında bulunsak umarım haddimizi aşmış olmayız.
Hatta konu başlığı ne kadar dikkat çekici olursa katılımda o kadar çok olacağı inancındayım.
Konuyla alakalı daha güzel önerin varsa bize uyar müdürüm.Sen işini bilirsin.Şu müşavirlik olayını güzelcene bir masaya yatıralım. Hem ortaya güzel bir eser çıksın, hem mesleğimize bir katkımız olsun hemde okuyan arkadaşların kafalarında bir fikir kalır.

Oğuz Pelikli
14-05-2008, 17:29
Normalde odanın tek başına çalışması yeter ama bu işi bize bırakmak yerine özellikle veterinerler kendi tekellerinde olması için uğraşıyorlar. Onu başaramazlarsa en azından onlarsız olmaması için çabalayacaklar. Şu anki tarım bakanını da arkasına aldıkları için veterinerler kanunların hepsini kendi lehlerine çıkarmak için çabalıyorlar. Amaçları gıda sektöründe tekbaşıan söz sahibi olmak. Hazırladıkları hiçbir taslak veya tasarıda ne bir ortak görev birliğinden ne de gıda mühendisliğinden bahsetmiyorlar. Gerek kamuda çalışanlar gerekse özel sektörde çalışanlar bu konuda tam bir fikir biriliği ve dayanışma içerisindeler.
Ama biz daha durumun vehametinin bile farkında değiliz. Bakın açıkça söylüyorum bu konuda gerek kamu gerekse özel sektörde çalışnalar bir birlik içinde olmadığımız taktirde mesleğimiz adına en önemli güçlerden birisini kaybetmiş olacağız.

Bu da sonun başlangıcı olacaktır...

MiniMoSha
15-05-2008, 07:01
Öncelikle bu müşavirlik konusunda oda yönetimimizin tavrı nettir. Oğuz arkadaşımızın da dediği gibi kimileri buradan kendilerine bir rant çıkarma ve nasıl bir menfaat sağlayabilirim düşüncesinde iken, Gıda Mühendisleri Odası olaya sorumluluk bilinciyle yaklaşmış ve elde edilebilecek menfaatler yerine insan sağlığı ve ülkemizin menfaatini ön planda tutarak oluşabilecek sıkıntılara işaret etmiştir.
Konuyla alakalı 2004 yılında o zamanki oda başkanımız Sayın Petek ATAMAN' ın bir gazetede yayınlanmış röportajını aşağıda sunuyorum.
Tabi o dönemde de bu zamanki gibi konu belirsizlik arz ediyordu. Ortada uygulamaya ait net bir bilgi yoktu. Tıpkı şuanda olduğu gibi. İsterseniz önce röportajı aktarayım.

YEMİNLİ GIDA MÜŞAVİRLİĞİ – ZAMAN GAZETESİ – ARALIK 2004

Öncelikle halk sağlığını korumak devlete anayasa ile verilmiş görevlerden biridir. Ayrıca, 5179 Sayılı Yasanın Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair 23. Maddesi’nde gıda kontrol ve denetim hizmetlerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi en az lisans düzeyinde eğitim almış personel tarafından yapılması hükme bağlanmıştır.

Gıda kontrol ve denetimi, sadece lisans düzeyinde eğitim almış kişilerce de yapılamaz, bu kişilerin mutlaka kontrol ve denetim konusunda ayrıca eğitim almış olmaları gereklidir. Halen uygulama bu biçimdedir: bakanlık personeli olarak çalışan mühendisler, ayrıca denetçi eğitimi alıp, sınavda başarılı olduktan sonra kontrol ve denetimde yetkilendirilmektedirler.

Yeminli gıda müşavirlikleri kurulması halinde ise, bu müşavirlerin hangi kurumdan ne şekilde ücret alacakları büyük önem taşımaktadır. Ücret sistemi ve biçimi, müşavirlerin objektif yaklaşımını olumsuz yönde etkilemeyecek ve şaibeye yol açmayacak biçimde kurulmalıdır. Müşavirlerin ücretlerini, denetledikleri kurumdan doğrudan almaları, sistemin sorgulanmasına yol açacaktır. Yeminli mali müşavirlik sisteminde, karşılaşılabilecek olası usulsüzlüklerin (evrak ve kayda dayalı bir sistem olması nedeni ile) tespiti ve telafisi maddidir ve mümkündür. Ancak, gıda denetimi ; üretim sistemine ve ürüne yönelik olduğundan, geriye dönük olarak hata ve usulsüzlüklerin tespiti çok zordur. Olası aksaklıklar, direkt olarak insan sağlığını etkileyecektir.

Tüm bu değerlendirmelerin ışığı altında, biz Oda olarak gıdada kontrol ve denetim yetkisinin Bakanlıkta bulunmaya devam etmesi gerektiği görüşündeyiz.

Yeminli Gıda Müşavirliklerinin kurulması yönündeki yaklaşım netleşir ise; kontrol ve denetimde hangi yetkilerin ne şekilde verileceği, müşavirlerin ücret sisteminin ne şekilde uygulanacağının çok somut kriterlerle belirlenmesi ve bu kriterlerin denetim sistemine yönelik hükümlerin mevzuatta ayrıntılı bir biçimde yer alması çok önemlidir. Kontrol ve denetimde saptanan yasaya uymayan hallerde, müşavirlerin ceza uygulayabilmesi mümkün değildir. Mevzuata uymayan durumlarda, Bakanlığa yapılacak bildirimin usul ve esasları çok önemlidir. Bu aşamada sorunlu ürünün pazarlanmaması ne şekilde sağlanacaktır? Yeminli müşavirlerin meslek etiğine uygun davrandıkları ne şekilde denetlenecektir? Muhtemel soru ve sorunları çeşitlemek mümkündür ve tüm bu soruların yanıtlarının mevzuatta somut bir şekilde, detaylarıyla açıklanması gereklidir.

Bu nedenle, katılımcı politikalar izlenmeli ve özellikle meslek kuruluşlarının görüşleri alınmalıdır.

Gıda Mühendisleri Odası – Petek Ataman

Fooder
16-05-2008, 11:41
oğuzbeye kesinlikle katılıyorum,bizim bu konudaki en büyük handikapımız doğru bir mesleki dayanışma içinde olmamamız,en başta bunun sağlanması gerekiyor,gidamo yönetimide şimdiye kadar bunu pek fazla önemsemedi,inşallah bundan sonra bi örgülenme olur.veteriner ve ziraat odaları gerçekten çok güçlü konumdalar ve hemen her kuruma diş geçirebilecek duruma geldiler.benimde şimdiye kadar bu konuda okuduğum bilgilere göre bizimle ilgili herhangi birşey düşünülmüyor,aksine yok sayılıyoruz.bunu kırmak için iyi bir örgütlenme ve beraber hareket lazım..

Figen YÜCE
16-05-2008, 13:25
3 ay önce Tarım İl Müdürlüğü' nden denetime gelen veteriner hekimlerle sohbet ederken kendilerine; gıdanın her alanında sizleri görmekten rahatsızlık duyuyoruz dedim, aldığım cevap çok hoştu :D daha hiçbirşey yapmadık, bugüne kadar daha çok kliniklere yöneldik, gıdaya asıl bundan sonra giriyoruz, kolları sıvadık, çalışmalarımızı hızlandırdık dediler. Bizim odamız için birkaç önerileri oldu, gıda mühendislerinin işsizlikten yakındığını, odamızın üye sayısının ve gücünün yetrsiz olduğunu bildiklerini söylediler, işsiz olan bir gıda mühendisi hiçbir yere başvurmadan doğrudan odanın kapısını çalabilmeli, oda ise bir veri tabanı oluşturmalı, illere göre mühendis arayan firmaları belirlemeli, kendisine gelen mühendisi bu firmalara yönlendirmeli, bir nevi atama yapmalı gibi bir önerileri oldu, sanırım 15-20 yıl kadar önce kendi odaları bunu yapıyormuş. Konudan biraz saptım kusura bakmayın, içimde kalmıştı bunları paylaşmak istedim. Özellikle Oğuz Hocamın "Normalde odanın tek başına çalışması yeter ama bu işi bize bırakmak yerine özellikle veterinerler kendi tekellerinde olması için uğraşıyorlar." sözlerini okuduktan sonra aklıma hemen 3 ay önceki bu görüşme geldi. Haklısınız hocam, istedikleri aynen o :(

Yeminli gıda müşavirliği konusuna gelince, eğer denetçi; firmaya sabitlenecekse disiplinden kopulacağı konusunda endişelerim var benim de. Bu konu hakkında bilgi almak ve yapabileceğim birşey varsa gönüllü olarak çalışmak için oda merkezini aradım az önce, sağolsunlar gerçekten çok ilgilendiler, Uşak' ta odamızın bir temsilciliği yok, öncelikle temsilcilik açılması için bir çalışma başlatabileceğimi söylediler ama temsilcilik için gereken 50 üyenin imzasını toplamam da imkansız gibi görünüyor. Bize en yakın temsilcilik Denizli de en yakın şube ise İzmir de. Denizli İl Temsilcisi Esin Hanım' ın çok aktif olduğunu bildirdiler, ilk fırsatta kendisiyle de görüşüp, yapabileceklerimi sorarım inşallah. Bu gidişata bir dur demenin bence de zamanı geldi, hatta zaman geçiyor bile.

Hepimize kolay gelsin, Allah yardımcımız olsun ;)

MiniMoSha
19-05-2008, 08:21
Değerli arkadaşlarım düşüncelerinizin hepsine katılıyorum. Zamanında bu yetki tartışması üzerine çok söz tüketmiş birisiyim, şüphesiz sizlerde öyle.
Fakat o zamanlar yanlış anlaşıldım, o sebepten tekrar aynı konularda konuşmak yerine ne söylemek istediğimi yazmak istiyorum.
Evet sektörümüzde birçok noktada yetki karışıklığı mevcut.Bunda bakanlığımızın sorumluluğu olduğu gibi, odamızında ve hatta bizlerinde sorumluluğu vardır.
Lakin bu konuda hiçbir zaman suçlu veteriner hekim, kimya müh. leri yada diyetisyenler değildir.
Çünkü onlar kendi meslekleri vede meslektaşları adına yapılması gerekenleri yapıyorlar. Doğru yada yanlış orası tartışılır fakat bu meslek gruplarının yaptığı tek şey aslında bizim yapmamız gereken iştir.
Bakın ne güzel diyoruz, Adamlar örgütlenmişler, birbirlerine dahası meslektaşlarına sahip çıkıyorlar.
Peki millet tüm bunları yaparken bizler ne yapıyoruz?
Bence sorulması gereken soru bu?
Belki bu söyleyeceklerim için bana kızacaksınız.Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar hesabı olacak.Ama biraz özeleştri yapmamız lazım.Eğri oturup doğru konuşmak lazım.
Oturmuş çeşitli platformlarda sadece konuşuyoruz. Ama iş icraata gelince kimse yok. Tıpkı Nasrettin hocanın timurla olan fil hikayesi gibi.
Hatta içimizden bu konularla mücadele etmeyi bırak konuşmaya bile ihtiyaç duymayan meslektaşlarımız var.
Ne kadar da basit geliyor bizlere bu tür faaliyetler.
Örgütlenmenin örgütlü olmanın ne kadar önemli olduğunun idrakine varamamışız daha.
Peki yapılması gereken ne diye sorarsanız.
Tek bir yol var. Başkada yok.
Bu tür konular bürokrasi işlemlerdir. Dolayısı ile bürokrasi yoluyla çözülebilecek bir yol.
Peki biz böyle bir kuruma sahipmiyiz? Evet.
Konunun çözüm noktası Mesleki kuruluşumuz olan Odamızdır.
Sonuçta orası bir dernek değildir. Bir tüzüğü olan ve yasalara tabi, denetimi devlet tarafından yapılan bir kuruluşudur.
Yani resmi kimliği olan bir yerdir.
Çalışmak kadar önemli olan bir diğer hadise de çalıştırmaktır.
Sürekli odamız ile iletişim halinde olmalıyız. Ufak yada büyük hiç farketmez faaliyetler için görev almalıyız ve yapılması gereken işler konusunda yönetimi sürekli sıkıştırmalı baskı altında tutmalıyız. Tabir yerindeyse odayı çalıştırmalı işler hale getirmeliyiz.
Şu yazıyı yazarken bir kişiydim. Birkaç gün sonra beş kişi olduk. Tanıdığım bildiğim herkese ısrarla mail attım işin ucunu bırakmadım şimdi olduk 15 kişi.
Bu sayı biz ne kadar mücadele eder ve ısrarcı olursak artar.
Ve bu konularla alakalı çalışan arkdaş sayımız kısa zamanda yüzlerce insanı bulur.
Böyle bir çalışmadan sizce sonuç alınmaz mı?
İşte yapılması gereken bu.
Burada konuşup görüş alışverişi yaptıktan sonra somut bir şeylerin yapılması adına düğmeğe basmakta bütün mesele.
Mutlaka herşeyi konuşmalı vede eleştirmeliyiz.
Ama yaptığımız tek şey konuşmak olmamalı.
Bağlı bulunduğunuz Şubenin yönetimini arıyarak bu konuyla alakalı ilgili komisyonun (mevzuat komisyonu) çalışmalarını öğrenmek istediğinizi söyleyin.Bu konuyla alakalı bilgi edinmek istediğinizi söyleyin. Gerekirse mevzuat komisyonunun başkanına ulaşın.
Beni yeni çıkan yasalar konusunda bilgilendirin deyin. Çıkarılması düşünülen yasalar üzerinde çalışmalarınız nelerdir deyin. Mevzuat komisyonların faaliyetleri hakkında bilgi almak istiyorum deyin.Bilgi edinme konusunda ısrarcı olun. Gerekirse kanun vede yönetmelik ismi verek konuyu özelleştirin.
Bu komisyonların işleri bu zaten.Hatta genel merkez üzerinde baskı yapın.
Sonrada öğrendiklerinizi insanlarla paylaşın. Onları bilgilendirin ve bilinçlendirin.
Bu şekilde atıl bir durumda olan mevzuat komisyonu aktif bir şekilde çalışmaya başlamış olacak ve sizlerde mesleğiniz adına güzel bir iş gerçekleştirmiş olacaksınız.
Konuyla alakalı yol haritası budur arkadaşlar.
Konuyla ilgili çözüm yeri odamız ve onun ilgili komisyonları. Bizim yapmamız gereken oda ile iletişimi sıkılaştırıp oradan aldığımız bilgileri insanlarla paylaşmak ve dahası örgütlülük konusunda meslektaşlarımızı bir çatı altında toplayabilmek.
Gördüğünüz herkesi, tanıştığınız tüm meslektaşlarımızı odaya davet edin.
Randevularınızda buluşma noktasını oda adresi verin. Toplantılara, aktivitelere mümkün olduğunca katılmaya özen gösterin vede etrafınızdakileri bu konuda telkinde bulunun.
Unutulmaması gereken tek bir şey var.
Sadece birlikten kuvvet doğar.

Oğuz Pelikli
19-05-2008, 10:29
Ben de birşey eklemek isterim.
Örgütlü çalışmalarda bir gücü elde etmek için planlı, sabırla ve gücünü bilerek hareket ettiğiniz zaman hedefinize ulaşırsınız. Zaman zaman hepimiz şöyle sezlenişte bulunuyoruz, odamız ne yapıyor? Odanın şu an ki gücü belli. Biravuç insan özveriyle birşeyler yapmaya çalışıyor. ama eksik, ama yanlış ama doğru sonuçta çabalıyorlar. Destek olmazsak,
birlik olmazsak,
yönlendirici olmazsak,
itici kuvvet olmazsak,
hiçbir zaten daha iyisi olmayacak...
Örgütlülükte ne kadar gücünüz varsa o kadar dikkate alınırsınız. aynen Figen'e o veterinerin söyledği gibi, onlar şu an bizim gücümüzü daha doğrusu güçsüzlüğümüz çok iyi biliyor. Ama örgütlenirsek ve bir araya gelirsek oluşacak gücüde çok iyi bildikleri için bir an önce kendi meslekleri ve emslektaşları için ne alabilirsek o kardır diye düşünüp hareket ediyorlar. Sonçta onlarda kendilerine göre haklı. Hem mesleklerini koruyorlar hem de doğru veya yanlış ülke içinde birşey yapmaya çalışıyorlar. ama bundaki en önemli etken biziz. Biz bu alanı (gıda'yı) boş bıraktığımız için onlar veya diğer odalarda hem mesleki görevleri gereği hem de çıkarları gereği bu boşluğu dolduracaklar. Ne zaman ki biz örgütlenir ve bir araya gelip kardeşim bu emslek bizim burasında bizim alanımız bizim işimize karışmayın dersek o zaman kendi yerimizi alırız. bu devirde kimse kimseye gel bu alandada sen çalış demez. Hak hiçbir zaman verilmez alınır. Sizin alacak gücünüz yoksa başka biri mutlaka alır. Odamızın şu anda bakanlık ve diğer odalar karşısındaki hali küçük bir çocuğun ringte profesyonel bir boksör ile maç yapmasına benziyor.
Şimdi önümüzde iki seçenek var.
Ya tirbünlerde oturup vah zavallı çocuk bak yeniliyor ben ona demiştim şöyle dövüş böyle yap diye boşboş konuşacağız
Ya da ringe çıkıp, birlik halinde el birliği ile o çocuğu yükseltip o profesyonellerin karşımıza çıkmaya bile korkar hale geiterceğiz
Seçim sizin ve
MAÇIN SONUCUNU BELİRLEYEN SİZ OLACAKASINIZ...

MiniMoSha
29-05-2008, 07:26
ANAYASAMIZDAN MADDELER

XI. Anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü

MADDE 11. – Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır.
Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.

V. Devletin temel amaç ve görevleri

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

XV. Temel hak ve hürriyetlerin korunması

MADDE 40. – Anayasa ile tanınmış hak ve hürriyetleri ihlâl edilen herkes, yetkili makama geciktirilmeden başvurma imkânının sağlanmasını isteme hakkına sahiptir.

A. Sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması

MADDE 56. – Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.
Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler.

D. Kamu hizmeti görevlileriyle ilgili hükümler

1. Genel ilkeler
MADDE 128. – Devletin, kamu iktisadî teşebbüsleri ve diğer kamu tüzelkişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle yükümlü oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği aslî ve sürekli görevler, memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görülür.

Yani kısaca Anayasamız burada Petek Hanım ın söylediğini söylüyor.
Devlet vatandaşının sağlığını korumak zorunda. Bunun için tedbirler almak zorunda ve tüm bu işleri memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görmek zorunda diyor.

Peki neden bu işleri sadece memurlar yapabilir, yada yapmalıdır diyor?
Bunun bir nedeni olmalı öyle değil mi?

************************************************** *

Bizi ve mesleğimizi yakından ilgilendiren bir kanun var. 5179 Sayılı kanun.

Kanun Numarası 5179
Başlığı GIDALARIN ÜRETİMİ, TÜKETİMİ VE DENETLENMESİNE DAİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABULÜ HAKKINDA KANUN
Kabul Tarihi 27/05/2004
Kabul Edildiği Birleşim 22.Dönem 2.Yasama Yılı 94.Birleşim
Cumhurbaşkanlığına Gidiş Tarihi 31/05/2004
Cumhurbaşkanlığından Geliş Tarihi 04/06/2004
Cumhurbaşkanınca Yapılan İşlem Onay
Resmi Gazete Tarihi 05/06/2004
Resmi Gazete Numarası 25483
Diğer Bilgiler Geçmiş Dönem Tasarı Bilgileri ve Komisyon Raporları

-------------------------------------------------------------------------------------

Peki ne der bu yasa denetim işi için. Birde ona bakalım.

Piyasa gözetimi ve denetimi

MADDE 23. - Bu Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkarılan mevzuatın uygulanmasına ilişkin olarak tüm gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeleri üreten, satan işyerleri ile bu yerlerde üretilen, satılan tüm gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin piyasa gözetimi ve denetimi, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde yapılır. Ancak, halk sağlığını ilgilendiren acil durumlarda gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının müdahale hakkı saklıdır.

Gıda maddeleri satış ve toplu tüketim yerlerinin denetimi, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde ilgili mercilerce yapılır.

Bu Kanunun amaç ve kapsamına uygun olarak; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin birincil üretim aşaması dahil olmak üzere üretim ve tüketim zincirinin tüm aşamalarında, gıda kontrol ve denetim hizmeti, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi en az lisans düzeyinde eğitim almış personel tarafından yapılır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olup lise düzeyinde eğitimi olduğu halde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce denetim görevi yapanların hakları saklıdır. Bu Kanun kapsamındaki gıda kontrol ve denetim hizmetlerini yapacak olanların seçimi ve yetiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Umarım bu konuyla alakalı çok fazla soru kalmamıştır.
Yani denetim işinin kimin yapması gerektiği konusunda.

KAYNAK: http://www.tbmm.gov.tr/index1.htm

.

Oğuz Pelikli
29-05-2008, 09:02
Biz herşeyden önce kanun çıkarmanın ve uygulamanın mantığını algılamalıyız. Peki bu konuda bizim uygulamamız nasıl? Yabancı ülkelerden, daha çok avrupadan kanunları kopyala yapıştır yapıp, Türkçe'ye çeviriyoruz. Ama bu kanunun ülkemiz şartlarına uygun mu, bizim ihtiyaçlarımızı karşılıyor mu, bunu destekleyecek kültürel ve maddi yapı mevcut mu hiç bakmıyoruz. Ondan sonra kanunlar yürürlükte olmasına rağmen, uygulamada yürürlülükten kaldırılıyor ve devlette peşini bırakmak zorunda kalıyor. Ama kanun var mı var.
Şimdi konumuza geri dönelim.
Gıda müşavirliğinin çıkış nedeni nedir? gıda sektöründeki kalitesiz ve halk sağlığını tehlikeye atan ürünlerin kontrol edilememesi. Peki bu konuda daha önce ne gibi çalışmalar yapıldı. En yakın zamanda Sorumlu müdürlük çıktı.
Peki bu sistem oturdu mu?
Oturması için gerekli kanunlar çıkarıldı mı?
Gerekli mercilere yeterli destek ve yetki devri yapıldı mı?
Kısacası bu sistemin oturması için yeterli çalışma yapıldı mı?
HAYIR
Peki şimdi ne yapıyoruz? bu sistem olmadı bir de bunu (gıda müşavirliğini) deneyelim diyoruz. bu mantıkla gittikten sonra inanın o da oturmayacaktır.
Saygıdeğer beyler ve bayanlar,
Kanunlar ilkokul çocuklarının yapboz tahtaları değildir. Canı her isteğen istediği zaman bunları değiştirirse, ne kanunların ne de devletin saygınlığı ve güvenirliği kalmaz. Bir kanun çıktığında sonsuza kadar hep aynı mı kalacak, tabiki kalmayacak gerekiyorsa değişiklik yapılacak,gerekiyorsa yürürlülükten kaldırılacak ama gerkiyorsa ve onunla ilgili herşey yapıdıysa.
Gıdaların daha kaliteli ve sağlıklı üretilmesi için bir sorumlu müdür atamışsınız, çok güzel.
Peki onun elini güçlendirecek bir çalışma yapmış mısınız?
veya
Bu işi suistimal edenlerin kontrol edilip, ayıklanması için birşey yapmış mısınız?
veya
İşini yapmak isteyen sorumlu müdürünü engeleyen işveren için bir yaptırım yapmış mısınız?
HAYIR...

Bunları denetlemeye ve kontrole gücümüz yetmediği için hadi bunu özelleştirelim diyoruz.
Bu işin çözümünü çok uzaklarda aramanıza gerek yok. Biraz tarih okursanız, ama okularda okutulan tarihten bahsetmiyorum gerçek tarihten bahsediyorum, Osmanlı tarihinde muhteşem işlemiş bir lonca sistemi olduğunu görürsünüz. Buna yabancı olan kişiler şimdi söyleyeceğimi daha iyi bilirler. Zira o hayranı olduğumuz (!) yabancılar, bu sistemi biraz allayıp, biraz pullayıp bize otokontrol diye satmışlardır.

Şu an bütün dünyanın da kabul ettği gibi en etkin denetleme otokontroldür. Çünkü kontrolü yapan kişi sektörünü bildiği için yine onu en iyi kendisi denetler.

Peki bu otokontrolü kim yapabilir? Bu sektörde çalışan meslek odalarının oluşturacağı bir kurul. Bu kurulda kimler olmalı? İlgili meslek odaları, devletin ilgli kurumları, bölgelerinde bu konudaki üniversite üyeleri. Bu kurulun vereceği yetkilerle odaların organları kendilerini ilgilendiren sektörlerde kontrollerini yaparlar. Bu meslek kuruluşları hem meslaktaşlarının haklarını hem de toplum güvenliğini ve sağlığını korumak gibi bir misyona sahip olduğu için ne meslektaşının hakkını kimseye yedirecektir, ne de toplum sağlığının tehlikeye atılmasına izin verecektir.

Peki bu oluşumun maddi desteği nerden gelecektir. Odaların sorumlu müdürlük için alacağı ücretlerde yapılacak düzenleme ile buralardan gelen gelirlerin bir kısmı, bu kurulun bütçesine aktarılacaktır
böylece hem sorumluluğu paylaşmış olacaksınız, hem de meslektaşlarına ve mesleğe en yakın kurumlardan da faydalanmış olacaksınız.
İşlerimden zaman ayırabilirsem (biraz yoğunlum var da) bu konuda ileri bir zamanda çok daha detaylı bir yazıyı sizlerle paylaşacağım.

d_parlak
29-05-2008, 12:23
Yeminli Mali Müşavirlik ile ilgili arkadaşların belirttiği tüm kaygılara katılıyorum. Bizler gıda mühendisi olmakla beraber herşeyden önce tüketiciyiz. Özel kurumların insiyatifine bırakılmış bir gıda güvenliği sistemi beni ürkütüyor açıkçası.

Konunun bütününü kavramak adına bir sorum olacak;
Hepimizin az çok fikir sahibi olduğu Odamızın da görüşlerini bildirdiği 5179 sayılı kanunu yürürlükten kaldıracak bir kanun taslağı var “Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu Taslağı”.
Peki Yeminli Gıda Müşavirliği ile ilgili bir taslak var mı? Anladığım kadarıyla birinci kanuna bağlı bir yönetmelik olarak çıkacak. Odamızın görüşünde şöyle bir madde var:

"4- Kanun tasarısında Resmi kontrol tanımı da dâhil olmak üzere birçok hükümde denetim yetkisinin kişi veya kuruluşlara devredebileceği hükmü yer almaktadır.
Halk sağlığının korunması devletin birincil sorumluluğu olup bu konuda yetkileri ile birlikte sorumluluğunu devretmesi mümkün değildir. 882/2004/EC sayılı AB mevzuatında resmi kontrollerin ve sonucunda uygulanacak yaptırımların özel kişi/kurum/kuruluşlara aktarılamayacağı kesin olarak hükme bağlanmıştır AB ülkelerinin hiç birinde resmi kontrolünün devredildiğine dair uygulama örneği yoktur. Bu uygulamanın direktiflere rağmen gerçekleştirilmesi mümkün görülmemektedir.
Halen gerek AB ülkelerinde, gerekse ülkemizde; sadece resmi kontrollerde alınan numunelere yapılacak analizler konusunda özel laboratuarlara yetki verilmektedir. Uygulanabilir olan da budur."
http://www.gidamo.org.tr/showdoc2.php?id=815

Eğer böyle ise belki ilk önce “Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu Taslağı” nı tartışmalıyız? Bu konudaki tartışma ve toplantılara da yine veteriner gıda hijyenistleri önderlik ediyorlar sanki.

Selamlar, sevgiler

Oğuz Pelikli
29-05-2008, 13:57
Evet Sayın parlak,
Aslında şu anda yeminli gıda müşavirliğinden daha büyük bir tehlike Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu Taslağı adı altında veterinerlere gıda sektörünün kapılarını açıp gıdacıları sektörden uzaklaştırmak.
Bu konu üzerinde bildiğim kadarıyla oda bünyesinde çalışmalar devam ediyor. Bakanlık ve müsteşarlala temas halindeler ama bizim lobimiz, veterinererin lobisinin yanında çok güçsüz kalıyor...

serap
29-05-2008, 14:03
Arkadaşlar bu taslağa ulaşamıyorum. kkgm sitesinden kaldırılmış. Sizde mevcutsa paylaşabilir misiniz?

RADO
29-05-2008, 15:03
arkadaşım kusura bakma ama ben sayın atamanın röportaj alıntısından bişey anlamadım.ben şunu sormak istiyorum gıda müşavirliği olursa insan ların sağlğı tehlikeyemi girecek?insan sağlığı mevcut durumla çok iyi korunuyorda bizlere bu yetki geçince mi bozulacak.

MiniMoSha
29-05-2008, 15:44
Sevgili rado,
Oğuz arkadaşımızın bugün tarihli yazısını okumanı öneririm.
Orada gayet güzel izah etmiş arkadaşımız.
Şayet onuda anlayamazsan tekrar geri dönüş yaparsın.

RADO
29-05-2008, 17:31
sevgili arkadaşım,
teşekkür ederim,oğuz beyin de yazısını okudum.ondan şunu anladım.loca sistemini günümüze uyarlama çalışması varmış.bir kurul olmalıymış,denetçilerin maaşları sorun olurmuş,karma birşeyler,onuda herşeyde olduğu gibi avrupalılar bizden almış otokontrolü bulmuşlar.madem bulmuşlar orijini de Türk derdimiz ne çalışmanın sonucunu bekliyorum

MiniMoSha
30-05-2008, 06:35
Tamam anlaşıldı en baştan ele almak gerekecek galiba.
Tüm hadise kısaca nedir biliyormusun?
Malum denetleme işinin ne kadar verimli yapıldığı ortada. Devlet bu konuda biraz yetersiz. Gerçi bunu kendileri de itiraf ediyorlar. Ama gün geçtikçe gıda alanında tehdit ve tehlikelerin çeşitleride artıyor.
Bundan 10 sene önce merdiven altı imalathane derken, 5 sene önce hormonlu gıdalar ve katkı maddeleri diyorduk şimdi bunlara birde genetiği değiştirilmiş ürünler eklendi.
Anlıyacağın hergeçen gün insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen unsurların sayısı giderek artmaya başladı.
Zaten sadece merdiven altını denetlemekte yetersiz olan devlet birde bunlar çıkınca iyice kilitlenir hale geldi. Bir yandan kalite belgeleri, haccp vs olayları coştu.
Kendi personelini bu konularda eğitmeğe çaba harcarken ardından Avrupa birliği ve uyum yasaları altında bir çok yeni yasa ve yönetmelik.
Yani anlıyacağın iş arap saçına döndü.
Zamanında tüm bu denetim yükünü hafifletmek adına sorumlu yöneticilik uygulamasını devreye soktu. Fakat diğerleri gibi onunda takip ve kontrolünü sağlayamadı. Şimdi ise bilindiği gibi sorumlu müdürlük amacından çok farklı bir biçimde çalışıyor.
Baktı olacak gibi değil.
Abicim dedi. Ben bu işi beceremiyecem galiba.Bu işten kurtulmanın en kolay ve temiz yolu satmak. En iyisi bu işi özelleştireyim de kurtulayım diye düşünmeye başladı.
İşte tüm tartışmalarda bu noktadan sonra başladı.
Hali hazırda denetleme faaliyeti özelleşsin diye savunanlar olduğu gibi, oğuz arkadaşımız gibi kimi arkadaşlar (buna bende dahilim) ve meslek odamız (Gıda Mühendisleri Odası)özelleştirmeye karşı.
Özelleştirme olduğunda karşı karşıya kalınabilecek tehlikelerden ve böylesi geniş bir yetkiyi bir özel kuruluşa vermenin ne kadar riskli olduğunu anlatmaya çalışıyorlar.
Hali hazırda bu kadar gıda mühendisi varken ve onların bağlı bulunduğu resmi meslek kuruluşları dururken, bu dinamikleri verimli kullanabileceği halde direkt olarak satma ve kurtulma yolunun yanlış olduğunu savunuyoruz.
Şayet amaç denetimin etkinliğini arttırmak ise bunun illaki satarak çözümlenmemesi, dahası birçok çözüm alternatifi bulunabileceği yolunda düşüncelere sahibiz.
Kısacası mevzu bu.
Petek hanımında, oğuz arkadaşımında söylediği sözler, yapılması düşünülen bu satış olayının olumsuzlukları ve sözü edilen sıkıntıya karşın diğer çözüm önerilerini içermektedir.
Sevgilerimle.

Bu arada Serap hanım buyrun. Umarım işinizi görür.

Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu Taslağı

http://s3.dosya.cc/erinerHizmetleri_G_daveYemKanunuTasla__.doc.html

Gülsel ŞEN
30-05-2008, 08:06
peki ama ben şunu sormak istiyorum bu yetki sadece ve sadece bizlere verildiğinde ne gibi sıkıntılar çıkar?yani bu konuda diğer adamlar önder olmuşlar tamam sadece biz yapamayacağız bu işi anlaşıldı?ama şuan denetlendiğimiz noktada ki meslek gruplarına bir baksak ne fark var?tek fark biri devletin elinde biri özel grupların....peki madem böyle bir kaygımız vardı oğuzun dediği ve benim herzaman onunla bu konuda hemfikir olduğum gibi neden odamız adına örgütlenemiyoruz...odanın sitesinde biz hala 600 ytl maaşları tartışıyoruz kızmayın bana ama yakında onu da kimse bulamayacak bizde bu ayrı kafalar olduğu müddetçe...bence
1.devlette kalsın ama denetim kadrosu böyle olmasın
2.özelleşsin ama odamızın önderliğinde olsun
3.cidden adam akıllı denetim olsun eğer özelleşecekse de denetleyenler de denetlensin

ama üzgünüm ki biz örgütcülüğün ne demek olduğunu bile hala bilmeyenlerin olduğu bir kompozisyonun kelimeleriyiz....

Figen YÜCE
30-05-2008, 08:23
Arkadaşlar, daha önce de belirttiğim gibi benim sıkıntım "insan faktörü" yönünde idi yani yeminli gıda müşavirliği uygulamaya girdiğinde şirket yetkilileri ve denetçiler arasındaki ilişkilerin ahlaki ölçüde kalmaması, dostluk-rüşvet karşılığı belge düzenleme, uygunsuzlukları görmezden gelme gibi durumların söz konusu olması, dolayısıyla denetimlerin gölgede kalması vs. ancak son günlerde karşılaştığım birkaç olaydan sonra bunun mevcut sistemde de var olduğunu gördüm.

Eskiler ne kadar çözümcü ve tutumluymuş, örneğin bir elbiseyi yamar-diker uzunca süre giyerlermiş, bizler ne kadar müsrif bir toplum olduk böyle, elimizdekini kullanılabilir hale getirmektense kaldır at çöpe yenisini al, beğenmedin mi hadi onu da at :( Mevcut sistemi iyileştirmek varken, devletin gücünden yararlanmak varken neden bölünmeye çalışıyoruz hiç anlamıyorum.

Allah sonumuzu hayır etsin inşallah.

kerem
30-05-2008, 08:32
fikirlerinizden dolayı hepinize çok teşekkürler arkadaşlar, bence de denetim mekanizmasının özlleşmesi herşeyi tam anlamıyla çözmez. devlet denetimi illaki olmalıdır ancak Gülsel'in de belirttiği gibi denetleme kadroları seçilirken sadece kpss puanına göre atama yapılması yeterli olmamalı. sonuçta denetlenecek olan gıda üretimi yapan işletmelerdir, bunun için denetçilerin sektörün içinde çalışmış, nerde hangi tür tehlikelerin olabileceğini tahmin edebilen, gıda hileleri, yapılan ya da yapılabilecek yanlışlar konusunda bilgi sahibi olan insanlardan seçilmesi gerekir diye düşünüyorum.

serap
30-05-2008, 08:44
Bende denetim hizmetlerinin devletin yürütmesi gerektiğini düşünüyorum. Gıdalar dosyalar da saklanıp belgelenemiyor. Devlet sonra yeminli gıda müşavirleri ni nasıl denetleyecek. Bana hiç mantıklı gelmiyor. Kağıtlar üzerinde mi? Aklım ve mantığım almıyor.
Ve katılıyorum şu an Denetim hizmeti iyileştirilmeli. Ama eksiklik sadece kadrolara yerleştirilme şeklinden, personelden kaynaklanmıyor. Personelin sağlıklı denetim yapabilmesi için devletin sunduğu şartlar yeterli mi sizce?
Daha açık olmak gerekirse. Fiziki şartları kastediyorum ve hizmet içi eğitimleri.

kerem
30-05-2008, 08:55
şartlar derken neyi kastediyorsunuz?
personel yetersizliği mi, araç-ekipman yetersizliği mi yoksa gittiğiniz işletmelerin çıkarttığı zorluklar mı? verdiğiniz cezaların uygulanamayışı mı? rüşvet yüzünden hiçbir yaptırım uygulanamayan işletmeler mi?
haklısınız siz de, bu şartlarda çalışan birçok devlet denetçisi var şu anda gerçekten işini yapmak isteyip te yapamayan, ancak bir şeyler için çaba göstermektense oturup evrak takipçiliği yapan insanlar da az değil kamuda
şartlar her ile göre değişebilir tabi, hizmetiçi eğitimlerin de seminer olarak değil, uygulamalı şekilde işletmelerde yapılması gerekir, o zaman daha faydalı olur kanaatindeyim

Figen YÜCE
30-05-2008, 08:58
Denetçiler, kamu çalışanları, firma sahipleri ile değil firmaların sorumlu yöneticileri ile iş birliği içersinde olmalıdırlar. Sorumlu yönetici ve denetçi birlik olursa patronlara daha kolay yaptırım uygulanır diye düşünüyorum, tabi bunun sonunda işimizden olmakta var ama birşeyler düzelecekse buna değer...

serap
30-05-2008, 09:16
Kerem Bey Evet bahsettiklerinize belki birkaç şey daha eklenebilir. Figen Hanım Size katılıyorum. Ama bu arada işletmedeki bütün sorumlu yöneticiler sizler gibi olsa.
Mesajınız üzerine hatırıma gelen bir olay. çalıştığım fabrikaya yeni bir x şahsı geldi. Ha bu arada bay x uyanık. sorumlu yöneticilik yetkisi başkasında olsun, hile yöntemlerini uygulatmak kendinde olsun isteyen bir şahıs :) Yani kimi sorumlu yöneticiler işletmeye hile anlamında ne kazandırırım ı daha çok düşünüyor. Tabiki Azınlıktır diye umut ediyorum.
Yeminli Gıda Müşavirliğine de benzer sebeplerden karşıyım tabiki

Gülsel ŞEN
30-05-2008, 09:20
geçenlerde bişey öğrendim kapasite raporumuzu yeniletmek için ATSO tarafından bilir kişi gönderildi ben makina mühendisi beklerken karşımda gıda mühendisi arkadaşım vardı...hem meslektaşım hem de arkadaşımı karşımda görmek bana büyük bir mutluluk verdi:)hayırdır dedim nolduda seni yolladılar makina mühendisi geliyordu hep dedim artık bölümleşmişler bu konuda gıda ile ilgili yerlere gıda mühendisleri diğer yerlere ilgili mühendisler gidip kapasite raporu için bilir kişilik yapıyorlar artık dedi...konunun çıkışı da üretim prosesini bilemeyen makina müh yada diğer müh ler prosesteki makinaları yazmıyormuş kullanım amacını bilmedikleri için.....bakın ne kadar güzel bir gelişme işte bu mali müşavirlik olayında da olay böyle örgütsel ve mantıklı olmalı...

MiniMoSha
30-05-2008, 09:23
Ben ufak ufak üzerinde çalışma yapmaya başlama teklifinde bulunuyorum.
Burada konuştuklarımız ve arkadaşlarımın çok değerli tespitleri laf olup geçilmemeli.
Bence tüm bu tespitleri en azından şimdilik toplu bir metin halinde derleyip toparlıyalım diyorum.
Tüm bu düşünce ve fikirlerimiz bir aksiyona dönüşmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.
Şayet sizin içinde uygunsa bölüm yetkilisi arkadaştan tüm önerileri ve tespitleri başlıklar halinde bir metin olarak birleştirmesini talep ediyorum.

Gülsel ŞEN
30-05-2008, 09:41
tabiki caner'cim ben bunları toplar düz metin haline getiririm tabiki ama bunu bugün yapamayabilirim çünkü birazdan çıkıcam öğleden sonra da şirketimizin görevli olduğu bir organizasyonda bulunucam eğer erken gelirsem ayar çekerim olmadı yarın uyarmı?

MiniMoSha
30-05-2008, 10:07
Canım arkadaşım lafımı olur hiç. Senin temiz yüreğin yeter. Hatta hazırlanan metin bir eklenti olarak en başta olur kim hangi öneriyi sunmuş insanlar okur ve aynı tarz öneri yerine farklı şeyler sunmuş olur.
Bu tür önerilerde yaşanılan olayların ve tecrübelerin önemi çok büyük. Çünkü bunlar uygulamanın olmaz sa olmaz can damarlarları.
Arkadaşlar başlarından geçen olayları anlattıkça inanın çok güzel dersler çıkarıyor ve yeni yeni fikirler ediniyorum.
Yüreği güzel tüm arkadaşlarımın paylaşımları için ayrıca teşekkür ediyorum.
Sevgiler.

Gülsel ŞEN
02-06-2008, 16:44
arkadaşlar çok mahçubum sizlere inanın dün bile çalıştım inanın...bi türlü konuyu toparlayamadım foruma doğru düzgün giremiyorum da pc nin başına zor geçiyorum...
çözüm yolu
1:biraz daha bekleyeceksiniz üzgünüm
2:benim yerime bir arkadaşım ayarlayacak yine üzgünüm

nolur bana bir çözüm bulun vakit ayırmak istiyorum ince eleyip sık dokuyup güzel verimli bir düzenleme olsun istiyorum ama vakit bulamıyorum inanın:(mahçup oldum çok sizlere nolur bana yardım...

Oğuz Pelikli
13-06-2008, 10:15
bu konudaki çalışmalarımız ne durumda?
var mı gelişme veya benim ekleyebileceğim birşeyler...

MiniMoSha
18-06-2008, 13:52
Galiba görev değişikliği olmuş.
İş yeni görevli arkadaşa kaldı :)

Atalay
02-07-2008, 09:24
arkadaşlar emeğinize ve ellerinize sağlık.Açıkçası Yeminli Gıda Müşaviliği nedir? Bu konuda pek bilgim yok.Paylaşımınız güzel olmuş.Konu bir meslek grubunun tekeline girmeden lütfen üzerimize düşeni yapalım.

fatih07
16-10-2008, 19:10
Oğuz beyin öngördüğü gibi ciddi bir beyin fırtınası olmuş gerçekten. :) Katkılarınız için teşekkürler. Ancak bir araya gelince geleceğimiz için bi ışık görebiliyoruz, bu da forumun önemini ve kalitesini tekrar ispatlıyor..

nimfi
29-07-2009, 05:54
Haklısın,şahsen ben teknikerlik 2.sınıfa yeni geçtim ve hiçbirşey yapmadığımı farkedip forumlarda bilgi edinmeye başladım.Ancak ne kadar yeterli,tartışılır.. Şuanda meslek hayatımda nelerle karşılaşırım,bana hangi eğitimlerin faydası olur,hiç bir fikrim yok. Faydasını olacağını düşündüğüm eğitimleri de ya zaman ya da maddiyat yüzünden ertelemek zorunda kaldım.Dilerim bu forumda hiç olmazsa ileriye yönük olarak kendimi geliştirmeyi başarabilirim. Yeminli gıda müşavirliği hakkında bilgilendirdiğiniz ve emeğiniz için teşekkürler..

assolist26
04-08-2009, 21:00
değerli meslektaşlarım, baştan sona kadar yazışmaların 4 sayfasını da okudum ve bu konunun burada masaya yatırılması bile bilinçli ve farkındalığı yüksek bir gıdacı potansiyelinin olduğunu gösteriyor;)
veteriner hekimliği,gıda ve yem taslağı kadar saçma hükümler içeren vahim bir durumla karşı karşıya kalmak benim mesleki anlamda moralimi bozuyor.Gıda mühendisinin önemi hiç kalmıyor.meslek karmaşası yaşanıyor ve biz işimizi yapamaz hale geliyoruz.

yeminli gıda müşavirliğine bende karşıyım.devletin denetleme yetkisini başından atması demek halk sağlığını da tehlikeye sokması demek.gıda ve yem taslağı ile de zaten Dar olan iş alanımızın da bitmesi demek!zaten kpss ile tarım bakanlığı çok az bir gıda mühendisi alırken artık hiç almayacak sanırım...Bu konudaki aktif çalışmalara destek vermeye hazırım.mesleğimize yapılan tecavüzlere karşılık vermeliyiz artık..

ank_gm
12-07-2011, 13:05
Arkadaşlar bu yönetmelik çıktı:

'TÜRK MÜHENDiS VE MiMAR ODALARI BiRLiĞi GIDA MÜHENDiSLERi
ODASI SERBEST MÜşAViRLiK MÜHENDiSLiK HiZMETLERi
UYGULAMA, TESCiL, DENETiM VE ASGARi ÜCRET YÖNETMELiĠi'

Sonuç olarak neler yapılacak, uygulanmaya ne zaman geçecek bilgisi olan var mı acaba, bu konu pek tartışılmıyor, yoksa ben mi uzağım konuya anlayamadım...

n34
10-10-2014, 22:53
Merhabalar,bu konu ile ilgili son durum nedir?Yeminli gıda müşaviri olabilmek için hangi yolu izlememiz gerek