PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlginç Bir İş İlanı Hk.

fatih07
26-05-2008, 16:51
Genel Nitelikler:
BEŞİKTAŞ BALMUMCUDAKİ OFİSİMİZDE ÇALIŞMAK ÜZERE GIDA MÜHENDİSİ ARANMAKTADIR.
İş Tanımı:
600.00 + SSK+YEMEK+ MESAİ

Sözün bittiği yer bana göre, biz neyi tartışıyoruz???

feraset
26-05-2008, 17:25
yazık bize.. :( vasıfsız işçi olarak çalışmak istesek sanırım daha fazla para verirler. ne bu yaa...

ozi
26-05-2008, 17:28
bu ilanlar artık ilginç değil arkadaşlar o kadar çokki.şaşırmadım yani.ama bu ilanlara tamam diyen,demek zorunda kalan bi o kadarda çok meslektaşımız var.

yelly
26-05-2008, 22:00
valla ben de şaşırdım diyemiycem benim de birçok arkadaşım bu ücrette çalışıyo....

fatih07
26-05-2008, 22:43
İlginç gelen fiyatlar değil arkadaşlar, iş tanımı. Yani nitelik vs. problem değil, "ofiste çalışmak üzere" 600+ssk+.. Tabiiki genelleme yapınca ilginç bi durum olmaktan çıkmaya başladı haklısınız. Umarım değişir birazcık da olsa bu anlayış..

bedbed
26-05-2008, 23:05
gayet normal bu türkiye şartlarında bu kadar mezun olursa olacağı bu yine ii maaş 5 sene sonra işletmeciler gibi olsak şaşırmayalım nasılki bulaşıkçı olarak tanıdığım tarih işletme mezunları varsa yakında gıda mühendisleride olacak türkiye de alttan gelen eleman kalmadı çok yazık sanayide bir sürü işyeri kaynakçı montajcı falan arıyor hemde 1500 ytl ye ama bulamıyorlar korkarımki 10 sene ye kadar rusya gibi olacaz.......

safir
27-05-2008, 00:05
ulkemız adına buyuk ayıp boyle seylerı gordukce ıcım acıyor.....

Didem SALİCİK
27-05-2008, 00:42
gerçekten ayıp yaa ama ayıp denen birşey kalmamış bu kadar olmaz gerçekten ben normal fln karşılamıyorum belki işin henüz başında oldugum içindir ama normal karşılanmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü normal değil! normali buysa bu kdr insan neden okuyor yazık yaa bu ilanı verenin önce utanması lazım ! ! !

bedbed
27-05-2008, 00:53
engineer ileride ne kadar normal olduğunu göreceksin ha bu durum elbetteki güzel bir durum değil ama durum budur..ayrıca bu kadar insan okuduğu için oluyor bunlar türrkiyede üniversite açlmayan yer kalmadı hakikaten gerek var mıydı bu kadar üniversiteye tartışılır ayrıca bu kadar kontenjan ve bölüm varr bu kadar insan mezun olursa elbetteki piyasada böyle olur..bilmiyorum kaçıncı sınıftasın ekonomi aldınmı ama en basit ekonomi teorimi arz çok olursa taleplerde bu seviyede olur;)

Didem SALİCİK
27-05-2008, 01:16
1. sınıfım...
talep çok olursa arz bu seviyede olur demek istedin heralde ;)
talep eden bizleriz bu kadar çok mezun olunca talep te çok oluyor ve çok talep karşısında arz da azalıyor...
o üniversite düşüncenize katılıyorum bide kontenjanları arttıryorlar zaten eğitim seviyesi ortada yükseltçekleri yerde daha da batırıyorlar eğitim durumumuz içler acısı... neymiş efendim çok öğrenci açıktaymış fln hyr birazcık çalışan öss ye ünivye girer rahatıkla bence gayet iyi kontenjanlar dedğiniz gibi fazla bile bide arttırıyorlar ee bu kdr çok üniv ve mezun oluncada iyiyle kötü ayrılamaz duruma geliyor iyi eğitim alamayan biri geliyor düşük maaşla işe başlıyor veya iyi eğitim almayan biri mesleğin saygınlığını azaltıyor ortayada bu tablo çıkıyor...
umarım bunun normal karşılandıgını ilerleyen yıllarda görmem bunu umut ediyorum ...

bedbed
27-05-2008, 01:25
:)) hayır arz olan mezun olan gençlik talepte bulunanda işveren oluyor:)yani seçenek çok fazla olduğundan her kalitede her seviyede çalışan bulmak kolay olur hemde asgari ücret seviyelerinde. dolayısıyla bu işlerde boyle oluyor inş.diyeyim istediğin gibi olur ama hergeçen gün herşey kötüye gidiyor bu noktada sen bu forumdan eminim kendine çıkarman gereken dersleri çıkarıyorsundur..bu arada ekonomi dersi almadığın belli;)

Didem SALİCİK
27-05-2008, 01:31
valla dersten ziyade moralim bozuluyor sinirlerim zıplıyor nasıl olur yaa diye diye söylenip duruyorum ama ben hala iddaa ediyorum hep te edicem bu durumu ka-bul-len-mi-cem... her ne kadar durum bu desenizde böyle olmaması gerekiyor kabullenirsek böyle olur tabi...

safir
27-05-2008, 01:49
sorun ole bedbed in deidgi gibi kontenjan fazlası falan deil ulkemızdekı gıda muh. avrupaya oranladıgımız zaman cok daha dusuk yanı hala acık var ama sorun surda bızım halkımız hala gıda muh. ne ıse yaradıgını bılmıyor ve ne ıs yaptıgını da blmıor hepımızın karsılastıgı uzere sız de karsılasmısınızdır bıtırınce ascı mı olacaksın vb gıbı sorularla yanı bu ısı halkımıza anlatamamısız kımlerın yuzune bu meslege guvenmeyıp bu meslekten bırsey olmaz dıyen meslekdaslarımız yuzune (meslekdas demek ıstemedıgım halde kullanıorum kusura bakmayın) bız bu meslege ınandıgımız ıcın burdayız ınsanlar ıcın bı ılerleme kaydetmek ıcın burdayız sahsım adına bole dusunmeyen ınsanlara mesleekdas demek ıstemıorum....
onlar bu ıse sadece maddı acıdan bakan ve bısıler yapmak ıcın deıl sadece para ıcın bu ısı yapan kısıler... hepsını burdan kınıyorum ve bu olayı normal karsılayanlrı agzım acık sadece ızlıorum... normal bı olay deıl bu olay utanlacak ve cok sınırlenılecek bı olay bız gıda muh. olarak normal karsılarsak baskalarının tepkı koymasını nasıl bekleyebılırz kı adamlara zaten kınama e - postası attım bundan sonra bu sekılde terbıyesızlık yapanlara da tepkım aynı olacak bu konuda butun gıda muh. lerı bence bu sekılde davranmalı en azından normal karsılamamalı .... tabı dıyebılırsınız gıda muh. kotuye gıdıo ama onu bu hale ben getırmedım fakat duzeltmek ıcın bı yerden baslamak lazım herkes kabullenırse bu olay gıtmez elbet ..... bundan sonra bu sekılde ılan veren butun terbıyesız para sahıbı bu ıslerden anlamayan ısletmecılere tavrım su cok agır elestırı ıceren bı e- posta belkı de ararım butun gıda muh. yapması gereken bu bence....

saygılarımla s-aFiR

bedbed
27-05-2008, 02:00
anlamadığım olay kim kimden utanıyor arkadaşım sen önce bir derslerini ve rbir çalış bir baltaya sap ol ondan sonra gel bana akıl ver allahım ya hem avrupada gıda mühendisliği diye bir bölüm yok ordan konuşmakla olmuyor buda apayrı bir konu sen beni tanımıyorsun neciyim bilmiyorsun neyse uzatmayayım bildiğiniz gibi yapın....

feraset
27-05-2008, 02:13
sizlere kötü bir haberim daha var arkadaşlar. bu sene 4 yeni gıda mühendisliği bölümü açılıyor malesef. :(

safir
27-05-2008, 02:15
sorun ders verme veya baska bısı deıl sorun ınanmada bu meslege hepımızın sarılması lazım ve boyle olaylar karsısında sesımızı cıkarmamız lazım bu forumun kurulus amclarından bırısı de o gıda muh. herkes tarafından gereken onemin verılmesını saglmak sahsı olarak szı tanımıorum ama zaten sahıslarla bı problemım yok sadece olay normal karsılanacak bısı deıl dıorum en azından benım acımdan ve eger su an bu olaylar normal karsılanıosa deıstırılmelı dıorum sıze yonelık bırseıy deıl anlıcanız...
surc-u lisan ettiysek affola...

bedbed
27-05-2008, 02:31
ya bakın işte 4 tane daha gıda mühendisliği bölümü açılıyorumuş gidişat çok mu ii değil? ne yapılabilir mesleğe sarılmak falan değil mesleğe sarılsanız ne olacak işe giremedikten sonra? yada en basitinden herşeye olamz inanamıyorum bu paralara çalışılmaz diyosunuz ama eğer 2 diliniz yoksa mecbur bırakılacaksınız!!!!!! olay surcu lisan etmek falan değil arkadaşım istersen küfret ne olacakki mevcut durum bu biliyoruz ki soyluyoruz dimi? bakın işte görüyosunuz okuyorsunuz olayları bu sitede açılan tartışmalara bir bakın çoğu neyin üzerine ? ya para ya çalışma şartları değilmi? çok güzel değiştirelim uyaralım insanları uyandıralım halkımızı vsvs..? ya öncelikle boyle gıda mühendisliği bölümü olmaz böyl eeğitim olmaz !!!!!!!! okulu bitirene kadar bir sürü ders alacaksın ama safircim okulu bitirdiğin gün gel yanıma sana diyeyim ki gümüş nitrat hazırla bana suratıma bakacaksın yada yap bakalım bir durultma tayini desem bilemeyeceksin çünkü bende senin aldığın dersleri aldım arkadaşım.egenin son 5 yılının okul birincileri nerde biliomusun hepsi birbirinden zeki idealist insanlardı çokta çalışkan meslekleri için ölecek derecede seven insanlardı .....herşey den azar azar nebilip n ebilmediğimizi bile bilmeden okunup gidiyor ki ege de böyleyse nispeten daha düşük eğitim seviyesi olduğu düşünülen bölümleri sen düşün 20 prof var bu halde yeni açılan okullarda prof bile olmayacak belki!!! benim düşüncelerim beni bağlar söyledikleriminde arkasındayım ama kimsede meslektaş değilsin yada normal diyenler meslektaş değildir gibi haddine düşmeyen cümleler kullanamaz..yazılanların hepsi yaşanmış kesitler yorum ama kesinlikle kişiler veya olaylar hedef gösterilmeden yazılan yorumlardır.herşey güllük gülistanlık değil bunlardanda bahsetmek lazım..bu noktada umarım hepiniz istediğiniz yerlere gelirsiniz arkadaşım...

safir
27-05-2008, 02:46
umarım herkes ıstedıgı yere gelr ve umarım hepımız ıcın en ıısı olur herseyı zaman gosterecek fakat anlatmaya calıstıgım tamam butun olaylar boyle olabılır su an hersey dedıgınız gıbıdır benım soylemek ıstedıgım bunu kabullenmek yanlıs boyle olmamalı bu ulkede unıversıte mezunu vasıflı bır elemana vasıfsız bı elemana verılende daha az maas verılmemelı eger verılıorsa kı verılıor gıdısat kotu bır yerde yanlıs var onun duzeltılmesı lazım dıorum bu da konusulmadan halledılmez konusulması ıcın de ılk olarak bu mesleı yapan yada yapacak olan bızlerın bazı seylerı netlestırmemız lazım yoksa hıc kmsenın umrund bıle olmaz bı gıda muh. aldıgı maas vs... evet haklısınz egıtım konusunda o zaman balık basan kokar deyıp bırakıp gıdelım bu bolumu kımse okumasına gelıyor ama bır sekılde duzeltılmelı bunu sız yapmazsanız bız yapmazsak kım yapacak mesela sız bıtırmıssınız bolumunuzu su an calısıyorsunuz yanı toplumda saygın bır yerınız var sızın gıbı ınsanlar sesını duyurabılır eger sız yapmazsanız bu ısı baska kımsenın sesı cıkmaz onemlı olan ınsanın kendını egıtmesı evet okulda hersey ogrenılmıo o zaman egıtım sıstemı de degısmelı egıtım sıstemını de proflar vs. bu ısden anlayan ınsanlar koyuyor yanı bızım okuduumuz bolumlerı okuyan ınsanlar onlar da farkına varmalı ır yanlıs oldugunun ve duzeltılmelı butun bunlar....

bedbed
27-05-2008, 02:50
ah be güzel kardeşim keşke herşey boyle olsa neyse bir ara ben sana en ince ayrıntısına kadar anlatırım hatta küçük parkta çay içeriz :) rahat rahat ne nedir ne değildir konuşuruz olurmu?

safir
27-05-2008, 02:56
cok ii olur pek bi bilgim yok su anki pİyasa hakkında ama erken is hayatına girmemden dolayı ne kdar cetın oldugunu bılıorum ama birseyler yapılmalı herkes kendı capında sesını duyurmaya calısmalı sahsı kanaatımce yoksa elbet bu sekılde olaylar yasanmaya devam eder sızce de bı caresı olmalı deıl mı?????

Oğuz Pelikli
27-05-2008, 09:17
Güzel bir beyin fırtınası olmuş, ellenize kalemlerinize sağlık...
Bende ufak bir katkı yapmaya çalışayım,
sorun temel'den başlıyor. Öğrenci arkadaşalra her ortmada iletmeye çalışıyorum, okulda gösterilen derslerde aldığınz notlardan ziyade aklınızda kalacak genel noktalar önemli. Eğer sizi seçe bir ilgi alanınız varsa okulun size sağlayamadığı branşlamayı siz yapın. Çünkü okul-ev-eğlence derken hiçbir konudan tam olarak anlamayan bir mühendis olarak mezun olursunuz. O zaman da önemli bir vasfınız olmaz. Herşeyden a anlayan bir kişi bir işi emanet edielcek bir kişi değildir. İş emanet edielcek vasfı o sektörde 1-2 sene çalıştıktan sonra kazanıyorsunuz. bu süre zarfında kendini geliştirmeniz çok önemli. Vasıflarınızı ve biliglerinizi artırısanız, bundan sonraki zamanlarda şartları belirleyen siz olursunuz. aksi taktirde hep şartlar size dayatılır,
şu an olduğu gibi. bu şekilde mezun olan ve çalışan o kadar çok meslektaşımız var ki. Sayı bu kadar çok olunca, işveren de istediği gibi piyasayı oluşturur. Siz istediğiniz yasayı çıkarın, sonuç değişmez. Ama siz 3000 YTL maaş isteyip işletmeye 3001 YTL'lik bir girdi veya gelişme sağlayabilecekseniz, işveren sizi kaybetmemek için gereken herşeyi yapar. Yeni emzun olan kaç arkadaşımız kendine gerçekten güveniyor. Gittiği fabrikada 1-2 ay işin işleyişini gördükten sonra ben bu işi daha iyi hale getirebilirim diye bilir?
Bu eğitim sistemini hazırlayan kişiler, bilim dalalrında yetkin olabilirler ama birçoğu sektör konusunda yetkinlikle alakası bile yok. birçoğuna göre gıda mühendisliği için en önemli ders sadece kendilerinin dersi. Bu çocuklar mezun olduklarında gerçekten onlara lazım olacak bilgiler hangileri diye düşünmüyorlar. Ellerindeki kitabı bir şekilde zeberlesinler yeter onlara. Sanki 1 yıl sonra unutmayacakmışız gibi :)
Mezun olan arkadaşlara sorun bakalım kendi sektörleri dışında hangi dersteki ayrıntıları hatırlayabiliyorlar. Önemli olan hatırlamk değil zaten, neyi nerde bulabileceğini bilmek.
Her neyse lafı çok uzatmayayım, İnaşllah şu izmir deki toplantımızı da bir ara yaparız hep birlikte bu konuları uzun konuluruz...

DİDO
27-05-2008, 10:56
Oğuz beye kesinlikle katılıyorum ellerınıze sağlık cok güzel ifade etmişşiniz.
üni.deyken prof. bı hocamız hep derdi kı
''önemli olan herşeyi hatırlamak bilmek degil zaten hersyi bilemezsiniz ama neyi nerde bulacagınızı bilmeniz gerek, bende herşeyi bilmiyorum ama neyi nerde bulabılıcegimi çok iyi biliyorum''. gerçi ben o zaaman pek anlayamdım ne demek ıstedıgını biraz da garip geldi ama şimdi anlıyorum...

Gluten
27-05-2008, 11:09
bütün yazılanları okudum ve son sınıf,hatta okulun bitmesine günler kaldı...sonra müh.lik vasfını alacağım ama kesinlikle kendimi hazır hissetmiyorum çünkü yaptığım stajlarda azda olsa gördüm ve sektörde çalışan insanlarlada konuştuğum kadarıyla,biliyorum ki okulda verilen bilgilerle (daha doğrusu ezberletilen ve sonra unutulan bilgiler,nasıl bilgi oluyprsa!!!!!) iş hayatında başarılı olunmuyormuş...evet diyeceksiniz kendinizi geliştirin, aklım başıma 2.sınıfın sonunda gelince ,inanın ki vakit çok fazla olmadı ,sonrada elimden geleni yaptığıma inanıyorum ..
dersler hep ezber,bunların boş veriler olduğunu bilsenizde diplomayı almak içinde olsa çalışmak zorundasınız.....
bedbed ve Oğuz beye kesinlikle katılıyorum...bizlere üni.de de sektörü pratiği anlatacaklarına ezber yaptırıp kafamızı boşuna dolduruyolar ve üstelikte zamanımızı çalıyorlar...İşverenlerede hak veriyorum siz paranızı boşuna dağıtır mısınız? eee yeni mezun olan biri istediği kadar kendini okul ortamında geliştirsin, pratik çok farklı ve biz bunun için çoookkk çalışmalıyız...şuan mezun olcam ve büyük bir endişeler içinde kendimi yiyorum...son sınıf psikolojisi gerçekten zor şeymiş...Allah bilir iş hayatında ne zorluklarla katrşılaşacaz!!!
Başta Üni.de ki hocalarmız kendilerini geliştirmeli,sektörle içli dışlı olmalaı devamlı diyolog içinde olmalı hatta bence,her hocanın kendi alanlarında üretim yapan fabrikada müh.olaarak çalışmalılar...yaa öğrenciler o kadarda sorumsuz değiller ne verilse hemen alacak kadar bilinçli(çoğunlukla)...Hayat çok zor çookkkkk biz öğrenciler daha yolun başındayız...:(

kalliope
27-05-2008, 13:18
Bende bu dönem mezun oluyorum ve işe başvururken ilk bir sene ücret konusunda hiç bir talepte bulunmayı düşünmüyorum hatta yapabilirsem küçük yerlerde kendimi geliştirmeyi düşünüyorum.. sonuçta deneyim olmadan biz işimize tam anlamıyla hakim olmadan işveren gözünce çok önemli bir yerimiz olmayacak..yani ilk bi kaç sene düşe kalka yürümeyi öğrenicez elbet,sonuçta bu yoldan tüm çalışanlar geçmiştir diye düşünüyorum kimse kollarını açıp yeni mezun gelsede işe alsak demicek elbette..o yüzden ilk başlarda hedefi yüksek tutmanın yaratacağı hayal kırıklılığının daha büyük olacağını düşünüyorum..

EBRU EFOOD
26-08-2008, 01:37
arz olan bizler oluyoruz.her yıl binlerce gıda mühendisi olarak piyasaya sürülüyoruz.bu yıl bi kaç üniversitede daha açıldı gıda mühendisliği.özel üniversitelerde yoktu.yeditepeyle başladı.bir iki yıl içinde tüm özel üniversitelerde de açılır.arz daha da artar.talep iyice düşer.ilanlar gıda:mühendisi aranıyor..0 ytl+yemek haline döner.biraz geç kaldım fakat yeni üyeyim.okuduklarımdan sonra yorum yapmak istedim.