PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gıda Muh. De Ders Mufredatı Yeterlı Mı?

turan33
15-08-2008, 09:56
Teknolojı olarak gerıden gıdıyoruz. yurtdısından master yapıp gelen bırı olarak, biz sadece normal muhendıslık yapıyoruz dıyorum, buna zorlanıyoruz, bır gıda muh; eczacılık, genetık ve tıp alanında da calısabılır, tek sorun okul mufredatlarımız yetersız, hala 80 lerın ders notları ıle okutuluyoruz bence. Başka muh. ve bilmdalalrından izole edılmıs ders notları var elımızde. Benım yurtdısındakı Master arkadaşlarım, tıp ve kanser alanında calısıyor, hepsı 2 yıllık bır egıtım farkı ıle.

Bence GMO larının bu konuda fıkır bırlıgı yapıp tum gıda muh. bölümlerinin müfredatının yenılenmesı ıcın başvuru yapması lazım. Arkadaşlar uyanalım lutfen, sıradan ders noları ıle baska bilim dallarından bağımız çalıştırılmaya zorlanıyoruz. bu bırazda bızım elımızde, hocalarımızı zorlamıyoruz okulda ama patronlarımızı maas ıcın zorluyoruz. ayrıca Arkadaşlar ders deers dısında ogrenılmelı bence, bireysel calısma okul calısmasından daha onemlı...Ornek olarak bana gıda muh. olarak alabılecegınız en onemlı egıtımın ISO 22000 oldugunu sakın dusunmeyın. Cok farklı egıtımler var, işte bunları sektörün bizim muh. dalına olan bakısını degıstırebilir. Cunku kımse 300, 400 ytl ye calısan ziraat muh., biyologlar vb.. varken gıda muh. 1400 ytl maas vermek ıstemez.

Oğuz Pelikli
18-08-2008, 17:35
Okullarımızda verilen eğitimler çağ dışı olmakla birlikte bilgi ve uygulama olarakta sektörden oldukça uzakta. Çünkü bu dersi veren kişiler sektörün birebir uygulamasından uzak. Dersleri hocalarla birlikte sektörden birileri de vermeli.
bir de hocalarımızın artık "Benim dersim Gıda Mühendisliğinin en önemli dersidir" kompleksinden uzaklaşması lazım. O derslerden genel bilgiler ve neyi nerede bulacağımız dışında birşey aklımızda kalmıyor. Kendi sektörünüzü belirledikten sonra sektörünüzde zaten hocanızın öğretiğinin çok daha fazlasını uyguluyor ve öğreniyorsunuz. Hocalarmız bu kompleksinden kurtulur ve öğrenciyi gereksiz yere kasmak ve ezberci yapmak yerine zamanlarını öğrencilerin kendilerini geliştirmeye harcayacakları şeyler yapmalarını sağlasalar. Çok daha faydalı olur.
Bu konuda daha çok yazılacak şey var
Uzatmak istemem...

Didem SALİCİK
18-08-2008, 19:55
ben bir sene okudum daha bu bölümü ve iki senedir de üniversitedeyim(hazırlıkla beraber) iki senedir bölümüm gıda mühendisliği deyip duruyorum ne öğrendin diye soruyorlar hiçbirşey diyorum:( ilk sene hiç bölüm dersi vermiyorlar ilk seneden belli müfredatın yetersiz oldugu. Ben ileriki senelerdeki derslere de bakıyorum gıda ile ilgili dediğim derslerin çoğu seçmeli ders diye geçiyor ne biçim iş bu? bölüm derslerine üçüncü yılda başlayıp 2 seneye sıkıştırırlarsa tabiki yetersiz olur iki senemiz heba oluyor çöpe atılıyor... Oğuz abinin söylediklerine katılıyorum sizin gibi kişilerde derslere gelmeli sektörde tecrübelerini aktarmaları hatta çalıştıkları yerlerde aktivitelerde bulundurmaları gerekir o zaman çok daha faydalı olur ama nerdeee... değişmesi gereken o kdr çok şey varki...

turan33
19-08-2008, 10:16
fonksiyonel gıdalar mesela, nutrasötikler neden eczcılar sahip çıkıyor bu branşa? nutrigentik veya nutrisyonel genomik? neden tıp bilimi, biyologlar sahipleniyor bu branşı? çünkü yeni birşeyler yapmak Türkiye'de zor geliyor insanlara ama unutmamak gerekir ki Doktora tezleri ile Nobel alan kişiler var dünyada, önemli olan ne olduğu değil bundan sonra ne olacağı; Ben derim ki brşeyler yapmalıyız....GMO ları da birşey yapmıyor çünkü???

Oğuz Pelikli
19-08-2008, 11:07
Kesinlikle birşeyler yapmalıyız ama bu kısa sürese olacak bir iş değil. Uzun soluklu bir çalışmayı gerektiriyor. Bunun için çevremeizdeki özellikle akademik kariyer yapan veya yamapayı düşünen kişileri, politik gücü olan kişileri, bürokrasi içinde olan kişileri bu konuda bilgilendiremekle başlayabiliriz.

EBRU EFOOD
26-08-2008, 01:26
ben kendi okulum adına müfredatın yeterli fakat uygulamalrın yetersiz olduğunu düşünüyorum.ülkemizde verilen eğitim genellikle teorik oluyor.bu yüzdende firmalar hep tecrübeli mühendis istiyorlar.teorik ilgilerimizi pratikte kullanamadıktan sonra bi anlamı yok.okulumuzda da her öğrencinin uygulama yapacağı olanaklar yok.devlet olarakta üniversitelerin standartlarını imkanlarını artıırmak yerine hala yeni üniversiteler açılıyor.yeni gıda mühendisliği bölümleri açılıyor.mezun olan gıda mühendisleri napıcak bilinmiyor.

pttszey
08-12-2008, 12:11
Aslında "Gıda Mühendisliği" baştan sona saçma. Bakmayın öyle. Gerçekten.
Biyoloji+Kimya+Teknik Resim+Calculus(ya da matematik)+Eczacılık/YÖK=biz

Mantıksız bir bölüm. Bizim yaptığımız işi diğer branşlar yapabilecekse ama biz onların işlerinden sadece "ucundan accık" anlıyorsak; biz niye varız? "Gıda Teknolojisi" eyvallah! Tek bir sözüm yok. Olması gerekir. İşte teknoloji mezunları burda aslolan.

Neyse;
Fazla dağıtmadan müfredat konusuna geleyim.
Açgözlü biri hazırlamış müfredatı. Mikrobiyoloji bilsinler (yeter haftada 4 saat), kimyaaa ooo çok gerekli yaz 2 saat, matematik-türkçe bilsinler, genetik bilsinler, çizim de olmalı mühendis olcak bu çocuklar, akışkanlar; yaz! ısı ve kütle aktarımı; yaz! enerji kütle denkliği; yaz! et, süt, yağ, tahıl...yaz yaz yaz.

İyi de hocam bu çocuklar yemek fabrikasında çalışacak ilerde. İletişim yazsak? Yöneticilik? Catering? Kaliteye biraz daha yer ayırsak olmaz mı? Ya yabancı dil? Araştırmalarında yardımcı olurdu hem. Bu çocuklar bilgisayarı tez yazarken mi öğrenecek hocam? Bitirme tezi dışında biraz da araştırma yaptırsak? Staj ne demek tam bilmiyorlar galiba, birileri anlatsa önemini de naylon yapmasalar, stajda fotokopi çekip dosyalamasalar da iş yapsalar, yönlendiremez miyiz?!

Mahmurcan evladım, bak ben yazdım yazacaklarımı yer kalmadı senin dediklerine. Neticede ben profesörüm, formasyon almadım, piyasayı kendi arkadaşlarımdan biliyorum. Bir de bunlar çok kalabalık, hangi biriyle uğraşayım?! Mezun olunca asıl "Hayat okulu"nda öğrenirler nasılsa.

Öğreniyor muyuz? Seve seve :D

panthera90
08-12-2008, 22:56
Mufredatın kötülüğü ilk seneden başlıyor İlk yıl bölüm dersi diyebileceğimiz hiçbir ders yok.Zaten buraya gelmişsek ilk yıl gösterdiklerini az çok bilerek geliyoruz.Teori bilgilerde önemli, önemli değil demiyorum ama yaptığımız işe hakim olmak istiyorsak pratikte de çok iyi olmamız gerekir.Bunun içinde laboratuar derslerine ve stajlara ağırlık verilmesi lazım.Bence ilk yılı hele hele ilk dönemi boşa geçirteceklerine uygulamalara ağırlık vermeleri gerekir.

foodengcfr
09-12-2008, 10:58
wllaha dediklerinizde sonuna kadar haklısınız ya kardesim bana gıda kimyası veriyor ilkokuldan beri protein karbonhidrat ogrenıom zaten versene sektorlr ilgili bilgi versene adam akıllı bir ingilkizce dersi off off çok zor buişler mezuhn oluyorsun sudan çıkmıs balık gibi bomboş nerde uyguluyoruz ki okulda ogrendiklerimizi çok saçma bi eğitim sistemi müfredat bizim şimdi ne ziraatçıdan ne de kimyacıdan farkımız var bizim işi onlardsa yapıyor ... amaaaaaan amaaan

salimimamoglu
09-12-2008, 12:31
ezber ezber ezber. hiç unutmıycam herhalde gıda tasarım dersiydi bir işletmenin makinalarının çalışma sırasını ve şekillerini gösteren (üretim akış diyagramı) şablonlar vardı. bunları ezberliyoduk. Her işletmede farklılık gösterebilecek şeyleri kanun gibi ezberliyoduk.
Başka bir derste (et dersi) güya slayt hazırlanmış kıtabın aynısı power pointe aktarılmış yansıt, oku, geç. Süt ürünleri dersinin hocası zor soruyo diye seçen yok ders açılmaz, öğrenmek isteyende öğrenemez, bu kadar temel bir ders seçmeli olur mu? Mevzuat dersi yine seçmeli ...Abartısız 80 li yıllardan kalma saçma sapan çeviri yapılmış ders notlarını ezberlemek zorundaydık. Mühendislik dersleri desen tam komedi ... Her desten yaklaşık 10 soru çözülür sınavda bunlardan bazıları sorulur (ezber.) Ben üniversiteden çıktığımda mat, kimya ve fiziği unutmuştum...fakat mühendislik diplomam vardı. Müfredatta adı çok güzel olan dersler olabilir ama görüntü var başka bişey yok. bir sürü de gıda firması vardı çevrede . Anlat dersi götür firmaya üretimi makinaları uygulamalı göster.Kolay değil belki ama sanayi ile entegre et.
o kadar çok şey varki...

bedbed
24-12-2008, 02:08
Türkiyede sadece gıda mühendisliği değil hiç bir mühendislik dalı zerre kadar yola alamaz gerçi diğer dallar daha şanslı hocaları sektörde kısmen söz sahibi olan çalışmış insanlar neyin ne olduğunu biliyorlar ama gıdadaki çoğu hoca hocam jelibon yapalım hocam cheetos yapalım diye sorulsa dünyadan bir haber bence teknik dersleri kobilerden gelen ne bileyim sektörden gelen insanlar vermeli hocalar zaten hayatı boyunca ezber yapıp gelmişler eğitimide ezberleterek veriyorlar ve yurt dışında eğitim almadım bilfdiğim bir örnekle ve aslında burdada bir çok kişinin bldiği bir hocanın örneğiyle olayı açıklamak istiyorum.Eminim çoğunuz YUNUS ÇENGEL ismini duymuşsundur hani o termodinamik ısı transferi akışkanlar mekaniği kitaplarının yazarı sırf gıda mühendisliği değil makina mühendisliği öğrencilerininde çok iyi bildiği ütopik vay be ne hocaymış dediği Amerika da kitabı en iyi kitap kendisi en iyi hoca seçilmiş süper bir insan dan bahsediyorum neren biliyorsunuz derseniz ben mühendislik derslerini ondan aldım.Düşünebiliyormusunuz böyle bir insan dersinize giriyor ve emin olun bir ders anlatışı vardı masal gibi sınavlardan önce çikolata getirirdi akışkanlar ve ısı dan herkes yüksek notlarla hiç zorlanmadan geçti ama ondan önce derse gelen hoca dan başarı %10 lardaydı ve herkes yaz okulunda sağdan soladan ders alarak geçerdi neyse derslerinden herkes geçince okulda olay oldu(ege gıda) işte diğer hocalar tepki verdi işte hocam herkesi geçiriyorsunuz herkes 90-100 alıyor bu nasıl hocalık diye Yunus Hocanın verdiği cevap Amerikada yıllarca ben aynı soruları sordum başarı %30 lardaydı ama burdaki çocuklar yapıyorlar ve soruların zorluk düzeyi yeterli olmuş.Sonunda ne oldu bu değerli hocamız bölümden ayrıldı ve AR.Gör. bile odalarının olduğu bir okulda tek oda vermeden hoca yı küstürdüler.Artık gerisini siz düşünün ne kadar saçma günümüzle alakası olmayan laf olsun torba dolsun sayfalarca ezberle mezun oluyosunuz dolasıyla ki alınmayın hiç bişey öğrenmeden mezun oluyosunuz.Daha sonrada bu maaşlar niye az diyoruz en azından bizde dersler ingilizceydi ağırlıklı larak artık ingilizce derste kalmamaış bölümde buda gelecek arkadaşlar için kötü..Sonuç itibariyle ne yaparsak kendimiz için yapacaz gerisi boş artık benim için çok geç ama öğrenci arkadaşlar umarım buna göz önünde bulundururlar....

zeyna_53
22-02-2009, 15:40
arkdalarhepinize katılıyorum.Ben gıda teknikeriyim ve lisede de budersi gördüm ve birçok yerde staj yapma imkanım vardı ve naylon staj yapma gibi bi durumda yoktu çünkü bölüm hocaları denetimindeydik ve gerçekten çok fadalı oldu.Ben üniversitede sadece bildiklerimi tekrar etmiş oldum yani bana bi kazancı olmadı hatta şöyleki staj yaptığım bi yerde gıda mühendisi vardı ve herhangi bir konu konuşurken yetersiz olduğunu görüyordum.
Demek istediğim şuan farklı sektörden arkadaşlarım bile durumun farkındalar yani 80 li yıllardan kalma kitapların fotokopileriyle eğitim veriliyor.Artık ne kadar faydalı oluyorsa .... İnşallah bu eksikliğin farkına bir an önce varıırlar.