PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : forum-Türkçe kullanımı

phryne
13-09-2008, 23:30
Çoğumuz eğitimli, yıllarca her sene tekrar tekrar Türkçe dersi almış insanlarız. Hatta öğrenci olanlarımız da var, yani hala bu derslere girenler mevcut. Temel Türkçe kurallarına uymak bu kadar zor olmasa gerek bizim için.
Bir süre insan kendi yazdıklarını okuduğunda bu kontrolü kendinde geliştirebiliyor; neticede Türkçe(miz) şu sanal ortamda anlaşmamızı sağlayan tek şey, mimik yok, jest yok... Yanlış yere koyulacak bir virgül, ya da doğru ayrılmamış bir -de yazının anlamını dahi değiştirebiliyor.

Bu bir şikayetten ziyade; bir rica... Yazdıklarımızı göndermeden önce bir okuyalım, basit imla kurallarına dikkat edelim...
Hepimiz (ya da çoğumuz) iş hayatında direkt yönetici poziyonunda başlıyoruz, düzgün Türkçe kullanımı alışkanlığımız olmalı.

En sık rastladığım hatalar ise şunlardır;

Soru eki -mi ayrı yazılır. Ayrı yazılır dimi?

Dahi anlamında -de ayrı yazılır. Yani onuda ayrı yazmak gerekiyor.

Türkçe'de w yoktur, "ş" "sh" ile yazılmaz. 29 harf ile idare etmemiz gerekir. yoqsa yirmi dokus harfle idare etmemis we hepsini kullanmamıs zor mu?

İngilizce klavye kullanıyor olabiliriz ama şayet klavyemiz Türkçe ise noktalı harflere dikkat etmemiz gerekir. Yoksa bız yazarız; teknıkerız, muhendısız derız ama bır tane noktalı harf olmaz, kendımızı yarım yamalak anlatmıs oluruz.

Noktalama işaretlerinden sonra boşluk bırakılır. Bunlar normal yaşantımızda,resmi yazışmalarda,cv yazılarında da dikkat edilmesi gereken şeyler.El alışkanlığı gerektiriyor ve kısa sürede kazanılabiliyor.

Aklıma gelenler bunlar ve bu durum çok ciddi boyutta bir şikayet aslında, sadece forumumuz için değil, kullandığımız dile hakim olmazsak büyük bir kısmımız eksik kalır. Durumu fark etmek, kendimize çeki düzen verip çevremizi de bilinçlendirmemiz gerek.

berkin arcan
14-09-2008, 00:24
Hayatımızın her anında yazımda yaptığımız hataların bir kez daha rahatsızlıktan ötürü dile getirilişi sanırım. Daha kısa sürede yazma isteği ve biraz dikkat etmenin bize zor gelişi neticesinde hepimizin düştüğü önemli bir hata gerçekten. Nedense bu gerçek hep birinden duyunca aklımıza geliyor. Teşekkürler...;)

feraset
14-09-2008, 00:39
Ceren hanım gerçekten çok önemli bir konuya temas etmişsiniz. Ben de dilimize ait dilbilgisi kurallarına yazarken dikkat etmeye çalışırım. Kendim bizzat muhatap olduğum kişileri zaman zaman uyarsam da forumda daha önceden böyle bir girişimde bulunmamıştım. Siz bunu yaparak bizim düşüncelerimize de tercüman olmuş oldunuz.

Dilimiz bizim herşeyimiz. Her gün yeni bir yabancı kelimenin girdiği güzel Türkçemizi en saf, en güzel şekilde muhafaza etmek birer Türk vatandaşı olarak hepimizin görevi olsa gerek. Umarım bu mesajları okuyan arkadaşlarımız gerekli duyarlılığı bundan böyle fazlasıyla göstereceklerdir.

Tekrardan teşekkür ediyorum. ;)