PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vet. Hekimler Odasından Gıda Denetimi Bildirisi!!!

fatih07
16-10-2008, 18:46
Arkadaşlar, Veteriner Hekimler ve diğer meslek gruplarının gıda üretimi, hijyeni, denetimi gibi konulardaki yetkilendirme karmaşaları forumda defalarca tartışıldı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Veteriner Hekimler Odası "Gıda Hijyeni ve Halk Sağlığı Çalışma Birimi" tarafından bir bildiri yayınlanmış. Bildirinin konusu "Gıda Krizi-Hijyeni ve Denetimi". İçeriğinde küresel gıda krizi ile ilgili ciddi bilgiler var. Bunun yanında AB ülkelerindeki denetim mekanizmaları ve ülkemizdeki denetim yetkileri ve sorumlu yöneticilik konularında görüş bildirmişler. Bildiride AB'de EFSA tarafından çıkarılan mevzuat uyarınca hayvansal kaynaklı gıda maddelerinin "üretim zincirinin her aşamasındaki" denetimlerin "resmi ya da yetkilendirilmiş serbest veteriner hekimler" tarafından yapılmakta olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde ise veteriner hekimlerin yetkilerinin budandığından, hayvansal gıda kontrolünde "veteriner hekim olmayan mühendislik gruplarına" hatta ustalara sorumlu yöneticilik ve denetim yetkileri verildiği beyan edilmiş. Bu çerçevede çözüm için ülkemizde "Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü" kurulması ve gıda güvenliğinin bu bünye içerisinde organize edilmesi gerektiği savunulmuştur.

Veteriner Hekimlik mesleğini gayet iyi tanıyan ve saygı duyan birisi olarak bu bildirinin mesleğimize yapılmış büyük bir saygısızlık hatta hakaret olduğunu düşünüyorum. Tabii ki mesleklerimiz ciddi şekilde birbiriyle bağlantılı ve çeşitli aşamalarda gıda hijyeniyle ilgili veteriner hekimlerin önemli pozisyonları var. Ancak proses aşamasında bizim dışımızdaki meslek gruplarının yeri olmadığını düşünüyorum. Bunun ayrıntıları forumda defalarca tartışıldı, tekrar değinmeye gerek yok. Biz konuyla ilgili çeşitli meslek grupları olarak iyi bir iletişim içinde yardımlaşmamız gerekirken, sürekli birbirimizin ekmeğiyle oynamaya çalışıyoruz. Gıda hijyeni, üretimi ve denetimi yetkileri hakkında ciddi sınırlar çizilmesi gerekiyor. Ancak biz bu durumdayken bu çokçok uzun ve zor bir süreç alacaktır. Odamızın faaliyetleri ciddi şekilde yeniden gözden geçirilmeli, geleneksel akademik anlayışlarla değil pratik ve çözümcü anlayışlarla adımlar atılmalıdır. Bu süreçte hep birlikte meslek haklarımıza yapılan saldırılara karşı kararlılıkla kendimizi savunmalı, odamız aracılığıyla ilgili mercilerle sürekli iletişim içinde meslek haklarımıza sahip çıkmalıyız.

Bildirinin tam metni için;

http://www.abvizyon.com/2322.htm

sonkahraman
16-10-2008, 19:00
Fatih bu sözlerini Tarım Ve Köy İşleri Bakanı Duymasın :)
Büyüklerimiz "geleneksel akademik anlayışlarla değil pratik ve çözümcü anlayışlarla adımlar" atamıyorlar maalesef.
Ne yazık ki her gelen bakan kendi meslektaşlarını görüyor!!!

fatih07
16-10-2008, 19:16
Bu bizim özeleştirimiz bi anlamda, bakan da olsa bürokrat da olsa yada herhangi bir basamakta yönetici aynı sektörün insanlarıyız, aynı amaçlar için hizmet ediyoruz ve etmemiz gerekir. Bunu yaparken de konunun çok boyutlu olduğunu, siyasi, akademik, ticari, hukuksal vs boyutların hep birlikte ele alınıp çözümcü politikalar geliştirilmeli kanımca. Çok bi diplomatik oldu ama gerçekten o kadar arapsaçına dönmüşki bu konular çık çıkabilirsen işin içinden.. :)

Oğuz Pelikli
17-10-2008, 07:25
Bu uyarıyı uzun süredir yapıyorum. Mesleğimize ve odamıza sahip çıkmazsak yakında yapacak bir mesleğimiz kalmayacak. Çok daha derin çalışmalar var.

Çeşitli yerlerde meslektaşalrımızın hep odadan yakındığını görüyorum ama hepimizin atladığı birşey var. bu Oda dediğimiz marstan gelenler tarafından yönetilmiyor, bizler tarafından yönetiliyor. Oda bizim birliğimizin yansımasıdır. Madem seçilmişler gereğini yapsınlar mantığı bizi hiçbir yere götürmez. Bizler taşın ucundan tutmazsak o yıllar önce diğer meslek örgütlerinin yerleştirdiği büyük kayalar yerinden oynamaz.

Seçim sizin ya birlik olur mesleğimizi biryerlere getiririz ya da mesleğimizin elden gidişini izleriz...

Abdulkadir Durmuş
17-10-2008, 08:16
Zaten kişisel çabalarla olabilecek bir iş değil. Toplu olarak edilen mücadele istediğimiz sonuçlara bizleri ulaştırır. Bizlerin yaptığı ve kaybettiğimiz nokta "bu işlerle birileri uğraşır" mantığını halen sürdürüyor olmamız. Eğer hep birlikte oğuz arkadaşımın dediği gibi taşın ucundan tutarsak ne kadar zor olursa olsun imkansız olmaz ve başarı olur. Neticesini belki bizler değil bizden sonrakiler görür.

fatih07
17-10-2008, 13:23
Oğuz bey çok doğru söylüyorsunuz, kesinlikle katılıyorum. Yalnız ülkemizin gerçeklerini de gözardı etmeden konuya bakarsak bu işlerde siyaset kurumunun çok büyük etki sahibi olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz yeni sayılabilecek bir meslek grubu olarak bu yolda mücaele verebilmemiz için, mensuplarımızın siyaset arenasında diğer meslek gruplarından çok daha etkili olması gerek. Örneğin mezun olduğum Atatürk Ünv. Gıda Mühendisliği bölümünde uzun yıllar ana bilim dalı başkanlığı yapan H.Yusuf Gökalp hocamız tarım ve köyişleri bakanlığı döneminde mesleğimiz için çok pozitif katkılar sağlamıştır. Hatta sadece mesleğimiz değil tarım ve hayvancılığa dayalı tüm sektörde sivil örgütlenmenin, sanayi-akademi işbirliğinin önünü açacak ciddi politikalar izlemiştir. Siyasi başarılar sağlayabilecek meslekte yıllarını veren çok değerli meslektaşlarımız ve hocalarımız var. Biz gençler olarak üzerimize düşenleri yapmalıyız, büyüklerimiz de çevre ve birikimleriyle oluşan potansiyellerini yeterince kullanırsa bu işin altından kalkarız diye düşünüyorum.

cakesource
19-10-2008, 15:21
Arkadaşlar sizin bilmedikleriniz var.Bence talepleri benim tanıdığım bazılarına göre çok mütevazi sayılır. Burdakilere bakılırsa ülkemizde veteriner fakültesi dışında başka bir bölüm açmaya bile gerek yok. Çünkü veteriner arkadaşlar herşeyden anlar.