PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgiye Saygı

ZelihaYLDRM
29-10-2008, 15:41
Eklediğimiz dosyalardaki dokümanları hazırlayan kişilerin isimleri neden siliniyor? Özellikle de powerpoint sunularında.
Şu ana kadar indirdiğim hiç bir powerpoint sunusunda dokümanı hazırlayan kişinin adını görmedim. Kaldı ki bu dokümanlardan bazıları zaten bende vardı ve doğal olarak dokümanı hazırlayan kişiyi biliyorum. Elbette dokümanı ekleyen kişi kendi hazırladığını iddia etmiyor ama emek harcayarak dokümanı hazırlayan kişiye ve bilgiye saygısızlık olmuyormu?
Bildiğim kadarı ile bu kişilerden hiç birisi de bu foruma üye değil. Yani haberleri yok.
Bilgi paylaştıkça büyür. Ama dokümanları ile emekleri ile bu paylaşıma katkısı olan insanlara da saygı duymamız gerekmez mi?

Figen YÜCE
29-10-2008, 15:55
Kesinlikle haklısınız Zeliha Hanım,,
Siteminiz ya da uyarınız yönetime karşı mı bilmiyorum ama ben yine de duruma açıklık getirmek zorunda hissettim kendimi. Forumda paylaşılan dosyalar eklenti haline getirilirken kesinlikle hazırlayan kişi yada kişilerin isimleri silinmiyor. Ancak paylaşılan dosyada isim yoksa yazamıyoruz tabiki isimleri.

Duyarlılığınız için teşekkür ederim, umarım üyelerimiz daha dikkatli olacaklardır.

kerem
30-10-2008, 08:24
dokümanlarda isim yazıyor olması bizim de önemsediğimiz ve arzu ettiğimiz bir durum, ancak figenin de belirttiği gibi nasıl yükleniyorsa öyle kalıyor. eklenti yaparken özellikle isimleri belirtiyoruz ki bununla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

http://www.forumfood.net/showthread.php?t=13682

ZelihaYLDRM
30-10-2008, 11:27
Sitemim (uyarım) kesinlikle site yönetimine karşı değil. Çünkü bu sitenin gerçekten faydalı olduğunu ve çok güzel bir iş yaptığınızı düşünüyorum.
Benim uyarım yapan kişilere idi. Eklenti yapan kişi bir düsünsün, emek vererek bir doküman hazırlıyor. Birisi de alıp onun ismini vermeden paylaştığını iddia ediyor.
Bilgiyi alan kişi içinde aslında bir anlamda problemdir. Alıntı olarak göstermek istesen gösteremezsin. Dokümanı hazırlayan kişiden daha detay bilgi istemeye kalksan kim olduğu belli değil.
Aynı şekilde bazı arkadaşlar analiz metodlarını paylaşıyorlar. Ama metodun kaynağını yazmıyorlar.
Yani bu konuyu çok yönlü düşünmek gerekir.
Bu nedenle konunun herkes tarafından önemsenmesi gerekir diye düşünüyorum.
Saygılarımla