PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buldum! Yetersiz kalan gıda kontrolüne çözüm

serap
04-11-2008, 00:17
Biliyorsunuz genç nüfusumuz çok az. fakat çok fazla denetlenmesi gereken gıda ile ilgili iş yeri var. 5179 sayılı kanun diyor ki: Gıda üretimi yapan iş yerlerinin denetimi en az 2 gıda kontrolörü ile yapılabiliyor. Her Tarım Müdürlüğünde 2 gıda mühendisi yok. Malesef istihdamı karşılayacak gıda mühendisi de yok. Gıda Mühendisi dışındaki ziraat mühendisi, veter hekim, su ürünleri mühendisi gibi gıda kontrolörleri de ancak kendi işlerini yetiştirmeye çalışıyolar. ve hatta o işlerde yetişmiyor. o zaman bu çözüm onlara da yarayacak. KLONLAMA.
Böylelikle gözleri yollarda 'bi işi olmayan gıda kontrolörü' bekleyen gıda mühendisi arkadaşım üretim yerine sonunda kopyasıyla birlikte gidebilecek. Denetimler aksamayacak.
Keşke Araçlarda klonlanabilse, böylelikle sürücüleride klonlayıp ulaşımla ilgili karşılaşılan aksaklıklar giderilebilir. Acilen bu basit çözüm uygulamaya geçirilmeli.
E tek sorun bu değil. Tüm bu zorluklara rağmen arada bir işi olmayan, (hatta bazen canı sıkılan tabiri de uyuyor bu duruma) gıda kontrolörleri bulunabiliyor. Denetimler gerçekleşiyor gerçekleşiyor da ne oluyor. Defalarca uygulanması gereken 5179 sayılı kanunun 29. maddesindeki yaptırımlar uygulanamıyor. Neden? Çünkü İdari yaptırımlarda bir kaç onay mercii var. İlde şube müdürü, il müdürü, mahalli amir. ilçede ilçe müdürü, mahalli amir. Yani iki gıda kontrolörüde yetmiyor efedim. onay mercileri de çok meşgul. üstelik onaylamadan önce üst makama danışma ihtiyacındalar. E Makam sahipleri onların işleri daha yoğun. vakitleri uymuyorki görüşsünler. karar versinler. tam görüşcek gibi olunuyor yönetmelik yürürlükten kalkıyor.
Nedense 2 gıda kontrolörünün imzaladığı kararlar pek çoğunlukla onaylanmadan rafa kalkıyor.
Çok özür dilerim konuyu geyik muhabbeti altında mı açmalıydım? ama artık karıştırıyorum. Sevgili ülkemde ne gerçekten yaşanıyor ne geyik muhabbeti. Her alanda dayatılan bu kara mizaha bir ah demek istedim sizlere...