PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Piyale Fabrikası Kapanıyor

forklif
09-02-2007, 03:31
İzmir´in köklü fabrikalarından Piyale makarna fabrikasının kapatılacağı, fabrika arazisi üzerinde alışveriş merkezi ya da turizm tesisi kurulması için görüşmelerin yapıldığı belirtildi. Üretim, GıdaSa´nın Sakarya´daki tesislerinde devam edecek. :nohh4:

GıdaSa yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İzmir´in Bayraklı semtindeki fabrikanın, bölgenin yeni imar planlarında turizm ve ticaret alanı olarak belirlenmesi nedeniyle taşınması yönünde karar alındı.

Kapanma işlemlerinin sürdüğü fabrikanın alışveriş merkezi ya da turistik tesis olarak değerlendirileceği belirtildi.
Yapılan açıklamada, Piyale fabrikasının bulunduğu arsada ürün kalitesinin sürdürebilmesi için ihtiyaç duyulan yatırımları yapmanın artık mümkün olmadığı kaydedildi. Üretimin son teknolojiyle kurulan Hendek tesislerinde sürdürüleceğinin kaydedildiği açıklamada, yeni fabrikanın dünya standartlarında üretim yapma imkanı vereceği ifade edildi.
Açıklamada fabrikanın bulunduğu alanın imar planına uygun olarak alışveriş merkezi ve/veya turizm tesisi şeklinde değerlendirileceği kaydedilerek “İzmir´e yakışan bir proje gerçekleştirilmesi için potansiyel yatırımcı çok sayıda firmayla görüşmeler sürdürülmektedir” denildi.

FABRİKANIN GEÇMİŞİ

1922 yılında Hasan Tahsin Piyale tarafından kurulan Piyale, Türkiye´de ilk kez fabrikada makarna üretimine başladı. Üretilen makarna çeşitlerini İtalya´dan getirilen makinalarla artıran firma, zaman içinde “Türkiye´yi makarna ile tanıştıran marka” olarak tanındı. Piyale´yi bugüne taşıyan yeni fabrika, 1953 yılında Bayraklı´da 2 milyon 500 bin lira sermaye ile 2 bin metre karesi kapalı, 49 bin metre karelik alana kuruldu. Dönemin en modern fabrikaları arasında yer alan tesisle üretim çeşitliliğini artıran firma 1987´de Alman Oetker firmasıyla bazı ürünlerde üretim ortaklığına gitti. 2001´de yaşanan ekonomik krizden büyük darbe alan firma, 2003 yılı başında Sabancı Holding sermayesiyle kurulan GıdaSA Grubu tarafından satın alındı. 400 işçinin çalıştığı fabrikada yıllık 50 bin ton üretim yapılabiliyordu.
Kaynak: Hürriyet

sssensei
10-02-2007, 18:17
ii olur hemde fabrika baştan aşağı yenilenmiş olur :P

cihan
21-03-2007, 18:01
HARBİDEN İYİ OLMUŞ.AMA AYNI MARKAYLA DEVAM EDERLERSE DAHA GÜZEL OLUR.

stumpforte
20-07-2007, 21:53
Geç bile kalmış bir adım...
Zira İzmir'deki fabrikanın durumu ve kurulu olduğu yeri biliyorum, keza Adapazarı'ndaki yeni fabrikayı da (en azından dışarıdan) gördüm ve bu yeniliğin çok daha önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. İzmir'deki arazi artık şehir içinde kalmış durumda, bir o kadar da eski ve yenilenmesi zor! Ama, fabrika İzmir'de kalsaydı, farklı bir yere yeniden kurulsaydı niye Adapazarı'na gidiyorlar derseniz, buna katılırım, bu İzmir için büyük bir kayıp çünkü...

hedjaz
21-07-2007, 09:57
Adapazarı onlar için gıda üretim üssü olarak seçildi. Birçok fabrikayı oraya kurmayı düşünüyorlar. Çok büyük bir projeleri var. Sanırım izmirdeki fabrikanın yerine otel inşa edilecek.

Oğuz Pelikli
21-07-2007, 15:33
Bir izmirli olarak ben bu karradan hiç memnun değilim.
gıdasa piyaleyi zaten ismi ve arsası için aldı. işletmenin eski olduğu ve yenilenmesi gerektiğine katılıyorum ama neden izmir'den ve egeden gidip sakaryaya açılıyor. istanbul ve kocaeli bölgesi sanayiden nefes alamaz noktaya geldi şimdi sıra sakaryaya geldi.
Ayırca makarna ve türevleri ürünleri için sakarya ne açıdan stratejiktir tartışılır. Bir konya veya karaman deseydiniz daha mantıklı karşılıyabilirdim ama sakarya çok mantıksız. hem oraya fabrika kuracaksanız gidip sıfırdan kursaydınız. nerdeyse cumhuriyet kadar eski bir firmayı izmir'den alıp götürmenin mantığını anlamış değilim. ama kabahat bizim anadolulu iş adamalrımızda, sen bütün zor şartlara katlan belirli bir noktaya getir ondan sonra iki kuruş para için onca emeğini sat ve istanbullu bir adam gelsin alsın işletmeyi ve kapatsın. Biz bu zihniyetle gittikçe bu ülke gelişemez. ayrıca ülkenin bütün üretim merkezlerini aynı coğrafyaya toplamak ne kadar mantıklı hele o coğrafyada çok ciddi bir deprem beklentisi varken.
anadoludaki bütün iş yapan fabrikaları kapatıp amrmaraya taşırsanız anadoluda kalan insanlar ne ile geçinecek acaba? bu mantıkla gidersek boşaltalım anadoluyusadece köylü kalsın hepimiz gidelim marmaraya yerleşelim. bu ülkede çok ciddi milli bakın altını çizerek bir daha söylüyorum """milli""" sanayi politikası yapılması gerekiyor. İnasanlara doğdukları yerde yaşama hakkını tanıyacak iş imkanları sağlamazsanız bu ülkenin hiçbir sorununu çözemezsiniz. Devletimiz bunun için bir yönlendirme yapmazsa, zaten özel sektör voleyi vurup cebini doldurma sevdasında, özel sektör hibirşey yapmaz.
yine tekrar ediyorum işletme kesinlikle yenilenmeliydi, bulunduğu yerden kaldırılmasıda çok doğru ama izmir ve egeden gitmemeliydi. Ben bir izmirli olarak bu kararı duyduğum günden beri kesinlikle piyale ürünleri almıyorum. bundan sonrada bana hiçbir kuvvet piyale ürünü aldıramaz. izmirin gelişimine böyle bir darbe vuran bir firmanın kesesine benim cebimden gidecek bir kuruş dahi olmaz.

milkybon
28-08-2007, 16:05
bu konuda çok bilgim yok
ama daha öncede bunları yaşadık
filiz satılmadımı italyanlara
panda yı kim bu hallere düşürdü
yerli sermayemiz
daha bi dolu şey şimdi aklıma gelmiyo çok yaşadıkbunları
dahada çok yaşarız
başımıza öyle insanları getiyoruz ki
ülke topraklarını satıyoruz
yabancılara
işletme hakkı vermiyoruz
direk satıyoruz
o yüzden tepki göstermeyi
ve oğuz beyin dediği gibi milli bilinci geliştirmeliyiz
sadece maçlarda TÜRKİYE demekle olmuyo bu işler

burcu burcu
29-08-2007, 11:24
bende katılıyorum bence de fabrika egeden taşınmamalıydı..çünkü ben o bölgede okuyorum ve doğru dürüst gıda fabrikası yok..marmarada yaşıyorum ve burda da yaşanacak yer kalmadı...yakında o da özelleştirilir ve satılır zaten..marmaraya taşımaları belki de bu yüzdendir,aynı marka yine olur ve bu markayla yabancılar işi götürür.bence kimse marmara ya taşınmasın çünkü burda bizim olan kara parçası çok az artık..parsel parsel sattılar marmarayı..

myilmazer
02-09-2008, 16:10
benım bıldıgım kadarıyla pıyale yı dr oetker aldı hatta ılk once % 50 sonra tamamını aldı dıe bılıorum

Oğuz Pelikli
02-09-2008, 16:59
Keşke dr oetker alsaydı da izmirde kalırdı en azından
sayın sabancı aileis nerdeyse cumhuriyetle yaştı olan ve izmir ile özdeşlmiş markamızı alıp götürdüğü yetmiyor gibi bir de şimdi önümüzdeki yıllarda gıda sektöründen çekilmeyi planlıyormuş. sabancıya günden güne iyice sinir olmaya başladım.
Adamlar gidip elin yabancılarını Türkiye pazarına soktu şimdi bir de kendi çekilip bu firmaları yabancılara bırakıyor. Bence sadece gıda sektöründen değil Türkiyeden komple çekilip gitsinler. Belki sermaye veya güç kaybederiz ama uzun vadede şirketlerimizin ve kaynaklarımızın yabancıların kontrolüne geçmesini önlemiş oluruz.