PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TC Kimlik Numarası İstenmelimi

Sinan COSKUN
30-11-2009, 01:16
Merhaba Arkadaşlar,

Anketimiz kamuoyu değerlendirmesi olup sonuçları TC Kimlik No isteme seçeneğinin değişimi konusuna etki etmeyecektir. Durum değerlendirmesi yapılıp ileriye dönük kararlar için yardımcı olacaktır.

Ankete katılım haricinde yorum olarakta katılımda bulunabilirsiniz. Yorumcular için oylama zorunludur. Sadece yorum yapılıp bırakılmasın lütfen...

ewin3
30-11-2009, 14:17
Foruma kayıt olurken TC kimlik numaraları istenmeli çünkü forumun güvenliği
açısından bu gereklidir. Böylece paylaşılan dosya ve üyelerin aktifliği artabilir. Foruma öylesine değilde bilgi paylaşmak aktif olmak için üye olacaktır. Kısacası güvenlik açısından evet TC kimlik numaraları istenmeli diyorum.

mataaimasho
30-11-2009, 17:44
Evet TC kimlik no istenmeli çünkü güvenilir bir site olduğunu göstermesi açısından fakat insanlar internette tc kimlik numarasını vermeye önyargıyla yaklaştıkları için neden TC kimlik no isteniyor bunların anlatılması gerekir.
Bir üye bana mesaj atmıştı forumun çok katı kuralları var niye TC kimlik no istiyor diye sormuştu bana bende güvenilir bir site olduğu için yanıtını verdim garanti amaçlı olduğunu belirttim.
O yüzden neden TC kimlik no istenildiği anlatılmalı bilgilerden faydalanmak ve paylaşımda bulunmak istiyorsa güveniyorsa girmeli üye olmak isteyen kişi.

Didem SALİCİK
01-12-2009, 19:02
Bence olmalı. Daha bir resmiyet, ciddiyet katıyor foruma tc numarasının verilmesi ve kişilerin kim oldugunun bilinmesi.
Tc numarasını yazıyoruz ama bunu herkes göremiyor bu yüzden de güvenlik açısından bir problem oldugunu sanmıyorum.
Foruma bir kişinin birden fazla üye olmasını da bu şekilde engellemiş oluyoruz.
Forumu kötü amaçlı kullanmak isteyenler içinde engelleyici rol oynuyor tc no istenmesi.

hulya1987
01-12-2009, 19:34
kesinlikle arkadaşlarıma katılıyorum birçok siteye çok kolay üye olunabiliyor arkadaşlar tc numarası istenmesi forumun ne kadar güvenilir olduğunun bir göstergesidir bence evet tc numarası istenmeli...

solway
02-12-2009, 00:47
tc kimlik no istenmemeli.
tc kimlik no, veritabanından birileri tarafından çalınsa üzerine bir kaç bilgi daha eklenerek sahte kredi kartı, kimlik, evrak vs... düzenlenebilir.gereksiz bir risk bu.
adamlar milyon dolar yatırım yapılarak kurulan güvenlik sistemlerini bile kırabiliyolar.bu site, amatör ruhla ve amaçla yapılmış bir site.fazla bir güvenlik önlemi olduğunu sanmam.
ayrıca insan biraz özgür hissetmek istiyor.çünkü gerçek hayatta birileri sürekli kişisel bilgilerimizi izliyor.örneğin jandarmaya çalışanların tc kimlik no'larını bildiriyoruz,oturduğumuz yerin hesabını veriyoruz: pembe kartlar dolduruyoruz.sokakta her yerde kameralar var.
telefonda konuşurken bile çekiniyoruz. "abi çalık'ın hattı dinliyorlardır ya da babam asker ailecek ergenekon savcılarının eline düşersek" gibi...korkuları var insanların.
sitede asıl güvenliği ve ciddiyeti, içerik sağlıyor.
birikimi olmayan biri için ağır ve sıkıcı bir içerik değil mi sizce?

mutlu_571
02-12-2009, 14:58
abartmayalım arkadaşlar kimseden anne kızlık soyadı istenmiyor...
seviyenin korunması hususuna büyük etkisi var kanaatindeyim tc kimlik istenmeyen bi sitede yüzlerce üyelik yapsanız kimse farketmez takibi çok zor olur. ıp falan hikaye...
ayrıca binlerce üyesi olan bi siteyi kıskananlar da olabilir ve kimliksiz olarak sulandırma çabaları başarıya ulaşabilir.
tc kimlik noya internetten ve daha birçok yoldan rahatlıkla ulaşılabiliyor; bilen bilir...

laktoz_nur
04-12-2009, 01:40
tc kimlik no istenmeli bu bana güven veriyor saklanma ihtiyacı duyanları ya da

farklı amaçları olanları uzaklaştırıyor diye düşünüyorum

mataaimasho
04-12-2009, 03:11
Evet mutlu_571 üye arkadaşımızında dediği gibi Tc kimlik no suz üye olunursa forumu sulandırabilirler forumu
daha sonra sitedeki yönetimdeki arkadaşlar habire siteyi sulandıran hakaret eden atan tutan üyelerle uğraşır durur o yüzden ciddiyeti seviyeyi korumakta yarar var.Hatta TC kimlik nosunun yanında şöyle bir kayıt sistemide olabilir hatırlamıyorum ben öyle mi üye oldum ama sitedeki yönetici arkadaşların onayını aldıktan sonrada üye olunabilir yada

1)Bu siteye niye üye olmak istiyorsunuz?
2)Foruma katılma amacınız nedir?
3)Beklentiniz nedir?
4)Sizi neden forumun ailesi yapalım gibi sorular sorulabilir?

İşe alma süreçlerindeki gibi sorulara benzedi ama forumun insankaynakları müdürü olabilir tabi kimileri için eğlenceli birşey olabilir bu kimileri içinde can sıkıcı abarttıysam affedin lütfen :(

Oğuz Pelikli
04-12-2009, 10:48
kullanıclar üye olabiliyorlar ama biz bilgilerini inceleyip onaylamadıkça üyelikleri aktif hale geçmiyor. biz onayladıktan sora normal üye statüsüne erişebiliyorlar. Üyenin gerçekliğini saptayabilmemiz içinde bence tc kimlik no su vazgeçilmez bir nokta

ugurkayaardi
08-12-2009, 02:14
tc kimlik no istenmeli..cunkı eger bı ınsan tc sını verıyosa buraya bos bos uye olanlardan degıldır..bı bılgı paylasımında bulunur veya burda bunyesıne gereklı bı bılgı katar..amacı vardırkı ugrasıyodur dusunuyodur..burası ne bı chat sıtesı ne bı eglence sıtesı..amatörde değil bikere..türkiyenin en büyük gıda sitesi..her büyüğün bir niteliği olcak..adama arkadasın dedıgı gıbı kızlık soyadını ver demıyoruz..hem kala kala su ınsanların tc sınemı kaldı o hackerlar ne alısverıs sıtelerı var onları yaparlar..bence en doğrusu yapılıyor tc ıstenırken..tebrık ederım sınan coskunu..:)

solway
08-12-2009, 21:01
anket bölgesinde yoruma devam edebiliyo muyuz:) edemiyosak lütfen siliniz. başlıyorum çemkirmeye;p

bakış açılarımız farklı bi kere:)
ben kişisel bilgilerin verilmesine bu kadar hevesli ve gönüllü olunmasını anlamıyorum.
bence özgürlüğüne düşkün biri, bu talebe sinir olur.
emin olun bir çok kişi "siz kimsiniz ki abiler, ne hakla?" gibi saiklerle siteye üye olmuyordur ve bu insanlar asla öcü ilan edilemez.aksine bu insanlar, site için bir kayıptır.
bir de tc no bilgisi ordan burdan elde edilebiliyor diye tam da orası burası olarak tanımlanabilicek bir yere bu bilgiyi vermenin anlamı nedir abi.bunu da anlamıyorum
profesyonelliğe gelince: bu siteyi işletenler, geçimlerini burdan mı karşılıyorlar.(bilmiyorum). ssk lı kaç adam çalıştırıyolar(bilmiyorum) sitede bir şey satıyorlar mı(bilmiyorum) hangi güvenlik sistemleri ile korunuyorlar(bilmiyorum) banka sistemi bu sitenin neresinde(bilmiyorum) yani profesyonellik denince aklıma gelen hiçbir unsur hakkında bilgim yok.bu site profesyonelse bunu anlamıyorum
peki türkiye'nin en büyük gıda sitesi hekırların ilgisini niye çekmesin.
bence hırsızlık çağındayız.hiçbir çağda bu kadar çok hırsızlık olmamıştı.
insanların maddi manevi bir şeyleri çalınıyor sürekli.telefon dinlemeler de buna örnektir.adam hayatınızdan bir bilgiyi ve kesiti çalıyor aslında sizi dinleyerek.girdiğiniz çıktığınız sitelerde bıraktığınız izler reklam şirketlerine satılıyor ya da bilgisayarınızda minik minik progr*****lar sizi takip edip, bilgilerinizi çalıyor.
finanzbank'a hiç kolunuzu kaptırmış mıydınız? sms'i ayrı, telefonu ayrı, e mail'i ayrı geliyor.aşkla bağlanıyor size banka.dakikalarınızı çalıyor.kurtulamıyosunuz da pişkin hırsız.zartfinans'ım mı var.nerden tanışıyoruz birader? sevgiliniz benliğinizi çalma gayretinde, üniversitede hoca, sizin yazdığınız makaleden çalıyor, kitap yapıyor(yuh lan)
aklıma gelmişken, hekırlık da ameleliktir.lafı çok geçiyo diye uzaya çıkmış, değerli insanlardır demiyorum:) selam olsun;)
toparlamak gerekirse ip'ler üzerinden örneğin cinayet soruşturması bile yürütülebiliyor.ip ve varsa insanların gözüne gözüne vurulmayan diğer teknolojik takip metodları güvenlik için bence yeterli.
gerisini ben anlamıyorum
kadınları anlamıyorum
patronu anlamıyorum
arkadaşlarımı anlamıyorum
bakın bir de şu var: ssk sız adam çalıştırmayız devlet gelir kontrol eder. arıtmadan 35 koi su deşarj ederiz çevreciler zırt pırt gelir.vergi derecelerinde fink atarız maliye kontrole gelir.
bence kimseyi fazla bilgi sahibi etmemek gerek.bilgisini daha az kaptıran kazanır bu devirde.sevgilinle arana bile mesafe koyucaksın abi.senden çaldığı bilgileri gün gelir yüzüne çarpar tokat gibi.
bu aralar kimseyi anlamıyorum
sizi anlamamı beklemeyin;)
mazur görün;)

Oğuz Pelikli
09-12-2009, 11:36
Merhaba Sayın solway,
Mazur görülecek birşey yok bunda :)
Keşke herkes katılmadığı fikirler konusunda sizin gibi saygı çerçevesinde fikirlerini beyan edip konuşabilse.
Sonuçta bu site farklı birçok fikiri yaşayarak bu hale gelmiş durumda, bundan sonrada hepimizin fikirleriyle daha ileriye gidecek.
Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz...

limonik
04-12-2010, 09:57
Bence çokta önemli değil..

rosemant
05-12-2010, 10:28
Galiba artık TC kimlik no alsak bile doğrulamasını yapamıyacağız. Bu durumda çokta gerekli değil diye düşünüyorum.

Sinan COSKUN
06-12-2010, 20:42
Doğrulama işlemi otomatik olarak yapılıyor. TC kimlik numaraları bazı algoritmalar üzerine kurulmuştur, bu algoritmalar yardımıyla otomatik doğrulama yapılmaktadır. Yani 2. bir şahıs görmeden TC doğrulaması yapılmakta. Bilginize...

rosemant
07-12-2010, 08:52
Doğrulama işlemi otomatik olarak yapılıyor. TC kimlik numaraları bazı algoritmalar üzerine kurulmuştur, bu algoritmalar yardımıyla otomatik doğrulama yapılmaktadır. Yani 2. bir şahıs görmeden TC doğrulaması yapılmakta. Bilginize...

Güzelmiş... :)

Ben manuel doğrulama yapıyoruz diye düşünmüştüm. Önceki TC kimlik no sisteminde çok rahat tüm bilgilere hatta sigorta işlemlerine bile ulaşılabiliyordu şu an tüm bilgiler olmadan ulaşılamıyor hatta PTT şifresi almak gerekiyor.

Ben üye olurken açıkçası Tc kimlik no yüzünden tedirgin olmuştum ancak siteden faydalanmak istediğim için bu bilgiyi vermiştim.

Dediğiniz doğrulama sistemi gerçekten iyi.