PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lütfen görüşlerinizi bekliyorum

Yorulmak Olmaz
04-02-2010, 15:57
arkadaşlar ben 20 yaşında bu yıl üni. bitiriyorum(allah izin verirse:))benim sorunumsa şu;benim önümde kendimce belirlediğim 3 yol war.
1.yüksek lisansa başlamak
2.wat(work and travel) ilk abd'ye gidip oraları 4-5 ay görmek ve ayarlayabilirsem üni. ayarlamak
3.yurtdışı staj prog. biriyle yurtdışında iş hayatına 1 yıllığına katılmak

tecrübeli arkadaşların düşüncelerini bekliyorum.:)

tuceee
04-02-2010, 17:48
Onların hepsini bende düşünmüştüm umarım herşey gönlünce olur..Ancak Yurtdışına maaşlı staj yani internshiple gitmeyi düşünüyorsun sanırım.bizim alanımızda intern bulmak epey zor ben bikaç danışmanlık şirketi ile görüştüğümde işyeri bulma sürecinin 6ay kadar sürebileceğini söylediler dolayısıyla böyle bir düşüncen varsa hemen ilgililer ile temasa geçmeni tavsiye ederim zaman kazanman açısından..

omerhattab
04-02-2010, 19:30
öncelikle başarılar diliyorum, bir aksilik olmadan okuldan mezun olursun inşallah. ayrıca tebrik ediyorum, zira bu yaşta üniversite mezunu olacak olman takdire şayan bir durum bence.

- hemen şunu belirteyim; bildiğim kadarıyla wat için halihazırda okuyor olman gerekiyor. olmaz demiyorum ama normal şartlarda firmalar mezun öğrenciyi wat a göndermiyorlar. wat a gidip orada okul bulmak için de gerçekten hazırlıklı olman gerekiyor. kendini gösterebileceğin birşeyler olmalı (ortalama, TOEFL, özel başarı, varsa GRE vs.). aksi takdirde seni çok fazla dikkate almayabilirler.
- bana kalırsa ydışında staj zor. maaşlı (aracı firmaların ayarladığı) stajlar genelde turizm otelcilik, işletme veya bilişim gibi alanlarda eğitim görenlere yönelik. amaç, dili geliştirmekse denenebilir ancak meslek tecrübe açısından fazla beklenti içinde olmamak lazım diye düşünüyorum. zira, direk gıdayla ilşkili bir iş kolu bulman "tucee" nin de dediği gibi pek kolay değil. maaşsız olarak; mezun öğrencilere yönelik avrupa birliği nin bir dönem "leonardo da vinci" programı vardı (hala var mı bilemiyorum). bu seçenekte okulun daha doğrusu hocalarınızın rolü büyük ki bir proje kabulü almaları dahilinde böyle bir seçenek okuldaki öğrencilere sunulabiliyor. talep edenler arasında bir eleme olacağı ve ufak bir masrafın (ydışı tecrübesi için) da olacağı unutulmamalı. eğere böyle bir seçenek varsa değerlendirmeni tavsiye ederim.
- yüksek lisans kararını verecek olan sensin. "ylisans mı, iş tecrübesi mi" sorusu her zaman gündemde. forumda da ilgili başlıklar var, onları da inceleyebilirsin. yüksek lisans için de malum ALES ve dil sınavları (ÜDS veya KPDS) gibi skorlarının elinde olduğunu umuyorum ama yine de hatırlatayım. eğer yoksa da bahar dönemi ilgili sınavlarını kaçırma, derim. bu arada ylisans yaparken de wat a gidebileceğini hatırlatmak isterim.

içini karartmamış, şevkini kırmamış ve yardımcı olabilmişimdir inşallah. bunlar benim bilgi, tecrübe ve görüşlerim, gerisi sana kalmış...

Yorulmak Olmaz
05-02-2010, 21:39
görüş ve düşüncelerinizi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ederim.

pttszey
06-02-2010, 19:47
Gıda mühendisinin yükseği alçağıyla aynı takdiri görüyor memleketimizde. Hatta Yüksek Gıda Mühendisi olmanın iş bulman açısından dezavantajları da olacaktır. "Bu yüksek yapmış, çok para ister" diyecekler :S
Eğer okulda kalmak, Prof. Dr. Yorulmak OLMAZ olmak istiyorsan hiç düşünme başla.

Yurtdışı ise, istersen McDonald's yerlerini paspasla her zaman ayrıcalık. "Ooo yurtdışında kalmış, buna daha fazla para verelim" diyorlar :D

Mantığını sorgulamak bizlere düşse de, sorgu sonucunda elimize bir şey geçmiyor. Düzen böyle. Edilgen kısmını size bırakıyorum öhüöhü

Bana kalırsa önce yurtdışı seçeneğini kullan. Döndüğünde Yüksek Lisansı düşünürsün bir kere daha. (;

hedjaz
07-02-2010, 01:06
Her açıdan yurt dışı seçeneğini zorlamalısın...

hedjaz
07-02-2010, 01:12
Her açıdan yurt dışı seçeneğini zorlamalısın...

fengineer
07-02-2010, 01:13
imkanın varsa yurtdışında işletme master'ı yapmanı tavsiye ederim.

yasarkemal
07-02-2010, 21:20
egerki maddi imkanın varsa MBA yap derim ;)

Oğuz Pelikli
24-02-2010, 11:41
Yurtdışı imkanı yaratbilirsen çok iyi olur
ama olmayacaksa ve okulda kalmayacaksan yüksek lisansı hiç düşünme
illaki yüksek lisans yapacağım diyorsan bencede MBA yap
yada çalışacağın sektörü belirlediysen o konuda yüksek yap yoksa yapmış olmak için kesinlikle yapma.
Özel sektörde çalışacaksan, mba ve yurtdışı olmayacaksa da hemen askere git gel onu aradan çıkar ayağının altında bağ olmasın.

0081
20-03-2010, 01:01
yüksek lisans iyidir. çünkü mesleki olarak ne kadar yetersiz bilgi ile mezun olduğunun farkına varıyorsun. bu eğitimi hakkıyla alırsan gerçekten daha önce hiç tanışmadığın bir çok bilgi öğrenebilirsin. aslında gıda mühendisliğinin ne kadar ileri bir meslek haline gelmiş olduğunu ve ülkemizin bu konuda baya yol kat etmeye ihtiyacı olduğunu görebilirsin.