PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GDO ya neden karşısınız?

omerhattab
23-03-2010, 08:35
GDO ya karşı mısınız?
Karşı olmanızdaki en önemli sebep hangisi?

ewin3
23-03-2010, 19:25
Son sınıfta proje konum buydu.. Araştırdığım ve edindiğim bilgiler doğrultusunda açlığı susuzluğu vs... önlemek için başlatılan bu çalışma zamanla değişik konumlara gelmiştir bir yandan bir şeylerin önüne geçerken bir yandan bişiler bozuldu. Dengeyi bozdular.. GDO ile bir çok sorun baş göstermeye başladı.. Sağlık riskleri adı altında alerji, toksisite, kanser, bağışıklık sisteminin zayıflaması yani İnsan bünyesinde antibiyotiğe dayanıklı mikroorganizma oluşumunu tetiklemek bakımından, bu teknik yoğun eleştiri almaktadır. Günümüzde kullanılan biyoteknolojik tekniklerle bitkilere aktarılan genlerin büyük bir çoğunluğu, bakteri ve virüs kökenlidir. Gen aktarımından sonra, başarılı transgenik hücre / bitkilerin seçilebilmesi amacıyla işaretleyici (markör) gen olarak, antibiyotiklere dayanıklılık genleri kullanılmaktadır. Ancak bunun, insan ve hayvan bünyesindeki bakterilere yatay olarak geçişiyle, onların da antibiyotik direncini arttıracağı, böylece antibiyotiğe daha dayanıklı bireyler haline dönüştürülebileceği gibi, büyük sağlık riskleri oluşturması söz konusudur.. Besin kalitesinde bozulma, enzim sisteminde değişiklik... Bunlardada sınırlı değil GDO nun etkileri.. Çevresel riskler, Sosyal ve ekonomik riskler, etik ve ahlaki endişeleride beraberinde getirmektedir.. Etiketleme şart ürünlerde ama hangi şirket ülke uyuyor soru işareti.. Ayrıca GDO uygulaması genelde yardıma muhtaç ülkeler kobay olarak kullanılıyor.. Türkiye de GDO tasarısı malum.. GDO ile gelecek nesillerde tehlikede.. Uzun lafın kısası doğal geldik dünyaya doğal beslendik doğal ölelim… Ben karşıyım GDO lu ürünlere üretimede.. Benim görüşlerim bunlar.. Ankettede 2 şık hariç hepsi bana uyuyor ama bir tane seçenek vardı bana yakın olanı seçtim :)

yawrukus
08-07-2011, 14:15
şu an için karşı değilim çünkü kanıtlanmış herhangi bir zararı yok ama deneysel olarak ispatlanmamış da olabilir tabi. çok ucu açık bir konu. ileri düzeyde ve uzun yıllar alacak çalışmalar gerektiriyor GDO konusu. ama halkımızın GDO'ya bakış açısını da biraz olumsuz buluyorum açıkçası. halkımız yanlış yönlendiriliyor. gerektiği gibi doğru olarak kullanıldığında, yani fonk. gıda vs. faydalı olabileceğini düşünüyorum ama tabiki aşırıya kaçmadan ve belirli limitler dahilinde...

yawrukus
08-07-2011, 14:18
Ewine de katılıyor ve saygı duyuyorum tabiki. ancak bunların hepsi bir risk. kanıtlanmış, ispatlanmış bir şey yok ortada bilhassa hocalarımdan duyduklarımı aktarmaya çalışıyorum size. ama tabiki bu riskler alınmalı mı alınmamalı mı orası tartışılır. burada görev bizlere ve üreticiye daha doğrusu belki de genetiği değiştirecek insanlara kalıyor iş...