PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kipa hakkindaki bilgi ve görüşlerinizi paylaşirmisiniz?

bedbed
31-03-2010, 15:28
Arkadaşlarım size danışmak istediğim konu; KİPA da departman şefi olarak çalışacak gıda mühendislerinin maaş, sosyal haklar ,çalışma koşulları ve saatleri ve yükselme imkanları hakkında bildikleriniz varsa paylaşırmısınız? iyi günler...

ewin3
31-03-2010, 15:57
İşe mi başlayacaksınız orada?

brugge
02-04-2010, 13:01
Öncelikle hipermarket sektöründe kategori şefi olacak arkadaşlar eğitimden geçiyor fakat bu süreç elemeli bir süreç oluyor yani sizi 3-4 daha mühendis arkadaşla rekabet ortamına sokuyorlar bu eğitim sürecinde bunlardan 1 yada 2 si işe girebiliyor. Daha sonraki süreçte türkiyenin herhangi bir bölgesine gönderebiliyor. Buna da pek itiraz etme şansınız olmayacak. Ücreti,hakları Türkiyedeki çoğu sektörden iyidir.3 ayda bir çift maaş verirler. Yol ücretini karşılarlar.Günde 2 vardiya vardır 9-16 ve 16-23 Ama çalışma alanını iyi seçmenizi tavsiye ederim. Önce ustalık eğitiminden geçeceksiniz oradaki ustaların kasapların (alanınız et ise) performansı kadar yokluklarında eksikliklerinde işleri çevirebilecek kadar el beceriniz olması lazım. Mühendis alıyorlar ama yapılan iş işçilik sonradan pişman olmayın bu konuda. Mesleğimi yapamıyorum diyecekseniz bulaşmayın.

Asıl önemli olan nokta ise işte yükselmenin bölümünüzdeki satışa dayalı olmasıdır. 2 sene içinde yükselmediğiniz takdirde işinize son veriliyor. Takım liderliğinden kategori liderliğine 2sene içinde (takım liderliği= Et,meyve,unlu liderliği) Kategori liderliği (Gıda,gıda dışı,) ordan da 2 sene içinde mağaza müdürlüğüne ulaşmanız gerekiyor bu performansları kısa sürede göstererek işten kovulmadan işinizde tutunmanız gerekiyor. Streslidir,kota tutturmak çok da kolay olmaz çünkü siz tutturdukça kotayı yükseltiyorlar. 4 senede mağaza müdürü oldunuz burdan sonra da iyi performansınız olacak ki oradan emekliliğe kadar çok stresli bir uzun dönem.

3 ay satış kotasını tutturmazsanız işinize son veriliyor. Cumartesi pazar çalışmak zorundasınız. Hafta sonu müşteriler geldiğinden hafta içi bir gün izin kullanabiliyorsunuz.
Bu arada en çok parayı kasacılar alır. Stresleri de yoktur takım lideri kadar :))) Çoğu soruyu cevapladığımı düşünüyorum. Genelde uzun vadeli bir iş değildir,ama geçici düşünüyorsanız olabilir. Çünkü işten çıkarılma riski çok fazladır.İşçilik ön plandadır. Bu yüzden genelde kasapları manavları çoğunlukla takım lideri yapıyorlar. Ben etteydim en zoru et ve yanındaki hazır yemektir...

Başarılar...:))

Bu arada Ben Metro AG Real hipermarketleri A.Ş'de çalıştım, Carrefour,Kipa ve Real 3 aşağı 5 yukarı aynı sistemi kullanıyor.

gülşah_8484
02-04-2010, 13:30
ben uzun zaman önce Kipayla görüşmüştüm. görüşme çok güzel gitti, ancak oturduğum yer dolayısıyla saatlerin uymaması sıkıntıydı. fakat daha da önemlisi, 2 saat süren görüşmede, karşımdaki kişinin bana "burada mühendislik değil yapacağın iş, perakendecilik olacak ağırlıkla" demesiydi. açıkçası bana uymayan birşey. kabul etmedim ben de. ha bir de reyon düzenini sağlayacaksın tarzı birşeyler söylemişti. brugge'nin dediği gibi, olmayan çalışan yerine onun işini yapmak senin işin gibi bir laf bile geçti. o yüzden kabul etmedim. daha iyi bilen birileri daha açıklayıcı olacak ve yol gösterecektir, bildiğim kadarıyla umarım yardımcı olabilmişimdir..

Oğuz Pelikli
05-04-2010, 09:02
Hipermarketlerde çalışacaksanız, öncelikli olarak satınalma, kalite, denetim gibi reyon ve mağza dışında kalan yerleri seçin. Mağzada çalışmak oldukça zordur. Arkadaşalrında dediği gibi Cts-Pz, tatil bayram yoktur. emek yoğun bir iştir. mühendislik yapacağım diyemezsiniz. Ama tabiki bu işsizlikte ne kadar seçme şansımız var veya daha önemlisi sizin daha iyi bir işi beklemeye ne kadar gücünüz var bunu dikkate almak lazım.