PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otelde Gıda Mühendisliği

Tuba Y
20-12-2011, 13:48
Biliyorum bu konuyla ilgili eski başlıklar var. Google'da o başlıklar sayesinde geldim buraya da zaten. O başlıklara bakıp tek ne yapacağını bilmez durumda olan ben değil mişim diyip utanmadan sıkılmadan soruyorum. Kendimi o kadar toy, iş bilmez, arada hissediyorum ki, kafamdakileri atıp sıfırdan kafamı doldurmaya ihtiyacım var.
0 sertifikaya sahip, yeni mezun biri olarak soruyorum : Hadi mal kabulleri oteldeki eski çalışanlardan, yapılması gereken testleri oradan buradan, eski evraklardan tespit edip netten toparladım varsayayım. Özellikle ISO'lar olmak üzere dökümantasyonları nereden bilip nasıl yapacağım ki ?

mutlu_571
20-12-2011, 14:36
ForumFood'a Hoşgeldiniz...
sitemizde kalite ile ilgili çalışmaları arama yaparak bulabilirsiniz...
bence kendinizi çok zora koşmadan iyi bir kalite eğitimi alın. inanın tereyağından kıl çeker gibi herşey yoluna girecek. aksi halde kafanız kazan gibi olur. artık türlü mü pişirirsiniz altını mı yakarsınız orasını bilemem...
ben türlü pişirmeyi seçtim oradan biliyorum...

Tuba Y
20-12-2011, 14:43
Hoşbulduk, teşekkür ederim.
Ya açıkçası paldır küldür bir heyecan burada da her zamanki Tuba gibi davrandım. =) Diyeceğim şu ki yaklaşık 1 saattir forumu inceliyorum, paylaşımları okuyorum, yavaş yavaş aklıma yatıyor birşeyler. Ama illa ki birinin şu şöyle, bu böyle demesine ihtiyaç duyuyor insan. Kalite eğitimi konusuna gelince, bir an önce araştırıp halletmem lazım.

mutlu_571
20-12-2011, 15:28
hepimiz aynı şeyleri yaşadık, yaşıyoruz. utanacak bizler değiliz malesef eğitim sistemi böyle...
şimdi; çalıştığınız yerde uygulanan/bir kenarda canlandırılmayı bekleyen kalite sistemi var mı eğer varsa dokümanlarda içinde vardır zaten... bunları bir müddet işten eve, evden işe taşicaksınız. inceliiceksiniz.. bir deneyin denemekten zarar gelmez. fırsat bulunca eğitim kısmını da değerlendirin....
eğer yoksa ve yeni kurulacaksa işte o zaman gerçekten de sağlam bir eğitim ve danışmanlık hizmeti almalısınız...

Tuba Y
20-12-2011, 16:38
Utanç, ayıp olmayacaksa ben durumu belirteyim o zaman.
Hazır yemek, alışveriş merkezi, otel iş seçeneklerim var. Hepsi de şubat ayında beklemekteler beni. Madem işi seçmek gibi bir lüksüm var, seçim yapıp da elime yüzüme bulaştırmak, keşke demek istemiyorum. Otel tercihimi sağlamlaştırmak istiyorum şu an.

mutlu_571
20-12-2011, 17:28
buradakilerden en iyisi otel bence.
sizin şahsi tercihinize de bağlı tabii...
yemeği tavsiye etmem... avm ise yorucu ve streslidir. sizden sürekli hedefleri tutturmanızı beklerler. orada gıda müh. den çok işletmecilik yaparsınız...

Tuba Y
20-12-2011, 17:33
Bana da öyle geldi, ki memleket de işe müsait, iş hazır. Rahat olacak.
Deneyimsizliğin verdiği bir göz korkusu var işte. Ben şubattan itibaren birebir taşırım işi buraya o zaman. :D Kalite sistemleri var mı, nasıl, çaktırmadan ben onu öğreneyim bir o zaman.

mutlu_571
20-12-2011, 17:48
sizin için hayırlı olur inşaallah...
bu arada paylaşımlarınızı bekliyoruz.
okulda hazırladığınız proje, tez veya elinizde bulunan başkaca dokümanlar varsa paylaşabilirsiniz.
bu şekilde ForumFood'dan daha güzel istifade edersiniz...
iyi paylaşımlar...

Tuba Y
20-12-2011, 18:01
Teşekkürler.
Aklımda paylaşımlar, forumu gezip döküman açısından da devasalığını farkettim.

#vildan#
21-12-2011, 09:53
merhaba tuba,

türkiyede zincir olan bir otelde çalışıyorum.yeni mezunum ve işe başlayalı 3 ay oldu. ıso sistemini incele ama avrupada kullanılan simply safe diye bir sistem var onun otel uyarlamasını bulabilirsen sana çok yardımcı olur. içinde hertürlü konuyu işliyor ve kayıt etmen gereken evrakları sana sunuyor.

işle ilgili konuları bir şekilde zamanla aşarsın bu kadar sıkma kendini.oradaki işleyişi kavraman sadece 10 gününü alır. benim seni uyarma gereği duyduğum asıl şey insan ilişkileri konusu. işe başladığımda yeni mezun olmanın verdiği bir toylukla herkese aynı güleryüzlülükle yaklaştım. herkese iyi niyetli oldum ama malesef hayattaki herkes iyi değil. bir süre sonra bana sesler yükselmeye başladı. itirazlar başladı ve "haddini bil","yerini bil" gibi tehdit cümleleri geldi. en son ise artık benim ofisime bırak kapı çalmayı izinsiz girildi. burada tüm suç benim aklıma yatmayan birşey olduğunda hep iyi niyetli anlatmaya çalıştım asla sesimi yükseltmedim ve sonuç ortada beni idare ettiğini düşünen işi ertelemek ve beni sindirmek için bağıran çağıran müdürlerle karşı karşıyayım.

sana tek tavsiyem işinle ilgili asla taviz verme. bizim işimizde tavize yer yok. insan sağlığını tehdit edebilecek herşey önemlidir. bu bir çöp kutusunun geç boşaltılması olsa bile... sürekli koşuşturman gereken bir iş değil bu. dolayısı ile boş kaldığında yaptığın işin önemsiz olduğu hissine kapılma. senin sağlayamayacağın bir hijyenden otel kapanabilir unutma. oradaki eğitimi en yüksek kişilerden birisiz kendini değersiz görme.

asla taviz verme kalite kontrol sorumlusu tuba hanım :)

#vildan#
21-12-2011, 10:14
işle ilgili de bir kaç şey söyleyeyim.

ilk olarak gittiğinde depoları gez. skt kontrolü yap eminim sktsi geçmiş veya yaklaşmış ürün çıkacaktır. bunu önce aşçı başına bildir. ne yapabiliriz diye danış. hatta riski yoksa eğer ürünün ve tarihi yakın zamanlarda geçmişse kullanılabileceğini söyledim.(her ürün değil pişecek ve risk grubunda olmayan ürünler) bu önemsiz bir konu olsada senin ona değer verdiğini düşünür ve sana cephe almaz. biliyorsun otellerde kaprisli aşçılar çalışır :)

sonra stewardları incele. steward şefi ile iyi geçin çünkü ona çok işin düşecek. asla bir steward veya aşçıya emir verme sorununu direkt aşçıbaşı veya steward şefi ile görüş. çünkü orada çalışan elemanlar senin elemanın değil yetki verilmeden sorumluluk alan birisin sen :)

sonra depo sıcaklık formu, girdi kontrol formu, sıcak-soğuk sunulan yemeklerin kontrol çizelgeleri ile formlara başla. hergün dolaplarını gez ve ürünleri takip et. hatta eğer çok yoğun değilsen etiketlemeyi bizzat takip et ve bazende sen yap.

sonra senin adını ve imzanı taşıyacak yeni bir hijyen planı oluştur. steward şefi ile irtibatta ol kullanmadığınız bir kimyasalı oraya yazma.

orada işlemekte olan bir düzen var mesela temizlik düzeni. hemen senin istediğini yapmalarını bekleme. önce incele takip et. mesela davlumbazı ne sıklıkla ne ne ile yıkıyorlar takip et eğer seni rahatsız eden birşey varsa steward şefine bunu neden böyle yapıyorsunuz de öğrenmek için.onu dinle sonra şöyle yapsak daha iyi olmaz mı de fikrini söyle ve sebeplerini. onu senin yönteminin doğruluğuna ikna et ki sen arkanı döndüğünde kendi düzenine dönmesin :) bu tüm işler için böyle :)

suyu unutma ben dir dağ otelindeyim ve suyu daima takip etmek zorundayım. bence sende kendi suyunun özelliklerini bil. doğabilec ek sıkıntılar varsa şimdiden tespit et hazırlıklı ol :) su depolarını gör temizliğine bak.

bir program oluştur kendine ve swap testi uygula kayıt et. her türlü toplantıya katılmaya çalış. önceleri sadece dinleyici ol birşeyler seni rahatsız etsede o konuda hazırlanmadan araştırma yapmadan konuşma. seni sıkıştırdıklarında her şeyi biliyor ol ki seni susturamasınlar :) çatışma varsa çatış bundan kaçma (dilim bu konudan yandığı için hep buraya bağlıyorum) :)

Tuba Y
21-12-2011, 15:00
=) Teşekkür ederim. =)
Şu "10 gün" içerikli cümlen ile beni ne kadar rahatlattığını tahmin bile edemezsin. Bahsettiğin sistemi de hemen araştırmaya başlıyorum.

Vallahi çok teşekkür ederim zaman ayırıp kısa kısa bilgilendirdiğin için. =)

gülşah_8484
21-12-2011, 16:46
birkaç tiyo da benden...
daha önceki konularda da yazmıştım.. en önemli konu; yönetimi arkana almak. Genel Müdür arkanda olursa, yaptığın işleri desteklerse işin çok kolay olur. her otelin işleyişi farklıdır, ancak... "Söz Uçar Yazı Kalır!!!" bunu hiçbir zman unutma, yapılması gerekenleri mail ile aşçıbaşına ve steward'a gönder, bilgi kısmında mutlaka GM olsun. bunu yaptığın taktirde, ilerde doğabilecek sıkıntılar karşısında, "bunu görmediniz mi Tuba Hanım" dediklerinde, ben şu tarihte bununla ilgili bir mail attım, kontrol edebilirsniz de. ancaak, mail attım işim bitti deme sakın, takibini yap, yapılmıyorsa "Hatırlatma" maili at. şu şu tarihli mailde belirtilen eksikler tamamlanmamıştır, acil yapılmalıdır. gereği bilginize gibisinden.
çalışanlarla mesafeni iyi koru, yanlış anlaşılma olmasın, ama seviye farkı olacaktır. fazla güleryüzünüz sonrasında size silah olarak dönebilir, aynı şekilde fazla despotluk da insani ilişkileri bozar. aradaki farkı anlayıp ona göre hareket edin.
günlük olarak depo kontrolleri yapın, ürünlerin hepsi streçlenmiş mi, üretim tarih etiketleri basılmış mı. depo sıcaklığını ölçün, ters bir durumda Teknik Servise bilgi verin,hatta dediğim gibi mail ile bildirin. personel görüntüsü, iş kıyafetlerinin temizliği, eldiven-kolluk kullanımını kontrol edin. Günlük HACCP formları düzenli tutuluyor mu, her mutfakta sıcaklık ölçer prob var mı, dezenfektanlar kullanılıyor mu...
ben bu işe başladığımda bu foruma üye değildim, dolayısıyla gerçekten birşey bilmeden başladın desem yeri, ancak zamanla oturacaktır. Otel sirkülasyonu yoğun olan bir çalışma alanıdır. buna hazırlıklı olun.
aslında söylenecek daha milyonlarca şey var ama, siz işe başlayın, zaten yavaş yavaş oturacaktır hepsi... ;)

Tuba Y
22-12-2011, 14:12
Teşekkür ederim. Sizler böyle yazdıkça işe başlama tarihimin gelişini tedirginlikle beklemenin yerini işin ehliymiş gibi hemen işe başlayıp dediklerinizi yapmak istemek alıyor. =)