PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gıda teknikerliği köreliyor mu?

nimfi
22-08-2012, 17:54
Arkadaşlar benim aklıma bir kaç şey takılıyor. Ben 2010 mezunu gıda teknikeriyim. Stajımın dışında (stajda da pek teknikerlik yaptığım söylenemez) gıda sektörüyle uzaktan yakından alakalı bir sektörde çalışmadım. 1 senedir çok farklı bir alanda çalışmaktayım. Dolayısıyla her ne kadar takip etmeye çalıştıysam da ister istemez gıda sektöründen uzak kaldım. :nohh4:

Sorumlu yöneticilik yapabiliyorduk o elimizden alındı diye bilgi edindim. Çoğu firma gıda mühendislerine neredeyse tekniker maaşı vermeye başlamış. Hal böyle olunca da tekniker yerine mühendisler tercih ediliyor sanırım. Teknikerler ara elemandan ziyade yarı vasıflı bazı firmalarda ise vasıfsız işçi konumuna düşmüş. Ne kadarı doğrudur bunların? :confusedug1: Gerçekten gıda teknikerliği bu kadar körelmeye başladı mı? (köreldi mi?) Teknikerler için yöneticilik, denetmenlik gibi hem keindimizi geliştirmek hem de mesleğimizi idame ettirmek için yapabileceğimiz birşeyler yok mudur? :frownje8:

Bilgilendirirseniz sevinirim canlar.

hi_axy07
23-08-2012, 11:41
Slm;

Ben kendi sektörümden örnek vereyim(Sektörüm Turizm)
Etrafımda bir çok gıda teknikeri arkadaşım var. bazıları gıda mühendislerinden bile daha iyi koşullarda çalışıyor. ama bazılarıda sadece mutfaklarda Aşçıbaşı sekreterliği yapıyor.
Bu iş bulma ve çalışma şartları, biraz klasik bir tabir olacak ama, tamamen kişinin kendisiyle ; ha birde ŞANS la alakalı..
İlk başlangıçta şansın varsa, hangi meslek olursa olsun ileride başarılı olunuyor.

nimfi
24-08-2012, 10:40
Okulda okumak gibi olmuyor ne yazık ki işte başarılı olmak. Yetiştirilmek üzere alınan yeni mezun teknikerler genelde satış, servis, telefon bakma vs görevlere veriliyor; haklısınız. Benim kafama takılan şey gerçekten buralarda bu koşullarda başlandığında gıda ile ilgili kendi sektörümüzde bir işe girmeye kalktığımızda tecrübemiz var diyebilecek miyiz? Üretim bilmiyoruz kontrol bilmiyoruz aslında :|

pkz06
31-08-2012, 16:25
bende yeni başladım kariyerime. 2.sınıf işletmelerde mümkün olduğunca çalışmaya tecrübe edinmeye bakın.