PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acemi mühendis

gıdacı34
20-10-2014, 11:49
Merhaba catering firmasında işe başlayalı 1.5 ay oluyor ve bu benim ilk tecrübem. İş hayatına yeni atıldığım için yaşadığım şeylerin normal yaşanılan şeyler olup olmadığını bilemiyorum ve içsel olarak çok sıkıntılar yaşıyorum. Burada benim yapmam gereken işler sizin bildiğiniz gibi mal alımı, numune alma,hijyen dikkat etme,sevkiyatın sorunsuz çıkmasını sağlama falan filan. bunları yapıyorum ancak kendimi çok boşta hissediyorum. Herkes üretmde koştururken ben eldiven bone takılmış mı hijyene dikkat ediliyor mu diye kontrol ediyorum. ilk günlede beni zorlasalarda artık dikkat ediyorlar buna seviniyorum ama hergün aynı şeyleri izlemek sıkmaya başladı. sürekl ayakta onları izliyorum. sanki boşuna duruyormuşum hissine kapılıyorum. ve herhangi bi olay olduğunda çalışanlar benden çok aşçının sözünü dikkate alıyorlar ben onlara bi görev verdiğimde asçıbaşının onayını alıyorlar ee bu da haliyle beni rahatsız ediyor. sürekli üretimde durduğum için sıkılıyorum veçalışanlar ile ister istemez samimi oluyorum buda ortamdaki hakimiyetimin azalmasına sebep oldu. Ayrıca bilmediğim birşey için danışacağım kimse yok aşçılara sorduğumda bunu blmıyor musun tepkisiyle karşılaştığım için ve aşırı alaycı oldukları için onlara danışamıyorum. mesleğimi çok seviyorum ama ruhsal açıdan çok yıpranıyorum. yardımlarınıza ihtiyacım var nasıl başedebilirim kendime olan saygımı yitirmek istemiyorum :(ilginiz için teşekkürler

Busra Timur
20-10-2014, 13:45
Merhaba catering firmasında işe başlayalı 1.5 ay oluyor ve bu benim ilk tecrübem. İş hayatına yeni atıldığım için yaşadığım şeylerin normal yaşanılan şeyler olup olmadığını bilemiyorum ve içsel olarak çok sıkıntılar yaşıyorum. Burada benim yapmam gereken işler sizin bildiğiniz gibi mal alımı, numune alma,hijyen dikkat etme,sevkiyatın sorunsuz çıkmasını sağlama falan filan. bunları yapıyorum ancak kendimi çok boşta hissediyorum. Herkes üretmde koştururken ben eldiven bone takılmış mı hijyene dikkat ediliyor mu diye kontrol ediyorum. ilk günlede beni zorlasalarda artık dikkat ediyorlar buna seviniyorum ama hergün aynı şeyleri izlemek sıkmaya başladı. sürekl ayakta onları izliyorum. sanki boşuna duruyormuşum hissine kapılıyorum. ve herhangi bi olay olduğunda çalışanlar benden çok aşçının sözünü dikkate alıyorlar ben onlara bi görev verdiğimde asçıbaşının onayını alıyorlar ee bu da haliyle beni rahatsız ediyor. sürekli üretimde durduğum için sıkılıyorum veçalışanlar ile ister istemez samimi oluyorum buda ortamdaki hakimiyetimin azalmasına sebep oldu. Ayrıca bilmediğim birşey için danışacağım kimse yok aşçılara sorduğumda bunu blmıyor musun tepkisiyle karşılaştığım için ve aşırı alaycı oldukları için onlara danışamıyorum. mesleğimi çok seviyorum ama ruhsal açıdan çok yıpranıyorum. yardımlarınıza ihtiyacım var nasıl başedebilirim kendime olan saygımı yitirmek istemiyorum :(ilginiz için teşekkürler

Merhaba Elif Hanım, öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Bu sıkıntıları yaşamayan bir gıda mühendisi yoktur heralde. Yapacağınız işleri genel olarak tarif etmişsiniz " mal alımı, numune alma,hijyen dikkat etme,sevkiyatın sorunsuz çıkmasını sağlama ". Bunlara ek olarak, mevcut olan bir kalite sistemi var ise devam ettirmek, yok ise kurulumu sağlamak. Haricindeki durumlar için (pazarlama,muhasebe işleri v.b) ufak işletmeler için ekstradan iş yükünüzdür. Mümkün olduğunca taviz vermemeye çalışın ancak diretmeniz olumsuz olarak dönecektir (işinizden olma durumu gibi :) )

Bu konuda birçok arkadaş sizlere fikir verecektir, ben genel olarak birşeyler yazmak isterim..
Öncelikle çalışanlar ile samimiyeti fazla ilerletmeyin. Samimi olmayın demiyorum ama sınırlarınızı belirleyin. Sizin bu konuda (yönetimden kimse yok ise) en büyük destekçiniz aşçıbaşıdır, ki aranızı iyi tutmanız diğer çalışanların gözündeki saygınlığınızın devamı için şarttır. Kendinizde belirtmişsiniz, siz görevler verdikten sonra aşçıbaşına soruyorlar, bu yüzden aşçıbaşı ile aranızın iyi olması gerekmekte...

Çalışanları kontrol edin, yeri geldiğinde onların başına durarak izleyin. Yanlışlarını veya doğrularını aklınıza not edin ve daha sonra bunlar ile ilgili eğitimler hazırlayın. En kötü ihtimal ayda bir eğitimler verin. Bir çay molasında bunu halledebilirsiniz. Çalışanları izlerken kendinizide eğitin. Özellikle hammadde alımları, hazırlanması, pişirme, porsiyonlama, sunum veya taşıma... Tüm bunların nasıl yapıldığını onlardan daha iyi bilin, bunun için dikkatli izleyin.

Hijyen konusunda eğitimler verin. Eğitimlerinizi kesinlikle örnekler ile pekiştirin. İş sağlığı ve güvenliği konusuna önem verin. Mesela kaygan zaminler veya kullanılan aletler için uyarıcı levhalar veya talimatlar hazırlayın.

Yazacak çok şeyler var, bu konuda soru cevap şeklinde ilerlemek sizler için veya bu sıkıntıyı yaşayacak diğer arkadaşlar için güzel olacaktır. Şimdilik bu kadar, sorunuz olursa çekinmeden soru sorabilirsiniz....

gıdacı34
21-10-2014, 07:43
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim:) aşçı başı ile iyi gecinemiyoruz çünkü sürekli beni aşağılama ve açık yakalama peşinde bende açıkçası herseyi bilmediğim için burdada öğretme imkanı sağlamıyorlar. Pek bir söz hakkım yok örneğin köfte yapılmış birsürü ağzı açık şekilde konmuş ağzını kapatın diyorum yaw tamam kullanacaz onu diyor. Onla mi ugrasayim birsürü isim var diyo. Ne yapacagimi bilmiyorum.

Nuran AYDEMİR
21-10-2014, 12:05
Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim:) aşçı başı ile iyi gecinemiyoruz çünkü sürekli beni aşağılama ve açık yakalama peşinde bende açıkçası herseyi bilmediğim için burdada öğretme imkanı sağlamıyorlar. Pek bir söz hakkım yok örneğin köfte yapılmış birsürü ağzı açık şekilde konmuş ağzını kapatın diyorum yaw tamam kullanacaz onu diyor. Onla mi ugrasayim birsürü isim var diyo. Ne yapacagimi bilmiyorum.
Sayın gıdacı34; sizin işinizi en iyi şekilde yapmanızın yolu işvereninizi ikna etmektir. O bütün çalışanların önünde sizin sorumlu olduğunuzu bildirirse aşçıbaşı veya diğer hiçbir çalışan sizi aşağılamaya ya da açık yakalamaya cesaret edemez. Öncelikle işvereninizle görüşüp bunu sağlamalısınız.
Onun sonrasında ise aranızdaki mesafeyi koruyarak, hakkaniyetle hareket ederseniz hem vicdanınız rahat olur , hemde siz huzurlu bir şekilde işinizi yaparsınız. Çok fazla iyi niyet sadece size zarar verir, bunu sakın unutmayın.
İnternette ve sitemiz de catering ile ilgili sayısız doküman var. Küçük bir araştırma ile ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz.
Mesleki olarak karşılaştığınız diğer problemler ile ilgili bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
İyi çalışmalar dilerim.

gıdacı34
21-10-2014, 12:19
yardımlarınız için çok teşekkürler önerilerinizi dikkate alacağım.(eğer hala istifa etmeden durabilirsem:/ )

Nuran AYDEMİR
21-10-2014, 13:34
yardımlarınız için çok teşekkürler önerilerinizi dikkate alacağım.(eğer hala istifa etmeden durabilirsem:/ )
İşvereninize karşı dik durmanız çok önemli. 12 yıllık iş hayatı kesinlikle bunu öğretti bana. Ne kadar alttan alırsanız o kadar çok ezilirsiniz. O nedenle aradaki mesafeyi iyi ayarlamak gerek.

Busra Timur
21-10-2014, 16:44

Böyle ortamlarda her zaman bulunacaksız. İş hayatı olsun, sosyal hayat olsun... Bu tür insanlar peşinizi bırakmayacaktır. Demem o ki, hiçbirşeye karşı güçsüzlüğünüzü göstermeyin. İş hayatınız daha yeni. Hemen pes etmeyin. Karşınızdaki insanlara deneyimsiz olduğunuzu hissettirmeyin. Hayatın her alanı güçlü olmayı gerektiriyor. Sizi çok iyi anlıyorum. Ama kendinizi geliştirebilmek adına işinizi sevin, işyerinizi sevin. Hiçbirşeyin sizi bunlardan soğutmasına izin vermeyin derim...

gıdacı34
22-10-2014, 11:00
büşra ve nuran hanım öncelikle içim ferahladı böyle dertleştikçe sizlerden akıl aldıkça. Söylediklerinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim yol gösterdiğiniz için .son birşey daha sormak istiyorum mesela üretime gelecek etten,tavuktan beni haberdar etmiyorlar. bize et karkas olarak geliyor normalde bakanlığa uygun olup olmadığının belgesini bana göstermeleri gerekiyor ama nedense bana haber verme gereği duymuyorlar. bikaç kez uyardım ama yine aynı şeyi yaptılar sürekli benim sormam gerekiyor birşeylerin peşinde koşturup onları sıkboğaz etmem gerekiyor .sizce ipleri nasıl elime alabilirim?

Nuran AYDEMİR
22-10-2014, 12:08
büşra ve nuran hanım öncelikle içim ferahladı böyle dertleştikçe sizlerden akıl aldıkça. Söylediklerinizi dikkate alacağım çok teşekkür ederim yol gösterdiğiniz için .son birşey daha sormak istiyorum mesela üretime gelecek etten,tavuktan beni haberdar etmiyorlar. bize et karkas olarak geliyor normalde bakanlığa uygun olup olmadığının belgesini bana göstermeleri gerekiyor ama nedense bana haber verme gereği duymuyorlar. bikaç kez uyardım ama yine aynı şeyi yaptılar sürekli benim sormam gerekiyor birşeylerin peşinde koşturup onları sıkboğaz etmem gerekiyor .sizce ipleri nasıl elime alabilirim?
Sayın gıdacı34; bunu sağlamanızın tek yolu önceki mesajlarda da belirttiğim gibi işvereninizin desteği. Siz sorunlarınızı ona iletin, sorumluluk konusunda çözmesini isteyin. Yada kamera sistemi kurdurabilirsiniz mal girişinin olduğu alana. Mal alımı yapılan firmalara benim onayım olmadan mal kabulü olmayacakta diyebilirsiniz.

Busra Timur
22-10-2014, 14:57

Nuran Hanıma katılıyorum. Yöneticinizden destek alarak firmalardan gelen ürünlerin kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Yöneticinize bu durumdan bahsederseniz size yardımcı olacacaktır diye düşünüyorum.

gıdacı34
23-10-2014, 09:37
Nuran Hanıma katılıyorum. Yöneticinizden destek alarak firmalardan gelen ürünlerin kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Yöneticinize bu durumdan bahsederseniz size yardımcı olacacaktır diye düşünüyorum.
yöneticimiz haftada bir yada iki kere geliyor.Açıkçası pek umursamıyor

Busra Timur
23-10-2014, 09:44
yöneticimiz haftada bir yada iki kere geliyor.Açıkçası pek umursamıyor

Peki işyerinizde başka yetkili kimse bulunmuyor mu?

gıdacı34
24-10-2014, 10:18
Peki işyerinizde başka yetkili kimse bulunmuyor mu?
bi pazarlama müdürü, aşçı başı bir de ben :(

Busra Timur
24-10-2014, 11:44
bi pazarlama müdürü, aşçı başı bir de ben :(

O halde duruma haftada bir ya da iki kere gelen yöneticinizle çözüm bulmanız gerekiyor. Konuya başlamadan önce ciddi bir konu olduğunu belirtirseniz belki işe yarayabilir.

pallidus
24-10-2014, 19:23
başlık ilgimi cekti baktım okudum yorumlarınızı paylaştığınız sorunların birebir aynısını ben de yaşıyorum şöyle bir farkla bizim aşçıbaşı patron.. aşağılama resmen var gurur meselesimi blmem ama aşçılarda bu var. e tabi patron (aşçıbaşı) bunu yapınca kimse de pek ciddiye almıyor. tutarsızlık almış başını gidiyor bir gün söylenenin ertesi gün tam tersi söyleniyor en iyisi yeni bi başlangıç yapmak ve bu bahsettiğiniz hataları tekrar etmeden ipleri en baştan ellerine almak gerek. yardımlar için çok saolun..