PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabancı Holding gıdadan çekiliyor

goncuali
15-08-2007, 15:36
Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding, Ömür Piliçleri ve Piyale bisküvilerini elinden çıkardıktan sonra gıda alanındaki şirketi GıdaSA'nın hisselerini de satıyor.

Şirketin yüzde 99,65'lik hissesinin MGS Marmara Gıda Sanayii şirketine satılması konusunda anlaşma imzalanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, GıdaSA'nın satışa konu olan şirket değeri 227,3 milyon YTL olarak belirlendi. Yapılan anlaşmaya istinaden Sabancı Holding AŞ portföyündeki GıdaSA hisselerinin tamamı 2,1 milyon YTL karşılığında satılmış olacak. Satış süreci gerekli izinlerin alınmasından sonra tamamlanacak. Sabancı, gıda alanında Türkiye'deki en eski sanayici kuruluşlardan biriydi. Özellikle 60 yıllık Marsa şirketinin Ona, Luna, Sabah ve Evin gibi markaları ile kamuoyunda adını duyurmuştu. Holding, gıda şirketlerini GıdaSA çatısı altında topladıktan sonra Piyale markası ve fabrikalarını satın aldı.

Haziran 2004'te Piyale markası ile yeniden toz tatlılar ve puding kategorisine girildi. 2004 Kasım'ında Saka markası ile yeniden su sektörüne giriş yaptı. 2005 başında şirket Ömür'le beyaz et sektörüne ve Deren'le çay sektörüne giriş yaptı. Şirket, geçen yıl Sakarya Hendek'te un ve makarna alanına 28 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bir diğer faaliyet alanı olan pet ve damacana su alanında 2006 yılında yüzde 40 seviyesinde büyümüştü. Saka markası ile Avrupa'nın "doğal mineralli su" ruhsatını alan şirket, İngiltere, Almanya ve Danimarka'ya ihracat yapıyordu. Holdingin internet sitesinde ise bu yıl yeni kategorilerde üretim kapasitesini artırmayı ve daha geniş bir coğrafyaya ulaşarak pazar payı artışını hedeflediği belirtiliyor. Şirket 2006'da 321 milyon dolar net satış yaparken geçen yıl yeterli kâr edemediği için Ömür'ü satarak beyaz et sektöründen çıktı. Ekonomi Servisi

Oğuz Pelikli
15-08-2007, 16:03
Sabancıyı anlamakta zorluk çekiyorum zaten.

Gitti elin fransız firmasını getirip türkiye piyasasına ortak olarak soktu. sonra adamlar baktı ki harika bir pazar sonra ortaklık bozuldu. şimdide sabancı kendi gıda sektöründen çekiliyor. Bu nasıl bir başarısızlıktır.

Kendi başarısız olduğu yetmiyor, birde fransızlara pastadan pay sahibi yaptı. Kardeşim madem beceremeyecektiniz ne istediniz bizim cumhuriyetle yaşıt olan piyalemizden. Sabancı grubuna günden güne daha da gıcık olmaya başladım.

stumpforte
15-08-2007, 23:04
GıdaSa'yı alanların kim olduğu hakkında bilginiz var mı?
Milliyet'teki habere göre hisselerin %96'sını MGS Marmara Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ adlı şirket alıyormuş! Marmara Gıda bildiğim kadarı ile Ülker Grubu ile epey yakın ilişkilere sahip! Benim merak ettiğim Sabancı'nın yapamadığını Ülker grubu yapabilir mi, söz konusu işletmeleri başarıya taşıyabilir mi?

goncuali
16-08-2007, 01:04
oğuz kardeşim, düşüncelerine tamamen katılıyorum. demek ki bazı durumlarda şahsi menfaat milli menfaatın önüne geçebiliyor...
eğer ülker grubu satın alıyorsa buna sevinirim. ve başaracağına inancım tam. yabancılara gitmesinde kim alırsa alsın.

Oğuz Pelikli
16-08-2007, 09:55
Gıda konusunda ülker grubu gerçekten çok deneyli ve bilgili. Konu hakkında gerekli yatırım ve arge çalışmalarınıda yapmaktan çekinmiyorlar. Deil sabancının yapamadığını sabancının denemeyi düşünemediği şeyleri bile yapacaklarına eminim. İki tane tesislerinde gezme imkanım oldu. Gerçekten iyi çalışıyorlar. ayrıca gıda konusundaki başarılarıda bence ortada. Mesela yağ sektöründeki dünya devi unilever'i bile piyasadan silebilecek bir güce geldi. biskuvi ve çikolatada yıllar içinde kat ettiği başarı ortada. bunun gibi örnekler çok o yüzden ülker grubu bu işi başarır. Adamlar gıda konusunda el atılmadık sektör bırakmamaya kararlılar.

Bencede pazar yabancı şirketlere kalacağına bizden birilerine kalsın daha iyi.

goncuali
16-08-2007, 11:33
sonuçta ülkerin 23000 çalışanı var. diğer söylediklerin tamamen doğru bende ülkerde staj yaptım. ayrıca 100 ün üstünde ülkeye ihracat yapıyor. sadece ülker ürünlerinin satıldığı ülkeler var.

goncuali
17-08-2007, 16:13
Uzun süredir gıda sektöründen çıkma sinyalleri veren Sabancı Grubu, GıdaSA’nın yüzde 99.65’ini BİM’in büyük ortağı Mustafa Latif Topbaş’a sattı. Sabancı GıdaSA'yı BİM'in büyük ortağı Topbaş'a sattı.

Güler Sabancı sinyali vermişti Sabancı, gelecekteki sektörler arasında görmediği gıdadan çekilme kararı aldı. Şirketi BİM'in büyük ortağı Mustafa Latif Topbaş'ın sahibi olduğu Marmara Gıda Sanayii'ne sattı. Mustafa Latif Topbaş, aynı zamanda Ülker'in kurucusu Sabri Ülker'in torunu olan Ali Ülker'in de kayınpederi. Topbaş, aynı zamanda Ülker şirketlerinden Ak Gıda'nın da yönetim kurulunda yer alıyor. Sabancı Holding dün akşam saatlerinde bir yazılı açıklama yaparak gıdadan çekildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Sabancı iştiraklerinden Gıda- SA AŞ'nin yüzde 99.65'lik hissesinin, MGS Marmara Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Açıklamada, Gıda- SA'nın satışa konu olan şirket değeri 227.3 milyon YTL olacağı belirtildi. Bu yapılan anlaşmaya istinaden Sabancı Holding portföyündeki GıdaSA hisselerinin tamamı 2.1 milyon YTL karşılığında satılmış olacak. Satış, gerekli izinlerin alınmasıyla tamamlanacak.

BEKLENEN GELİŞME
Sabancı Grubu'nun gıda sektöründen çekileceği, sinyalleri daha önce verilmişti. Gıdada beklediği başarıyı elde edemeyen ve geçtiğimiz günlerde enerji, çimento ve finansa odaklanacağını açıklayan Sabancı Holding'in GıdaSA'yı elden çıkaracağı bir süredir konuşuluyordu. Geçtiğimiz günlerde Ülker İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker'in GıdaSA'ya ait fabrikaları ziyaret etmesinin ardından, piyasada Gıda- SA'yı Ülker'in satın almak üzere olduğuna ilişkin haberler konuşulmaya başlanmıştı. Dün gün içinde Ülker'den yapılan açıklamada "Ülker ile ilgilenmiyoruz" bilgisi geldi. Akşam saatlerinde GıdaSA'dan yapılan açıklamada da, şirketin yüzde 99.65'lik hissesinin MGS Marmara Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye satılması konusunda anlaşma imzalandığı açıklandı. Bu açıklamanın ardından MGS'nin sahibi ve Ali Ülker'in kayınpederi Mustafa Latif Topbaş çıkınca, Topbaş'ın GıdaSA'yı almak için Ülker İcra Kurulu Üyesi Murat Ülker'den akıl aldığı ortaya çıktı.

UMDUĞUNU BULAMADI
Marsa şirketiyle uzun yıllardır bitkisel yağ üretiminde faaliyet gösteren Sabancı, ilerleyen dönemde dünya gıda devi Kraft ile ortak oldu. Sabancı Grubu, geçtiğimiz yıllarda bu şirketle yolları ayırdı, ardından Piyale'yi bünyesine kattı ve bu markayla bisküvi pazarına girdi. Ancak bisküvide de umduğunu bulamadı. Şirket daha sonra Deren ile çay, Saka ile su sektöründe de yerini aldı. GıdaSA'nın net satışları 2006 yılında 321 milyon dolara ulaştı.

Oğuz Pelikli
17-08-2007, 17:41
bim'in ülker ile direkt alakası yok. bim'in bu işi başarıp başaramıyacağını zaman gösterecek. ülker olsaydı kesin evetti ama bim?

goncuali
18-08-2007, 00:47
bim de güçlü bir firma ama sana katılıyorum ??????

m1995
28-09-2007, 21:29
Güler Sabancı sinyali vermişti Sabancı, gelecekteki sektörler arasında görmediği gıdadan çekilme kararı aldı.
Geleceğin sektörü olarak görmediklerinde ciddiler mi yoksa başarısızlığı kapamak için kullanılmış bir bahane mi acaba?
Piyale 'yi beğeniyordum son dönemde ama bisküvi olarak değil,çorba,toz karışım,makarna vs. ürünler olarak.
Beni orada özellikle pazarlama ve ürün yönetimi departmanında işe almalarını tavsiye ediyorum onlara;1 numara yaparım walla :hihihi::w00t::hihihi::w00t:

Tanakan
29-09-2007, 12:52
Güler Sabancı sinyali vermişti Sabancı, gelecekteki sektörler arasında görmediği gıdadan çekilme kararı aldı.
Geleceğin sektörü olarak görmediklerinde ciddiler mi yoksa başarısızlığı kapamak için kullanılmış bir bahane mi acaba?

Sabancı, bir holding olarak başarısızlık gibi bir alternatifi yok. İşler o haddeye gelmeden gerekli adımlar atılır. Belki bu da onlardan biridir. Sabancının gıda sektöründen çekilerek elektronik sektöründe kuvvetlenme planları yaptığı fikrini taşıyorum. Bazı örnekler verecek olursam geçen sene Teknosa Romanya’nın önde gelen zincirlerinden Primex’in yüzde 51 hissesini almak üzere anlaşmaya vardı. Evet üzülerek söylüyorum ki gıda işi Türkiye'de zor. Çünkü setörü besleyecek tarım sektörü öldürülmek için uğraşıldı. Buğday ihraç eden ülke ithal eder oldu. Ziraat mühendisleri işsiz beklerken aflatoksinli biberler gümrüklerde imha edildi, inanırsanız tabi.