PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İşinizi seviyor musunuz?

mensur
21-08-2007, 23:13
evt arkadaşlar diğer meslek dalarına baktım hiç biri işini sevmiyor ama gıdacılara baktım hepsi işini gereğinden fazla seviyor yoksa sevmeyen arkadaşlarımız varmı

bize kendi işinizi anlatabilirmisinizzz

suleymangursel
22-08-2007, 08:54
Değerli kardeşim,
Öncelikle bu kadar girişimci olduğun için seni kutluyorum. Mesleğe yeni adım atacak olmana rağmen bu platformda bulunman bence çok hoş bir olay. Şimdi mesleği sevme konusuna gelelim. Evet, mesleğimizi seviyoruz. En azından bu platformdaki arkadaşlarımızın bu mesleği sevdiğine inanıyorum. Ben daha önce yazmış olduğun yazıda da belirtmiştim, herşeyden önemli olan mesleğini benimsemek ve sevmektir. Mesleğin ne olursa olsun o meslekte kariyer yapmak, başarılı olmak istiyorsan sevmen şart. Zaten insan sevmediği bir işi yaaprsa herşeyden önce mutsuz olur, mutsuzluk da motivasyonunu etkiler ve başarısızlığı getirir. Umarım sen de mesleğimizi sever ve ileride çok başarılı bir meslektaşımız olarak sektörde karşımıza çıakrsın. Görüşmek dileğiyle...

Oğuz Pelikli
22-08-2007, 09:03
güzel bir başlık...
anketler bölümnde olsa daha güzel olurdu sanki :)
o yüzden anketler bölümüne taşıyorum :)

yaptığım hangi işi anlatayım ki :)
Üretiimn planlanması, plana göre devam etmesi, kalite güvencenin koordinasyonu, uygunsuzluklarda ne yapılacağına karar verilmesi, sergi zamanı sergilerin kontrol edilmesi, soğukhava depolarının kontrol edilmesi ve organizasyonu, ISO 22000 ekip liderliği, ve daha bir sürü iş... :D

Gülsel ŞEN
22-08-2007, 09:14
bizim yapacağımız güzellikler(sözüm bizim forumfood ailesine) ve kötülükler(sözüm bizim forumfood ailesinden dışarı) insanlar ve onların sağlığı için olduğu için mesleğimi seviyorum.ama herbirimiz ayrı sektörlerde ayrı ayrı sorumluluklar alıp (bazen daha daha daha çooookkkkk) ülkemize hizmet ediyoruz.ucu insan sağlığı olduğu için ve bilinçlendirme olduğu için ben mutluyum.

ama bazen müşterilerimiz yemeğin salçalısı......:)dediğinde ve yıpratıcı yersiz eleştiriler yaptığında da üzülüyorum.

kutsal bir meslek ama bizimkisi
öğrenecek bunu herkes abisi:D

antakyalı
22-08-2007, 09:26
bende işimi seviyorum
bizim meslek renkli yapacak çok çeşitli iş kollarımız var
şu anda turizmdeyim
işler artık rutin
yaptığım işler
gelen gıda hammaddelerinin okeyi
haccp
yani haccp tüm gerekleri

bi gün sıkılırsam
gider bir fabrikaya başka bi şey üretirim
dediğim gibi bizim meslek renkli çok iş var
yapana çok

antakyalı
22-08-2007, 09:27
ama bazen müşterilerimiz yemeğin salçalısı......:)dediğinde ve yıpratıcı yersiz eleştiriler yaptığında da üzülüyorum.

sizim müşteriler böyle mi eleştiriyor
vay be

Gülsel ŞEN
22-08-2007, 09:32

sizim müşteriler böyle mi eleştiriyor
vay be

ya varya müşteri bizde devamlı olduğu için yemek tadına alışıyor ve şikayetler başlıyo yok yağlı,yok salçalı yok bunu gönderme cüneyt daha daha neler neler bakma espirili dediğime bazen cidden bunalıyorum...

eng_1982
22-08-2007, 09:46
2005 yılının haziran ayında mezun olduğumda gıda mühendisi olduğum için ve üniversiteyi başarılı bir şekilde 4 yılda bitirdiğim için seviniyordum.Hedefim üniversiteden kopmadan bu işin en iyisini yapmaktı bunun içinde akademik kariyer yapıp bu yolda gidebildiğim yere kadar gitmek istedim ve o yıl yüksek lisansa başvurdum ama ne yazıkki kabul edilmedim. İlk sıkıntıyı bu şekilde yaşamıştım. Ama şanslıydım 2005 yılının ağustos ayında memleketimde bir yemek firmasında işe başladım (En büyük sıkıntıların başladığı an). İlk iş deneyimim olduğu için biraz acemilik yaşadım tabi ilk aylarda bir kaç ay sonra alıştım. Tabi bu arada akademik kariyer yapma düşüncesi her zaman aklımın bir kenarında duruyordu bu yüzden bir yandan da yüksek lisans için ders çalışıyordum. aradan 5 ay geçtikten sonra iş yerindeki sıkıntılar başladı. ihtiyaç duyduğum bazı şeyleri işletme sahibine söylüyordum ama genelde alınmıyordu veya iş işten geçtikten sonra alınıyordu. bu arada yeni bir işletme olduğu için HACCP ve ISO yu almak için benden habersiz bana sormadan bir danışman firmayla anlaşmış patronum. danışman firmanın görevlendirdiği adam bizim yörenin tabiriyle tam bir kuru gürültü hiçbirşey yapmıyordu patronum çalışmaların nasıl gittiğini sorduğunda benden dolayı çalışmaların yürümediğini söylüyormuş. Halbuki kendisinin yapması gereken tüm işleri ben yaptım. Nihayet işin sonunda o ortalıklarda yoktu ben kendi başıma tüm belgeleri işletmeye alınmasını sağladım ama o zamanlar bu meslekten baya nefret ediyordum yaşadığım sıkıntılardan dolayı.kEşke 4 yıl okuyucağıma kendime bir iş kursaydımda kendi yağımda kavrulsaydım diyordum.(Burada yaşadığım sıkıntıların hepsini anlatsam sayfalar yetmez onun için bir tanesini anlattım) Nitekim 2006 ağustos döneminde tekrar yüksek lisansa başvurdum kabul edildim. Şimdide sevdiğim ve istediğim işi yapmaktayım ve iyikide gıda mühendisi olmuşum diyorum.
Kısacası her insan istediği işi yapmalı mesala süt sektöründen hoşlanıyorsa süt işletmesinde çalışmalı gibi. Aksi takdirde hayat çekilmez bir hal alıyor ve insan kendisini yıpratıyor.

mensur
22-08-2007, 10:30
yorumlarınız işin teşekürler sizden bu şeyleri duyduktan sonra bana okuma hevesi geldi

:) GaMzE (:
10-09-2008, 15:22
insan sağlığı etkileyen bir mesleğimiz olduğu için riskli ve riskli olduğu içinde sürekli kendimizi geliştirip en iyiyi yakalamamız gereken çoook güzel bir mesleğimiz var..Uzun yıllar mesleğimi yapmak istiyorum. O yüzden akademik bilgilerimi pratikte uygulayabileceğim bir iş istiyorum. Umarım bütün gıdacılar sevdikleri işi yapma şansına kavuşurlar. :)

vuslat
05-03-2009, 13:25
tabiikide seviyorum ...gıda mühendisliği benim için mühendislikler içinde en güzeli...

Melek DEMİRBAŞ
10-03-2009, 18:58
Merhabalar ben Melek gıda muhendıslıgı son sınıf ogrencısıyım ve meslegımı cok sevıyorum gerek laboratuvar olsun gerek fabrıka olsun ve ar-ge calısmaları cok eğlencelı ve severek yapıyorsunuz okula ılk basladıgım yıl uzay muhendısımı alt tarafı gıda muhendısı dıyen cok arkadasım vardı okumus cahıl olduklarını dusunurdum hep o arkadaslarımın ve sımdı meslegımız dahada gundemde o arkadaslarım sımdı wow dıyorlar fakat benım gozumdekı degerlerı degısmedı... ne yazıkkı meslegımız ne olursa olsun severek yaptıkmı cok ıyı yerlerde oluruz ... sadece paylasmak ıstedım tesekkurler:wubsx7:

muratyilmaz_20
11-03-2009, 00:25
mesleğimi bilerek ve severek seçtim ama sadece şikayet ettiğim konu; üniversitelerde verilen eğitimdeki farklılıklar ve devletin uyguladığı(bize karşı) çifte standart.

aspergillus
11-03-2009, 11:00
Sorun bana göre kanunların uygulanmaması ve denetimsizlik. Bu faktörler üçkağıtçı patronların baya işine yarıyor:) Onun dışında evet mesleğimi seviyorum. Bunda çalıştığımız yer çok önemli. Şu an yakşalık 2000 kişi kapasiteli bir kolejin kalite yönetim müdürlüğünü bana bağlı teknikerimle beraber yürütüyorum.Ayrıca 500 kişilik daha küçük bir projeninde proje müdürlüğünü yapıyorum.Kalite yönetimi sürdürdüğüm yerde denetimlerimi yaparım,personel eğitimleri v.s müdürlüğünü yaptığım yerde de mönüler,sipariler,üretim kontolü v.s v.s iş bitmez:)

sooz21
16-06-2009, 11:58
Ben 2005 yılında geldim Diyarbakır'a burada gıda mühendisi diploması sadece ihale ile iş yapan firmaların teklif dosyasında işe yarardı o zaman. Nitekim ben de bir müteahhit firmanın merkez bürosunda aynı amaçla, asgari ücretle (inanın evde boş boş durmak daha can sıkıcı) işe alındım. Ankara da HATEK'ten KYS ve HACCP ile ilgili eğitimler almıştım, değerlendireyim dedim ve 1 ay sonra HACCP belgesi aldım firmaya. Sonra baktım firmanın satınalmasını da A'dan Z'ye ben yapıyorum. Personel, maliyet, ön muhasebe derken bir baktım firmanın vazgeçilmez elemanı olmuşum ama maaş zammı söz konusu değil. Sonunda çok komik bir zam teklif edilince istifa ettim. 2 ay işsiz gezdikten sonra son derece kurumsal, uluslararası, paranın ve özlük haklarının kesinlikle sorun olmadığı bir mermer işleme ve ihracat firmasında KYT olarak işe başladım. 1,5 yıl burada çalıştıktan sonra bir takım özel nedenlerden ötürü ücretsiz izne ayrıldım. İznim bitince tekrar mermer firmasına dönmek istemedim. O sıralarda ilk çalıştığım müteahhit firma beni tekrar işe çağırdı. Hem de çok cazip bir teklifle. Ben de kabul ettim. Kendimi yine çok kötü bir ortama hazırlamıştım ama kurumsal gelişimini tamamlamış, parayı dert etmeyen, beşeri ilişkilerin mükemmel olduğu bir ortam buldum karşımda. Benim 2 yıl önce kurduğum sistemi devam ettirmişler ve firmadaki ilerlemenin farkına varmışlar. Sonradan değerim anlaşılmış ve şimdi daha da faydalanmak istiyorlar benden. Neredeyse 1 yılım dolmak üzere gıda mühendisliği dahil her türlü işi yapıyorum, bizzat yapmasam koordine ediyorum. Ama herşey çok sistematik ve hala gözle görülür bir ilerleme var. İnsan verdiği emeklerin karşılığını alınca motivasyon tavan yapıyor. Bu kadar şeyin ardından işimi çok sevdiğimi söylememe gerek var mı?:)

aspergillus
16-06-2009, 13:05
Bu tarz yazılar insanı motive ediyor.Teşekkürler.O bölgelerde Diyarbakır,Urfa iş durumları nasıl? Gaziantep i gördüm sadece staj için gayet iyiydi.

sooz21
16-06-2009, 13:31
Gaziantep Gıda Sanayiinde oldukça gelişmiş bir il. Diyarbakır'da bir kaç un ve süt ürünleri fabrikası var o kadar. Ama hazır yemek hizmeti veren işletme sayısı çok. Dolayısıyla firmalar arasındaki rekabet yapılan işin kalitesini de etkiliyor. Şöyle anlatayım hepimiz üniversitede okuduk; hangimiz Dicle Ünv gibi porselen tabaklarla, kağıt kılıflı paslanmaz çelik çatal kaşıklarla öğrenci yemekhanesinde yemek yedik?

ilhamiteker
12-02-2010, 16:20
hersabah işe gelirken neşeli gelıp gıtmek prensıp halıne getırmısım..

çünki işimi çok sevıyorum.

sadece insanlar bıraz somurtmama sebeb oluyor.:p

rennin
13-02-2010, 13:52
ben sevmiyorum linkini tıkladım:(
2001 mezunuyum (PAÜ)
bu mesleği sırf şu yemek firmaları yüzünden sevmiyorum
4 yıldır yemek sektöründe çalışıyorum
2 yıldır aynı yemek firmasında çalışıyorum:(
30 yaşındayım
ne zaman emekli olacağım acaba:)

mutlu_571
15-02-2010, 12:01
ben sevmiyorum linkini tıkladım:(
2001 mezunuyum (PAÜ)
bu mesleği sırf şu yemek firmaları yüzünden sevmiyorum
4 yıldır yemek sektöründe çalışıyorum
2 yıldır aynı yemek firmasında çalışıyorum:(
30 yaşındayım
ne zaman emekli olacağım acaba:)

2041' de:D ama üzülme 35 seneden az kalmış.

limonik
04-12-2010, 09:56
....Evet...

yawrukus
08-07-2011, 14:10
akademisyen olmayı düşündüğüm için seviyorum evet:) ama okul değil de dışarıda çalışsaydım düşük maaş artı yorucu iş saatlerinden ötürü (yani daha össye girmeden bilseydim) tercih etmeyebilirdim. etmeyebilirdim diyorum çünkü gerçekten eğlenceli bir mesleğimiz var. biraz da maaşı güzel olsa hiç fena olmazdı tabi:)

asel
09-07-2011, 13:16
İnsanlara bİrŞeyeler ÖĞretmeye ÇaliŞmak ve devaminda o kİŞİnİn ÖĞreneceĞİ ve deĞİŞtİreceĞİ bİrtek davranisindan bİrÇok İnsanin İstİfade edecek olmasi ;mutluluk verİcİ......

rennin
10-07-2011, 11:41
Hayır sevmiyorum:S
Veteriner olmak istiyordum. Olmadı. 1 tercih altta kaldı ne yazık ki.
Ama çok şükür çalışıyorum.

The Pasha
14-07-2011, 09:12
Bu mesleğe ilk başladığımda pek sevmezdim ama sonra sonra baya baya bi sevmeye başladım..
Hamdolsun..

nhelis
14-07-2011, 10:31
yeni mezunum 2 haftadır çalışıyorum şimdilik evet seviyorum :)

pangıda
10-09-2011, 17:56
mezun olalı üç ay bu üç ayda resmen çöktüm insan faktörüyle uğraşmak çooooooooooook zor galıba ben bu mesleği sevmiyorum herşey için çok geç olsada

kalliope
10-09-2011, 22:10
sevmeye çalıştıkça sevmemem için uğraşıyorlar sanki :D sevmiyorum şimdi o vakit :)

lostmymindd
13-09-2011, 09:59
İlginç seven oranı yüksek, gerçi yıl 2007 de açılmış :D

habdil
13-09-2011, 10:19
Ben de işimi seviyorum hem de çok.Neden sevmeyeyim ki?Yönetici de olabiliyorsun,yeni bir ürün üreten üretici de.Düşünsene tüm Türkiye ya da dünya bir gün senin ürettiğin yeni ürünü konuşacak.Bunların hepsi bizim elimizde. Bu anlattıklarım hayal diyelim.Ama bütün meslektaşlarım şu an en iyi yönetici olma yolunda.Sevilmeyecek meslek değil ki sevmeyelim.Bizim meslekte en iyi hoca da olursun,en iyi projelere imza atan da.Tercih hakkı senin elinde.Türkiye 'de hepimiz sabırla bu mesleğe gereken önemin verilmesini sağlayacağız buna inanıyorum.Kıymeti bilinmezken bu kadar seviliyorsa düşün artık sen gerisini..Özetle şunu söyleyeyim eğer istersen kendini her gün yeni yönlerinle keşfedebilirsibn bu meslekle...

OzanA
19-10-2011, 18:10
mezun olduktan sonra boşta kalmayayım ve deneyim olsun diye yemek sektöründe çalışmaya başladım. hem boş kalmayacak hemde bişeyler öğrenecektim.. öylede oldu bana çok şey kattı. iyiki çalışmışım diyorum. şimdi ise istediğim alandayım, süt sektöründe.. ilk başlarda başıma geleceklerden habersiz mutluydum .zamanla acaba yanlış bir tercih mi yaptım yemek sektöründe çalışsamıydım dedim. ama artık öyle düşünmüyorum. işin zorluklarını gördükçe acaba da kalıyor insan...ama zamanla herşey oturuyor...her olaydan ders almak lazım, güzel yanlarını görmek lazım... mutlu olmayı bilmek lazım... her geçen zamanda kendime daha neler katabilirim diye düşünmek lazım.. işi nasıl daha heyecanlı, hareketli hale getirebilirim diye düşünmek gerekiyor... bunlara cevap bulmaya başladığımız an zaten ortada sorun falan kalmıyor... sonuç olarak, işimi seviyorum:D

Didem SALİCİK
23-10-2011, 10:55
Benim ilk iş deneyimim. Çalıştıgım yerdeki ilk ve tek gıda mühendisi olmanın zorlugunu yaşıyorum. İnsanlara kendini kabul ettirmek çok zor. Ben mühendisliği sanki insanlarla uğraşmakmış gibi algıladım burada. Sistemi değiştirebilmek daha güvenli gıda üretebilmek için elimden geleni yapıyorum. Benim görevim bu. Ben olmadan önceki durumla şimdiki durum arasında farklar mevcut. Zamanla daha da iyi olacaktır ama çok çaba sarfetmek gerekiyor. İnsanlara alıştıkları düzeni değiştirtmek çok zor. Ben ilk iş deneyimimde olumsuzluklar yaşıyorum ama bunların düzeleceğine inanıyorum. Yapmak istediğimin peşini bırakmayacağım. Şuanda işimi ne seviyorum ne de sevmiyorum. İlerde ısındıkça yapabileceklerimi gördükçe seveceğimi düşünüyorum.

Ümit ÖZTEK
23-10-2011, 15:21
Ben ilk iş deneyimimde çok iyi insanlarla karşılaştım. şimdilik bi sıkıntım yok. 3 ustamız var. sadece 1 i biraz sıkıntılı. işçiler zaten anlayışlılar. ki benim onlarla irtibatıma gerek bile kalmıyor. çünkü ustalarla aracılığıyla onlara ulaşabiliyorum. mesela birkaç örnek vereyim. traş konusu. hergün sinek kaydı geliyorlar. ben bile bazen 2 günde bir olunca utanıyorum o derece :) sonra kıyafet , terlik , tırnak gibi kişisel bakımlarada önem veriyorlar. ama bunda üst yönetimin katkısıda yadsınamaz. genel olarakta işçi burası kendi malıymış gibi düşünerek çalışıyor. buda bir artı. ancak arada istisnalarda var tabi. benim birde yardımcım var. oda büyük nimet oluyor. ancak olmasıda gerekli. çünkü gıda güvenliği ekip liderimiz üretime dahi doğru düzgün inmiyor. ben burda üretimde bulunuyorum , laboratuvar analizlerini gerçekleştiriuyorum(kimya+mikro) , ve en zoru olduğunu düşündüğüm kalite kontrol evraklarını dolduruyorum, izlenebilirliği sürekli sağlamak zorundayım, stok kontrolü 4, 4lük olmak zorunda . yani işimi seviyorum ama yorucu oluyor. ancak şikayetçi değilim. ilk iş deneyimim ve deneyim sahibi olarak geçiriyorum. fabrika düzenli. bunda en büyük etken BRC Kalite sistemi ve Müşteri ziyaretleri çok etkin. mesela bir ingiltere müşteri denetimine gelince BRC den daha titiz hazırlanıyoruz. o yüüzden sürekli düzenli olmak zorundayız. biraz uzun oldu ama şimdilik işimi seviyorum . :)

tboyhankd
21-08-2013, 11:39
yorumlarınız işin teşekürler sizden bu şeyleri duyduktan sonra bana okuma hevesi geldi
Hublot Replica (http://swiss3awatches.com/hublot-watches-c-58.html) / replica watches (http://replicawatches-park.com)

my1981
21-08-2013, 14:38
2004 yılında mezun oldum ve hemen askerlikten sonra sektöre atıldım. Şu an yeni bir iş arayışı içindeyim. 3 aydır o kadar başvuruya, o kadar deneyime rağmen (araya sokacak adamımız olmadığından) çağrıldığız görüşme zaten sayılı onlarda da bahsedilen rakamlar niyeyse 2005 rakamlarıyla aynı. Valla nedesem kafamı hangi taşlara vursam bilemiyorum. Neyse