PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar sorumlu yöneticinin görev ve sorumluluklarını biliyormuyuzz.

avci_52
25-10-2007, 22:10
Sayın meslektaslarım gordugumuz kadarıyla sorumlu yöneticilik yapan arkadaslarımızın bir cok problemlerı var bu konuda bır cok arastırma yaptım ve dıger arkadaslarımızın sorumlu yoneticiliklerınde yasamıs oldukları sıkıntıları paylasmak ıstıyorum ve sonuna kadar da yardımcı olmaya hazırım Tüm arkadaslarıma meslek hayatlarında basarılar dılıyorum...

SENBENBIZ
25-10-2007, 23:26
sektörde olan arkadaşlarım zaten biliyorlardır ama sektöre yeni giren arkadaşlarım daha çok sorunlar yaşıyor. bildiklerimi paylaşmak isterdim ama zaten sitemizde sorumlu yöneticilik sorumlulukları yayınlandı arkadaşlarımız ara bölumunden bulabilirler. ben sadece bir noktaya değinmek ve bugun yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.
bugun benı gaziosmanpaşa dan yaka fırının sahibi aradım fırının ismini özellikle veriyorum ki işyeri sahibinin görüştüğü diğer teknikerler sitemize üye ise okusunlar.
il aradığında ben kendisine iş ile ilgili ön bilgiler almak için bazı sorular sordum kapasite raporunu alıp almadığını kapasitesi 60 mb üzerindeyse yada 10 kişi üstünde personel çalıştırıyorsa gıda müh. ile çalışması gerektiğini belirttim. daha önce sorumlu yöneticisi olup olmadığını sordum, yerini öğrendim . eğer üretim alanı temiz ise sorumlu yöneticilik yapabileceğimi benım düzenli olarak kontrol ederek personele eğitim vereceğimi belirttim. kongrede olduğum için de çok uzun konuşamadım . akşam kongreden çıkınca kendisini aradım ve ücret hakkında konuşmak istedim özellikle çünkğ yer zaten uzak benden önceki sorumlu yönetici niye gitmiş mutlaka bir sebebi vardır ve muhtemelen ya üretim pistir ya da parasını alamıyordur ya da her ikisi birden diye düşündüm. kendisini aradım ve ücret hakkında konuştum aylık 300 ytl nın altında çalışmayacağımı ve senelik olarak parayı istediğimi belirttim. tabi işyeri sahibi 1 yıllık isteyınce şaşırdı gelin burda görüşelim dedi. bende anlattım sektörü herkes öyle diyor kimse para vermiyor. benım şartlarım budur bunun dışında çalışmam dedim. işyeri sahibide bana benim dışımda 2 tekniker arkadaşla daha görüştüğünü belirtti.

bende kendisine benım dediğim tutarın altında isterlerse onlarla görüşürsünüz ama ben bu tutarın altına inmem dedim.

şimdi , sevgili meslektaşlarım adımın gülden olduğuna emin olduğum kadar o iki arkadaşımın da benım dediğim ücretin altında çalışacaklarına eminim ben.arkadaşlarım aldığımız sorumluluk oldukça yuksek özellikle ekmek ve unlu mamuller uretimi yapan bir yer hijyenın en üst noktalarda olması gereken diğer yerlerden biridir. mesleğimize sektörümüze sahip çıkalım zaten bu sektörde birçok yer paramızı vermiyor bunu bile bile neden daha da değerimizi küçültüp ucuza çalışıyoruz. ben her konuştuğum yerin gözünü korkutmak için GMO nın yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyorum ucuza çalışamam yoksa ceza alırım diyorum. belki benım gibi bir kaç gıdacı arkadaşımdan da duyarlar da değerimizi anlarlar belki diye.

ben okulumu bitirdikten sonra 5 yıl kendi işimi yapamadım hepiniz yaızyorsunuz ya 5 ay, 13 ay, 1,5 yıl gibi ben 5 yıl yapamadım neden? kendimi onlara ezdirmemek için aşçının , simit ustasının bile bizden fazla maaş aldığı bir yerde bizim yaptırımımız ne kadar olabilirki?

şimdi kendimi ve mesleğimi ezdirmemek adına inandığım ilkelerden ödun vermiyorum ve restımı çekiyorum işyerine karşı . lütfen sizlerde böyle olun.

hep beraber mesleğimizi yüceltelim

glen
25-10-2007, 23:37
gülden seni tebrik ediyorumm, yaptıkların beni gururlandırdı.

ama buğün bu siteye senin gibi tekniker olduğunu ve diplomasınıı kiralamak adı altındaa ucuza eleman olarak çalışmak istediğini belirten arkadaşlarda konu açabiliyor.
ben ve diğer arkadaşlar bunun doğru olmadığını söylediğimiz zaman kınanıyoruzzz.
zor durumda olablir herkes ama para her zaman bi araç olarak kalmalıdır. hiç bir zaman amaç olmamalıdr die düşünüyorumm.
eğer yalnışsam beni uyarırsanız sevinirim.

avci_52
25-10-2007, 23:56
arkadaslar soyledıklerınız cok dogru bırsey bızler de dıgerlerı gıbı bırbırımızı tutmalıyız boylelıkle bır kamoyu olusturarak ılerıde yasanacak olan sıkıntılarımızıda cok rahatlıkla halledebılır cozumler uretebılırız burada bızler sorunu kendı aramızda bırbırımıze destek cıkarak halledebılırız Gulden arkadasım senı tebrık edıyorum meslegıne karıyerıne ve ınsan saglıga olan saygın ıçınde ayrıyetten tşk edıyorum yenı mezun olan arkadaslarımızında aynı hassasıyetı gosterecegıne canı gonulden ınanıyorum

avci_52
26-10-2007, 00:00
arkadaslar sızlerden bır rıcam daha olacak eger gercekten meslegınıze saygı duyuyorsanız lutfen ınsan saglıgını paraya tercih etmeyelım işletme sahıplerıne ıse herseyın para olmadıgını ögretelım.

tuanabelit
26-10-2007, 00:11
sadece işletme sahipleri ile kalsa bence bir şekilde düzeltebiliriz diyeceğim ama bazen densiz insanlar bile çıkabiliyor geçenler sevdiğim bir arkadaşım gelmişti istanbula yanında bir arkadaşı daha vardı onunla konu açıldı bunlardan bahsediyoduk bana demezmiki insan alışıyor belli zamandan sonra ne yapcaksınki sen aldığın paraya bak demezmi bunu diyen okumuş bir insan bizim bölümden olması gerekmiyo duyarlı olması için ama bunu duyunca sinirlendim bende kendi yiyemediğim bir şeyi başkasının yemesini bekleyemem dedim biraz daha uzadı mesele ama burada uzatmaya gerek yok aslında halkında bilinçlenmesi daha güzel olcak ama
insanlara laf anlatması biraz zor oluyo inşallah başarıcaz arkadaşlar pes etmeyelim

avci_52
26-10-2007, 00:18
cok guzel söz etmıssınız yaptıgımız bır urunu bız yıyemıyorsak baskalarının da yemesıne musade etmemelıyız arkadasımın dedıgı gıbı bunu soyleyen okumus ınsanlar olunca da ınsan ne dıyecegını sasırıyor bız gıdacılar olarak yıllardır suren bu korkunc gıda terorune dur demek ıcın varız ınsallah halkımız ve ısletme sahıplerı bunun farkına varırlar ve bu davamızda ne kadar haklı oldugumuzu anlar bıze hak verırler dıye umut ediyorum

Oğuz Pelikli
26-10-2007, 08:03
Odamız sorumlu yöneticilik ile ilgili eğitimler veriyor, eğer sorumlu yöneticilik yapıyorsnız bunlaramutlaka gidin. Kasım ayı içerisinde izmir'de de bir tanesi yapılacak sanıyorum. Tarihi öğrenip buradan size duyururum.

SENBENBIZ
26-10-2007, 10:16
ben her zaman diyorum ama tekrar yineleyeceğim ağız birliği yapmamız lazım . belli bir rakamın altında söylememiz gerekiyor. GMO toplantılarında bu konuyu zirat ve kimya nüh. odasıyla netleştirirse onlarda ucuza çalışmazsa sektör değerlenir diye düşünüyorum:

Oğuz Pelikli
26-10-2007, 10:40
Gülden Hanım,

En büyük sorun zaten bu işi başka meslek odalrınında yapması. çünkü oda bu konuda sadece tek başına bir yaptırım yaparsa bu sadec bizim meslektaşlarımızın iş olanaklarını kısıtlayacaktır. işverende ziraatçi veya kimyacı seçecektir. İşte bu yüzden diğer odalarda bizim yaptırımlarımıza uyması lazım. ama sanırım onların işine gelmiyor.

SENBENBIZ
26-10-2007, 16:34
evet işte bende en başından beri aynı şeyi söyluyorum sizin de dediğiniz gibi bizim aslında en buyuk sorunumuz kendi sekötürümüzü başka meslek gruplarıyla paylaşıyor olmamız. biz onların sektörune giremiyoruz ama onlar biizmkine el atabiliyor Oğuz bey siz GMO da olduğunuz için bilirsiniz belki onları sektörümüzden uzaklaştırmanın bir yolu yok mu? bunun için ne yapılması gerekiyor[/u]

Oğuz Pelikli
26-10-2007, 17:22
Bunun için hepimizin birlik olması ve hem siyasi hem de bürokratik kanallar da bizlerden birilerin olması lazım. Bakın makine mühendisleri odasına, bakın ziraat mühendisleri odasına adamalrın bütün oluşumlarda bir meslektaşı var. Bizler ne etliye ne sütlüye dokunmuyoruz. O tür göreve yakın olanalrda kendini kurtardığı için meslketaşları için birşey yapmıyor.
O yüzden ben her zaman söylüyorum hangi siyasi görüşte olursanız olun hiç farketmez, bizden birilerinin aktif yerlerde olması lazım.

avci_52
26-10-2007, 19:22
arkadaslar yonetmelıklerde de var bu iş bır gıda ısletmesıne zıraat muhendısı bakabılıyor sızınde dedıgınız gıbı bız onlara dur dıyemıyoruz derdımızı anlatamıyorz cunku basımızda buyuk yok meslegımıze sahıp cıkan buyukler gormek ıstıyoruz onlar dusunuyor kı bıze dokunmayan yılan bın yasasın ısımız bır sekılde olsunda nasıl olursa olsun bakın sıze bır ornek vermek ıstıyorum. Dondurma ımalatı yapan bır ısletmeye gıttım konustuk konustuk sonunda 1500 ytl pesın ıstedım oda sadece 4 aylık sezon ıcındı. Sonra ayrıldım ordan baska bır arkadaslara bakmıs bır zıraat muh. ile anlasma yapmıs 400 ytl ye sonradan gıttım ee bız bu fıyata anlasma yaptık muh bu kadar ıstedı dıye bende dıplomasını gorebılırmıyım dedım dıploma da tarla bıtkılerı yazıyor ebe kardesım dondurma ıle tarla bıtkısı arasnda nasıl bır baglantı kurdular ınanamadım tabı bu ısletmeyı sıkayet ettım ve sozlesme fesh oldu kabul edılmedı adam sonradan geldı sorumlu yonetıcı olmadan tekrar konustuk benım dıplomam sızde 1 yıl kalacak ve ben 2000 ytl ıstıyorum dedım ıkı taksıtle verırsınız adam da mecbur oldugu ıcın kabul ettı yanı bız ısımıze sahıp cıkarsak bırbırımıze tutunur destek olursak emın olunkı bunu GMO sına bırakmadan da halledebılecegımıze ınanıyorum

SENBENBIZ
26-10-2007, 20:14
:saksak:seni alkışlıyorum ..ya bende aynen hereşyi şikayet ediyorum zaten bölumumude yazdım çok gıcık biriyimdir diye işte bundan :D:D

sen yıne öğrenebilmişsin kiminle anlaşma yaptıklarını ben bazı yerleri öğrenemiyorum yanı adamlar söylemese bilemeyeceğiz. ancak tarım ve köy işlerinden bulabileceğiz.
bende bir şey soracam baklava üretimi ile ziraat müh. ne gibi bir alakası olabilir . un kullanıldığı için mi tarım ve köy işleri izin vermiş :D:D ünlü bir tatlıcı ziraatçi çalıştırıyorda kalite departmanında :w00t:

avci_52
26-10-2007, 20:34
gıda sektorunde sorumlu yonetıcı istihdam edecek Gıda iş kolları mezuatında bununla ılgılı acıklamalar yazıyor arkadaslar ornegın bır zoteknı mezunu mezbahane kombına bununla ılgılı et ve balık işletmelerıne bakıyor mesela sut ıslemesıne de bakıyor sımdı sızlerede soruyorum hıc bır sekılde gıda dersı gormemıs tarla bıtkılerı mezunu yada baska bır bolum mezunu arkadas dıploma dursun para gelsın dıye vermesı ıs ve meslek ahlakına uygun olmadıgı kanatındeyım sızce maktıksız ama kımı ıllerde kabul edıyorlar bunlar neden boyle oluyor arkadaslar bılıyormusun kanun ve mevzuattakı esneklıkten kaynaklanıyor kanunlar cercevesınde haklı oldugumuz surece hangı konu olursa olsun hakkımızı aramalıyız sessız kalmamalıyız

avci_52
26-10-2007, 20:37
ha bırde arkadaslar su var bız teknısyelere 60 beygır gucu ustunde olan ısletmelerde calısamaz denılıyor da neden gıda ıle ılgısı olmayan zıraat muh. arkadaslarımız sorumlu yonetıcılık yapılmasına musade verılıyor bız burada cıcek hastalıklarından bahsetmıyroum yada tarım aletı kullanmıyoruz bız burda ınsan saglıgından yetısecek olan saglıklı bıreylerden bahsedıyoruz

gıdacıfatma
26-10-2007, 23:49
sorumlu yöneticilerin yaptığı bir hata da işletmeyi kendi haline bırakması imalatta kullanması gereken sorumluluğunu kullanmaması biz ne için varızz eğer bu işe girişmişsek hakkıyla kazanalım paramızı ve bazı şeylere asla göz yummayalım.;)

tuanabelit
27-10-2007, 00:06
ben artık ziraati filanda geçtim veterinerlere sinir oluyorum ya önceden çok severdim güzel gelirdi bölümleri bana ama yurttan bir arkadaşım gıdada bölümmü ne gerek varsa böyle bir bölüm açmışlar diyince tepem atmıştı sonrada hiç sevemedim bir daha ayrıca staj yaptığım yerde özel bir gıda labaratuarıydı ama bir tane gıda mühendisi yoktu ne hikmetse bi ben oda stajyer olarak :( veteriner vardı ben ordayken yeni alınmıştı işe ama havasından geçilmiyodu hiç sanki gıda ondan soruluyomuş gibi bir havası vardı ama sorsanız bişey bildiği yok hiçbir konuda yorum bile yapamıyor ben yokken atıp tutyomuş gıda mühendisleri hakkında ama ben geldiğimde sesi çıkmıyodu hiç nedense bu cesareti nerden alıyolar anlamıyorum hayvanlarla uğraşmak gıdalarla uğraşmak gibi sanıyolar herhalde neden gidip baytarlık yapmıyolarki iş olmayınca bizim sektöre el atmak işlerine geliyor sanırım tepem attı yine yafu

Oğuz Pelikli
27-10-2007, 08:12
Baytarlar da en ilginç olan şey kendilerine baytar veya veteriner denilince kızıyorlar. Veteriner Hekim diyecekmişiz. Size hekim diyeceksek ne işiniz var gıda ile ilgili işletmelerde. gidin hayvanalrınıza hekimlik yapın kardeşim. bütün okul hayatı boyunca 4 saatlik bir gıda hijyeni dersi aldıkları için işletmelere iso 22000 belgesi bile veriyorlar.

Ama bunların nedeni ne, şimdiye kadar bir sürü baytar Tarım Bakanımız olduğu için ve bürokratik erlerdeki baytarlarda diğerleri için sürekli yeni emslek dalları açmak için uğraşıyor da ondan. Biz de güçlü ve birlik içinde olmalıyız.

Gülsel ŞEN
27-10-2007, 08:27
bizde gariban hayvanları ameliyat falan yapalım bak o zaman nasıl ayaklanırlar ama ben o hayvancıklara acırım
ya varya insanların bu doyumsuzluğu bu hazımsızlığı beni çıldırtıyor.
bi seminere katıldım ben veterinerler odası yapmıştı tek gıda mühendisi bendim düşünün yani kalite ve gıda güvenliği tanımını dahi bilmeyenler vardı 2 günlük bir seminerdi bu ve seminer başkanı benim fikirlerimi aldı çoğunluk tabi bu arada herbirinde 2 tane olan düşman gözler:hihihi:2.gün çoğu gelmedi onların ama ben ordaydım
şimdi çoğu antalyada bizim sektörde
ya dağınık anlattım belki ama anladınız değil mi beni
hatta bir veteriner vardı burda tanıdığım bizim işi yapan.sonra o iş yerinden ayrılmış başka biyerde benden hizmet alıyo.bi gün aradı ve şikayet dile getirdi aklınca işte bende şurda kalite güvence müdürüydüm dedi bende evet biliyorum veterinerdiniz değilmi dedim doğru haddiniz olmadan yapmıştınız o işi dedim.sonra benden bir ürünün markasını değiştirmemi istedi ona benim karar vereceğimi onun sadece sorumlu olduğu hayvanlarıyla en iyi şekilde ilgilenmesini ve mesleğinin hakkını vermesi gerektiğini söyledim.valla bidaha da aramadı beni:hihihi:

avci_52
27-10-2007, 17:12
arkadaslar o zaman bız gıdacılar da soyle yapalım madem her onune gelen gıdadan bır ders gorse ıs bulamayınca yada canları sıkılınca bızım ısımıze ortak olmaya calısıyorlar bızde okulda 2 donem Et teknolojisi gorduk ne yanı etı gorduk hayvanı muayenemı edelım ben senın etınden anlarım gel bakalım buraya deyıpte hekımlık mı yapalım arkadaslar ben bu zıhnıyetı anlamıs degıl sızlerden rıcam herkes meslegını yapsın Bız zıraatcı degılız ılaclama yapalım bız baytar degılızkı muayene yapalım BİZ GIDACIYIZ KONTROL VE İŞİMİZİ YAPIYORUZ

hulya1987
01-11-2007, 14:51
arkadaşlar size sonuna kadar katılıyorum.Bugün gıda sektörünü bu kadar ucuz görmelerinin altında da bu var.İşverenler amaaan çalışmazsan çalışma ben bu ücrete çalışıcak çok tekniker bulurum anlayışıyla hareket ediolar.Sevgili meslektaşlarım da haklılar ama güldencim.İşsizliğin diz boyu olduğu bi ülkede yaşıyoruz.Haklarını almayı bırakın işçilerin aldığı asgari ücretin bile altında çalışan çok arkadaşım var.O zaman neden okuduk biz diye kendilerini suçluolar.İnanın herkes güldenin yaptığı gibi bir rest çekerse ki artık gıda teknikeri yada müh.bulunma zorunluluğu var mutlaka değerimiz anlaşılır.Hocalarımızın bize öğrettiği doğruların başında gelio bunlar.Sakın ezdirmeyelim kendimizi arkadaşlar.Tüm meslektaşlarıma selamlar...

avci_52
01-11-2007, 17:18
cok guzel soyluyorsunuz arkadaslar ama su var bazı arkadaslarımız sorumlu yonetıcılık yonunden de sıkıntı cekıyoruz baı arkadaslarımız aman ne kadar olursa olsun da alayım dusuncesıdeler bu arkadaslarımızs bu ısı dıploma parası olarak yada belge parası olarak gormeyın lutfen bunlar bızım hakkımız ve okulladakı emegımızın karsılıgı dıye dusunuyorum arkadaslarıma ıs hayatında basarılar dılıyorum

SeyhanT
13-12-2007, 11:24
Değerli arkadaşlarım,8.5 yıldır değişik sektörlerde sorumlu yöneticilik yapmaktayım.kuru gıda,fırın,şekerleme,ambalaj malzemesi ve peynir sektöründe çalıştım.Çok şeye tanık oldum ,çok sorunla karşılaştım.Şu bir gerçekk ki işverenler bizi sadece diplomadan ibaret görüyor.Gidip işlerine karışmamamızı daha uygun buluyorlar.Sertifikaları alana kadar söz sahibi biz,aldıktan sonra onlar oluyorlar.Ayrıca denetim mekanizması yok,olsa da gelen denetçiler yeterince hijyen bilgisine sahip değil.Ben üretimi denetlemek için gelen denetçiye takılarını çıkarmasını ,ziyaretçi önlüğü bone ,maske vs giymesini aksi takdirde üretime giremeyeceğini söylerken denetçiler koca bir "ohooooo" çekiyorlar."Biz her yerde bu kadar oyalanırsak akşam ederiz diyorlar".Nedir şimdi bu? Beni denetlemeye gelen benden fazla buna dikkat etmeli ki işin önemi anlaşılsın.Buna tanık olan işveren de benim sözümü dinlemiyor .Bu en basiti tabiki.
Diyelim ki bir uygunsuzlukla karşılaştınız.Uygunsuzluk raporu yazacaksınız.Kim imzalayacak?Peki bu uygunsuzluk üründe sorun yarattı ve şikayet konusu olduysa nasıl ispat edeceksiniz rapor yazdığınızı? İşveren uydurmuş diyebilir.Suç varsa olduğu gibi üzerinize yıkılıyor.Tarıma bildirsem ihbar etmiş olacağım yine işimden olacağım.
Bu sorumlu yönetici yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenmeli.İşinizi adamakıllı yapabilmeniz tamamen işverenin istemesiyle oluyor ben artık buna inanıyorum.Şuan peynir de çalışıyorum.Burada istedikleimin çoğunu uygulayabilme imkanım var.Ama yine de tamamen diyemiyorum elbette.
Görev ve sorumluluklarımızı biz biliyoruz ama birileri bunu işverene de anlatmalı.İşyerine uygunsuzlukta ceza kesilse bundan sorumlu yönetici(1 kereye mahsus) muaf tutulsa işin ciddiyetini anlarlar diye düşünüyorum.
Sorunsuz sorumlu yöneticilik yapabileceğiniz günler dilerim.
Saygılarımla,
Seyhan Topal

zeyna_53
22-02-2009, 16:47
arkadaşlar tamamen farklı bi konuda yardımınıızı istiyorum.Bir arkadaşım pastane için üretim belgesi almaya çalışıyor.Ona benim hazırlamış olduğum örnek bi dosya verdim ki bu dosyayla ben izin almıştım.Ve tarıma gittiğinde biçok şeyi değiştirmesini istediler.Ve ona da farklı bi dosya örneği verdiler.Dosyayı o şekilde düzenledi tekrar götürdü ve tekrar bişeler eksik bulundu.Yani kısacası eğer elinizde varsa bir taslak paylaşırsanız çok sevinirim,yoksa sıyırmak üzereyim yani her seferinde bi kusur bulunuyo peki niye baştan söylemiyolar.Şimdiden çok teşekkür ederim.

nurrrhan
03-07-2009, 12:01
Oğuz Bey "işverende ziraatçi veya kimyacı seçecektir." demişsiniz hemen aklıma bununla ilgili bir deneyimim geldi.Geçenlerde ki bu bir hafta önce bir simit fırınına sorumlu yöneticiniz var mı diye sormaya gittim.Adam bizim mühendisimiz var dedi sert bir dille sonra bana duvarı gösterdi.Baktım bir diploma fotokobisi aslının aynıymış noterden tastikli...ama ilginci veteriner hekim diploması...Bizim sektörümüzde veteriner hekim!!!Acaba dedim fırında dolaşan kemirgenleri mi kontrol ediyor...Ne anlar üretiminden hadi hijyen konusunda bir nebze kurtarıyor ama ilginç...

Oğuz Pelikli
04-07-2009, 09:54
Nurhan Hanım,
Aynen dediğiniz gibi üretimden anlamıyor. Zaten işvereninide anlaması gibi bir talebi ve isteği yok :) Onların derdi orada asılı bir diploma olması :)