PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anketimize katılmanızı rica ediyorum

avci_52
27-10-2007, 22:23
Sevgılı arkadaslar anketımıze katılmanızla sızınde görüşlerinizi almak ıstıyoruz.
ANKET SORULARI
1. Adınız Soyadınız
2. Hangi ilde ikamet ediyorsunuz?
3. Hangi üniversite ve hangi bölümden mezun oldunuz?(tekniker mi teknisyen mi)
4. Çalışıyormusunuz ? Eğer çalışıyorsanız hangi sektörde ve ne görevde çalışıyorsunuz ?
5. Mesleğinizin yetki ve sorumluluklarını ne ölçüde biliyorsunuz.
6. Sizce gıda işletmelerinde neden sorumlu yönetici bulunması gerekir?
7. Sizce gıda işletmelerinde Sorumlu Yönetici ücreti ne kadar olmalıdır?Bu soruyla ilgili yorumunuz nedir?
8. Sorumlu Yönetici olarak çalıştığınız işletmede karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
9. Sorumlu yöneticilik bir ek iş midir? Değilse neden sorumlu yöneticilikten kazandığımız para ile geçinemiyoruz?
10. Sizce gıda teknikerleri için 2 iş yeri sorumlu yöneticilik için yeterlimidir?
11. Lisans eğitimi almış ama meslek grubumuz dışında meslek sahibi olanlar mı yoksa 2 yılda olsa kendi alanında eğitim gören gıda teknikerlerimi sorumlu yöneticiliği daha iyi ve etkin yapar?
12. Gıda teknikerleri derneği kurulmalımıdır? Kurulmalıysa hangi problemlerinize nasıl çözüm bulunmasını isterdiniz?
13. Gıda teknikerleri derneği kurulduğu takdirde çalışma sisteminin nasıl olmasını istersiniz.(bölgesel mi, tek kol üzerinden mi )
14. Sektörümüzü başka meslek gruplarıyla paylaşmalıymıyız? Neden
15. Sektörümüzü nasıl yüceltebiliriz ?
16. Bu sektör ile ilgili sizin görüş ve önerileriniz nelerdir ?
Teşekkürler.
Hazırlayanlar : Hüseyin KÖKSAL Gülden KILINÇ DOĞAN
muhendis52@hotmail.com
*Dernek konusunda sizlerle irtibat kurmak istiyorum.

# serap #
27-10-2007, 23:38
peki nsl katılıcaz bu ankete ben anlayamadım...

avci_52
28-10-2007, 02:52
1- Huseyın Köksal
2- Ordu
3- Atatürk Üniversitesi Gıda teknolojisi
4- Evet Çalışıyorum. Tarım ve Köyişleri bakanlığına bağlı Özel Gıda Kalite Kontrol Laboratuarında Lab. Şefi Olarak
5-....
6-...
bunungıbı cvp verebılırsınız arkadaslar ılgınız ıcın teşeşkkurler

SENBENBIZ
28-10-2007, 10:46
biz hazırladık ilk biz cevaplayalım o zaman :D
1. gülden kılınç doğan
2.istanbul beşiktaş
3.ege üniv. tire kutsam myo. gıda teknolojisi
4.evet çalışıyorum . yeidtepe üniversitesi hastanesi burçak gıda kalite ve hijyen yöneticisi
5.mesleğimin yetki ve sorumluluklarının hepsini biliyorum.
6.gıda işletmelerinde insan sağlığı açısından risk oluşturan ürünler kullanıldığı için üretimin hijyenık bir ortamda, eğitimli personel tarafından gıda mevzuatlarına uygun bir şekilde üretilmesini sağlamak için gıda üzerinde en az yüksekokul öğrenimi tamamlamış sorumlu yönetici bulunmak zorundadır.
7.gıda işletmelerinde sorumlu yöneticilik aslında aldığımız sorumluluk göz önunde bulundurulacak olursa para ile değer biçilemez. ancak yıne de en az istanbul koşullarını göz önune aldığımda 1250 ytl den aşağı olmamalıdır.
9.sorumlu yöneticilik tabiki bir ek iş değildir. ancak türkiye şartlarında yasalarımızıda göz onune aldığımızda özellikle gıda teknikerleri için 2 iş yerinde sorumlu yöneticilik yapıldığı ve bu işletmelerde de ssk mızın yapılmadığı , 200 ytl den fazla verilmediğini göz önune alırsak türkiyenın heryerinde çok zor geçiniriz . bu nedenden dolayı bir çok gıda teknikeri hem çalışıp hemde sorumlu yöneticilik yaptığı için ek iş olarak görünmektedir.bunun değişmesi için ise mevzuatın değişmesi ve bilinçli işletme sahibi oluşturmak gerekli. emeğimizin karşılığını verecek kişiler yanı.
10. yukarıda da anlattığım gibi 2 işyerinde sorumlu yöneticilik yapmak bizim maddı açıdan sıkıntılara soktuğu için en az 3 işyerine çıkartılması gerektiği görüşündeyım. aslında meslek dışı ziraatçi ve kimyacı hatta veteriner arkadaşlarımız sadece 4 yıllık lisans mezunu oldukları için gıda eğitimi almadıkları gözardı edilerek sadece ve sadece 4 yıllık üniversite olmaları nedeniyle hem bizim sektörümüze el atıyorlar hemde 5 yerde sorumlu yöneticilik yapabiliyorlar.
11. tabiki herkes kendi mesleğini daha iyi icra edebilir. ben bır gıdacı olarak besin değerlerini ve hijyeni bilmeme rağmen nasıl diyet yazamayacaksam, nasıl gidip tarlada sebze ve meyve yetiştiremeyeceksem onlarda bizim işimizi bizim kadar iyi yapamazlar. öğrenim süresinin uzun olması o kişilerin çok bilgili konusuna çok hakım olduğu anlamına hiçbir zaman gelmez. biz 2 yıllık eğitim alıyoruz ancak onların bilmediği butun konulara çok hakımız.
12. sorunlarımızı dile geitrmek,birllik ve beraberlik içinde olmak için tabiki gıda teknikerleri derneği kurmalıyız.. ne demişler derdini söylemeyen derman bulamaz. sorunlarımıza birlikte çözum götürmeliyız. benım en buyuk sorunum sektöürün bilzeri çok ucuza çalıştırmaya çalışması.
13.tek bir internet sitesi üzerinden bölgesel olarak çalışmalıyız.en azından sorunlarımızı bölgesel olursa o şekilde çözebilirz.

SENBENBIZ
28-10-2007, 12:17
hüseyın ben sana demiştim dimi :D bak bir sen bir ben birde teknikerler derneği ben istanbul ayağı sen ordu yanı iki kişilik bir derneğimiz var arkadaşım hayırlı uğurlu olsun :D:D:saksak:

gamzeeeee
28-10-2007, 21:04
1-gamze kesikburun
2-izmir/konak
3-ege üniversitesi ege meslek yüksekokulu süt teknikeri
4-çalışmıyorum yeni mezun oldum
5-çalışmıyorum ama mesleğimin yetki ve sorumluluklarını hepsini biliyorum
6-işyerlerinde üretilen gıda maddelerinin türk gıda kodeksi hükümlerine uygunluğunu sağlamakla yükümlü, çalıştığı işyerinin genel teknik ve hijyenik özelliklerinin nelerden ibaret olması gerektiğinien iyi şekilde bilen sorumlu yöneticilere ihtiyaç vardır.
7-çalışmadığım için bir fiyat söyleyemeyeceğim ama hayat şartları malum ve yaptığımız iş hiçte kolay değil çünkü halkın sağlığıyla birebir ilişkili bir iş yani aldığımız sorumluluk bu kadar fazlaykende çok komik rakamlara çalışmamız beklenmemelidir.
9-gülden arkadaşıma katılıyorum ek bir iş olmamasına rağmen öyle gibi görünüyor teknikerlere biraz daha önem verilmeli ikinci plana atılmamalılar.
10-2 iş yerinden daha fazla yerde sorumlu yöneticilik yapılmalıdır.
11-gıda ile ilgili en iyi eğitimi alanların sorumlu yöneticiliği en iyi şekilde yapacağına inanıyorum
12-kurulması gerektiğini düşünüyorum.bizim sorunlarımızı ancak bizden olanlar anlar die düşünüyorum. işsizlik düşük maaş gibi sorunların üstesinden ancak elele vererek gelinebileceğine inanıyorum
13-bölgesel olmalı
14-paylaşabiliriz tabikide ama önümüzü kapamamaları koşuluyla herkes kendi işini yapacak...
15-16- sadece eğitimle ve duyarlılıkla....

bayraktar28
28-10-2007, 22:21
avcı özel bi soru ama hangi laboratuvarda çalışıyorsun ??????

avci_52
28-10-2007, 23:28
evet gulden arkadasım ne yapalım ama terknıker bırlıgının ordu bolge sorumlulugu konusunda bıraz kararsızım fakat sefertası harekatının ordu bolge temsılcılıpıne uygun gorduler ınsallah hakkımızda hayırlısı olur dıye dusunuyorum...

avci_52
28-10-2007, 23:30
avcı özel bi soru ama hangi laboratuvarda çalışıyorsun ??????

sevgılı kardesım ordu da fındık sektorunde ozel bır sırkette özel gıda kalıte kontrol laboratuarı sanırım sız 28 dedıgınıze gore gresunlusunuz umarım yanılmıyorumdur..;)

avci_52
28-10-2007, 23:34
sevgılı gamze arkadasım ılk olarak hayırlı ugurlu olsun dıyor meslegınde basarılar dılıyorum ayrıca anketımıze katıldıgınız ve bıze destek oldugunuz ıcınde teşekkur ederım yardım edebılecegımız bır konu oldugunda herzaman sorabılırsın yardımcı olabılırsek ne mutlu bıze tekrardan hayırlı ugurlu olsun basarılar

Sinan COSKUN
29-10-2007, 02:10
avci_52 lütfen mesajlarımızı 1 seferde gönderelim. Normal şartlarda 3 kez ard arda mesaj göndermek uyarı almaya neden olur bu yüzden dikkat edelim. kolay gelsin... ;)

SENBENBIZ
29-10-2007, 08:48
bu arada hüseyın hayırlı olsun sefertası hereketi ordu temsilciliğin diyebilirz sanırım:D bu hafta sonu toplantımız var sanrıım gundeme getirirler. çunku tüm yurutme kurulunun onayının olması gerekiyormuş. ben yaptıklarını ve yapacaklarını onlara anlatırım :D

avci_52
29-10-2007, 12:44
tşk ederım gulden arkadasım ınsallah sızler ıcınde benım içinde hayırlısı olur dıye umut edıyorum çalışmalarınız da başarılar dilerim kolay gelsın
sayın sınan kardesım uyarılarına dıkkat edecegım calısmalarında basarılar dılıyor gorusmek dılegıyle

bayraktar28
29-10-2007, 13:29
avcı kardeş haklısın 28 Giresunu simgeliyor :::)))))))

gamzeeeee
01-11-2007, 17:33
teşekkür ederim.çok güzel bir anket hazırlamışsınız ama görüyorumki pek önemseyip dolduranlar olmamış teknikerler derneği kurulması gerektiğine inanalardanım.bende sizlere başarılar diliyorum inşallah bende en kısa zamanda iyi bir iş bulup gıda alanında iyi şeyler yapmaya başlarım

# serap #
01-11-2007, 18:35
1. Serap Kain
2. İstanbul
3. Kocaeli Üniversitesi Gıda Teknolojisi
4. Hayır çalışmıyorum
5. Pek bilgim yok açıkcası öğrenmeye çalışıyorum takıplerımle ama sektorun ıcınde olmayınca zor oluyo tabi
6. Takıp acısından,Bilgilendirmek acısından. İnsan sağlığını dusunduğumuz zaman olmazsa olmazlar içerisinde gorulebılıcek olduğu için gerekli.
7. Ne kadar olması konsuunda bı bılgım yok fakat bızımle bırlıkte farklı sektorlerınde aynı işi paylaştığı dusunulurse kıyaslamalar sonucu fıyat ortaya cıkar dıye dusunuyorum.Örneğın bi zıraatçı 200 u kabul edıp gıdacı 400 ıstıyosa bu alandakı iş kolumuz kapanıcaktır.talep onalra gıdıcektır.
8. Henüz karşılasamadım :)
9. Haftanın 2-3 gunu orda olman lağzım ve ek iş olucak bu iş bıraz sacma gelıyo bana. tam gun calıştığın bir yerden haftanın 3 gunu cıkamazsın ek işin için heralde.ek iş olamaz bence. geçinememe konusu gerçkten cok vahim bı durum.Bu ulkede zaten doğru durust hıc bı işin gelıryle gecınılmıyokı...
10. Haftada 3 gun olarak dusunulduğunde zaten ucuncu bı işletmeye vakıt kalmıyo.Tabi işini sorumlulukalrını tam oalrak yerıne getırenler ıcın ki bunalr cok az. Fakat muhendısle kıyaslandığı zaman 2 yeterli değil...
11. Tabıkı kendı alanında eğitim gormus kişi daha ii yapar.
12. Kurulmalıdır tabi. demekle olmuyo bunuda bılıyorum destek ve istek olmalı. Herkes kurulsun ıstıyo ama bı adım atıldığında kımse olmuyo :D . Öncelikle yeni mezunların bilgilendırılmesı ve yönlendırılmesı.Sektör içinde olanlarında birlik içersinde olmasını sağlayacaktır.Bilgi alış verısı artıcaktır.Her sektor birbirne sahıp cıkıyo bız neden birlik olmayalım...
13. Bölgesel olması daha ii olur sanırım.
14. Bize sorulduğunda biz istemeyız tabıkı herkes kendı alanına cekılsın ısterıs cunku bızım iş alanalrımız ksııtlanıyo. Ama bi ses getırceğn ısanmam.
15. En basıt yol tek ağız tek bilgi olmaktır.Destek ve beraberlık yucelmesınde en buyuk etken bence.İnşlh basarılabılır.
16. Gıda denilince ınsan var olduğu surece sonmez devamlılığını korur dıye dusunce herkeste vardır.Meslek olarak hem guzel hem kutsal bı meslek ben sevıyorum mesleğım ama iş imkanları kısıtlı,az.Mezun olan öğrencı sayısına gore işçi arıyan,işçi alan sektor kıyaslandığında bir cok mezun acıkta kalıyo.bir kaç zorunluluk getırılse daha az mezun acıkta kalıcaktır zamnlada eşit duzeye bıle gıdılebılır.

SENBENBIZ
04-11-2007, 19:57
serap arladaşım anketimize katıldığın için teşekkür ederim. görüyorum ki bu derneği 3 kişi ile kuracağız istanbulda ben ,orduda hüseyin,kocaeli de sen.

okadar evet dernek kuralım diyen gıda teknikeri arkadaşımız vardı kimse dikkate alıp da bu anketi doldurmuyor maalesef . daha burda bir araya gelemiyorsak nasıl bir dernek kurup birlik beraberlik içinde olabiliriz arkadaşlar

# serap #
04-11-2007, 20:36
ya aslında anket bıraz daha cekıcı hale getırılse katılım artabılır.Bu sekılde baya bı zor oluyo soruları yanıtlamak gerı donup soruya bak cvp yaz vs. değişik daha basıt bı anket olsa daha ıyı olmazmı...
bu arada bende ıstanbuldayım kocaelı değil :)

SENBENBIZ
04-11-2007, 20:38
soruların bu şekilde uzun olmasının nedenı herkesin farklı bir düşüncesi oluyor . tek tıkla yapılan anketlerde herkesın düşüncesini alamıyorsun . ayrıca bu işe gönul veren bir kişinin senın benım hüseyin gibi soruları tek tek cevaplayacığına inanıyorum .

Musa
05-11-2007, 13:06
1.Musa Yıldırım
2.İstanbul / Kartal
3.19 Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği
4.Çalışıyorum.(ISO 9001:2000 ve ISO 22000 Baş Denetçisiyim)
5.Biliyorum
6.Güvenli gıda üretimi sağlamak için
7.en az 1300 YTL
8.Genelde üst yönetimle ilgili sorunlar vardı.
9.Yeterli ücret verilmediği için arkadaşlar değişik yollara başvurabiliyor.
10.Çeşitli kriterlere bağlı olarak (kapasite,çalışan sayısı,riskli gıda grupları v.s'te)değişir.3 de olabilir.
11.Tabiki tekniker arkadaşlar yapar.
12.Gıda mühendisleri odasına bağlı olarak bir alt kurum,oda v.s şeklinde olabilir.
13.Bunu tekniker arkadaşlara bırakalım.
14.Bence herkes işini yapsın,
15.Birlik-beraberlik,etkin bir iletişim,kurallara uyma

fatma22
07-11-2007, 12:56
1. fatma emine akan
2.kütahya
3.süleyman demirel ünv gıda teknolojisi bölümü
4.evt
5.araştırdığım ve öğrendiğim kadarıyla biliyorum.
6.insan sağlığınn tehlikeye girmemesi ve tüketicinin memnun olması için
7.1000 ytl olmalıdır.
8.şimdiye kadar büyük bi sorunla karşılaşmadım
9.hayır bence ek iş diildir. şirketler ne kadar az verrsek o kadar çok kazanırız mantığıyla bakıyo galiba....
10.yeterli diildir.
11.gıda teknikerleri daha ii yapar.
12.evt kurulmalıdır.
13.bölgesel olarak kurulması ii.her bölgede bizi aydınlatmaları bakımından...
14.paylaşm güsel bişewydir ama bizim gireceğimiz yerlere onlar girince sonuç hüsran olabiliyo...
15.gıda konularda ve herşey konusunda insanları bilgilendirirsek daha güsel olabilir...