PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sevgili meslektaşlarım

ayşegül
17-12-2007, 08:59
bu yazı mail adresime murat bayındır adlı meslektaşımdan gelmiş sizlerle de paylaşıyorum...

SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM;

Az öz ve anlaşılır bir dille meramımı aslında hepmizin derdini sorununu meramını aksetmeye çalısacagım.arif olan az sözden anlar misali...

sevgili canlar;bir meslektaşınız olarak diplomamı alıp meslege adım atalıdan beri yakaşık olarak 80 gıda firması ile direk yüz yüze irtibatta bulundum..kimi ile o anki çalıstıgım firma münasebeti nedeni ile kimi ile faal olarak işçisi olarak kimi ile ziyaret....istanbul ili içerisinde gözle gördüğüm kadarı ile gıda tüzüğüne uyan,devletle yasal olarak hiç bir problemi bulunmayan,işçi haklarına saygılı,iş ahlakına uygun çalışan işyeri saymaya kalksam sağ yada sol elimi kaldırmam yeterlidir sanırım...sayı saymasını bilen anlar.istanbul türkiyenin 1/4 lük nüfusuna sahip bir metropol oması ile beraber bu denli rezalet bir tablo ortaya çıkması güzel ülkemin ne halde oldugunu gösteriyor.inanın bu yazıyı suan o bahsini ettiğim firmalarda okuyorlar.ve türkye standardında ve üzerinde üretim yapan sayılı firmalarda belki okuyordur...ve her iki grupta amaçlarını ve sorumluluklarını çok iyi biliyor.ama bir grup vatan haini,diğer grup vatan sever!

mühendis diye aldıgı işçiye bulaşık yıkattıran firmamı ararsınız,hamallık yaptıran mı ararsınız,soğan doğratan patates soyduran mı ararsınız,sekreterlik yaptıran mı ararsınız...aklınıza gelebilecek meslek dısı ve absürük ne varsa...buna ilave mukafat olarak geciken yada hiç verilmeyen maaslar,yatmayan sigortalar,azarlı ağza alınmayacak laflar...bunuda bayagı örneklendirebilirsiniz...

kardeslerim;

500 ytl ye çalısan mühendis arkadaslarım var.bu arkadasım ne kadarda zor durumda olursada olsun 1 ay dişini sıksa çalışmasa maaşı 1100 ytl olacak..sigortası yatmıyorsa yatar,canavar olan patron insan olur ve daha niceleri düzelir...siz 1 ay işsiz kalsanız inanın kurtulus savasındaki kadar zor durumda kalmazsınız!ama atalarınız düşmanla savastı aç suzuz ölüm kalım savası verdi ve bu güzel günleri emanet ettti bize...ki siz rahat yasayın diye...ama şimdi siz onlara ihanet ediyorsunuz!vatanı bölmeye parçalamaya çalısan hainlere yardım ediyorsunuz!siz 1 ay işsiz kalsanız hayatınız bitmez..ama patron bir ay işçisiz kals biter,sıfır olur,iflas eder..bunu sizde çok iyi biliyorsunuz patronunuzda çok iyi biliyor..ama her nedense o kamçıyı vuruyor siz sürünmeye devam diyorsunuz...taaki siz bitkin düşüp gidemeyene kadar!yada dur artık yeter buraya kadar diyene kadar.

"hakkını aramayan birisi hakkı ile beraber onurunuda yitirir(hz.ali)"...

bu duruma üzülen ve elinden geleni yapan meslektaslarımda var,onurlu firmalarda var..o meslektaslarımı ve o onurlu firmaları yürekten tebrik ediyorum!

haklarını alan meslektaslarımıda gördüm...devam edip sürünen insanlarıda..

karar sizin sevgili kardeslerim!

"bir olalım,iri olalım,diri olalım"

zanaat,sanat,meslek gruplarının temeli "ahilik" kültüründen gelir..ahilik kültürünü öğrendiğiniz zaman bunu daha iyi anlarsınız.

ilim,sanat,kültür,medeniyet hem yüce dinimizin hemde anayasamızın değişmez hükümlerinde yer alır...

ulu önder mustafa kemal gençliği!

atanızı rahat uyutun!

asla taviz vermeyin.göreceksiniz çok sey değişeek!

insan gibi yasayacak emek verdiğiniz diplomanın hakını alacaksınız..ve mutlu bir mesleki yasam süreceksiniz..aksi takdirde sürünmeye devam!

bütün meslektaslarıma ve meslek ahlakına uyan bütün iş kollarına bütün firmalara saygı ve sevgilerimi sunar başarı dolu yarınlar dilerim...

feraset
17-12-2007, 12:25
Yazının altına imzamı atıyorum. :saksak:

bayraktar28
19-12-2007, 16:21
Ben yazının her tarafına imza atıyorum....... arkadaşım güzel yazı yazmış bizim meramımızı hatta bütün gıda okuyanların meramını dile getirmiş.. fakaaaaaaattt Gıda mühendisleri sektörde tek değilki artık herkes gıdaya bakıyor... Fırında ki ustada bile sorumlum yöneticilik diploması var ... yani bir ara yoldan kimi çevirsen iktisatçı,işletmeci deniyordu şimdi yoldan kimi çevirsen sorumlu yönetici konumunda... bu sıkıntının düzelmesi lazım... :confusedug1:

recep uysal
19-12-2007, 19:46
ben ve benim gibi birçok arkadaşım uykudalar..bu meslektaşımız çok güzel anlatmış yapmamız gerekeni...
yazıya imzamı attığım gibi en kısa zamanda uygulamay geçirecem her pahasına...