PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MESLEKİ HIRSIZLIK

nsveron
13-02-2008, 22:51
ŞU AN BU FORUM da yapılan şey bu tabi herkes için söylemiyorum mesleki hırsızlık yada bilgi hırsızlığı ikiside aynı şey benim için sizce ? ama hemen cezalı üye yapmayın sanırım en son girdiğimde de aynı konu üzerine tartıştık şimdi tam olarak cevabınızı bekliyorum[/size]

Didem SALİCİK
13-02-2008, 22:57
bu soruna bir çözüm getirdi sitemizin yöneticileri artık her giren sizin deyiminizle ''bilgi hırsızlığı'' yapamıyacak gold üyelik sistemi getirilmiş durumda sitemizdeki dökümanları indirebilmek için üyelerinde paylaşım yapması gerekiyor artık ;)

Oğuz Pelikli
13-02-2008, 23:03
Ne demek istediğinizi açar mısınız lütfen?

nsveron
13-02-2008, 23:04
nasıl yani:confusedug1: biarz daha aç

Oğuz Pelikli
13-02-2008, 23:05
kimi veya hangi hareketi hırsızlıkla suçluyorsunuz?

nsveron
13-02-2008, 23:13
şöyle ki bazı arkadaşlarınız nerden alındığı bilinmeyen şeyleri burada paylaşıyor ve diğer arkadaşlarınız da onu indiriyor. yani ilk başta çalan bi hırsızlık yapıyor daha sonrakiler devam ediyor sizlerde bunlara ister istemez yardım ediyorsunuz.
ben büyük bir şirkette genel müdür yrd.cısyım bu şirkette bizim gizli evrak olarak nitelendirdiğimiz herşey burada sele serpe bir çok evrağa birebir rastladım. biz bu evraklar için dünya para ve zaman harcıyoruz ama burda böyle yayınlanmasıı benim rahatsız ediyor.bu yüzden beni yanlış anlamayın ama böyle devam ederse sizi dava edecem. Ayrıca bizim şirketten ayrılan arkadaşların neden böyle bir tavır içine girdiler onları da dava edebilirim.

nsveron
13-02-2008, 23:16
OĞUZ abicim benim yerinde sen olsan ne yapardın???

Oğuz Pelikli
13-02-2008, 23:17
Sizin olduğunu iddaa ettiğiniz dosyaların bir telif hakkı varsa veya bunların size ait olduğunu gösterirseniz o dosyayı hemen yayından kaldırırız. somut olarak konu ismi veya linki verebilirseniz çok daha iyi olacağı kanısındayım. Böylece sizin mağduriyetinizi ortadan kaldırmış oluruz.

Sinan COSKUN
13-02-2008, 23:23
Size ait dökümanların linkini ve ait olduğuna dair belgeleri gösterirseniz sitemizden kaldırılır. Biz burda yasal olmayan birşey yapmıyoruz. Hataları herkes yapar. Eğer sizin eski çalışanınız bunu size yaptıysa bu bizim suçumuz değil sizin kendi aranızda olan birşeydir. Biz kimin kime ne garezi var bilemeyiz. Eğer size ait olduğunu belgelendirdikten sonra eğer kaldırmazsak o zaman dava edersiniz, şayet böyle birşey yoksa şuan IP adresiniz kayıt altında geçen bize yapılan saldırı sonrası açılan davanın sonucunu öğrenmek için cuma günü adliyeye gideceğim bu sırada sizin hakkınızda asılsız ithamlardan dolayı dava açarım. Kolay gelsin...

nsveron
13-02-2008, 23:27
yaa tabi öyle bişey var sadece firma linki yok format birebir aynı ben o formları o düzenlemeleri yapmak için 22 gün eve gitmedim hemen fax numarası ver ben sana kopyalayımyalnız söylediğim gibi üzerinde kontrollü kopya yazıyor ve ayrıca format aynı firma ismi silinmiş. ve bu nasıl bir iştir benim kanıtlarım var diğer firmaların kanıtları yoksa paylaşıma devam mı? senin vicdanın buna nasıl elveriyor. sen bişeyi yapacaksın başkası bedavadan senin üzerinden prim yapacak. beni yanlış anlama paylaşım yapmayın demiyorum ama bu emek ve para olunca ünlü bir düşünürün sözü;
HER DOĞRUYU HER YERDE SÖYLEMEK DOĞRU DEĞİLDİR.
Sanırım bu seni tatmin eder.

nsveron
13-02-2008, 23:29
tabi sinan aynı şeyi ben düşünüyordum artık düşünmüyorum yapacam kolay gelsin mailine atarım dosyaları

Sinan COSKUN
13-02-2008, 23:35
Tamam davanı açacaksan aç. Yanlız açacağın kişi forum değil paylaşan kişidir. Öncelikle paylaşan kişiyi öğreneceksin. Sonra paylaşan kişinin daha önce sizle çalıştığını belgeleyeceksin. Bizdekiyle aynısı demek kanıt olmuyor, belki sizin eleman buradan alıp yaptı vs. Demek istediğim sonuca ulaşmak için somut kanıtlarla dilekçe vermen gerekiyor.

Figen YÜCE
13-02-2008, 23:39
Davanızda belki haklı olabilirsiniz "nsveron" ancak zaman zaman bizler de kendi çalışmalarımızı taslaklarımızı firma ismi vermeden paylaşıyoruz, sonuçta bu benim emeğim benim çalışmam ve kimse karışamaz karışmamalı, size ait olduğunu iddea ettiğiniz bir çalışmayı daha önce yanınızda çalışmış bir şahıs burada paylaştıysa ki sanırım öyle olmuş, Sinan Bey 3000 e yakın üyenin paylaşımlarını tek tek kontrol edemezki, o sorumluluk şahsa aittir. Umarım mağduriyetinizi giderebiliriz.

Gülsel ŞEN
14-02-2008, 08:41
sevgili arkadaşım burası bir mesleki paylaşım sitesi hepimiz emek verip gecelerce bazende sabahlayarak çalıştığımız şirketlere sistem kurduk ve hala da kurmaya çalışıyoruz.ben sitede bu yapmış olduğum çalışmaların çoğunu paylaştım ve hatta ayrıca ihtiyacı olan arkadaşlara feyz alması hususunda sistemimi bile gönderdim bana yardım etmek için sistemler geldi bana da bu hırsızlık değil yada kullanılmışlık değil sadece paylaşım.nette dolaşırken çok kalite sistemi ile ilgili sitelere rastladım hoşuma giden şeyleri kendi pc me indirdim ve zaman zaman sitede de paylaştım tabi kaynak belirterek.bu paylaşımlardan burada birsürü meslektaş yararlandı.ben istesem bilgiyi kendime saklardım ama bence bu bencillik olurdu paylaşmakta senin deyiminle hırsızlık mı?bence paylaşarak kalkınırız.ben yaptım o niye yapmıyor ben uykusuz kaldım o niye kalmıyor gibi düşüncelerde bence haksızsın.bugün senin uykusuz kaldığın konu başkalarına yardımcı olur,yarın başkalarının uykusuz kaldığı konularda sana yardımcı olur.çalışmalarında başarılar diler,huzurlu ve bol paylaşımlı günlerde seni aramızda görmek isterim...sevgiyle kal...

MiniMoSha
14-02-2008, 09:21
Sn nsveron.
Ben bilginin paylaşıldıkça büyüyeceğine inanan bir insanım.
Ve, gerek sektör olarak ve gerekse ülke olarak ancak bu şekilde kalkınılabileceğini savunan biriyim.
Bu forum sitelerini bu yüzden hep desteklemişimdir.
Size şöyle bir örnek vereyim.
Sizin 22 gün boyunca çalışıp emek verip hazırladığınız dökümanları şayet burada hazırlamadan önce bulmuş olsaydınız ne olurdu.
Siz 22 gün boyunca geceli gündüzlü bu bilgi için çalışmak zorunda kalmaz daha başka işlere, beklide bu bilgiyi geliştirme adına bu zamanınızı harcayacaktınız.Doğru mudur efendim.
İşte bu yüzden bilginin para olduğu bu zamanda bilgi cimriliği ile yaşanması neticesinde hayatımız hep kısır döngüler içerisinde geçiyor.Aynı iş için yüzlerce, binlerce insan her defasında aynı emeği sarfetmek zorunda kalıyor.Bunlardan biriside sizsiniz.
Aynı şekilde akademisyenlerde bu tür sitelere karşılar.Onların gerekçesi ise insanları hazırcılığa alıştırıyor muş.Bence bu tembellikten söylenmiş bir söz.Ben akademisyen olsaydım bunun önüne geçmek için insanların hazır olarak bulabileceği ödevler vermek yerine onları düşünmeye sevketecek ve kendilerinden bişeyler katabileceği ödevler verirdim.İşte aynı sorun bu şekilde de çözümlenebiliyor gördüğünüz gibi.
Lakin insanların şahsi egoları, tembellikleri ve çıkarlarına gelen zararlar bu tür paylaşımların önüne hep engel olmuştur.
Şimdi bu açıdan bakınca bu bilginin paylaşımı faydalımıdır zararlımıdır.
Buradaki insanların hepsi samimi olarak bu sektöre ve dahası bu ülkeye hizmet amacı taşımaktadırlar.Herhangibir maddi gelir yada rant olayı yoktur.Nitekim yapılan uygulamlarla bu kendini belli etmektedir.
Sizin samimiyete ve hizmete duyduğunuz güveniniz tam olmayabilir.Bunu saygıyla karşılarım.Belki dediğiniz doğrudur.Ni tekim arkadaşlar yapabileceğiniz şeyler hakkında bilgi vermişler.
Fakat bu hareketiniz size ne kazandırır yada ülkeme ve sektöre ne kaybettirir bunun iç hesaplaşmsını vicdanınızda yapmanızı önerebilirim sadece.
Ayrıca lütfen bilgi paylaşımlarını hırsızlıkla itham etmeyin.Birilerine faydalı olmak adına çaba sarfeden bu yüreği büyük insanlara bu şekilde hakaret etmeyin.
Dava açacaksanız açın.Bakın arkadaşlar anında dosya ismini verin kaldıralım demişler.
Bence sizde üzerinize düşeni yapın ama başkalarına hakaret etmeden.

buyuksahin
14-02-2008, 10:06
Merhaba...

nsveron siz kendinizce haklı sayılırsınız ama şunuda unutmayın burada insanlar gittikleri eğitimlerin notlarınıda paylaşıyor bu durumda bu eğitimi verenelerin de foruma dava açması lazım, sonuçta burası mesleki paylaşım sitesi insanlar bilgiye ulaşmaya çalışıyor ve sizde dolaylı yoldan bu yardımcı olmuş oluyorsunuz... ve eğer ki siz dosyaların kaldırılması taraftarıysanız ve herkes sizin gibi düşünürse paylaşım diye birşey ortada kalmaz. Ayrıca buna bence sevinmeniz lazım insanlar eğer ki size ait formları taslakları kullanıyorlarsa bu yapıtınızın beğenildiğini gösterir bırakın insanlar arkanızdan gitsin ama kalkıpta siz ooo ben yaptım adam prim yapıyor taktiği ile gidiyorsanız sadece bunu forum için değil ülke bazında değerlendirmeniz gerekir... yapılan herşeyde bir hata var anlamına gelir bu ama illa da kaldırın kardeşim diyorsanız zaten moderatorler söylenecekleri söyledi...

biz burada şuan çalışan meslektaşlarımızın ve öğrencilerin daha bir genelleme ile bilgi eskikliği olan herkesin paylaşması için dosyaları yayınlıyoruz ötesi yok kimsenin şahsına veyahutta şirketine bir karama yapmıyoruz...

İYİ ÇALIŞMALAR

mataaimasho
14-02-2008, 11:23
Ben tam olarak anlamadım ama anladığım kadarıyla söyleyeyim
Size ait bir şeyi gönderiyor galiba siteye bunun alıntı olduğunu bildirmesi gerekir tabiki gereken yapılır siz emeğinizi vermişsiniz, çalışmışsınız o konuda ve bir bakıyorsunuz sizin çalışmanız başka bir yerde bunu yapan arkadaş alıntı olduğunu ve alıntı yaparken herşeyi aynen birşey eklemeden ve silmeden yapmalı diye düşünüyorum.

Sitedeki yönetici arkadaşlar gerekeni yaparlar hiç şüpheniz olmasın.İyi Çalışmalar...

Akın52
14-02-2008, 12:38
Burda elimizden geldiğiince her emeğe saygı göstermeye çalışıyoruz, kaynağı belirtilmiş olan varsa mutlaka yazıyoruz ve bu konuda üyelerimizide uyarıyoruz, bu şekilde bir paylaşım varsa belirtin kaldıralım ..

Abdulkadir Durmuş
14-02-2008, 14:01
uzun zamandır foruma yazı yazmıyordum işlerin yoğunluğundan dolayı. ama sürekli takip ediyorum. bu konu başlığı dikkatimi çekti ve gidişatı izledim. nsveron meslekdaşım uslüp olarak daha olgun şekilde konu başlığı açabilirdiniz. bilgi paylaşımı yapan insanları böyle ağır bir şekilde itham ederseniz bizlerden sonra gelenler ve gelecekler teknikleri, bilgileri nasıl öğrenecekler.
siz mühendis mantığıyla değil de işyeri patronları mantığıyla düşünmüşsünüz. siz eğitimli bir mühendissiniz bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. zamanında aynı şeyleri hepimiz düşünmedik mi? kimse annesinin karnından bilgilerle doğmadı. bir şekilde bilgi paylaşımıyla öğrendik.
örneğin ben özel bir firmada 5 yıl çalıştım. ürettiğim ürünü aylık 20 tonlardan 250 ton gibi çok yüksek rakamlara çıkardım. ve bunu geceli gündüzlü çalışarak yaptım. işten ayrılırken yerime geçen diğer gıda mühendisi arkadaşıma bu işi gösterdim.
diyeceğim şu siz bugün bir bilgi öğretirsiniz yarın ona göre takdir kazanırsınız. meslek grubumuz içersinde kimbilir beliki saygın durumda olursunuz.( gerçi tüm arkadaşlarım bunu hakediyor).
konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. sizin mağdur olma gibi bir durumunuz var diyorsanız bunu bu foruma değil de çalıştığınız şirketten ayrılan ve bilgi sızdıran kişilere bunun hesabını sormanız gerekir. 3000 e yakın kişinin (bunların hepsi de meslekdaşımız) bilgi edinme konusundaki çalışma haklarını ellerinden almış olursunuz. vebalini düşünün artık.
sonuç olarak kardeşim hakkını arayacaksan doğru bir şekilde aramalısın. ''kim paylaşım yapmış ben onu nasıl bulayım ama bi daha böyle paylaşım olmasın. bu tarz siteler kapatılsın'' gibi düşüncelerle hakkını savunmuş olmazsın.
Sana çalışma hayatında başarılar.