PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bende adım adım başladım...

gizem
17-02-2007, 13:26
Sanırım adım adım gıdacı olmak benim için tam da gerçek anlamına uygun.Ben gıdacı olmanın bu işi severek yapmanın ne demek olduğunu,stajda ayağımda çizmelerle üzerimde önlük kokuların arasında çalışırken anladım.

Bu mesleği bilmeden gıda teknolojisi okumaya başladım, 2yıl sonra elime diplomamı aldığımda bu işi sadece seviyordum.O sene girdiğim sınavla mühendisliğe geçince bunun sadece işi sevmek değil bende bir tutku olduğunu anladım.

Şimdi tekrar diploma alıcağım günü bekliyorum.Gıdacı olmak insanların ihtiyacı olan en önemli şeyi yaratmak ve insanlarım sağlıklarını size emanet etmeleri bu mesleğin en önemli noktası.Bu mesleği severek yapıcak olanlar okumalı diyorum.

Sinan COSKUN
17-02-2007, 16:47
Benim Mersin gıda 22. tercihimdi ve gelmesini hiç beklemiyodum. Asıl istediğim FTR idi. 2002 de FTR 187 puandı ve ben 184 almıştım gelir diye düşündüm ve geri kalan tercihlerimi biraz şişirerekte olsa yazdım. Ama ilginçtir kendi puanımdan daha düşük yerlere bile giremeden 180 puan olan Mersin gıdayı kazandım. Bunu danışman hocama anlatmıştım oda bana buna benzer bir olay anlatarak eğer buraya önem vermezsen bitiremezsin demişti. Sonra alıştım ve 2. sınıfta lablara girmeye başlayınca herşey değişti. Şimdi iyikide okuyup bitirmişim diyorum. Hatta yüksek lisans yapmayı çok düşündüm ;)

immortal
17-02-2007, 17:06
Bende öss zedeyim aslında 13tane matematik tercihinden sonra 14üncü tercih manisa gıda negüzel dimi ilk başta sıcak bakmıyordum ama daha sonraları alıştım ve şuan iyi gidiyo gibi 2.sınıfta olmama rağmen ;):party:

Cvitaamini
17-02-2007, 20:53
24 tercihimin 15 tanesi matematik 3 tanesi gıda müh.tü.
ama o 3 tercih, ilk 5 tercih içindeydi:hihihi::hihihi:
ve mersin gıda 5. tercihimdi:S
heyecenlı ve istekli baslamıştım okula ama ilk 2 sene üstüste sınıfta kalıp mersin gibi bi yerde yazokuluna kalınca şevkim kırıldı, okulu bırakmak bile geldi içimden.
şimdi 4.sınıfım ve 1 sene uzadı ama üzülmüyorum;);)

sssensei
17-02-2007, 22:55
hiç bi zaman idealist olmadım 14. tercihimdi ve severek okudum çünkü hayatı seviorum bide yukardakini iki anlamda da :D
artık okulunu sevio o da

emotion_83
17-02-2007, 23:35
Merhaba
Bende öss mağduru olarak girdim bu işe.okul donemınde okulu bıle bırakmayı cok dusundum.ben bırakıncaya kadar okulu bıtırdım:) ama. Staj donemnde hersey bana farklı ve cekıcı gelmeye basladı ve ben baska bır ıs yapamıyacagımı gordum.Bır seyler uretmek ve turkıye dunya capında bu urunun kullanılması ınsana ayrı bır zevk vermeye basladı.uzun sure ıssz kaldım ama hep bransımda ıs baktım.
cevremde bır cok ınsan dıplomalı ascı desede ben meslegımı sevıyorum:))

Sinan COSKUN
17-02-2007, 23:43
o diplomalı aşçı lafını bende duydum ama genelde okuyamayanlardan ;) bu arada işsiz kalmanı anlayamadım benim bir çok arkadaşım 2. hatta 3. işini değiştirdiler :S ( haz. 2006 mezunuyum ). İnanın bu mesleği tanımaya başlayınca yani 2. sınıftan sonra çok seviyosun ve tüm isteksizliği üstünden atıyorsun. Tabi buna üni. de yardım etmeli hocalarıyla ;)

sssensei
18-02-2007, 00:13
aşçı muhabbeti üsttekinin dediği gibi söleyenler belli çünkü cahil olmayan insanlar biliolarki kendi mesleklerininde dalga geçilcek ve isim takılcak bi yanı vardır yani karşı saldırı tehlikesi var :D ben bi de şeye gıcık oluorum;
-nerde okuosun
-gıda müh de abicim/ablacım ...
-4 yıllık mı ?
fitil edio beni bu soru

dgoksuluk
18-02-2007, 18:30
oss de isteyerek gıda mühendisliği bölümüne gireni daha yeni yeni duymaya başladık zaten. bizim zamanımızda lise son ögrencilerinin bilgisi yoktu. bunlar ne iş yaparki diyorduk. ve bende sırf puanım yettiği için yazdım odtü gıda mühendisliğini. altıncı tercihimdi. mutluyum ve huzurluyum. başka bir iş yapamazdım heralde. gıda önemli bir iş arkadaşlar. dolayısı ile bizde önemli insanlarız.

emotion_83
18-02-2007, 23:16
Issızlıgımın sebebını bende cozemıyorum artık.Bir firmaya gidiyorum sen bana fazlasın dıyor diger firaya gidiyorum sen oncedn bu sektorde calısmamıssn dıo tecrube ıstıo.2003 gıda tek. mezunuyum 4 defa ıs degıstrdım bu 5.ısım ama tezgahtrlık yapıyorum durumum vahım yanıı ve bır cok sertıfıkam ve sektor deneyımlerım var.ama azımle hala arıyorum.

sssensei
19-02-2007, 00:49
bizim sektörümüzde iş deiştrime çok oluo bunu mezun olan ark larımızdan görüoruz
direk kalıcı bi iş bulan ark şım yok diyebilirim ama ben bunu o kadar garip karşılamıorum çünkü işe girerken o işin nası bi iş olduğunu aşağı yukarı bilioruz sektördeki çeşitlilik yüzünden böle şeler olabilio bize düşen sabredip namza göre şerbet vermek oluo galiba

fooden
23-02-2007, 12:14
Öss... ilk adım atmaya başladığımız zaman... aslında dünyaya ilk gözaçışımız gibi üniversiteye girmek, çünkü hayatımızı gerçekten şekillendiren nokta. Ama malesef sistemden dolayı kader ağlarını örüyor:S

Benim de ilgi alanım mimarlıktı ama malum puanlar:( Ayağımızı puan göre uzattık ve mühendislikten en cazip gıda geldi ve 4. tercihime yazdım Uludağı, listemdeki tek gıda mühendisliğiydi:) AB nin geleceği için seçtim aslında, aslında bakıyorum çok zevkli bir mesleğimiz var ve hayatın içinden, insanlarına anlayacağı dilden ve rahat. Tabi ki doktorlar kadar sağlık riski büyük sorumluluğu olan bir meslek. Bizimde de yeminimiz var, insan sağlığı için güvenli gıda...;)

suren
23-02-2007, 16:39
ben 99 ege gıda mühendisliği mezunuyum.
üzerine yine kendi bölümümde biyoteknoloji kısmında yüksek lisansımı yaptım.
iş ararken arkadaşımızın dediği gibi olaylarla çok karşılaştım
özellikle yüksek lisans olayına görüştüğünüz yer büyük bir firma değilse korkulacak ve uzak durulacak birşey gibi bakıyorlar ve kibarca biz çok kalifiye elemanı karşılayamayız diyorlar.
şans eseri netten gönderdiğim bir mail karşılığında köklü bir firmada çalışma olanağı buldum.
3 yıl kadar üretim müdürü olarak çalıştım. oldukça kötü koşullara sahip işletmeyi ISO ve HACCP alacak duruma getirdim ama maalesef sonuçlandıramadan şehir değiştirmek durumunda kaldım.
Bu 3 sene içinde öğrendiğim en önemli şey bildiklerinizden ve kişiliğinizden asla taviz vermemenizin gerektiğidir.
aksi takdirde en basiti bir ustabaşı bile sizleri sindirmeye çalışabilir.

eMeLLLLL
28-02-2007, 14:55
1. sınıfta hoca bize sormuştu,arkadaşlar kaç kişi bu bölümü isteyerek yazdı diye,cevap çok korkunçtu :S sadece bikaç kişi parmak kaldırdı :P ama bu sene görüyorum ki arkadaşlarımın hepsi bölümüne önem vermeye başladı,şu anki durumlarından gayet memnunlar.bende öyle:)

alimbodur
02-03-2007, 23:31
Gizem güzel birşey paylaşmışsın. mersin gıdayı kazandıgımı ögrenince şoke olmuştum.yazdığımı bile hatırlamamıştım.mersinde baya bi uzak gelmişti.kim gider oraya filan demiştim.onları hatırlattın bana.şimdi düşünüyorumda iyiki gelmişim mersine,iyiki okumusum gıdayı.

alimbodur
02-03-2007, 23:33
unutmadan da eyvallah saollasın gizem

SENBENBIZ
05-03-2007, 14:32
bende ege tire gıdayı isteyerek yazmıştım ama bzdede çok az isteyerek kazanan vardı. insanlar üniversite bitirmek için ne yapsınlar isteyerek istemeyerekde olsa yazıyorlar

okyanus
10-03-2007, 22:31
merhaba arkadaşlar bende öss sınavından sonra 11 tercihime yerleştirildim (ege gıda müh.) ilk başta 1 yıl bekliycem seneye tekrar öss ye giricem dedim ama annem vardır bir hayır diye git dedi. (daha doğrusu gidelim dedi çünkü onlarda yanımda geldiler ) ben karslıyım 18 yıl karsta büyüdüm sonra ege üniversitesini kazanınca izmire geldim 2 yıldır izmirdeyim. 1. sınıfım (1 de hazırlık var) okulumdan memnunum bu bölümün belkide daha ilk adımlarımı atıyorum ama bu mesleği seviyorum en azından labaratuarda bişeyler yapmak hoşuma gidiyor . bende hangi bölümde okuyosunuz ? sorusundan sonra kaç yıllık? sorusunu soranlara sinirlenenlerdenim.

:):):):):):):):):):):):):)

Sinan COSKUN
10-03-2007, 22:38
Sende aramıza hoşgeldin. Umarım annenin dediği gibi hayır vardır ve hayatın boyu sende mutlu gıdacılardan olursun ;) 2-4 yıllık vede aşçımısınız sorularına sinirlenme yakında alışacakın sonra dalga geçmeye başlayacaksın :S

sssensei
10-03-2007, 22:42
bende aynı konuya sinir oluorum belirtmiştim bu arada hevesini kırmak gibi olmasın ama iş hayatında lab da fazla uğraşamıosun ar-ge deilsen

nagihan
11-03-2007, 02:54
benimde çok bilerek isteyerek yazdığım bi bölüm değildi babam istemişti gıda müh. olmamı 14 tercihin içinde 13. tercihime son gece yazmıştım ben bile unutmuştum yazdığımı ve evdekilere söylemeyide tabiki ... babam için büyük sürpriz oldu..ilk başlar herkesin anlattığıyla aynı sonra sonra anladım ne kadar doğru bişy yaptığımı..bu anlamda bşyler öğrenmek, hataları bulabilmek , sorunları çözebilmek insanı heyecanlandırıyo.. 3 aysonra mezun olunca bakalım nasıl olcak bu heyecan..
tabi bide gıda müh. nedir ne değildir bilmeyen insanlarla uğraşmak ayrı..yemek tarifi soruyolar bana ya.. ne bileyim benn... hıı 2-4 yıllık muhabbeti zaten baydı .. ya anlıyorum hadi okumamış bilmiyoda adam benle aynı ünide okuyo.. ve bu soruyu soruyo..cevap olarak bi gün içimdeki şeytanı dinlicem...:w00t:

Şengül PARLAK
14-03-2007, 17:06
Ben hepinizden yeniyim gıda işinde. Tüm yazılanları deli gibi takip ediyorum bu yüzden. 1 tek kelime bile öğrenmek benim için çok faydalı çünkü hiçbirşey bilmeden sektörün içine düştüm. Hepinize çok mersi:)

Sinan COSKUN
14-03-2007, 17:22
umarım hayatın boyunca başarılı olursun sende hoşgeldin ;)

ismailakbas
06-04-2007, 13:57
İş görüşmelerinde ilk istedikleri şey iş tecrübesi, ama almiyorlar ki çalışalim tecrübemiz olsun. Mezun olduktan sonra 3-4 ay iş aradım iş tecrübem olmadı ama iş grüşmesi konusunda bayağı bir tecrübem oldu. Neyse şimdi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda çalışıyorum

tmr-szr
06-04-2007, 15:15
Ben de 2001 de Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edeb. Fizik Bölümünü kazandım. Fiziği çok seviyordum ancak geleceğe dair kaygılarım vardı ve 2. senemin son iki ayında ani bir karar alarak ÖSS ye yeniden hazırlandım. Sınav pek iyi geçmedi ve beklediğimin altında puan alınca istemiyerek de olsa geleceğini daha parlak gördüğüm birkaç bölümü tercihlerime yazdım. Gıda Mühendisliği en sonlardaydı. Harran Üniversitesi Gıda Mühendisliğini kazandığımda "ben orayı yazmışmıydım yaa" dedim. Bursa'dan taaa Urfa'ya...

Daha ilk senemde mesleğimi sevdim ve "iyiki yazmışım" dedim. Mesleğimi tanıdıkca daha çok sevdim. Mezuniyetime 2 ay kaldı ve aldığım o karardan çok memnunum.

Diplomalı aşçı, 4 yıllık mı gibi lafları söyleyenlere de sadece gülüp geçiyorum. Çok komikler. :)

feritak-23
06-04-2007, 18:11
seni gelecekte çok iyi yerlerde göreceğimi hissediyorum tamer bunu gerçekten yürekten söylüyorum
evet bölüm olarak genelde ilk aşamada yemek şirketleri yoğunluklu old için bu doğrudur fakat biz aşçılık yapmıyoruz azda olsa yine orada dA KENDİ İŞİMİZİ YAPIYORUZ
bu arada yarınki özel gıdalar sınavında başarılar dilerim:) tabi diğer sınavların içinde az kaldı sabır sabır sabır

vahide:))
15-04-2007, 10:08
bende oss mağdurlarındanım.gıda müh. 13. ve son tercihimdi.üstelik sadece bir tane gıda müh. tercihi yaptım.ilk önce istememiştim.manisada oturduğum için çok uzak gelmişti.ama çevreninde etkisiyle kabul ettim.okul hayatı çok güzeldi.her nekadar zor olsada lab.lar teşvik ediyordu.2006 haziran mezunlarındanım ve 4 tane iş değiştirdim.hala aradığımı bulmuş değilim.ama umudum var.

DİDO
21-04-2007, 14:30
ben gıda muh. istiyodum ama o puanı alamıyınca biyoloji ve gıda tekn. yazdım ve gıda tekn. geldi bölümü severek okuyorum hayyatta kı en onemli seylerden bırıdır ınsanın işini severek yapması...

Akın52
22-04-2007, 15:12
ben gıda muh. istiyodum ama o puanı alamıyınca biyoloji ve gıda tekn. yazdım ve gıda tekn. geldi bölümü severek okuyorum hayyatta kı en onemli seylerden bırıdır ınsanın işini severek yapması...

Sevebileceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmassın.. :)

DİDO
23-04-2007, 15:25
:nohh4:NE DEMEK ŞİMDİ O KI ANLAMDIM... BEN BOLUMU SEVEREK OKUYORUM İŞİMİDE SEVEREK YAPACAĞIMDAN EMINIM DEMEK ISTEDIM SİZ NE DEMEK ISTEDINIZ ACABA???:wubsx7:

yekruye
23-05-2007, 00:44
ben 2004 sdü mezunuyum, çok tuhaf bi hikayem var benim.
Ben ihl mezunuyum ve bildiğiniz üzere bizden puan düşülüyordu.
99 da girdim öss ye, hayalim eczacılıktı, ancak 24 puanımı kestiler (elleri dert görmesin :() 185 puanla karambole tercih yaptım. 1. tercihe içimde kalmasın diye Atatürk üni. eczacılık yazdım olmayacağını bile bile.
Gıda müh. bölümü hakkında hiç bi fikrim yoktu, eniştemin teşvikiyle daha doğrusu kulaktan dolma duyumlarıyla 2. tercihe son anda sdü gıdayı yazdık. Çok ilginçtirki sdü gıda geldi. Çoooook şaşırdım ve korktum.Sonra bölümümü tanıdıkça ve bişiler öğrenmeye başladıkça karamsarlığım bitmeye başladı. Bölümümü seviyordum artık. Zaman zaman 2-4 yıllık, diplomalı aşçı vs. muhabbeti oluyordu, takmıyorum bunları. Okul 2004 te bitti ve asıl önemli noktaya geldik. İ ş bulmak????????? Staj yaptığım yerde bir süt fabr.da 1,5 yıl kadar sorumlu yöneticilik yaptım.
Ama ne çalışmaydı, beni ziyarete gelen ailem üzülerek dönüyordu. Ayağımda çizme, sırtımda önlük, kazanların tepesinde pH metre elimde çok esnek çalışma saatleriyle çalıştım.Sonunda dayanamadım çıktım. Bu 1,5 yıl içinde zaman zaman okuduğum bölüme lanet olsun dediğim günlerde oldu. Ama ben bölümümü çok seviyorum, çünkü çok kutsal bi meslek.... Ancak şundan çook eminim ki okumak marifet değil, önemli olan pratik yapmak. Şu da bi gerçek ki pratik ve teorik hiçbi zaman birbirini tutmuyor.. Canımı acıtan şey şu; mezun olurken bi süt fabr.da tam olarak ne yapmamız gerektiğini bilmiyorduk; sayfalarca ezber yapmaktansa bunları öğrensek daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Bu belki bizim üni.ye has bi dezavantajdır. Daha iyi ve verimli eğitim veren üni.ler vardır muhakkak. Neyse öyle veya böyle bu okul bitti.
Ben artık mesleğime olan sevgimin tekrar doruk noktaya ulaşacağı bi iş ümidiyle yaşıyorum... Umarım herkes gönlündekine tez vakitte ulaşır....[/size]

betulllll
27-05-2007, 08:45
walla benim hikayemde buna çok benziyo.bende bişekilde enişte tavsiyesi üzerine yazdım.gıdanın her alanında sanırım bu şartlar mevcut.ben yemek fabrikasındayım.hergün isyan ediyorum(4 yıldır)ama ailem bıktı her akşam isyanımı dinlemekten.ama hakkaten yorucu ve şartlar zor.çalıştığınız insanlarla anlaşmak zor.çoğu ilkokul mezunu .hijyen,eldiven ,maske konusu mutfakta savaşa neden olacak.benim hala umudum var ama.

mensur
19-08-2007, 18:23
benim son tercihimdi ve öss mağduru biriyim ama kader mağduru olmayacağım işimde en başarılı olmasamda çok başarılı olana kadar çalışacam tabi bu söre içinde siz arkadaşlarımın yardımınada ihtiyacım olacak

Gülsel ŞEN
20-08-2007, 10:29
ben 2004 sdü mezunuyum, çok tuhaf bi hikayem var benim.
Ben ihl mezunuyum ve bildiğiniz üzere bizden puan düşülüyordu.
99 da girdim öss ye, hayalim eczacılıktı, ancak 24 puanımı kestiler (elleri dert görmesin :() 185 puanla karambole tercih yaptım. 1. tercihe içimde kalmasın diye Atatürk üni. eczacılık yazdım olmayacağını bile bile.
Gıda müh. bölümü hakkında hiç bi fikrim yoktu, eniştemin teşvikiyle daha doğrusu kulaktan dolma duyumlarıyla 2. tercihe son anda sdü gıdayı yazdık. Çok ilginçtirki sdü gıda geldi. Çoooook şaşırdım ve korktum.Sonra bölümümü tanıdıkça ve bişiler öğrenmeye başladıkça karamsarlığım bitmeye başladı. Bölümümü seviyordum artık. Zaman zaman 2-4 yıllık, diplomalı aşçı vs. muhabbeti oluyordu, takmıyorum bunları. Okul 2004 te bitti ve asıl önemli noktaya geldik. İ ş bulmak????????? Staj yaptığım yerde bir süt fabr.da 1,5 yıl kadar sorumlu yöneticilik yaptım.
Ama ne çalışmaydı, beni ziyarete gelen ailem üzülerek dönüyordu. Ayağımda çizme, sırtımda önlük, kazanların tepesinde pH metre elimde çok esnek çalışma saatleriyle çalıştım.Sonunda dayanamadım çıktım. Bu 1,5 yıl içinde zaman zaman okuduğum bölüme lanet olsun dediğim günlerde oldu. Ama ben bölümümü çok seviyorum, çünkü çok kutsal bi meslek.... Ancak şundan çook eminim ki okumak marifet değil, önemli olan pratik yapmak. Şu da bi gerçek ki pratik ve teorik hiçbi zaman birbirini tutmuyor.. Canımı acıtan şey şu; mezun olurken bi süt fabr.da tam olarak ne yapmamız gerektiğini bilmiyorduk; sayfalarca ezber yapmaktansa bunları öğrensek daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
Bu belki bizim üni.ye has bi dezavantajdır. Daha iyi ve verimli eğitim veren üni.ler vardır muhakkak. Neyse öyle veya böyle bu okul bitti.
Ben artık mesleğime olan sevgimin tekrar doruk noktaya ulaşacağı bi iş ümidiyle yaşıyorum... Umarım herkes gönlündekine tez vakitte ulaşır....[/size]

düşüncelerine saygı duyuyorum ama üniversitemizin uygulama yaptırmadığını en azından siz yeni mezunlar söylemeyin bence biz asıl o üniversitede çektik ne çektiysek canım içinde süt fabrikası olan okulumuzda sadece 1 sene pratik yapabildik ama siz 4 sene boyunca yaptınız sonuçta eğer istediyseniz tabiki neyse bence yinede emeği dokunan öğretim görevlilerimizin hakkını yememeliyiz diye düşünüyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

anjihola
23-08-2007, 01:17
bende öss tercih zamanı seçtim bu mesleği, puanıma göre yani..14 tercih yaptım sadece ve bunun 10u gıda mühendisliğiydi.5. tercihimede girdim..hacettepe fizik mühendisliğiyle akdeniz gıda arasında bir tercih yapmam gerekiyordu ve ben gıdayı tercih ettim öne aldım.o zamanda baya düşündüm bu mesleği, nedir ne değildir diye çok araştırmıştım.bana yakın ve ilginç gelmişti yediğimiz şeyleri üretmek kontrol etmek ne olduğunu bilmek..benim zamanımda da gözde meslek oldu birdenbire..ve artık mezunum,şimdi yanlış bir tercih yapmadığımı daha iyi anlıyorum..sizin de dediğiniz gibi arkadaşlar bu işin tam olarak içine girmeden tam anlaşılmıyor,her şeyi stajda daha iyi görüyorsun,gelecekte bizi nelerin beklediğini,iş ortamını.. herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

metin_ada_54
05-09-2007, 02:25
bende karambole gıdacı olanlardanım. yani teknik lise makina bölümünden sonra gıda okumak tuhaf geliyor bicoklarına. ama oyle yada boyle 2 ayrı branştan diploma nın olması gercekten işe yarıyor.okula basladıgım donemde cok zorluk cektıgımı soyleyemem ev arkadas ortam bakımından ama büret, balon joje, spektrofotometre titrasyon cok degısık ve tuhaf isimler yeni baslayan biri icin. gerci zamanla hersey normal geliyo size ama sizin anormallesmedıgınız ne malum. şimdi cok memnunum okudugum okuldan ve bölümden iyi ki yapmısım diyenlerdenim. iyi bir işim ve iyi bir eşim var. umarım herkes istedigi sartlarda işe sahip olur...!
Ne Mutlu Gıdacıyım Diyene....!:smily1164:

# serap #
20-09-2007, 11:51
hepinizin yorumlarını okudum öss maduruymussunuz. ben sızden bıraz farklı olarak baslamısım liseye başlarken yaptım secımımı ,tam olarak nedır ne değildır bılmıyodum sadece yapmam gereken tercıh lıstesı vardı ön kayıt için sırayla butun bolumlerı yazmıstım sansıma ne cıkarsa :) gıda teknolojisi 3 yıllık eğitimim öyle boyle bitti, sevdim de guzeldı zevklıydı. sonra sınavsız gecıs hakkımı kullandım kocaelı üniv 2006 da mezun oldum. GEleceği olan ve insan var olduğu sürece sönmiycek bi meslek severek başladım severek de bıtırdım 5 yıl muhendıslık gıbı okudum tekniker olarak kaldım :) memnunum sevıyorum da ama iş sektöründe hala bi başlangıç yapamadım :(
mezun olur olmaz bir çok yere başvuru yaptım gıdanın her sektörüne ,bi kaç da görüşmeye gıttım coğu tel görüşmesı yaptım ama şanssızlıkmı bendemı bı sorun var anlayamadım :) ya ıkamet yeri uzaklığı ya tecrübe olmaması en büyük iki etken oldu benim için hala da öyle

inşlh bi başlangıç yapıp bende artık sektöre giriş yapabılırım :)

brucella
28-09-2007, 00:30
merhaba, herkes nasıl girdiğinden bahsetnmiş.bende 22 tercih yaptım ilk tercihimdi gıda, severek okudum.koskoca sınıfta dersane ögretmeni yazdırdı die gelmeyen bi ben vardı.sonuc mu mesleğimi yapmıom.memur oliim dedim:)

yagmuryüreklim
13-11-2007, 20:19
yaptığım 18 tercihin içinde tek mühendislik buydu..lise öğretmenimle birlikte 4.sıraya koyduk tercihimi..vee
sonuçlar açıklandı..
annem hiç sevinmemişti:(
babam ise havalara uçmuştu mühendis olacağımı duyunca...:999:
ben mi ? ben ne hissettiğimi bile bilmiyordum..:confusedug1:
neyse öyle böyle süpper dostluklar kurarak ve çok zevk alarak okudum okulumu....
çok mutlu bir şekilde mezun oldum.. gurur vericiydi gerçekten..
üç ay sonra iş buldum..
o kadar gezip tozmadan sonra gün boyu çalışmakozr geldi açıkcası..
birde iki haftada bir gün izniniz olduğunu düşününce..
çoğu zaman işimi sevip sevmediğimi düşünüyorum...
yanıt....tabiki seviyorum..
ama zorluklarına alışmam gerekiyo..
birz fazla konuştum galiba..
umarım herkes istediği hayata biran önce kavuşur...

BÖGÜRTLEN
16-11-2007, 18:02
ben lısede gıda okumaya basladım sona meslek yuksekokulu sut urunlerını okudum ama n yazıkkı meslegımı cok sevmeme ve calısmak ıstememe ragmen ıs yok :(:(:(

safir
06-12-2007, 15:43
Valla bilmiyorum hic kimse mi bu bölüme isteyerek girmedi bir ben mi isteyerek dileyerek yazdım .... Ben k. maras s. demirel fen lisesi mezunuyum puanım cok ii olmasına rağmen gıda muh. olmak istedim ve en iisi ege diye dusundum yazdım geldim cok mutluyum eger hala egede okuyan arkadaslar varsa tanısmak da isterim onlarla eminim birbirimize cok faydamız dokunacaktır....

(EGELİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR ) Bunun farkına 1 sene egede okuyunca varıo insan ...

sonya
06-12-2007, 20:33
bende isteyerek yazdım ama bölüm hakkında çok azbilgim var benimle biraz paylaşırmısınız arkadaşlar ya gerçekten daha birinci sınıfım ve sevceğimi düşünüyorum benimde puan iiydi ama ben gıda istedim:D

sonya
06-12-2007, 20:40
hiç bölüm dersim yok ya benim bölümden bihaberim ama seviorum bölümümü gibime gelio

magnitude
20-12-2007, 21:24
sewgili safir ben de Ege Astronomy uzay bölümüne 2005 yılında girdim. Sonra 2006 yaz aylarında öss girmeye karardım 2007 öss giridm. Ege'nin hawasını bilirim ve hala daha Ege kampüsünde ara dolaşıyorum. Şimdi nerdeyim diye sorarsan Celal Bayar Gıda Müh. okuyorum. Ne güzel dimi :CharlyBrown3: Ege Gıda da birçok tanıdığım war kaçıncı sınıfsın peki ...?

betüş_87
24-12-2007, 00:03
bende gıda mühendisliği 3. sınıf öğrencisim.gıda mühendisliğinde okuduğumu duyanlar ''oooooo sen güzel yemek pasta yaparsın'' falan diyorlar ne alakaysaa.defalarca anlattım gıda mühendisinin ne iş yaptığını ama hala aşçı olacam zannediyolar.

safir
27-12-2007, 13:17
sewgili safir ben de Ege Astronomy uzay bölümüne 2005 yılında girdim. Sonra 2006 yaz aylarında öss girmeye karardım 2007 öss giridm. Ege'nin hawasını bilirim ve hala daha Ege kampüsünde ara dolaşıyorum. Şimdi nerdeyim diye sorarsan Celal Bayar Gıda Müh. okuyorum. Ne güzel dimi :CharlyBrown3: Ege Gıda da birçok tanıdığım war kaçıncı sınıfsın peki ...?

ben daha 1. sınıftayım yenı sayılırım aslında bu 2. senem egede 1 seneyi hazırlıkla cope attık hala icim yanıyor o 1 seneye keske atlayabilseydim su hazırlıgı :confusedug1: .......

yusufyusuf
29-12-2007, 10:49
vay dostum demek sende benim gibisin

yusufyusuf
29-12-2007, 10:57
slmlar inanın bend aynıyım gıdayı ben tercih boş kalmasın diye yazmıştım ama akslik demiycem herşeyde bi hayır vardır gıda geldi şimdi arkadaşımın biri yazmış onun gibi kime desem 4 yılmı diye soruyolar yani bilmiyorum ben 1 sınıfım bırakmayı çok düşündüm ama yaş sebebiyle devam ediyorum bide devlette kadro yokk gibi bişey nolcek bizim halimiz

Oğuz Pelikli
29-12-2007, 11:02
Yusuf Bey,
Öncelikle armaıza hoşgeldiniz.
umarım sitemizi inceledikçe, ailemizin bir parçası oldukça mesleğinizi daha çok seversiniz. Zira ne kadar isteyerek yazmamış olsanız bile (birçoğumuz gibi) mesleğinizi tanımak ve kendinizi bu yönde diğerlerinden farklı kılmak için çaba harcamazsanız bir gıdacı olmuş olmanın farkını hissedemezsiniz. O yüzden mesleğinizi tanımaya çalışmanızı öneririm. Tanıdıkça aslında çok heycanlı ve güzel bir mesleğimiz olduğunu göreceksiniz.
Bir de ufak bir not aynı mesaj içinde ardı ardına mesaj yazmak forum kurallarına aykırıdır. eklemek istediğiniz birşey varsa ve sizden sonra kimse birşey yazmamışsa her mesajın sağ alt köşesindeki "Düzenle" butonunu kullanarak mesaja ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz. Böylece mesaj kirliliği yaratmamış oluruz.
Saygılarımla

yusufyusuf
29-12-2007, 11:19
abiciğim yazdığın gibi ben yeniyim onun için idare et ilgin içinde teşekür ederim

yusufyusuf
29-12-2007, 11:22
ABİCİM BİŞEY DAHA SORABİLİRMİYİM GEÇEN ARKADAŞIN BİRİ PROJE İŞİNDE ÇALIŞIYOM DEDİ GIDACININ N İŞİ OLURKİ PROJEYLE

Figen YÜCE
29-12-2007, 11:30
Musa Bey yeni üyelerimiz forum kurallarını tam olarak bilmiyor olabilir ancak en azından uyarıları dikkate almalıdırlar. Oğuz Müdürüm sizi uyardığı halde yine arka arkaya iki mesaj yazmışsınız, lütfen düzenle butonu kullanıp mesajlarınızı birleştirin. Bir uyarı daha mesajınızın tamamını büyük harflerle yazmayınız, teşekkürler ;)

yusufyusuf
29-12-2007, 11:41
işte bende bundan korkuyorum ya ben mühendislik okuyom ama kime yazdıysam hep aynı boşa okuma diyolar sen tezgahtar olmuşşun ben onuda yapamaycam herhal

yusufyusuf
29-12-2007, 11:44
ya herşey güzelde nerde bu düzenleme butonu

Gülsel ŞEN
29-12-2007, 11:49
bölümün moderatörü olarak uyarı yapma ihtiyacı hissediyorum lütfen kurallara uyalım ve konuları saptırmayalım arkadaşlar
ayrıca düzenleme butonu sağ altta görünüyor.sayın üyemiz istersen sitemiz hakkında bilgiler edinmen yolunda biraz araştırma yap genel başlığında duyurular,uyarılar var onları oku inan bana faydalı olacaktır....

recep uysal
07-02-2008, 17:13
merhaba arkadaşlar...
ben gıdayı çok sevdiğim kimya mühendisi lise kimya hocam biyolog dershane hocam ve lise sona kadar olan biyoloji ve kimyaya ilgimden ikisinin bir arada olduğu mühendislik dalı olan gıda mühendisliği olduğu için seçtim.
ayrıca meslek seçerken benim için önemli olan ilerde memleketimde kendi fabrikamı kurabileceğim bir meslek olmasıydı hepsi gıdada birleşiyor.
bence ileriye yönelik hedefler koymalı içinde bulunduğumuz(anladığım kadarı ile) karanlık günlerden sıyrılıp aydınlık günlere ulaşmalıyız...
bende yeni mezunlardanım gelecek bizim ama bugünleri iyi yaşamakta hakkımız...

Didem SALİCİK
07-02-2008, 21:10
slm butun mesjları okudum herkes tercihlerinden bahsetmiş benm 9. tercihimdi fakat tek gıda muhendisliğiydi ben endüstri mühendisliği istiyordum sakarya endstriyi 0.2 puanla kacırmıstım (öss maduru) altında bu vardı bu oldu:confusedug1: hayırlısıdır inşallah diyorum uludag üniv 1.sınıftayım (hazırlık okudum) cok karamsarlıklar yaşıyorum bölümümüz hakkında iyi şeyler söylenmiyor buradada aynı geneldede öyle gıda mühendisliğimi başka meslek bulamadın mı falan diyorlar olumlu konusana rastlamadım diyebilirim bırakmayı cok düşündüm fakat zamanla alışabilirim diyede düşünüyorum bide yeniden öss girmeye hazırlanmaya gözum kesmiyor ilk senemde girdim zaten kesse tercih yapmaz bi sene daha denerdim:) mezun olan arkdşlar nasıl işlerde çalışıyorsunuz mesela sorumlu yöneticilik ne demek:)ne iş yapar sorumlu yönetici:)
bölümüme ısındıgım söylenemez matematik fizik kimya göruyoruz gıda ile ilgili bişey göstermiyorlar biz nasıl bölüme alışıcaz:nohh4: ayrıca uludag üniv okuyan veya mezun olan arkdşlar tanışmak isterim sizlerle bizim üniv eğitimi üst sınıflarda nasıl iş hayatıyla ilgili pratikler ne düzeyde mezun olduktan sonra işverenler nasıl bakılıyor bizim üniv mezunlarına?
cok konustum galiba ama ne yapıyım cok dertliyim ve öğrenmek istiyorum a dan z ye herşeyi yardımlarınızla
bende adım adım gıdacı olucagım bundada kararlıyım ;) ;)

foodengcfr
07-02-2008, 22:13
mrb arkadaşlar siz gibi bende dertliyim.ankara üniversitesi gıda mühendisliğinde okumaktayım.bende ilk girişte son tercihimdi.her zaman inşaat mühendisi olmak istemiştim.bunu rastgele yazdım nasıl olsa gazi inşaat gelecek die ama 0,3 puanla kaçırdım.bi sene hazırlık okudum we tekrar 2007 de össye girdim we bu seferde 20 tercih yaptım hepsi fizik tedavi ve diş hekimliği idi son tercihim belki hacettepeye geçerim die hacettepe gıda idi.we 20 tercihten hacettepe gıda geldi ve benim yıkıldıgım andı.puanlar aşırı yükseldi ve küçük küsüratlarla fizik tedavi bölümünü kaçırdım.:(deli oldum ama ne yapcan kısmetimde bura warmış ve hacettepeyede geçemedim.ankara üniversitesinde kaldım.banada gıda mühendisliğini 2 yıllık diyenleri mi ararsınız benim bölümü açıköğretimle karşılaştıranı mı ararsınız hepsi oldu.ve ben şimdi 2.sınıfın 2 dönemıne zordlada olsa üstelik yüksek ortalama ile geçtim bakalım.ama hala içimde bi kırıklık war pek ısınamadım açıkçası bolume we hala gıda dersi gormuyoruz deli oluorum.gıda muhendisi abilerim ablalarım ne olur bizlere su meslegimiz hakkında biraz bilinçlendirin.hadi iyi akşamlar...

foodengcfr
07-02-2008, 22:49
slm ya kusura bakma özel mesaj atamıyorum mailde atmak istemedim şimdi sen razı olmadan olmaz die.ya anlıyacagın ole sırf gıda dersi olsun die üstten ders aldım.1.donem ama 2.sınıfın dersleri kasıyor baya ha bize mikrobiyoloji vermişlerdi o çok eğlenceliydi walla hadi iyi akşamlar
ya forum kurallarına aylırı yazıyorda nasıl cewap vereyim peki acemiyiz bu seferlik affedin

rebel
16-02-2008, 00:46
Ben bilerek isteyerek
gayet bilinçli bir şekilde gaziantep gıda müh yazdım
geleceğinden emindim.
Memnun muyum? Yani herhangi bi şikayetim yok.Hayalimdeki meslek değildi ama öss'de ikinci senemdi ve biryerleri yazma zorunlugu hissettim ve yazdım.
Sadece belki olur diye ege gıda yı yazmıstım 3 puan üstümde kapattı.
sağlık olsun dedim
Bir sene hazırlık okudum ve su an birinci sınıftayım ve mutluyum :)))
fazla bir bilgim yoktu gıda mühendisliği hakkında
bir an kendimi bulmustum bu bölümde.
hatta bir tanıdık ne okuduğumu sordunda
gayet ciddi bir biçimde
Hiç Yoktan iyidir Gökhancığım. Demişti neye ugradığımı sasırmıstım :))
neyse olan olmus okuyoruz ileriye bakalım geliştirelim kendimizi gerisi gelir zaten diye düşünüyorum:))

safir
25-02-2008, 09:22
herkes aynı seyi en az 1 kere yasamıs galiba etrafımdakı herkes gıda muh. kazandım deyınce vah yazık neyse bı daha gırersın gıbılerınden seyler soyledıler :confusedug1: bazıları 2 yıllık mı dıye sordu falan ama bıraz zaman gecınce anladılar galıba ne oldugunu sımdı bısey demıyolar ama ben ıstedıgım bolume geldım bılerek ısteyerek geldım...ege gıda muh. ılk tercıhımdı geldı :D ;) bende rebel gibi gecen sene hazırlık okudum bu sene 1. sınıftayım bolumumu ve okulumu da son derece sevıorum...........

suakar
11-04-2008, 11:29
sorma aynı durumda sayılırım takmışlar bir deneyime kıracam kafalarını :(insanı mesleğinden soğutyolar

enginacar85
13-05-2008, 21:39
herkesin ayrı hikayesi var.benimde dedem çiftçidir.ankara gıdayı kazandığımda dedem çok üzülmüştü.bu çocuk bu kadar akılsızmı demiş,en azından ziraati bali kazansaydı diye dert yanıyormuş herkese.

dolores
14-05-2008, 10:48
2005 yılında Öss sisteminin değişmesi ve puanların fırlaması ile öss mağduru olduk bizde.Ek kontenjandan girdiğim gıda teknikerliği 8 tercihten 7.ci ve tek tercihimdi.Diğerleri bilgisayar teknolojisi idi.gene görünüşte hepsi girebileceğim puanlarda idi ama ne hikmetse herkes o sene bir yerlere girmeye çalışısınca ne kadar iyi ne kadar kötü oldu bilinmez ama mağdur duruma düşen 4 yıllık bir bölüme girecekken 2 seneliğe kayan arkadaşlara ve kendime üzülüyorum :)
Birde yarım elma gönül alma hesabı DGS sınavı var, bizde ona gireriz:)
Tesselli ödülünü bulamayanlarda var.

RADO
28-05-2008, 14:21
arkadaşlar,çok klasik olabilir ama benceinsan kendini ne kadar bilgiyle donatırsa,zorlukları yenme ihtimali bir o kadar artar.iletişim ve bilgi gerisi gerçekten boş.ama boşverin biz nick'lerimizin hikayasini anlatalım birbirimize:D

küpşeker
28-05-2008, 18:05
Birde yarım elma gönül alma hesabı DGS sınavı var, bizde ona gireriz- cok gusel bı teşbih santı yapmışsın guseldi.

ugurkayaardi
11-08-2008, 21:40
Bende öss zedeyim aslında 13tane matematik tercihinden sonra 14üncü tercih manisa gıda negüzel dimi ilk başta sıcak bakmıyordum ama daha sonraları alıştım ve şuan iyi gidiyo gibi 2.sınıfta olmama rağmen ;):party:

vaay immortal bende 2ye gectım 3e geçebıldınmı grsz belkı onumuzdekı sene;););)

EBRU EFOOD
26-08-2008, 01:06
benimde tüm tercihlerim gıda mühendisliğiydi.zaten 4 tercih yapmıştım.istiyerek başladım.şuanda severek okuyorum.iş bulabilecekmiyim orasını bilmiyorum.özel sektör tecrübe istiyor.galiba kamuda bu yıl ki alımlarda 3 yıllık tecrübe istiyormuş.benim merak ettiğim biz bu tecrübeyi nerden kaznıcaz..

capricorn
01-09-2008, 08:50
gerçekten çok güzel anlatmışsın mesleği tanımayı ve tanıyarak aşık olmayı. umarım mühendis olarak atılacağım sektörde senin bu iş aşkını kötüye kullanmaz ve seni yarı yolda bırakmaz. çünkü herkesin karnını doyurmak için bir sürü firma açılmış ancak sözde gerekli olduğumuzu düşündükleri için değer vermiyorlar.

fellani
20-09-2008, 13:00
bende ilk öys sınavıyla yerleştim gıda müh. ilk zamanlar ne yapacağımı bilmiordum çünkü son anda fen edebiyat tercihinden vazgeçirmişti hocam beni. şimdi 3. sınıfım staj yapmak çok zevkliydi ve geriye dönüp baktığımda iyiki hocamı dinlemişim diyorum...

busraberrin
04-12-2008, 23:41
idealist olunmaması gereken günümüz koşullarında mühendislik dalları içinde en ideallerinden biri bence gıda,biliçli gelmedim ama şu anda hiç pişman değilim..umarım fikrim işe başlayınca değişmez :P

gıdacıyım
18-12-2008, 23:47
selam bende 2008 mezunuyum gıda teknikeriyim okul bitti heyecanla iş aramaya başladık ama herkes tutturmul bir tecrübedir gidiyor ee bizi işe almazlarsanereden tecrübe edineceğiz. Birde bence teknikerden ne isteyeceğini bilmiyorlar mühendis deyice hadi tamam diyorlar ama tekniker deyince işçi mi arıyorlar yoksa mühendise yardımcı mı anlayamadımm.

((BuRcUu))
10-01-2009, 14:27
6 sene(4 lise 2 yüksekokul) gıda üzerine okuduktan sonra bi heves mezun olduk.. bu sefer de iş bulamıyoruz.. deneyimli deneyimlii.. sen benii işe almazsan ben nasıl deneyim edinicem..

muzzank
10-01-2009, 14:43
Ben tercihlerimin hepsini gıda mühendisliği olarak yaptım ama şimdi okadar pişmanımki keşke öğretmenlik yazsaydım hepsine puanım tutuyordu.. Türkiyede gıda mühendisi olmak iyi bir fikir değilmiş ... Diğer ülkeleride bilmiyorum.. Tercih yapacak arkadaşlar bir daha düşünsün derim.. Yanlış anlaşılmasın mesleğimi çok seviyorum ama banaiş getirmiyor.. Ve hak ettiğmiz değer sadece mecburen sorumlu yönetici çalıştırılası...çok pişmanım çookkkk.

:) GaMzE (:
20-01-2009, 15:57
Bütün gıda teknikerlerinin derdi aynı sanırım..Severek ve büyük bi hevesle başlamak istediğimiz mesleğimize BAŞLAYAMAMAK. Tecrübe konusunda belki firmalarda kendilerine göre haklı sonuçta büyük bir iş gücü, hız ve olaya hakimiyet gerekiyor. Ama işini seven tekniker ve mühendislerin çalışmadan tecrübe kazanamalarının mümkün olamayacağını gözardı etmekte ne kadar doğru bilmiyorum?

Umarım mesleğine aşık bütün arkadaşlarım biran önce istedikleri yerde çalışma fırsatı bulur. Bende dahil :D ;)

nevingıdacı
08-02-2009, 15:41
umarım Gamze öyle olur... yoksa artık hevesimiz kalmayacak...

Kültegin
12-05-2009, 17:07
SaoL kardes.

'zeytin'
30-12-2009, 15:22
Zeytin endüstrisi bölümünü bitirdim hiç bir zaman açıkta kalma fikri ile ümütsizliğe kapılmadım çünkü bir yerde muhakkak iş bulacağımı biliyordum okulum bitti ve 6 ay sonra bir fabrikada kalite sorumlusu olarak başladım şuan bir yılımı doldurdum tabi ki zaman zaman benimde orada ki sorunlarla baş edemeyip işten ayrılmaya kalktığım vakitler oldu ama şunu biliyordum ki ilk işim eğer şimdi pes edersem daha sonrasında karşılaşacağım sorunlarlada mücadele edemeyip pes edecektim bu yuzden kalıp mücadele etmeyi seçtim ve şuan firmamda kendi emekelrim ile kurmuş olduğum bir kalite yönetim sistemim var bunu daha da ilerletmeye çalışıyorum...

foykeefena
20-02-2010, 02:43
Arkadaşlar ben Gıda mühendisliği bölümünün varlığından lise 2 sınıf öğrencisiyken haberdar oldum yani sene 2001'de ama asıl hedefim bu bölüm olmamıştı ilk başta ancak össde yaptığım puan ve seçebileeğim meslekerl arasında önceden tanıdıgğım ve bildiğim meslek olan gıda müh. seçtim.... hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım kapılmamda iş bulmak zor olabilir ama bence imkansız değil sabretmeyi biliyormuyuz bence kendimize ilk sormamız gereken soru bu olmalı!!!! vesselam:D

allegra
22-02-2010, 16:42
Çevreden gelen laflara kulak tıkanacak bir meslek.Bana hep soruyorlar "gıda müh.ne iş yapar?" ya da "4 yıllık mı?"en iyisi de "biraz daha okusaydım da gıda müh. olsaydım keşke" :D(yaa o kadar kolay mı sanıyor insanlar? ) Başlarda biraz oturuyor insanın içine ama zamanla alışılıyor.Kendinizi hafife almayın,siz hangi dersleri alarak,hangi şartlarda mezun oldunuz.Bırakın onlar arkanızdan laf yetiştirsin:D

ESRA DEMIRKIRAN
06-03-2010, 20:49
bende vanda 2.sınıf öğrencisiyim.bence güzel ve önemli meslek.insanlar tutturmuşlar bir tecrübedir ama birileri öğretmezse nasıl tecrübe olcak.ben seneye staj için bir fabrikaya giittm bana diyorki işletmeye girilmiyor.ben staj belgeni imzalarım diyor.insanlar başından savmaya çalışıo ama öğretmeleri lazım bence..

MeD_65
09-03-2010, 22:34
bencede yuksek lısans yapın tabı yapmamıssanı8z

asel
13-04-2011, 15:23
ben direk üniv tercihi yaptım ...;biyoloji ve şehir bölge planlama tutuyordu ben de biyoloji yazdım ve 5. tercihimden girdim.ilk bölümüm biyoloji ;1 sene okuduktan sonra ben burdan ancak öğretmen olabilirim hiç istemediğim bir meslek diye bölümü değiştirmek istedim.Sonra 1 sene içerisinde matematik notlarım çok yüksek gelince ;acaba mühendis mi olsam diye düşünerek ve çalışma ortamı olarak da kimya ve gıdanın uygun oldugunu düşündüm ve gıdaya başvurdum .(mantık süper :) )

Sonuc cok ilginç; Mezun oldum ,kendi işimde çalışacağım diyerek 1 sene işsizlikten sonra sırf öğretmenlik yapmamak için bölüm değiştirmeme rağmen ;1 sene ingilizce öğretmenliği yaptım :)....

Şu an kısmen de olsa işimle alakalı çalışmalar yapıyorum ..Çok şükür :)

ZEYTİN
14-04-2011, 11:04
bi gün okuduğum yerden evime gelirken bi dolmuşa bindim şoförle muhabbet falan derken adam hangi bölümde okuyorsun dedi bende gıda müh dedim, nasıl? dedi soför, tekrar söyledim gene anlamadı bi kere daha tekrar ettim ve en son ''haaa mühendiiiiis'' dedi bende resmen çıldırdım yaa... adı mühendis olsun yeter yani ne diyelim!! :D bence en güzel mesleklerden birine sahibiz başkaları değerimizi bilmese de biz bilelim arkadaşlar!!!