2 sonuçtan 1 ile 2 arası
    Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Standart Arizona Dream

Emin Kustarica yönetti. David Atkins ve Emir Kustarica yazdı. Axel Blackmar rolünde Johnny Depp, Leo Sweetie rolünde Jerry Lawis, Eleaine Stalker rolünde Faye Dunaway ve Grace Stalker rolünde Lili Taylor hikayeyi düşe çevirdi.

Buradan sonra yazacaklarım filmi izlediğinizde alacağınız keyfi azaltabilir, birazdan katili açıklayacağım… (Yani spoiler uyarısı!!!) Lakin dikkatli ve kontrollü devam etmeyi umuyorum, ağır bir spolier söz konusu olmayabilir, henüz bilemiyorum…

Öncelikle Alex’in hemen filmin başında bulunan meşhur bir repliği ile girmek istiyorum konuya;
    Bir bisikletle bir elma arasındaki farkı söylemeye ne gerek var?
    Bir bisikleti ısırmaya ve bir elmayı sürmeye kalkarsam farkı zaten öğrenmiş olurum.
    Bir şeyi yapmayı düşünmek, onu yapmaktan daha yorucudur.
    Babamın şöyle dediğini hatırlıyorum: "Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan onun rüyalarına bakman gerekir. İşte o zaman, senden daha kötü durumda olanlara merhamet gösterirsin."
    Adım Axel Blackmar. Balık ve Oyun Bölümü'nde çalışıyorum.
    Çoğu insan balıkları saydığımı sanıyor ama saymıyorum.
    Onların ruhlarına ve rüyalarına bakıp benim rüyalarıma girmelerine izin veriyorum.
    İnsanlar balıkların aptal olduğunu düşünür ama değiller.
    Balıklar, ne zaman sessiz kalacaklarını bilir. Asıl aptal olan insanlardır. Balıklar herşeyi bilir, düşünmelerine gerek yoktur.
    Balıklar yolculuklarına, küçük derelerde başlıyorlar ve ben onları okyanus için hazırlıyorum.
    Ölmeye hazır olduklarında geldikleri yere geri dönüyorlar.

Film Alex’in balıkları ile başlar, New York’da balıkçılık yapıyorken amcasının düğünü için Arizona’ya döner. Arizona’da amcasının araba galerisinde Eleani ile tanışıp aşık olur. Onun hayallerine ulaşması için yardım eder, uçan makinesini yaparlar. Eleani’in kızı Grace durmadan sigara içip, akordeon çalan, kaplumbağaları ile yaşayan, zaman zaman intihar eden ve hayallerinde yaşayan onlarca karakterin içinde gerçeği abartılı derecede gerçek yaşayan ve fazla gerçeklikten kaynaklı bir hayale dalan biridir. Filmin en can alıcı sahnesi de gene Grace’in orta noktasında olduğu sahnedir. (spolier olmasın diye ayrıntıya girmiyorum)

Grace der ki;

Grace: -Bence iki yanlış bir doğru etmez.
    Alex: -Ne demek istiyorsun?
    Grace: -Bizi kastediyorum. Biz iki yanlışız.
    Alex: -Ya biz ikimiz doğruysak ve herkes yanlışsa?
    Grace: -Öyle bile olsa bunu mahvederiz.
    Alex: - Ama birlikte mahvederiz.

Grace’in ölmek ve kaplumbağa olmak ile ilgili repliğini buraya yazmak istemiyorum, büyüsü kaçmasın…

Film bol bol sürreal öğeler ile doludur, bir nevi masaldır. İnsanlar havaya yükselir, sandalyeler uçuşur… Bazı sahnelerinde kamera kullanımı insanı hayrete düşürür, filmin içine alıverir izleyeni.

Film içinde en sevdiğim replik “The fish dosn’t think, because the fish knows everything” kısmıdır. Ki bu replik filmin müziklerinden bir tanesinde de geçer. (This is a film)

Zaten film “müzikal” kategorisinde olmamasına rağmen müzik-görüntü ikilisinin ne kadar muhteşem kullanılabileceğinin bir kanıtıdır. Müziklerini Goran Bregovic yapmıştır. Iggy Pop’u da anmadan geçmek ayıp olur tabi ki…

Filmde adı geçen balık; alabalıktır… Alabalık doğası gereği en ilgi çekici balıklardan biridir. Soğuk, tatlı su sever, yumurtadan çıktığında akıntı boyunca ilerler ardından yumurtlamak için akıntı tersine yüzmeye başlar, başladığı/doğduğu noktaya geri döner ve bu yolculuk için akıntının tersine yüzüp gerekirse şelaleleri aşar. Balık ilginç bir hayvandır. Düşünmez, herşeyi bilmek için kusursuz bir kabullenmişliği vardır. Zorlukları da bu tevekkülle aşar. Sorgulamaz, düşünmez çünkü bilir. Düşünmesine gerek olmaz. (Kişisel görüş)

Emir Kustarica’nın yazdığı This is a film’in sözleri ile filmi bitireyim

This is a film about a man and a fish
    This is a film about dramatic relationship between man and fish
    The man stands between life and death
    The man thinks
    The horse thinks
    The sheep thinks
    The cow thinks
    The dog thinks
    The fish doesn't think
    The fish is mute, expressionless
    The fish doesn't think because the fish knows everything
    The fish knows everything

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Onursal Üye phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    488
    Konuları
    36
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Standart Cevap: Arizona Dream

kendi kendime ekleme: şahane bir şey keşfettim, last fm'de "arizona dream" etiketine sahip iki parça var... biri death, diğeri this is a film... velhasılı last fm'den dinlenebilir efenim this is a film adlı muhteşem eser...

Advertising

Advertising

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri