6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 2 gönderen buyuksahin

Konu: Arkadaşlar Vize Ödevime Yardım Edebilirmisiniz

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    3
    Kalan
    2

Exclamation Arkadaşlar Vize Ödevime Yardım Edebilirmisiniz

Merhaba arkadaşlar. Bir kaç sorum olacak. Detaylı bir şekilde yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Vize notum olarak geçecek. Gıdalarda temel işlemler dersi.Çok teşekkür ederim.

1-Dondurulmak üzere herhangi 2 gıda materyali seçiniz. Bu gıda materyalinin her birinin dondurulması için, uygun 2’şer dondurma yöntemi belirleyiniz. Dondurmak için neden bu gıda materyallerini seçtiğinizi ve bu gıda materyallerinin dondurulması için seçtiğiniz yöntemleri seçme nedenlerinizi açıklayınız.

2- Gıdaların raf ömrü dondurularak veya ısıl işlem uygulayarak uzatılabilir. Gıdaların raf ömrünü uzatmada iki yöntemin prensibi aynı mıdır? Açıklayınız.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Onursal Üye

Mesajları
    419
    Konuları
    98
    Eklentileri
    29
    Kredisi
    1472
    Harcanan
    55
    Kalan
    1417

Standart Cevap: Arkadaşlar Vize Ödevime Yardım Edebilirmisiniz

dondurma işlemini klasik olarak depoda yapabilirsin (-18 veya -40) ben mantı ve unlu mamüller sektöründe -40 derece şoklayarak -18 derecede depoluyorum, bunun nedeni içerisindeki suyun aniden donmasını sağlayarak kristalizasyonun hızlanması aynı zamanda -40 derecede soğutma etkinliği sayesinde mikrobiyal gelişimin önüne daha hızlı geçebiliyorum, diğer yöntem IQF bantları soğutma etkinliği daha hızlı dır ancak burada seçtiğin ürünler önemli ıqf daha ziyade daha ufak ürünlere uygulanır bant şeklindedir muhakkak proses gezisine gitmişsen görmüşsündür elimde tam bilgi olmadığından dolayı net olarak konuşamam ama muhakkak formda konu vardır bununla ilgili bulamazsan yazabilirsin yine.
    raf ömrüne gelince; iki farklı yöntemde de amaç yazıldığı üzere raf ömrünü a noktasından b noktasına iki farklı yoldan gitmeni sağlayacak uygulamalar, birisinde mikroorganizma yükünü ısıl işlem ile yok edersin diğerinde - derecelere inerek gelişimi ve var olan canlılığı yok etmeyi amaçlarsın ama en nihayetinde önemli olan ürün izleyeceğin yolu ürüne göre sen seçersin. dallandırıp budaklandırmak senin elinde.
    detaylandırılması gerekir sadece kafanda bir şablon olsun istedim faydası olur umarım
    Sinan COSKUN ve Engineer0063 bunu beğendiler.

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    3
    Kalan
    2

tamam hocam çok teşekkür ederim.dediklerinizi dikkate alacağım

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    3
    Kalan
    2

Alıntı buyuksahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dondurma işlemini klasik olarak depoda yapabilirsin (-18 veya -40) ben mantı ve unlu mamüller sektöründe -40 derece şoklayarak -18 derecede depoluyorum, bunun nedeni içerisindeki suyun aniden donmasını sağlayarak kristalizasyonun hızlanması aynı zamanda -40 derecede soğutma etkinliği sayesinde mikrobiyal gelişimin önüne daha hızlı geçebiliyorum, diğer yöntem IQF bantları soğutma etkinliği daha hızlı dır ancak burada seçtiğin ürünler önemli ıqf daha ziyade daha ufak ürünlere uygulanır bant şeklindedir muhakkak proses gezisine gitmişsen görmüşsündür elimde tam bilgi olmadığından dolayı net olarak konuşamam ama muhakkak formda konu vardır bununla ilgili bulamazsan yazabilirsin yine.
    raf ömrüne gelince; iki farklı yöntemde de amaç yazıldığı üzere raf ömrünü a noktasından b noktasına iki farklı yoldan gitmeni sağlayacak uygulamalar, birisinde mikroorganizma yükünü ısıl işlem ile yok edersin diğerinde - derecelere inerek gelişimi ve var olan canlılığı yok etmeyi amaçlarsın ama en nihayetinde önemli olan ürün izleyeceğin yolu ürüne göre sen seçersin. dallandırıp budaklandırmak senin elinde.
    detaylandırılması gerekir sadece kafanda bir şablon olsun istedim faydası olur umarım

hocam bir şey daha danışacağım size. IQF bantları soğutma tekniğinde hangi ürünü seçmeliyiz? Birde örneğin bezelye ve patates dondurmak istiyoruz.Hangi yöntem daha avantajlı olur? o yöntemi kullanmam sebebimiz nedir?

Onursal Üye

Mesajları
    419
    Konuları
    98
    Eklentileri
    29
    Kredisi
    1472
    Harcanan
    55
    Kalan
    1417

ıqf sistemleri profesyonel olduğundan dolayı ve istenildiği gibi bant uzunluğu genişliği seviyesi ile oynanabildiğinden dolayı bezelyeden karpuza kadar herşeyi dondurabilirsiniz, sistemde bir odada geçirilen bant sistemidir kısacası, homojen soğutma yaptığından dolayı soğuk hava depolarından daha etkindir.
    https://ipekgencsogutma.com/iqf/
    burayı inceleyin lütfen

Yeni Üye

Mesajları
    6
    Konuları
    2
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    3
    Kalan
    2

hocam merhaba. ıqf bantları , soğuk havada depo da dondurma ile aynı kategoriye mi giriyor? simdi ben mantı yı soguk havada depoda dondurma ve ıqf ile dondurma ile dondursam 2 farklı yöntem kullanmış olurmuyum acaba? ders hocası bu 2 dondurma yöntemini tek başlık altında toplamışta kafam karıştı.

Advertising

Advertising