6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    Şengül PARLAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şengül PARLAK çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 30.01.2021

Mesajları
    1234
    Konuları
    134
    Eklentileri
    42
    Kredisi
    2225
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye

Standart Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun arkadaşlar.

'' Gençler!
    Benim gelecekteki emellerimi
    gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!
    Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış
    bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok
    memnun ve mesudum''

M.Kemal ATATÜRK

Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Bu anlamlı ve derin söz için teşekkür ederim...

19 Mayıs 1919'u oluşturan şartları ve o günkü siyasilerin içinde bulundukları durumlarla ilgili lütfen biraz kaynak karıştıralım. O günkü şartlar bize okulda okutulanlardan çok daha karışık. O günkü şartları iyi analiz edebilirsek ülkemizin o günkü şartlara dönmemesi için ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini anlarız...
    O zaman kutladığımız bu bayramın
    sadece bir gençlik bayramı olmadığını,
    sadece stadyumlarda yapılan spor gösterileri olmadığını,
    sadece resmi tatil olduğu için tatile gidilmesi gereken birgün olmadığını
    idrak edip, ülkemize sahip çıkarak daha ilerilere götürmek için üstümüze düşen görevi çok daha iyi anlarız...
    Bu bayramın nedenlerini çok daha iyi anlamış bir nesilin yetişmesi dileğiyle...
    Atatürk'ü anma, gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

MiniMoSha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MiniMoSha çevrimdışı Üyelik tarihi: 29.01.2008 Son online zamanı: 18.10.2011

Mesajları
    93
    Konuları
    29
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    22
    Harcanan
    0
    Kalan
    22
    Kendisini, sağlığında yapmış olduğu büyük kurtarıcı hareketler dolayısıyla halk görmek isterdi. O, bir yere geldiği zaman Türk halkı onu kucaklamak için koşardı.

Verdiği cevap şudur: “Beni görmek demek ille de yüzümü görmek demek değildir. Eğer benim fikirlerimi anlıyor ve benim hislerimi sezinleyebiliyorsanız bu yeterlidir.”

Hep, daima bunu söylemiştir.

Atatürk nedir?

“Atatürk bir ilkedir.”

“Bir felsefedir.”

Bu fikriyatı, bu felsefeyi mutlaka okuyarak öğreneceksiniz. Sadece olayları değil. Ama biz bir hata yaptık. Büyük bir hata yaptık. Atatürk’ün ölümünden sonra Atatürk döneminin fikir hayatı yerine, hadiselere hatta hatta törenlere, hatta hatta nutuklara değer verdik. Ama hiçbir fikir tarafını gençlere intikal ettiremedik. İşte bunun sıkıntısını şimdi görüyoruz. İnanın şimdi görüyoruz.

Onun için artık bundan sonra mutlaka Atatürk’ün fikir hayatını, Atatürk’ün fikir felsefesini vermek zorundayız. Size bir şey söylemek istiyorum: Atatürk dönemindeki bir anekdottan söz ediyorum. Nedir o anekdot:

Atatürk, sevdiği arkadaşlarıyla sık sık tartışmalar yapardı. O arkadaşlarından bir tanesi de eski Milli Eğitim Müdür Vekili Reşit Galip idi. Reşit Galip Bey Atatürk’e sormuş: “Paşam sizden sonra bu memleket, bu millet ne olacaktır?”

Verdiği cevap ilginçtir, çok ilginç bir cevaptır. Diyor ki: “Arkadaşlar, benim yaptıklarım ve getirdiklerim, yapabildiklerim meydandadır. Ben öldükten sonra benim izimde yürümek isteyenler eğer benim getirdiğim esasları mihver yapar, o mihverin üzerinde akıllarını ve ilimlerini çağın ilimleriyle beraber kullanabilirlerse onlar benim mirasçılarımdır.”

Ne demek bu? Bazıları der ki Atatürk, falanca yılda böyle söyledi, bunu böyle yapınız. Hayır! Bu şu demektir: “Atatürk falanca tarihte bunu söyleyebilir. Bu sözün üzerine yaşadığımız modern çağda, o çağa göre, o çağın esaslarına göre, o çağın ışıklarına göre sen nasıl bir yenilik bir birikim üreteceksin. İşte gençler Atatürkçülük budur.”

Sen mutlaka, yenilikler getireceksin. Hep yeni yeni fikirler, yeni yeni esaslar getirecek, Atatürk’ün getirdiklerini pekiştireceksin. Yoksa gerici olursun. Atatürkçüğü sürdürmek mi istiyorsunuz? O halde Atatürk’ün zamanındakinden ama Atatürk’ün getirdiklerini bozmayarak aklını ve çağın ilmini kullanmak suretiyle daha da ileriye gideceksin.
    Ord. Prof. Reşat Kaynar

Eğer yolunuz Sandıklı-Afyon arasına düşerse, lütfen O'nu ziyaret edin. Marmaris, Bodrum, Kuşadası, Antalya, Fethiye'ye giderken çoğunuzun geçeceği yol üzerindedir O...

Her gün binlerce aracın geçtiği yolda, herkes bakar da o küçücük tabelayı görmez. Belki de bakar geçeriz!.. O tabelada belli belirsiz bir ibare vardır: "Albay Reşat Bey-Çiğiltepe Şehitliği 10 km."!.. (x)

Reşat (Çiğiltepe) Bey, hepimizin bildiği ünlü Ziya Paşa'nın oğludur. 1879'da İstanbul'da doğan Reşat Bey, 1896'da Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, Trablusgarp ve Balkan Savaşları'na, Çanakkale müdafaasına katılmış, Muş'un Rus işgalinden kurtarılmasında da önemli rol oynamıştır.
    1918'de Suriye'de İngilizlere esir düşmüş, esaretten kurtulur kurtulmaz Aralık 1919'da Milli Mücadele'ye katılmak üzere İnebolu'dan "İstiklal yolu" üzerinden Ankara'ya geçmiştir.

Yarbay rütbesi ile İnönü ve Sakarya muharebelerine de iştirak eden ve olağanüstü kahramanlık gösteren Reşat Beye, son olarak 57. Alay Komutanlığı görevi verilmiş; bizzat Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruzun ikinci gününde, muharebenin ve de ülkenin-Milletin kaderini etkileyecek en kritik mevkide yer alan "Sincanlı Ovasından Dumlupınar'a kadar" tüm yolların önündeki en stratejik engel olan- Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmiştir. Ne var ki, bu tepenin önemini çok iyi bilen Yunan Başkomutanı Trikopis ise, en zinde kuvvetlerini, üstün ateş gücüyle bu tepeye yığmış; tahkimatı tamamlamıştır.

Sonrasını resmi kayıtlardan izleyelim:

"... 27 Ağustos 1922 sabahı 57. Alay bu tepeyi kuşatmıştır. Saat 10.30'da Başkomutan Mustafa Kemal telefonda komutana sorar;

- Reşat Bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız?
    - Komutanım, yarım saat sonra alacağız.
    - Başarılar diliyorum.

Saat 10.45 Mustafa Kemal:
    - Düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.
    - Komutanım tepeye düşman bir tümen yığmış direniyorlar. Ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.

Saat 11.00. Başkomutan Mustafa Kemal:
    - Reşat Beyi istiyorum.
    - Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum:
    - Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.

Mustafa Kemal'in gözleri Çiğiltepe'ye çevrilir... Reşat bey için, saygı duruşu yapar gibi, bir müddet kımıldamaz. 11.45 Başkomutanın telefonu çalar:
    - Çigiltepe alınmıştır komutanım. Yüzlerce ölüsünü bırakan düşman Sincanlı Ovasına doğru kaçmaktadır, arz ederim".

Resmi kayıt burada bitiyor.

Milli onurumuzu koruyan ve yücelten kahramanlarımız için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa şöyle diyecektir: "Türk Askerine; Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı senindir. Burada şehit olan kahraman evlâtlarımızı minnetle anıyorum, ruhları şâd olsun." Başkomutan Mustafa Kemal.

ayşegül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ayşegül çevrimdışı Üyelik tarihi: 05.04.2007 Son online zamanı: 03.03.2012

Mesajları
    700
    Konuları
    320
    Eklentileri
    40
    Kredisi
    2064
    Harcanan
    0
    Kalan
    2064
    atam atam sen kalk ta ben yatam diye bir şiir vardı çocukken dillerimizde.bugün yeter ki kalksın yatmaya razı olan öyle çok ve buna öyle ihtiyacımız var ki........

AlgaReN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AlgaReN çevrimdışı Üyelik tarihi: 26.03.2007 Son online zamanı: 12.01.2021

Mesajları
    124
    Konuları
    24
    Eklentileri
    17
    Kredisi
    868
    Harcanan
    8
    Kalan
    860

----O GELİYOR----

Yıl 1919,

Mayıs’ın on dokuzu.
    Kızaran ufuklardan kaldırıyor başını,
    Yeryüzüne can veren,
    Cana heyecan veren,
    Al yüzlü doğan güneş

Takanın burnu nasıl Karadeniz’i yırtar;
    Siz de öyle bir anda yırtınız uykunuzu.
    Uyanın Samsunlular.
    Kurutacak gözlerde umutsuzluk yaşını
    Bugün Çaltı burnundan gülerek doğan güneş.

--------------------
    Yıl 1919,

Uyanın Samsunlular;
    Uyumak ölüme eş,
    Diriltin ruhunuzu,
    Ufukta bir gemi var;
    Fakat bu gemi niçin böyle yavaş geliyor?
    Acaba yolu mu az, yoksa yükü mü ağır?
    Bu gemi umut yüklü, inanç yüklü, hız yüklü,
    İçinde bu vatanın derdiyle yanan bağır,

Kurulacak yarını düşünen baş geliyor.
    Bir baş ki, gökler gibi bir küme yıldız yüklü;
    Bu gemi onun için böyle yavaş geliyor.

----------------------
    Yıl 1919

Mayısın on dokuzu
    Ufukta duran gemi gitgide yaklaşıyor.
    Sanki harlı bir ateş
    Yakıyor ruhumuzu.
    Beklemek üzüntüsü her gönülde taşıyor.
    Üzülmemek elde mi;
    Hız yüklü, inanç yüklü, umut yüklü bu gemi
    O umut yayıldıkça ruhlara sıcak sıcak,
    O hız, doldukça damarlara kan gibi,
    Gizli gizli inleyen her yürek canlanacak,
    Ateş püskürecek uyuyan volkan gibi;

Gittikçe büyükleşen
    Gölgene dikilmekten
    Karardı gözlerimiz.
    Koş, atıl gemi, sana engel olmasın deniz!

Ak saçlı dalgaları birer birer kes de gel;
    Kuşlar gibi uç da gel, rüzgar gibi es de gel.

Kaynak:Celal Sahir EROZAN

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Bayramımız Kutlu olsun.

rosemant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    rosemant çevrimdışı Üyelik tarihi: 07.05.2008 Son online zamanı: 09.06.2015

Mesajları
    234
    Konuları
    63
    Eklentileri
    15
    Kredisi
    791
    Harcanan
    0