Ülkemizin ev sahipliğinde 9-19 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul?da başlayan Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) 22. Olağan toplantısına yaklaşık 450 kişi katıldı.


     Ülkemizin ev sahipliğinde 9-19 Kasım 2011 tarihleri arasında  İstanbul?da başlayan Atlantik Ton Balıklarının Korunması Uluslararası Komisyonu (ICCAT) 22. Olağan toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere, ICCAT?a üye 48 ülke ile gözlemci ülke temsilcileri, uluslararası ve sivil toplum örgüt temsilcilerinden yaklaşık 450 kişi katıldı.

     Atlantik Okyanusu ve bitişik denizlerde bulunan ton ve ton-benzeri balık türlerinin korunmasından sorumlu bir bölgesel balıkçılık örgütü olan ICCAT, toplantıda yaklaşık 30 balık türünün stoklarının durumu ile ilgili bilimsel değerlendirmeler yapmaktadır.
 

     Toplantı süresince ise ICCAT Sözleşmesi kapsamındaki balık türlerine yönelik koruma ve yönetim önlemleri, ICCAT üyesi ülkelerin kurallara uyum durumlarının değerlendirilmesi, bilimsel çalışmalar ve yürütülen projelerden elde edilen sonuçlara göre, balık stoklarının korunmasına yönelik mevcut yönetim tedbirlerinin gözden geçirilmesi, kurallara uymayan ülkeler hakkında yaptırımların görüşülmesi gibi konular ele alınacak.

tarım.gov.tr