Kadınların korkulu rüyası olan selülitlerden kurtulabilmek için birçok ürüne tonlarca para harcanıyor. Uzmanlar doğal yollarla selülitten kurtulmanın mümkün olabileceğini açıkladı. İşte o açıklamalar?

Selülitleri önleyen besinleri, su, ananas, kırmızı acı biber, yeşil çay, ay çekirdeği ve kuşkonmaz şeklinde sıralayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner, genetik eğilim, östrojen seviyesinin oluşturduğu dolaşım bozukluğu gibi hormonal nedenler, egzersiz yapmamak ve ilerleyen yaş ile cilt altı bağ dokusunun zayıflaması, hamilelik ve hatalı beslenme gibi nedenlerin selülite neden olduğunu açıkladı. Selülitin kadınlarda en çok kalça ve basenlerde ortaya çıktığını belirten Güner, yağ depolarını boşaltan ve toksinlerin vücuttan atılmalarını sağlayan bir beslenme ve bunu destekleyen egzersiz programı ile selülitten büyük oranda kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Ayrıca Güner, pürüzsüz ve gergin bir cilde sahip olmak isteyenlere de trans yağlardan, tuzdan, rafine şekerden, doymuş yağlardan, alkolden ve yüksek miktarda hayvansal proteinden uzak durmaları gerektiğini konusunda uyardı.

Ay çekirdeğinin antioksidan bakımından zengin tohumu ile selülit dokusunu yok etmeye yardımcı olduğunu ifade eden Güner, kırmızıbiberin selülite karşı tam bir savaşçı olduğunu ve kuşkonmazın da kan dolaşımını düzenlediğini ifade etti.

Dermatoloji Uzmanı Dr.Elif Ebru Güner, son olarak hayatımızda önemli bir yere sahip olan suyun bol miktarda tüketiminin pek çok sorunun azalmasını sağladığını açıklayarak, her gün en az 8 bardak suyun yağ yakımını sağladığını ve selüitlerin daha az görünmesine yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.