Ayrıntıları yönetmek

İş yaşamında, ayrıntılar tahminimizden ve sanılandan daha fazla yer tutar. Genellikle küçük görüldükleri için fazla önemsenmezler. Bazı kişiler başarıyı ve mutluluğu yakalamak için neredeyse her şeye sahip olsalar da, küçük ayrıntıları yok saydıkları için ne başarılı ne de mutlu olurlar.

Oysa önemli olan yaşamımızda ayrıntıları yönetmek… Bazı kişilerin de ayrıntılara dalarak başarı ve mutluluğu kaçırdıklarını unutmayalım. Ya da her ayrıntı ile bizzat kendileri ilgilenmek isteyen ve bu şekilde bütünü kaçıran insanları… Peki, ne yapmalıyız? Birkaç küçük ipucuna birlikte bakalım…

- Genellikle ayrıntılarda, sadece fark etmeniz ve fark ettiğinizi diğer ilgili kişilere fark ettirmeniz yeterlidir. Mutlaka onun her şeyi ile birebir ilgilenmeniz gerekmez.

- Ayrıntıları üçe ayırın. Birincisi az gerekliler, ikincisi çok gerekliler, üçüncüsü gereksizler. Bu sınıflama ile yerinde karar verebilirsiniz.

- Ayrıntıları kesinlikle önemseyip yakın izlemeye alarak sonuca bağlanması gerekenlerini delege etmelisiniz. Amaç sadece süreci denetleyerek sonucu sorgulamak olmalı.

- Liderseniz, ilgili bölüm yöneticilerinden her iş için en önemli 10 ayrıntıyı liste halinde isteyin. Bunları kendi açınızdan önem derecesine koyduktan sonra, özellikle ilgilenmeniz gerekenlerle, delege edebileceklerinizi belirleyin. En sonunda ise gündeme aldığınız ayrıntıları takip edecek birini görevlendirin. Bu adımları atmak büyük önem taşır.

- Son olarak da, nelerin ayrıntı olduğuna bakmalısınız... Her şey ayrıntıdır aslında. Bazen hesapta olmayan ayrıntılarla karşılaşırız. Süreçte önemli olan tüm bu ayrıntıları zamanında fark edip, önem sırasına koyarak yönetmek gerekir.

Unutmayalım ki, başarı ve mutluluk ayrıntıda gizlidir. Ayrıntıları ne kadar iyi yönetirseniz o kadar başarılı olursunuz.


Psikolog Dr. Işın AKI